Musím se přiznat, že jsem vždycky patřila spíše do týmu #menstruačníkalíšek. A i přes počáteční nesnáze to pro mě byla ta nejlepší alternativa k běžným menstruačním vložkám. Tedy až do té doby než jsem objevila menstruační kalhotky Snuggs a jejich pohodlí.
Jak už to tak u mě bývá, ze začátku jsem byla vůči těmto kalhotkám trochu skeptická. Přeci jenom jsou to kalhotky…jak by mohly v sobě zadržet tolik tekutiny? Nemůže to být nepříjemné? Je to hygienické? Nebude to cítit?
Potřebovala jsem znát na tyto otázky jednoznačnou odpověď. A díky dlouhodobé spolupráci s Econea.cz jsem měla tu možnost otestovat kalhotky na vlastní kůži (doslova). V jejich nabídce najdete menstruační kalhotky konkrétně od české značky Snuggs, ale na trhu dnes existuje řada dalších značek, která nabízí tento typ kalhotek (např. SAYU, LoveLuna či Meracus).
Jak už název článku napovídá, dnes se zaměříme konkrétně na kalhotky od české značky Snuggs. Podíváme se na jednotlivé aspekty, na které jsem se já osobně zaměřila a jestli opravdu splňují očekávání, která nabízí.
A jsou to tyto aspekty:
– ekologie
– zdraví a hygiena (certifikáty)
– pohodlí (technologie)
– poměr cena a výkon
Kdo je Snuggs?
Ale nejdříve si pojďme říct, kdo a co vlastně stojí za značkou Snuggs.
Jde o poměrně mladou českou značku, jejímiž zakladateli jsou Linda Šejdová a Tomáš Zahradník. Jejich cílem je skloubit pohodlí žen s udržitelností. Při výrobě kalhotek dbají na to, aby se ženy během své menstruace cítily dobře a sebevědomě, a to bez toho, aniž by byla zatěžována příroda běžnými menstruačními potřebami, které ve většině případů končí na skládce. To vše realizují pomocí inovativních technologií (různé membrány, pleteniny, ultra-savé materiály atd.), na jejichž výrobě spolupracují s dalšími odborníky a inženýry.
Linda a Tomáš říkají: „Věříme, že nezatěžovat životní prostředí zbytečnostmi je přirozené a hledáme udržitelné cesty pro růst. Záleží nám na důstojném a laskavém přístupu k lidem, kteří naše kalhotky vyrábí, k našemu okolí. K našim dodavatelům pravidelně jezdíme, společně procházíme výrobní proces, diskutujeme, vzděláváme se. Nasloucháme.“
Na DVTV najdete příjemný rozhovor právě se zakladatelkou Lindou. V rozhovoru mluví třeba o tom, proč už pro ní není menstruace tabu nebo o zkušenostech s výrobou a inovací kalhotek.
A teď už se pojďme dát do toho.
1. Ekologie
Samozřejmě, jako vždy, pro mě byl důležitý ekologický aspekt – jakým způsobem a do jaké míry pomohu životnímu prostředí tím, že budu používat menstruační kalhotky.
Nejlépe to vystihuje přehledná tabulka, kterou najdete přímo na stránkách Snuggs u každého produktu. V tabulce najdete srovnání používání menstruačních kalhotek a běžných vložek a tampónů po dobu dvou let. Z tabulky jasně vyplývá, že při dvouletém používání menstruačních kalhotek snížíte svůj odpad až 10krát!
Toto srovnání a vlastní propočty (kolik vložek jsem v minulosti použila během jednoho cyklu a kolik bych jich použila v budoucích cyklech) mě přesvědčily o tom, že kalhotky jsou určitě ekologičtější variantou a jejich používání je rozhodně méně zatěžující než běžné vložky/tampóny.
Není to však jenom o samotném nošení kalhotek, ale i o jejich údržbě. Někoho by mohlo odradit skoro každodenní praní, které nemusí působit úplně ekologicky. Později v článku však zmiňuji, že je dobré si pro tyto případy pořídit třeba tři/čtyři páry kalhotek, abyste se tak vyhnuly každodenním zapínání pračky třeba jenom pro jedny kalhotky.
Co s kalhotkami, které doslouží?
Nemůžu se však zbavit myšlenky, která mě hlodá v hlavě – co s kalhotkami, které už nebudou schopné plnit svou funkci? U těchto kalhotek je udávána „životnost“ 2 roky. Jenže co potom? Můžu kalhotky (po vyprání) hodit do kontejneru na textil? Je to hygienické? Zrecyklují se? Nebo skončí v koši na směsný odpad a později na skládce, kde dozajista napáchají více škody než užitku?
Řešením by mohlo být to, že po dosloužení se kalhotky mohou nějakou chvíli používat jako kalhotky pro běžné nošení – materiál je příjemný, při nošení jsou pohodlné a vypadají v podstatě jako normální kalhotky. Dalším řešením jsou již zmiňované kontejnery na textil, do kterých lze dávat i vyprané a nepoškozené spodní prádlo, ze kterého se později může stát např. materiál na zateplení budov.
Co byste navrhovaly vy? Dejte vědět v komentářích.
2. Zdraví a hygiena
Myslím si, že pro každou ženu je důležité, aby se během svých dní cítila nejen dobře a pohodlně, ale taky aby neměla strach o své zdraví. V jednom z článků o menstruačním kalíšku jsme se dozvěděly, že běžné menstruační potřeby v sobě schovávají častokrát škodlivé látky nebo materiály (pesticidy z bavlny, polyethylenová vlákna, chlór pro bělení atd.), které mohou být v některých případech velice nebezpečné pro naše zdraví. Já osobně bych se proto už nikdy nevrátila k používání běžných vložek.
Certifikáty a co zaručují
Velké plus pro zdraví a hygienu vidím určitě v tom, že menstruační kalhotky Snuggs splňují přísná kritéria certifikátů OEKO-TEX a CoolmaxFreshFX, což zaručuje jejich zdravotní nezávadnost.
Důležitou složku menstruačních kalhotek najdeme hned v první vrstvě a je to tzv. antimikrobiální stříbro, které má antibakteriální účinky, ale především je tady proto, aby pohlcovalo vlhkost a bránilo zápachu. Kalhotky jsou taky paropropustné – to znamená, že místo molekul vody propustí molekuly vzduchu, což napomáhá tomu, že kalhotky nejdou během nošení cítit.
Největším strašákem pro mě byl právě zápach a vlhko, které by se mohlo tvořit během denního nošení. Musím ale s jistotou říct, že během celodenního nošení jsem ani jednou neměla nepříjemný pocit vlhkosti a už vůbec nebylo nic cítit! Někdy jsem díky tomu dokonce zapomněla, že mám své dny.
Zajímalo mě, jak funguje konkrétně stříbro v kalhotkách.
Kontaktovala jsem tak přímo značku Snuggs a ochotná Kristýna mi poslala tuto odpověď: „Vlákna fungují tak, že brzdí aktivitu enzymů, podílejících se na dělení buněk, díky čemuž se zpomaluje jejich množení. Vlastně se nejedná o nic nového – stříbro se již v historii používalo jako prevence proti infekci (pití ze stříbrných pohárů), nebo se do nádob s vodou vkládala stříbrná mince, aby tekutina zůstala déle čerstvá. Princip pomalejšího rozkladu buněk je totožný, u našich vláken se pouze jedná o minimalističtější použití stříbra.“
Údržba jako záruka hygieny
Pro dobrou hygienu je samozřejmě důležitá i dobrá údržba. Menstruační kalhotky Snuggs je důležité před prvním použitím samozřejmě vyprat. Potom po každém nošení je dobré kalhotky umýt studenou vodou, aby krev pustila a v pračce se dobře vyprala (horká voda by skvrny spíše „zažrala“ do látky a nepustila by). Potom kalhotky můžete šoupnout do pračky a pereme na 40 °C v tekutém prášku bez aviváže.
Já osobně po každém nošení večer kalhotky propláchnu studenou vodou, nechám schnout do druhého dne a ráno je hodím do pračky spolu s ostatním prádlem. Častokrát jsem někde četla, že se některé ženy bojí dávat potom kalhotky do pračky s ostatním oblečením, aby se nezašpinilo od krve. Ale sama za sebe můžu potvrdit, že se mi to ještě nikdy nestalo (výhodou je podle mě právě to proprání ve studené vodě)!
3. Pohodlí
U tohoto aspektu jsem si chtěla zodpovědět hlavně otázku, kterou si klade asi každá žena, která poprvé slyší o menstruačních kalhotkách. Jak to může být pohodlné? Vždyť jsou to „jenom“ kalhotky.
Na stránkách Snuggs najdete přehledný a stručný popis jednotlivých vrstev a jejich funkce. Menstruační kalhotky se skládají ze tří vrstev:
- Vrstva pohlcující vlhkost – tady se nachází již zmiňovaná stříbrná vlákna. Ty mají za úkol udržet první vrstvu suchou a bez zápachu.
- Vrstva s vysoce absorpčními účinky – tato vrstva má za úkol udržet v sobě veškeré tekutiny, a to s kapacitou až tří běžných menstruačních vložek.
- Nepropustná membrána – tato vrstva pomáhá udržet tekutinu uvnitř kalhotek, a díky tomu se nám krev neprosákne skrz oblečení.
Materiál, ze kterého jsou kalhotky vyrobeny je na bází materiálů, ze kterých se vyrábí i sportovní oblečení – nylon a elasten. Ačkoliv materiál u kalhotek, které jsem si vybrala já, není přírodního původu, musím říct, že kalhotky jsou na těle neskutečně příjemné. A když řeknu, že je na sobě skoro necítím, tak tím určitě nepřeháním. Samozřejmě nemusíte se bát, Snuggs nabízí kalhotky i z přírodních materiálů jako je třeba tencel.
Příjemným překvapením pro mě bylo určitě i to, jak tenké kalhotky jsou. Při průzkumu jednotlivých vrstev jsem se bála, že tolik vrstev na sobě musí působit dojmem, že máte na sobě takovou tu hrubou vložku na noc, ale vůbec tomu tak nebylo. Kalhotky jsou 1,5 mm tenké, takže můžu potvrdit, že určitě působí dojmem spíše běžného spodního prádla.
Jak dlouho mít kalhotky na sobě?
Doporučená doba nošení je 8–12 hodin vzhledem k síle menstruace. Troufnu si říct, že při mé středně slabé menstruaci jsem schopná nosit kalhotky skoro během celého dne bez toho aniž bych se bála protečení nebo nepříjemného zápachu. Myslím si ale, že pokud máte silnější menstruaci, kalhotky bych v tomto případě vyměňovala častěji nebo je spíše používala jako doplněk ke kalíšku nebo vložce. Já osobně si určitě plánuji pořídit minimálně ještě jeden pár kalhotek (jedny na den, druhé na noc a třetí na výměnu během toho, co se ostatní perou nebo schnou), aby mi tak odpadlo každodenní praní kalhotek.
Je dobré znát sílu menstruace
Zpočátku jsem samozřejmě měla strach, zda kalhotky náhodou neprosakují, a tak jsem každou chvílí odbíhala na záchod, abych se přesvědčila, že nic nevyšlo na povrch. Čím déle jsem ale kalhotky nosila, tím sebevědomější jsem v jejich nošení byla a nebylo třeba se pokaždé strachovat.
Při koupi kalhotek určitě doporučuji vědět, jak silnou menstruaci máte. Odpadne vám tak neustálé se strachování o to, jestli kalhotky už náhodou neprotekly a vám na oblečení nezůstal červený flek.
4. Poměr cena a výkon
Jako každá nová technologie, která se teprve dostává do povědomí lidí, tak i menstruační kalhotky jsou samozřejmě na začátku větší investicí. Pořizovací cena kalhotek se pohybuje mezi 750 Kč a 1000 Kč v závislosti na tom, jaký typ a střih kalhotek si vyberete.
Pokud počítám s tím, že budu potřebovat alespoň troje kalhotky a průměrná cena jednoho páru je asi 875 Kč, pak počáteční investice bude asi 2625 Kč. Pokud byste po dobu dvou let používaly klasické vložky, vyšly by vás přibližně na 3360 Kč (při ceně za jednu vložku 7 Kč a 20 vložkách na periodu).
Úspora v našem případě je 735 Kč za dva roky. Nejde o nijak závratnou částku (jako třeba u menstruačního kalíšku), ale pokud k ní přičteme další zmíněné aspekty (ekologii, komfort při nošení nebo hygienu), vyjdou kalhotky určitě výhodněji než běžné menstruační vložky!
Takže jo nebo ne?
Pokud byste se mě zeptali, jestli bych doporučila menstruační kalhotky dalším ženám, řekla bych: určitě ano! Minimálně stojí za to je vyzkoušet a dát jim šanci (přinejhorším skončíte s dalším párem kalhotek na každodenní nošení).
Před koupí kalhotek určitě doporučuji zjistit sílu menstruace, abyste se tak vyhnuly případnému zklamání (třeba z protečení). Zároveň zkoušejte kalhotky nejdříve doma nebo někde, kde se cítíte dobře. Já určitě zkoušela nejdříve mimo zaměstnání – prozkoumáte kalhotky v klidu domova a pomůže vám to získat větší sebevědomí v nošení.
Co se týče ekologického a zdravotního aspektu, tady kalhotky vedou na plné čáře. Jak už v množství (ne)vyprodukovaného odpadu, tak i certifikátů, které zajišťují zdravotní nezávadnost! Finančně, v závislosti na tom, jaký typ kalhotek si vyberete, nejde o nijak záávratný rozdíl, ale pořád tam nějaký rozdíl je a jak už jsem zmínila výše, s ohledem na další aspekty to určitě vyjde výhodněji.
Pokud jste dočetli až sem, děkuji za přečtení! Doufám, že vám tento článek pomůže při rozhodování, jestli kalhotky vyzkoušet nebo ne. Pokud by vás zajímalo něco víc o kalhotkách, napište mi do komentářů a pokusím se vám odpovědět, jak nejlépe můžu. Zároveň, pokud samy používáte kalhotky, dejte vědět vaše zkušenosti do komentářů!
A u dalšího článku na viděnou,
Lucie
Zdroje důležitých informací:
– obrázky: Snuggs.cz
Nikde nic nešustí a neprotéká. Menstruační kalhotky Snuggs prolamují tabu. – Blog Econea.cz
Menstruační kalhotky? Negativní reakce mám jen od mužů, už to není tabu, říká Šejdová – DVTV
The Science Behing Period Underwear – Racked.com, Rose Eveleth
Does period underwear really work? We asked a scientist (Youtube video) – ABC Everyday
Exploring menstrual practices and potential acceptability of reusable menstrual underwear among a Middle Eastern population living in a refugee setting (report) – International Journal of Women’s Health
Menstruační kalhotky: testovali jsme spolehlivost a funkčnost – Vitalia.cz, Tereza Víchová
What does the label mean? – Oeko-Tex certifikát
Děkuji za perfektní článek! Už nějakou chvíli uvažuji nad tím, že si kalhotky pořídím a tohle mě zas trochu posunulo vpřed 🙂 Zatím testuju teprve kalíšek a s ním jsem nadmíru spokojená! Dokonce jsem se dostala tak daleko, že jsem ho začala doporučovat kamarádkám. Až se s ním ještě o trochu víc sžiju, rozhodně zvážím kombinování s kalhotkami.
Já děkuji za milý komentář! 🙂 Jsem ráda, že byl článek nápomocný. Určitě je fajn začít pomalu a neuspěchat to, aby si to člověk hned nepokazil. Mějte fajn den, Lucie
O kalhotkàch přemýšlím, díky za zajímavý člànek. Jen bych měla ještě takový přiblblý dotaz. 😀 To savé “zařízení” je jen v místech, kde normàlně bývá vložka, nebo i nějak kolem? Jde mi o to, jestli kalhotky dokáží zabránit případným nehodám v noci apod.
Nejprve, děkuji za komentář (a určitě dotaz není přiblblý :-D)! Ta savá vrstvá u většiny kalhotek je teda jenom tam, kde byste si dala normálně vložku, ale sama za sebe můžu říct, že když jsem používala kalhotky v nejsilnějších dnech menstruace na noc, tak se mi ještě nestalo, že by protekly. 😉 Ale pokud máte třeba nějakou silnější menstruaci nebo prostě jenom pro jistotu a dobrý pocit, tak v eshopu Snuggs už teď najdete přímo kalhotky určené na noc, kde jsou všechny ty tři vrstvy prodloužené až dozadu (tady je odkaz: https://snuggs.cz/products/copy-of-kalhotky-s-vysokym-pasem?variant=32972203655271). Zkuste mrknout a uvidíte. 😉 Mějte fajn den, Lucie
Ahoj, souhlasím. Taky jsem s kalhotkami spokojená. Mám troje od Selenacare na střední menstruaci a taky se mi nestalo, že by nějak protekly, když jsem je celý den nebo noc používala samotné. Běžně je ale používám spíš na noc ke kalíšku, protože hlavně tu první noc někdy kalíšek úplně nestačil. Nebo na některé večery, kdy mít kalíšek nechci. Spíš jsem narazila na jeden problém, který ale nesjpíš bude spíš můj než vada kalhotek. Když jsem víc než před deseti lety opustila vložky, hlavním důvodem byly do krve odřená pokožka ve tříslech kvůli tření právě s okrajem vložek. No a ty kalhotky to udělaly taky (hlavně když jsem v nich vylezla na Radhošť a hodně se hýbala). Takže pro lidi citlivější kůží by to chtělo míň upnuté nebo měkčí okraje kolem nohaviček. Ale k Vánocům jsem dostala Love Luna a zatím jsem rozhodně spokojenější. Jsou měkčí, tenčí a hlavně nedřou. Takže za mě spíš tyhle. Každopádně je za mě jsou ty troje na noc tak akorát. Kdybych ale chtěla nosit jenom kalhotky, nejspíš bych jich potřebovala víc.
Jinak super článek 🙂 O kalhotkách zatím podle mě pořád ví málo lidí. Dokonce jsem nachytala gynekologa, že neslyšel o kalíšku podobných věcech. Takže osvěta super 🙂
Díky za tak podrobně zpracovaný článek. O Snuggs jsem hodně slyšela, ale sama jsem ještě nenašla odvahu je vyzkoušet, tak zatím stále zůstávám věrná kalíšku 🙂