Intimita bez obalu: 4 důvody, proč vyzkoušet menstruační kalíšek

Intimita bez obalu: 4 důvody proč vyzkoušet menstruační kalíšek

Můj příběh o tom, jak jsem poprvé vyzkoušela menstruační kalíšek už asi znáte. A pokud ne, tak to vůbec nevadí. O nic nepřicházíte, ale je to docela sranda(?), tak kdybyste se chtěli zasmát (nad cizím neštěstím), vřele doporučuji.

Každopádně i po několika nezdarech a jak píšu v článku, nakonec se nám podařilo vytvořit mezi sebou fungující vztah založený na důvěře a komfortu. A řeknu vám jedno: už bych nikdy neměnila!

Jak už jsem se zmínila o pár řádku výš, na začátku to nebyla procházka růžovým sadem. Spíše se jednalo o jízdu na horské dráze. Když jste totiž od začátku zvyklí používat jenom běžné menstruační potřeby (vložky nebo tampóny), představa něčeho silikonového ve vašem těle je ze začátku dosti zvláštní, možná až nepříjemná. Pokud jste ale obrnění trochou trpělivosti a možná i zvědavosti, je možné, že se ke kalíšku jednou odhodláte a vyzkoušíte ho.

Je důležité si ale uvědomit, že kalíšek není ultimátní volbou pro každou z nás. To, že některé ženě vyhovuje a nemůže si ho vynachválit, neznamená, že pro vás bude tou nejpřívětivější volbou. Není potřeba z toho být nešťastná!

Menstruační kalíšek totiž není samozřejmě jedinou alternativou k běžným menstruačním potřebám (ale mám pocit, že o něm v současnosti ví nejvíce žen). Kromě toho určitě existují i jiné alternativy jako je například menstruační houba nebo speciálně vytvořené kalhotky. Sama mám otestovaný jenom kalíšek, ale například kalhotky mi přijdou jako ta nejvíce přívětivá volba a alternativa právě třeba k menstruačním vložkám. Máte už někdo zkušenosti s menstruačními kalhotkami? Podělte se o ně v komentářích!

Možná, že právě uvažujete nad pořízením menstruačního kalíšku, ale nejste si jisti, zda se vám jeho koupě vyplatí. Anebo jenom chcete vědět, jaké (další) výhody kalíšek má. Dneska bych pro vás ráda shrnula ty nejdůležitější důvody, které mě samou přesvědčily o tom, že menstruační kalíšek byla dobrá volba.

Pojďme na to.

1. Ekologie

Na začátku mě samozřejmě zajímalo, jaký má kalíšek dopad na životní prostředí a jestli jeho koupí vůbec snížím svůj odpad. Čísla, která jsem našla mě šokovala a přesvědčila o tom, že z hlediska ekologie je kalíšek určitě výhodnější.

Žena během svého života (od 15. do 52. roku života – věk se může samozřejmě lišit) prožije průměrně asi 480 menstruací a použije přibližně 14 až 17 tisíc menstruačních potřeb. A v tomto případě se jedná pouze o jednu ženu! Nejde tedy o nijak nízké číslo. Ale pokud ještě pořád nejste šokováni, co třeba tohle:

doba rozkladu jedné menstruační vložky je 500–800 let!!!

Uznejte, že to už trochu šokující je. Důvod, proč jsou běžné menstruační vložky těžko rozložitelné a trvá jim to tak dlouho, je především to, že jsou přibližně z 90 % složeny z plastů (polypropylenová vlákna, polymerní pěna, polyethylenová vrstva atd. (2)). Na jeden produkt je to až moc plastů, nemyslíte? Dalším důvodem je samozřejmě to, že běžné vložky ani tampóny nejdou z hygienických důvodů recyklovat, a proto patří do koše na směsný odpad, což znamená, že skončí na skládkách nebo ve spalovnách.

Takže proč je vlastně menstruační kalíšek ekologičtější?

Začněme materiálem. Kalíšky se vyrábí z měkkého lékařského silikonu (příp. z latexu nebo i termoplastu). To zaručuje dlouhodobou funkčnost – při správné údržbě až 15 let – což znamená rapidní snížení zbytečného odpadu, který vzniká při používání menstruačních vložek nebo tampónů. Podle jedné mezinárodní studie bylo dokonce zjištěno, že:

„…když zvážíme finanční a ekologické náklady, které by bylo nutné vynaložit přibližně během 10 let používání, tak náklady a odpad z pravidelného používání menstruačního kalíšku by představovaly pouze malou část nákladů a odpadu menstruačních vložek nebo tampónů – např. pokud srovnáme použití 12 vložek za periodu (během zmíněných 10 let), tak používání menstruačního kalíšku představuje pouze 5 % nákladů a 0,4 % plastového odpadu, v případě tampónů je to 7 % nákladů a 6 % plastového odpadu.“ (3)

2. Finance

Jak už jsme si krátce ukázali o pár řádků výš, koupě menstruačního kalíšku se určitě vyplatí. A to nejen ekologicky, ale taky i finančně.

zdroj: Yuukicup.com

Pokud bych si měla sama za sebe vypočítat, kolik bych utratila (pouze) za menstruační vložky během svého budoucího života (přibližně dalších 25–30 let), bylo by to asi tolik: za celou periodu bych průměrně použila 15–20 vložek, což znamená, že za celý rok by se jednalo průměrně o 200 vložek. Když vezmeme v potaz, že jedna běžná vložka stojí cca 4 Kč, tak za jednu periodu je to kolem 60 Kč, za rok je to 720 Kč a za 25 let by to bylo 18 000 Kč (v případě 30 let by se jednalo až o 21 600 Kč).

Upřímně, nejde o nijak malé číslo a dokážu si představit investovat tyto peníze lépe. Pokud se podíváme na hodnotu menstruačního kalíšku, pohybuje se jeho cena v rozmezí od 300 do 600 Kč. Já osobně používám kalíšek od společnosti Yuuki v hodnotě 399 Kč, což znamená, že finanční návratnost byla pro mě v rozmezí 6 až 7 měsíců.

3. Zdraví a hygiena

Běžné vložky se skládají ze tří vrstev. Každá vrstva plní jinou funkci a obsahuje jiné látky, které pomáhají tuto funkci naplňovat. Podle obrázku můžeme vložku rozdělit na tyto tři vrstvy:

– horní vrstva a emoliencium (změkčovadlo)  – ta přichází přímo do styku s pokožkou,

– absorpční jádro a různé parfemace – tato vrstva nepřichází do styku s pokožkou,

– spodní vrstva – tady jde o zanedbatelný kontakt s kůží.

Intimita bez obalu: 4 důvody proč vyzkoušet menstruační kalíšek

zdroj: Sciencedirect.com

 

Plast, plast, všude jenom samý plast

Otázka ale je, jaké látky se v daných vrstvách (především v těch, které přichází do kontaktu s pokožkou ať už více či méně) nachází. Horní vrstva je ve většině případů složena z polypropylenových nebo polyethylenových vláken a vazelíny. Právě proto, že je tato vrstva vytvořená z umělých vláken, může se častokrát stát, že se tato vlákna uvolní a dostanou se do pochvy, kde mohou naneštěstí vznikat různé alergie nebo záněty.

Dalším hojně využívaným materiálem je samozřejmě bavlna. Zní to fajn a hlavně ekologicky. Ale pozor! Ne vždy se jedná o bavlnu z udržitelných zdrojů. Ve většině případů jde totiž o tzv. konvenční bavlnu, která je na pěstování velice náročná, a to jak na vodu, tak i na množství chemikálií – například podle WHO celých 40 % pesticidů, které se používají na pěstování konvenční bavlny, je klasifikováno jako nebezpečné, a to nejen pro zdraví, ale i pro zdroje pitné vody (4).

Bavlněné plantáže

Chlór a jiné záludnosti

Dalším potencionálním nebezpečím je chlór. Jak už jsme si řekli, látky bývají vyrobeny převážně z bavlny nebo umělých vláken, ty však musí být, předtím než se použijí, očištěny od materiálových nečistot. K tomuto procesu se používá právě chlór – ten dezinfikuje, bělí a očišťuje právě zbytky chemických látek (převážně pesticidů).

Během tohoto procesu bělení dochází k uvolňování toxinů ve formě tzv. dioxinů (=chemická rezidua/pozůstatky chlóru), které jsou škodlivá nejen pro přírodu, ale v jisté míře i pro tělo ženy. V našem těle se vážou na tukové buňky, kde zůstávají po zbytek života a kde mohou také způsobit zdravotní potíže. (5)

I přesto, že v současné době se používají o něco méně invazivní způsoby bělení, není jejich využití tak velké, protože se jedná o nákladný způsob výroby. Ten využívají ale ve většině případů pouze zodpovědní výrobci.

Mezi další látky, které se nachází v běžných menstruačních vložkách nebo tampónech patří např. parfemace nebo přidaná barviva. To aby byl výrobek lákavější a voňavější. Samozřejmě ani jedno není potřeba proto, aby vložka splnila svůj účel. Častokrát se totiž jedná o syntetické vůně a barviva, která nijak neprospívají ženskému tělu, natož jejímu citlivému prostředí. Tyto látky mohou vést k alergickým reakcím, podráždění pokožky nebo sliznice, až k problémům s početím. (6)

Intimita bez obalu: 4 důvody, proč vyzkoušet menstruační kalíšek

A jak je to s kalíškem?

Menstruační kalíšek má oproti běžným vložkám nebo tampónům naprosto minimalistické složení – lékařský silikon. Jedná se o materiál, který je schválený pro využití jak ve zdravotnictví, tak i třeba v potravinářství. To, z jakého materiálu je kalíšek vyroben, zaručuje jeho dlouhou životnost, ale samozřejmě i zdravotní nezávadnost a tudíž žádné riziko pro naše zdraví.

Mezi další výhody lékařského silikonu patří například nepřilnavost a hladká struktura, což znemožňuje množení bakterií. Dále třeba nedochází k uvolňování syntetických vláken do sliznice, jako je tomu právě u vložek či tampónů. A nebo třeba to, že neobsahuje žádné parfemace (to totiž není potřeba – menstruační krev sama od sebe nezapáchá, ke vzniku zápachu dochází až po kontaktu s vložkou nebo tampónem, který je napuštěný různými parfemacemi; v případě kalíšku se krev shromažďuje v něm, kde nezapáchá ani se v ní nemohou množit bakterie), nebo umělá barviva. (7)

4. Pohodlí

Během našich dní samozřejmě každá z nás touží po co největším pohodlí – abychom se nemusely bát, že to někde přeteče, že to nepůjde vidět ani cítit, že budeme moci dělat to, co každý jiný den. Sama za sebe vám můžu s jistotou říct, že kalíšek splňuje všechny předešlé body, a že s vložkou to nikdy nebylo ono.

Kalíšek nejde vidět, nejde cítit, nepoznáte, že ho máte (pokud je vložen správně), při správném výběru velikosti netlačí.  Můžete s ním běhat, plavat, jezdit na kole, spát, vařit, tančit, uklízet, smát se i brečet…Samozřejmě všeho s mírou!

Důležité je ale říct, že pohodlí a další věci se odvíjejí od preferencích každé z nás. To, že to funguje u kamarádky nebo kolegyně neznamená, že to bude fungovat i pro mě nebo pro vás! Před prvním použitím zajděte za odborníkem, udělejte si vlastní průzkum, případně se zeptejte ostatních žen na jejich zkušenosti.


Pokud jste dočetli až na konec, děkuji za přečtení! Pokud vám tento článek pomůže alespoň částečně se rozhodnout, zda menstruační kalíšek vyzkoušet nebo ne, pak svůj účel naplnil a to mě velice těší! Určitě mi dejte vědět do komentářů, jak se vám článek líbil a nezapomeňte se i vy podělit o své zkušenosti s kalíškem.

Mějte fajn den,

Lucie


Zdroje důležitých informací:

(1) Management of Menstrual Waste (report) – WaterAid India, Menstrual Health Alliance India

(2) Safety assessment of sanitary pads with a polymeric foam absorbent core (report) – Regulatory Toxicology and Pharmacology

(3) Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability (report) – kolektiv autorů

(4) Ekologické materiály: konopí, organická bavlna, bambus a tencel (dřevo) – Ecovoice.cz

(5) http://www.organyc-online.com/chlorinefree.html – Organyc-online.com

(6) Potential Health Effects of Toxic Chemicals in Feminine Care Products – Women’s Voices for the Earth

(7) Co je menstruační kalíšek – Blog Kalisek.cz

Intimní hygiena – Co vám běžní výrobci o dámských potřebách neřeknou – Kateřina Dolečková (Econea.cz)

Menstruační vložky – ekologické i přírodní – Blog Jimejinak.cz

8 komentářů / Napsat komentář

  1. Věřím, že jsou kalíšky super, ale pro mne je to… prostě fuj. Každopádně už dlouho chci zkusit látkové vložky nebo kalhotky. Pořád jsem to odkládala, teď jsem rozhodnutá, že se do nich pustím hned, jakmile budu po porodu takové věci potřebovat. Jen mě odrazuje, že na rozdíl od kalíšku nevydrží tak dlouho…

    1. To je úplně v pohodě. Kalíšek není pro každého a i já, i když ho používám, mám občas “fůj stavy” 😀 Ale na kalhotky se taky chystám a jsem na ně moc zvědavá. 😉 Mějte fajn den, Lucie

  2. Ahoj. Ja som dala kalíšku druhú šancu cca po polroku pauzy a som veľmi spokojná. Plánujem si kúpiť ešte jeden-inú značku a väčšiu veľkosť. Takže za mňa super!

  3. Já jsem z kalíšku maximálně nadšená, už ho používám nějakou dobu. A hrozně se mi líbí, že nemusím běhat do obchodu pro vložky či tampony, prostě když to přijde mám vše potřebné nonstop doma. Jsem doplněna ještě o jednu látkovou vložku což je super třeba do batohu když někam jedu a očekávám možný příchod menstruace. Co je, ale nejlepší, že moje mamka a i sestra ode mě dostali kalíšek do vánočního balíčku a i ony jsou spokojené. Mamka si ho tak chválila, že i její kamarádka si ho pořídila a je taky moc spokojená. Což je super 😊

    1. Mám to úplně stejně. Vím, že když jsem byla mladší, tak představa, že si musím k nám do jednoty na vesnici zajít koupit vložky, byla úplně stresující. Zvlášť, když jste puberťačka a stojí za vámi plno chlapů. 😀 🙁 Každopádně s kalíškem tohle vůbec řešit nemusím. A jak říkáte, mám taky jednu látkovou vložku při sobě, kdyby náhodou. 😉 Máte fajn, že jste přesvědčila mamku, já se o to ještě pořád snažím. 😀 Ale každý si na to musí přijít sám. 😉 Děkuju za zastavení, Lucie

  4. Hlásím zkušenost se Snuggs menstruačními kalhotkami. Bohuzel mi kalisek většinou mírně protéká, špíní. Takže jsem s jim používala i intimku, ale to vyřešila koupě kalhotek, první dva dny nosím kalisek s kalhotkami a dal už stačí jen kalhotky. Je to s nimi pohodlné, svobodné, příjemné. Při silné menstruaci potřebuji kombinaci obého. Kalísky jsou super, vyzkoušela jsem 3, už par let je testuji, bohuzel to není 100%, těžko se to zkouší a odhaduje. Ale rozhodně jej necítím… skvělý vynález 😃

    1. Kalhotky teď testují a musím víc než souhlasit! Já teda mám příjemné zkušenosti i s kalíškem, ale nošení kalhotek je pro nás ženy určitě více přirozenější. 😉 S pozdravem, Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *