Značky

Společně jsme se rozhodli vytvořit seznam všech ekologických značek společností, které se snaží na trh přinášet ekologické alternativy produktů a přispívají tak ke snížení dopadu lidského činění na naši zelenou planetu.

Pro snadnější orientaci jsme značky barevně odlišili do několika kategorií:

  • Vyrobeno v České republice značeno modrou barvou
  • Vegan, Cruelty-free, netestováno na zvířatech označeno zelenou barvou
  • Neobsahují palmový olej značeny barvou oranžovou

Pozn.: Seznam není konečný, stále ho doplňujeme. Pokud víte o nějaké značce, která se snaží vyrábět ekologické produkty, určitě nám napište na info@dvazelenaci.cz Rádi ji doplníme!

Ekodrogerie a domácnost

Bio-D – malá rodinná firma z Velké Británie, mezi jejíž produkty patří například Bio-D univerzální čistič či mýdlo na ruce od Bio-D. Vyrábí také mýdla či prací prášky. Mají certifikát Cruelty-free a zásadně se vyhýbají GMO surovinám.

Catz&Dogz – značka společnosti Tierra Verde vyrábějící v Brně. Vyhýbají se syntetickým složkám, ale také palmáči. Navíc zaměstnávají zdravotně znevýhodněné. Pod značkou Catz&Dogz nabízejí ekodrogerii pro chovatele. Netestují!

E-Cloth – britská firma, která přivedla na trh své hadříky, se kterými lze čistit bez použití saponátů. Odstraňují špínu, mastnotu, ale i 99,9 % bakterií včetně E.coli. Nabízejí hadříky pro univerzální použití nebo do kuchyně, koupelny či na okna.

EcoForce – malá rodinná firma z UK. Vyrábí z recyklovaných materiálů houbičky na nádobí, čistící hadříky, kolíčky a další.

Ecos – drobná americká společnost, která vyrábí prostředky na čištění ovoce a zeleniny, na podlahy nebo na čištění odpadů. Jsou vegan, bez palmáče, bez GMO a zbytečné chemie.

Ecozone – firma z Velké Británie, která nabízí Ecozone tyčinky na čištění odpadů, tablety a prášky do myčky, prostředky k mytí nádobí či osvěžovače WC. Netestují a jsou bez palmáče.

Frosch – německá společnost známá pro svou CO2 neutralitu.  Nabízí produkty jako Frosch aviváž, Frosch prací prášek, Frosch na nádobí či čistič indukčních desek. Jejich výrobky jsou vhodné pro vegany.

LoofCo – jsou drátěnky a houbičky z přírodních materiálů pocházející z různých koutů světa.

OnlyEco – je značka polské firmy Laboratorium Naturella. Vyrábí široké spektrum šetrných prostředků pro úklid domácnosti. Velká část zdrojů použitých k výrobě je lokálních. Jsou držitelé certifikátu Vegan Society.

Sonett – firma původem z Německa, která nabízí Sonett prací prášek, Sonett prací gel, prostředky k mytí nádobí včetně houbiček či různé čističe Mají jeden z nejširších sortimentů. Jedna z mála značek, která deklaruje BIO původ surovin. Jsou bez GMO. Netestují.

Yellow&Blue – značka české firmy Tierra Verde, pod níž vyrábějí široké spektrum pracích gelů a prášků, aviváží, čističů, ale také jedlou sodu či přírodní esenciální oleje. Jsou veganské, bez palmáče a část produktů nabízí balených čistě v papíru.

Přírodní kosmetika a osobní hygiena

2SIS – kosmetiku vlastnoručně vyrábí dvě sestry ze Slovenska. Rozhodly se do svých tuhých mýdel, tělových másel, ale i šumivky do koupele přidávat jen ingredience netestované na zvířatech a taky se vyhýbají palmáči.

Alphanova Santé – je značka pocházející z francouzské Provence. Zabývají se produkcí krémů a olejů v BIO kvalitě, a to jak opalovacích, tak i zklidňujících či pečujících.

Bio-D – malá rodinná firma z Velké Británie, mezi jejíž produkty patří například Bio-D univerzální čistič či mýdlo na ruce od Bio-D. Vyrábí také mýdla či prací prášky. Mají certifikát Cruelty-free a zásadně se vyhýbají GMO surovinám.

Bella Miačeská domácí mýdlárna, kde ručně vyrábějí krásná přírodní mýdla, a to s veškerou certifikací a atesty. Mají na výběr i několik nádherných sad, ideální jako dárek nebo třeba vlastní dřevěné mýdlenky.

Ecobamboo – je značka polského nadšence do Zero Waste. Vedle vatových tyčinek z bambusu také vyrábějí bambusové kartáčky či brčka.

Eco Cosmetics – je německá společnost, která klade důraz na BIO původ veškerých surovin. Je CO2 neutrální a získala certifikát Vegan Society. Vyrábějí široké spektrum krémů, masek, olejů, ale také sprchové gely či ústní vodu.

Friendly Soap – britská značka původem ze západního Yorkshiru. Vyrábějí tuhá přírodní mýdla na tělo i vlasy balená v papíru. Bez palmáče a se dvěma certifikáty Vegan Society a Cruelty Free.

Hydrophil – je hamburská firma tří kamarádů, kteří vedle vatových tyčinek, balzámů na rty a konjakové houbičky, vyrábějí také kartáčky a ústní vodu. Netestují.

Incognito – britská společnost, která vyrábí přírodní repelenty Incognito, které jsou účinné proti více než 3500 druhům hmyzu. Jsou dokonce CO2-free. Vyrábějí také repelentní šampony a deodoranty.

Kongy – je jihokorejská společnost vyrábějící přírodní a 100% rozložitelné mycí houbičky, a to na všechny druhy pleti.

Lavera – kosmetiku vyrábí proslulá německá společnost. Nabízí široké spektrum produktů, ať už Lavera šampony, Lavera opalovací krémy, Lavera make-up, ale také zubní pasty, deodoranty, opalovací mléka či balzámy na rty. Netestují.

Love Your Home – vyrábí zakladatelka stejnojmenného českého projektu, který má za cíl propagovat myšlenku nulového odpadu. Háčkuje odličovací tampony.

Natural Tone – opalovací krémy vyrábí společnost z USA. Zvláštností je, že používají jen minimum surovin, ale za to vysoce kvalitních. Nabízí také hojivý gel na spáleniny. Netestují.

Navia – kosmetika se rodí na východě Slovenska. Má opravdu širokou nabídku produktů, a to od šlehaných tělových másel, pleťových krémů, květových vod, ale také přípravky na péči o vlasy. Taktéž si na své přijdou i muži s přípravky pečující o vousy, ale také děti s olejíčkem na bolavé bříško. Netestují a jsou bez palmáče.

Nobilis Tilia – je česká kosmetika, která podléhá vůbec nejpřísnější certifikaci CPK a CPK BIO. Vedle toho, že netestují na zvířatech, se podílejí na spoustě dobročinných projektů.  Nabízí široký výběr kosmetiky, jak pro ženy, tak i pro muže. Její produkty, které se prodávají na Econea.cz, neobsahují palmový olej, ale u dalších produktů to nelze vyloučit.

OnlyBio – je značka polské společnosti Laboratorium Naturella. Při výrobě své kosmetiky pro péči o tělo i vlasy, využívají lokální a přírodně čisté suroviny. Drží certifikát EcoCert. Jsou veganské. Pokud náhodou obsahují palmáč, tak z udržitelných zdrojů a pouze v minoritních ingrediencích. Navíc, její výrobky jsou baleny ve skle!

Purity Vision – je česká značka, která se nezabývá pouze výrobou kosmetiky, ale také pomocí v rozvojových zemích. Mezi její nejžádanějších produkty patří růžová voda Purity Vision a bambucké máslo Purity Vision, balzámy na rty, peelingy, květové vody, ale také kokosové oleje s využitím v kuchyni.

Radico – je indická značka, která se v první řadě zabývá výrobou ekologických barev na vlasy, ale také vlasových kúr, šamponů a kondicionérů. Její produkty jsou veganské, v BIO kvalitě a pokud náhodou obsahují palmový tuk, tak je certifikován v udržitelnosti.

Urtekram – je dánská společnost. Vedle Urtekram šampónů, vyrábějí taky sprchové gely, zubní pasty, krémy na ruce, tekutá mýdla, deodoranty – jednoduše vše, na co si vzpomenete. Jsou držitelé certifikátů BIO, The Vegan Society, některé produkty také Fair Trade či EcoCert. Produkty vystavené na Econea.cz neobsahují žádný palmáč, ale pokud byste kupovali jiné, které obsahují, tak jde o jeho udržitelnou variantu s certifikací CSPO/RSPO.

Valibaldo – pod touto značkou prodává česká maminka Kateřina své ručně šité, ekologické a pratelné odličovací tampóny.

Yope – polská značka kosmetiky Yope se snaží o maximální poměr přírodních ingrediencí ve svých výrobcích a také se vyhýbá GMO. Vyrábí tekuté Yope mýdlo v krásných designových lahvích, a to v netradičních vůních a ingrediencích. Dále pak krémy na ruce, sprchové gely a mnoho dalšího. Netestují. Palmáč není v řadách nabízených na Econea.cz, ale u dalších ho nelze vyloučit.

Zubní kartáčky a ústní hygiena

Coco Glam – je přírodní prášek pro bělení zubů s aktivním uhlím v BIO kvalitě. Vyrábějí ho v Polsku. Netestovaný na zvířatech a bez palmáče.

Curanatura – zdravý zubní kartáček splňující všechna kritéria Světového sympozia dentální hygieny. Slovenské kartáčky Curanatura Bamboo, jak už název napovídá, jsou vyráběny z bambusu a jsou tak 100% rozložitelné v přírodě.

Denttabs – německá značka zubní pasty v tabletách. Hlavní výhodou je, že se při jejich výrobě nepoužívá voda, což u klasických past je využito až 50 % objemu. Šetříte tak planetu a úsměv máte stále krásně bílý. Jsou veganské a pokud náhodou obsahují stopové množství palmáče, tak je RSPO certifikován.

Ecobamboo – je značka polského příznivce nulového odpadu. Vedle bambusových kartáčků s různou tvrdostí štětin vyrábí také bambusová brčka či vatové tyčinky do uší.

Ecoheart – je slovenská značka, která navrhuje a dováží bambusové kartáčky z ručně opracovaného bambusu. Ze zisku se snaží založit vlastní kartáčkovnu na Slovensku. Vyrábí také vlastní ústní vodu ve skle. Ta je plně veganská a neměla by obsahovat palmový olej.

Hydrophil – je značka tří kamarádu z Hamburku, kteří se rozhodli vyrábět nejen 100% rozložitelné bambusové kartáčky, ale také pouzdra na ně, ústní vodu a oleje, které nejsou testovány na zvířatech. Bez palmáče.

Mobake – bambusového kartáčky navrhuje a designově gravíruje Slovák Patrik. Každý vzor je navíc doplněný o citát. Také vyrábí pouzdro na kartáček a bambusová brčka.

Preserve – je americká značka, která vyrábí kartáčky a škrabky na jazyk výhradně ze 100% recyklovaných plastů (kelímků od jogurtů). Ze stejného materiálu nabízí i různé krabičky a doplňky do kuchyně.

Siwak – kartáček je alternativou k tradičním tvarům kartáčků. Přírodní kartáček Siwak (Miswak) se vyrábí z kořenů či větviček stromu Salvadory perské. Díky obsahu mnoha vitamínů a antibakteriální látek je skvělou alternativou k tradiční pastě.

TIO – je německá značka kartáčků s odnímatelnou rukojetí a hlavou. Jsou rostlinného původu, vlastní FSC certifikát a ze zisku podporují organizaci The Ocean Cleanup.

Yoni – kartáček Miswak je spojením kartáčku a pasty v jednom. Je 100% rostlinný a rozložitelný v přírodě.

Dámské intimní hygienické potřeby

Gaia Cup – je značka české společnosti Tierra Verde. Vedle samotného menstruačního kalíšku, kterým šetříte přírodu, ale i peněženku, vyrábí na něj vlastní vegan čistící prostředek. Nabízí i dodatečnou “pojistku” ke kalíšku v podobě látkových slipových vložek.

LadyCup – je oblíbená česká značka. Silikonové menstruační kalíšky LadyCup vyrábí v mnoha odstínech a balí ve stylových látkových pytlících.

LadyPad – látkové vložky vyrobené v Česku, a to z BIO bavlny a bambusu. Jsou tak nejen vhodné pro citlivou pokožku náchylnou k alergiím, ale také mimořádně savé,  prodyšné, měkké a hlavně opakovatelně použitelné (pratelné).

Naty – je švédská značka, která vyrábí 100% bavlněné tampony a menstruační vložky, ale také vložky do podprsenky pro kojící maminky a dětské pleny.

Organyc – tampony a vložky Organyc pocházejí od italské společnosti. Vyrábí je ze 100% BIO bavlny, a to tampony s aplikátorem a slipové vložky s křidélky či bez.

Yuuki – kalíšek přinesla česká značka. Ta spojuje kvalitu lékařského silikonu, ekologičnost i ekonomičnost. Menstruační kalíšek Yuuki je v několika velikostech, a to včetně sterilizačního kelímku.

Vše pro maminky, děti a miminka

Jack n’ Jill – je australská společnost, která vyrábí dětské kartáčky z kukuřičného škrobu, Jack a Jill přírodní BIO pasty, ale taky 100% rozložitelné kelímky na kartáček nebo vlhčené ubrousky na dětské zoubky a dásně. Netestují na zvířatech a jsou bez palmáče.

Moltex – pleny vyrábí německá společnost už více než 60 let. Pleny Moltex jsou sice jednorázové, ale ze 45 % okamžitě biologicky odbouratelné.

Naty – je švédská značka, která vyrábí 100% rozložitelné plenky Naty. Také má řadu vlastních dětských mycích emulzí, pěn do koupele a tělových mlék. Vše v BIO kvalitě, netestují na zvířatech a jsou bez palmového oleje.

Organyc – vyrábí 100% BIO bavlněné hygienické produkty nejen pro dítě, ale i matku. Ať už jde o vlhčené ubrousky, odličovací tampónky, Organyc tampony, vložky Organyc, ale také vložky do podprsenky pro kojící maminky.

Ekologické lahve, termosky a kelímky

Black+Blum – londýnská značka láhví a karaf z tritanu. Součástí jejich lahví i karaf jsou binchotanové tyčinky, které lze pořídit i odděleně. Ty na jednu stranu z vody odstraňují nečistoty, a zároveň ji obohacují o další minerály.

Equa – je slovinská značka (s výrobou v Česku) designových lahví z borosilikátového skla. Jsou ručně vyráběné, nepoškodí je mytí v myčce a 10 % ze zisku přispívají na projekty k ochraně životního prostředí.

Jococup – je skvělá alternativa k jednorázovým kelímkům na kávu. Navržená v Austrálii a vyrobená z odolného skla. Jejich keepcupy jsou k dostání ve třech variantách, a to: keepcup small, keepcup large a keepcup brew.

Made Sustained – termosky jsou vyráběné z kvalitního nerezu. Dokáží kávu či čaj udržet horkou i 12 hodin. Při jejich výrobě nebyl použit ani kousek plastu. Taky vyrábějí nerezová brčka a boxy na svačinku.

Ohyo – je značka skládací láhve anglického enviromentálního vědce. Děsilo ho množství vyhozených láhví do přírody, a tak navrhl vlastní, kterou můžete po vypití jednoduše složit a doma opět roztáhnout. Společnost podporuje projekty ke snížení plastového odpadu a podněcující k pití kohoutkové vody.

rCUP – kelímek sice vypadá jako obyčejný designový jednorázový kelímek, ale není to tak. Je to opakovatelně použitelný kelímek z těch jednorázově použitelných z papíru. Vyrobeno ve Velké Británii.

Retap – vyrábí dánská firma z odolného borosilikátového skla. Retap lahev je natolik odolná, že k ní dostáváte doživotní záruku: pokud se vám ji povede rozbít – pošlou vám novou.  Lahve Retap se vyznačují krásným minimalistickým vzhledem.

Woodway – kelímek je vyrobený z bambusu, kukuřice a pryskyřice. Po dlouhou dobu udrží nápoj teplý a můžete ho mýt v myčce. Existuje několik variant velikostí, přičemž největší je půllitrová, takže si do něj můžete nechat načepovat třeba Kofolu. Slovinská značka.

Zdravá láhev – je ryze český výrobek. Zdravé láhve na pití jsou odolné vůči tvorbě plísní, a můžete je bez starosti strčit do mikrovlnky či myčky. Zdravá láhev pro děti je vhodná nejen ke sportu, ale třeba i do školní aktovky.

Zing Anything – je americká značka, která spojila opakovatelně použitelné láhve s možnosti elegantně vodu ochutit ovocem či bylinkami, aniž by se jejich velké části dostaly do úst.

Opakovatelně použitelná brčka

Ecobamboo – je značka polského nadšence do Zero Waste. Vedle bambusových brček vyrábí taky kartáčky a vatové tyčinky.

Bambu – založili dva Američané, kteří se za svou výrobou dokonce přestěhovali do Číny. Vedle bambusových brček vyrábějí také příbory, vařečky, prkénka a jiné doplňky do kuchyně z bambusu.

Made Sustained – vyrábí nejen nerezová brčka, ale taky svačinové boxy a termosky, aniž by použili jakýkoli plast.

Mobake – je slovenská značka, pod níž se skrývají nejen brčka z bambusu, ale také stylové kartáčky a pouzdra na ně.

Preserve – je značka původem z USA. Vyrábí kompostovatelná brčka z recyklovaného papírového kartonu, ale taky svačinové boxy, nádobí a kartáčky ze 100% recyklovaného plastu.

U•Konserve – je americká značka nerezových brček, včetně kartáčků na jejich čištění.

Yoni – jsou česká brčka z odolného skla, jejímž nákupem podporujete nejen českou výrobu, ale i projekt Garbage Clinical Insurance. Ten má za cíl čistší přírodu, ale také medicínskou pomoc lidem bez zdravotního pojištění. Také vyrábí vlastní Yoni kartáček.

Vše pro bezobalové nakupování

Casa Organica – je značka české společnosti Tierra Verde, která se zaměřuje na látkové sáčky, tašky, ale taky ručníky. Mezi nejpopulárnější z produktů patří Casa Organica síťovka, která je nejen velmi praktická, ale taky stylová.

Český západ – vyrábí krásné textilní tašky a pytlíky na ovoce a zeleninu, ale i pečivo. Jsou vyrobeny z bavlny a lnu a mají krásné vzory. Navíc pořízením nepodpoříte pouze českého výrobce, ale také projekty snažící se snížit dopady sociálního vyloučení.

Ecozz – tašky vyrábí česká společnost ve spolupráci se špičkovými designéry. Jejich ekologické tašky jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví a unesou nákup o váze i 20 kg.

Hanabrand – sáček je ručně šitým látkovým produktem paní Hany, která je nadšenou podporovatelkou hnutí nulového odpadu. Používá čistě české materiály a sáčky neustále inovuje.

Re-Sack – jsou původem indické látkové tašky a síťové pytlíky. Vyrábějí je z biobavlny a za férových podmínek zaměstnanců. Mají certifikát GOTS, který deklaruje udržitelnost produktů.

Ekologické balení dárků

La Pytla – jsou nádherné látkové pytlíky ušité na Moravě z bavlněných látek. Mají pestré vzory a jejich použití je prakticky nekonečné. Když už šetrný dárek, tak i šetrný obal. Podpora lokálního výrobce.

Stoklasa – je česká značka 100% rozložitelných provázků, díky kterým bude balení dárku zase o něco jednodušší.

Nádobí, příbory a kuchyňské vybavení

Bambu – je americká značka, která má vlastní řadu bambusového nádobí, příborů, prkének, vařeček a dalších kuchyňských pomocníků.

Preserve – je původem z USA a vyrábí poháry, misky, talíře, ale taky svačinové boxy ze 100% recyklovaného a zároveň 100% recyklovatelného plastu. Hodí se do myčky i mikrovlnky.

Nádoby a obaly na svačinu či oběd

Black+Blum – je anglická značka, která má na svědomí kvalitní obědové boxy, které můžete bez starosti ohřát v mikrovlnce, ale také vyrábí vlastní láhve a karafy z obzvlášť odolného skla.

Made Sustained – vyrábí kvalitní nerezové svačinkové boxy, ale taky termosky a brčka, přičemž nepoužívají vůbec žádný plast.

Relaxace a domácí pohoda

Aromka – svíčka je přírodní produkt české firmy, které je už více než 30 let. Svíčky Aromka jsou vyráběny ze sóji, řepkového či palmového tuku. (Na Econea.cz najdete pouze ty bez palmáče.) Nabízí svíčky v plechu či skle, a zároveň v mnoha vůních.

Cereus – koupelová himalájská sůl Cereus je 100% přírodní, veganská, a zároveň je fair trade produktem. Obsahuje spoustu minerálů a pomáhá tak bojovat proti ekzému či jiným kožním neduhům.

Innobiz – difuzér je produkt francouzské společnosti, která je Evropským lídrem ve vývoji a výrobě difuzérů esenciálních olejů. Spolupracuje také s mnoha aromaterapeuty.

Nobilis Tilia – je především výrobce české kosmetiky, ale mají i mnoho druhů vlastních éterických a masážních olejů. Navíc jsou držiteli certifikátu CPK.

The Greatest Candle in the World – jsou ty vůbec nejekologičtější svíčky vůbec. Pocházejí z Portugalska, jsou CO2 neutrální a vyrábějí je z použitých kuchyňských olejů. Každá z nich je prevencí kontaminace obrovského množství vody.

Waft – je britská značka osvěžovačů vzduchu. Jsou vyrobené z téměř 100% čistě přírodních složek, a to z růžové vody a esenciálních olejů. Netestováno na zvířatech.

Úspora energií

Aguaflux – je německá značka úsporných sprchových hlavic, díky kterým dokáže čtyřčlenná rodina ušetřit desítky tisíc litrů vody a tisíce korun. Jejich úsporná sprcha je odolná vůči usazování vodního kamene a nabízí různé tipy proudů.

C. E. L. Šumperk – je česká firma, která vyvinula speciální ventilátory pod radiátory, které dokáží uspořit ohromné množství tepelné energie. Funguje automaticky, není hlučná a dokáže uspořit i 50 % nákladů na vytápění.

Dry Planet – skvělý britský vynález pro toalety s jediným tlačítkem. Na každém spláchnutí ušetří 1,2 litru vody, přičemž rodinná spotřeba vody tvoří přibližně 30 % splachování. Šetřete vodou, ale i peníze.

Ecogam – je společnost, která má na svědomí sprchovou hlavici Ecoxygen. Dokáže snížit spotřebu vody při sprchování až o 70 %, což u čtyřčlenné rodiny může být až 5.500 Kč ročně.

Hihippo – je taiwanská společnost, která vyrábí perlátory Hihippo. Ty získaly po celém světě nespočet ocenění. Perlátor Hihippo šetří 30-85 % nákladů na spotřebu vody, ale také na její ohřev. Míru omezení průtoku si dokážete regulovat sami.

Pulse Eco Shower – je společnost ze Severního Irska. Její úsporné sprchové hlavice získaly ocenění Green Awards 2012, ale i několik dalších prestižních ocenění. Šetří vodu i peněženku.

Radflek – je vynález britské firmy. Fólie za radiátor Radflek dokáží odrážet teplo zpět do místnosti, a díky tomu netopíte pánubohu do oken. Vydrží vám déle než 15 let a ušetří vám tisíce.

Radiator Booster – je britský nástavec na radiátor, který zefektivňuje centrální vytápění. Pomáhá teplému vzduchu lépe cirkulovat místností, díky čemuž máte stejnou teplotu v každém koutě domu, ale patřičně nižší náklady na vytápění.

Terla – jsou šetřiče a perlátory rodinné italské firmy. Jsou kompletně netoxické, a navíc mají antivápenný povrch, který zabraňuje usazování vodního kamene. Ušetří vám tisíce korun ročně.

Thermilate Technologies – je inovativní nátěr na podlahy a přísada do barev britské společnosti. Díky svému složení má termoizolační vlastnosti. Podlahy a zdi, které byly tímto nátěrem ošetřeny, sníží tepelné ztráty až o 25 %.

Watersavers – je česká společnost, která má na svědomí nejen perlátory Watersavers, ale i chytré řešení pro úsporu vody při splachování. Watersavers ze zkušenosti šetří ohromné množství vody, ale také nákladů na ohřev. Jsou držiteli certifikátu Top Czech Quality.

Slow Fashion a udržitelná móda

Meera Design – je malá česká udržitelná značka, která dokázala spojit etiku s ekologií. Celý sortiment vyrábí z přírodních materiálů, z biobalvny, aniž by použili jakoukoli chemii. Nabízí vlastní trička, sáčka, šátky, sukně, tuniky a spoustu dalších čupr doplňků.

Koše a pytle na odpad

Biomat – je německý koš na rozložitelný odpad. Řídí se filozofií “Cradle-to-cradle”. Ta zaručuje téměř 100% využití všech materiálů.

Fino – je polský výrobce ekologických pytlů na odpad. Vyrábějí je z recyklovaného plastu, a pokud se dostanou na skládku jsou snadno rozložitelné, a to zcela bez negativního vlivu na životní prostředí

Hailo – je německá rodinná firma, která vyrábí odpadkové koše na tříděný odpad, přičemž každý jednotlivý vnitřní koš lze vyjmout zvlášť.

HBABio – sáčky na bioodpad vyrábí česká firma, která stojí za projektem Kompostuj.cz Vedle papírových pytlíků na kuchyňský odpad, vyrábí taky svačinové sáčky z kukuřičného bioplastu, velké pytle na zahradní odpad, ale taky rozložitelné pytlíky na psí exkrementy. Pořízením snížíte dopad plastů na naši planetu.

Potraviny

Lifefood českou firmu znáte především pro jejich Lifebar tyčinky. Vyrábějí je ze 100% BIO surovin a navíc jsou kompletně raw. Taky vyrábějí vlastní čokolády, koláčky a chrawnchies. Všechny jsou veganské, bez lepku a bez laktózy.

Purity Vision – bio kokosový olej, bambucké máslo Purity Vision jsou nejznámější produkty této české společnosti. Zároveň vyrábějí peelingy, balzámy na rty nebo třeba květové vody.

Knihy o udržitelnosti, ekologii, zero waste a mnoho dalšího

Domácnost bez odpadu – kniha autorky Bey Johnson, která je pravděpodobně nejznámější propagátorkou hnutí nulového odpadu (zero waste). Její kniha vás provede nejen odpadovým minimalismem v každé oblasti vašeho života, ale i v každé místnosti vašeho domova.