Jak vybrat dárek pro zeleného minimalistu?

Jak vybrat dárek pro zeleného minimalistu?

Citelně se ochladilo. Na sloupech veřejného osvětlení se začaly objevovat svítící stromečky, zvonečky a další -ečky. Vánoce jsou za rohem a s nimi čas klidu a pokoje, setkávání se a vzájemného obdarovávání. A dnešní článek bude právě o obdarovávání a dárcích.

Určitě si nepřipadám jako nějaký obdarovávací expert, ale za svůj život jsem si vytvořil jistý systém, podle kterého obdarovávám své blízké. Zatím si nikdo neztěžoval, teda jestli za to nemohou ty koňské zuby, a tak se s vámi o to podělím.

Principy “dokonalého daru”

Pokud chcete obdarovat někoho s enviromentálním cítěním či člověka, kterého hromadění nepotřebného harampádí neuspokojuje, musíte se mít na pozoru. Naštěstí, existuje několik jednoduchých principů, které by měl “dokonalý dárek” splňovat, aby obdarovávaný na otázku: “Co ti přinesl Ježíšek?”, začal právě vaším darem.

  • Udržitelnost ve smyslu šetrnosti jak k životnímu prostředí, tak z pohledu lidského zdraví.
  • Trvalost. Rozhodně netvrdím, že některé dárky, které zmiňuji nemají “pomíjivý charakter”, ale rozhodně se vyhněte dárkům, o kterých už dopředu víte, že skončí hluboko ve skříni. Skvělé jsou dárky, které může obdarovaný používat denně. (Loni jsem tak všechny členy rodiny obdaroval bambusovými kartáčky.)
  • Vnitřní hodnota. Ta je z mého pohledu nejhůře vysvětlitelná, ale v podstatě sem podle mě zapadají Dárky, které pomáhají nebo ty, které provází příběh a lidé si je zamilují.

Pokud obdarovávaného neznáte opravdu dobře, na rovinu doporučuji vybírat dárky z kategorie Kuchař-gurmán či Dárky téměř ZADARMO. U nich je jen velmi malá šance, že byste vybrali špatně.

Dárky téměř ZADARMO

Před pár lety skončilo naše “vyráběcí” období, ale musím říct, že to bylo moc fajn a každému to doporučuji! S rodiči, sourozencem i přítelkyní jsme si dárky jen vyráběli a mělo to své kouzlo. Jen si představte, že dostanete vlastnoručně ušitou kuchyňskou zástěru či bylinné mýdlo, hřejivý gel či němého sluchu (táta je stolař), přírodní šperky apod. (Taky si vzpomínáte na tu pasáž z Pelíšků?) 🙂 Důvod, proč jsme s tím přestali je, že vyrábět dárky je časově náročnější a upřímně řečeno, každý z nás má stále nabitější program.

Další úspěšnou variantou jsou kupóny a poukazy, a to nemám na mysli různé wellnessy apod. Lidem, se kterými se stýkáte víceméně málo a nedáváte si nijak ohromné dary, je možné nadělit svůj čas formou poukazu. Třeba “poukaz na společný výlet na Javorník” nebo “poukaz na odpoledne strávené společnou hrou deskovek”. Taky není od věci darovat čas vás jako specialisty, třeba “poukaz na 2 hodiny fyzioterapie”, pokud jste fyzioterapeut apod. Variací je nespočet. Navíc se při výrobě poukazu můžete kreativně vyřádit.

Chci své blízké obdarovat poukazem na nákup šetrné drogerie či ekovychytávek.

Tak trochu knihomol

Možná je to specialita jen mojí rodiny a známých, ale jsme holt ujetí na čtení, ať už knih či časopisů. Při pořizování knihy je třeba opravdu dobře znát toho, pro koho je určena. Čte nějaký konkrétní žánr nebo vyšla nová knížka z oblíbené série? To je třeba zjistit, než se do nákupu pustíte. Pokud je obdarovávaný i nadšenec do ekologie a ještě nečetl Domácnost bez odpadu, je na čase mu ji darovat.

U časopisů je to dost podobné. Táta třeba miluje přírodu a cestování – Lidé a země, babička ráda luští – křížovky nebo dědečkovi Zahrádkáře či Včelaře. Ještě bych rád upozornil na časopis, který se věnuje ekologii. Měl jsem ho několikrát v rukou v univerzitní knihovně a pak jsme ho s Luckou začali odebírat elektronicky. Mrkněte na Sedmá generace, třeba vás osloví.

Mimochodem, zjistěte si, zda ten, pro koho je dar určen, nevlastní čtečku, určitě by ocenil digitální verzi knihy či časopisu.

Přečtěte si, jak na knižní minimalismus?

Jak vybrat dárek pro zeleného minimalistu?

ZERO WASTE STARTER PACK

Hledáte dárek pro človíčka, který se teprve rozkoukává na poli zero waste? Tak to doporučujeme, vedle již zmíněné knihy Domácnost bez odpadu Bey Johnson, taky knihu Život skoro bez odpadu od holek z Czech Zero Zaste, nebo maličkosti zmíněné v článku 11 malých ekologických drobností k mému zelenějšímu já.

Pokud bych měl zmínit alespoň pár produktů, které jsou podle mě skvělé pro zero waste začátečníka, tak bych vedle už dříve zmíněných bambusových kartáčků zařadil látkové sáčky na nakupování bez obalů, stylové láhve či termohrnky. Ale těch možností je opravdu milion, záleží čistě na vás.

Chystáte se obdarovat ekologií nepolíbeného muže? Přečtěte si náš Průvodce: Jak poekologičtit osobní hygienu svého muže?

Kuchař-gurmán

Tuto kategorii mám obzvlášť rád. Dokonce jsem dlouhou dobu tvrdil, že nejlepší dárek je takový, který se dá sníst či vypít. No a abych byl upřímný, myslím si to doposud. Zvlášť pokud obdarováváte někoho, koho neznáte úplně dokonale. Ještě jsem nepotkal člověka, který by nejedl staré a voňavé sýry z franšízy Vemena (Boutique Gurmán), belgické pralinky či fairtrade víceprocentní čokoládu. Ach, začínají mi téct sliny. 🙂

Když vezmete útokem nějakou zdravou výživu a člověku pořídíte něco, co si běžně nedopřává – nemůžete pochybit.

A z toho, co se dá vypít, tak pokud daný pije alkohol, tak starší ročník domácí slivovice určitě potěší, stejně tak kvalitní víno. Pokud je známý totální nepiják, jako my s Lucií, tak navrhuji sypané čaje (sám miluji blízkovýchodní/balkánské čaje, třeba Rize) nebo kvalitní kávu.

Naučte se mlsat zdravě a bez obalu 🙂

Dárky, které pomáhají

Mám radost, že existují dárky, kterými můžete někoho obdarovat, ale zároveň pomáháte. O Skutečném dárku jsem psal v článku Minimalistické a etické finance. Pokud bych měl vysvětlit, jak to funguje, tak: 1. vyberete si, ve které oblasti byste rádi pomohli, 2. získáváte certifikát, který předáte obdarovávanému a za 3. si už jen užíváte příjemný pocit z dobrého skutku. Babičku a dědu jsem tak pár let zpět obdaroval certifikátem včelího úlu.

Další dárek, který bych rád zmínil, dostala Lucka od své maminky a sestry. Jsou jím 1Face hodinky. Výtěžek z jejich prodeje jde do jednoho z osmi programů, které se zaměřují na oblasti jako je léčba rakoviny či AIDS, světový hlad, čistou vodu, životní prostředí, vzdělání či práva zvířat. Barva hodinek vždy znázorňuje jednu z oblastí. Lucie má modré.

Rád bych ještě zmínil jednu věc. Myslím, že když jsou ty Vánoce a obdarováváme své blízké a známé, nebylo by od věci obdarovat i někoho, kdo neměl v životě tolik štěstí jako my. Ať už pomůžete jednotlivci nebo přispějete v rámci nějaké charity, má to význam a pozitivní dopad. S Lucii jsme před lety darovali několik deskových her do dětského domova a rád bych něco podobného vymyslel i letos. Udělal z toho svou malou vánoční tradici. Máte i vy takovou?

Ještě doplním tři projekty, které si zasloužily naši pozornost, a vám by také neměly utéct:

  • Zdravotní klaun. Pokud neznáte, určitě prozkoumejte jejich web. Samotného mě jako dítě několikrát povzbudili a rozesmáli, a vlastně je to taková naše rodinná srdcová organizace, kterou podporujeme.
  • Obědy pro děti. Tím, jak jsme s Lucií orientovaní na evidence-based literaturu, moc dobře víme, že pokud děti nemají možnost obědvat ve školách, dochází k jejich vyčleňování z kolektivu, ale také to má negativní dopad na jejich pozornost a prospěch. Také podporujeme!
  • Nový Prostor. Po čas našich univerzitních let jsme byli pravidelnými čtenáři časopisu. Za mě vynikající věc, která dává lidem bez domova možnost si vydělat peníze prací. Pravidelně jsme nakupovali časopis od paní na Žižkově náměstí před pajdákem. Mimochodem, nevíte, zda tam ještě prodává? Už jsme léta z Olmu přestěhovaní.

Balení bez papírů a plastů

Možná už o tom víte, ale já jsem objevil teprve nedávno, že se dají pořídit roztomilé opakovaně použitelné látkové pytlíky. No a kdybyste si troufli sami nějaké ušít, pusťte se do toho!

To už je z dnešního článku vše. Podělte se s námi o vaše tipy na vánoční dárky v komentářích!

Matouš

12 komentářů / Napsat komentář

  1. Já jsem si letos přála bambusový kelímek, pak vysavač a knihy. Nic víc nepotřebuju. 😀 Co dám ostatním už mám také jakž takž vymyšlené, ale v mém okolí jsem asi jen já člověk, který myslí na naši planetu. 🙂

  2. Ahoj, myslím si, že i já sama bych se mohla považovat za Zelenou, ale ne tak úplně minimalistku :D. Dokonce mám za pár dní narozeniny, tak se můžu podělit se svým narozeninovým přáním. Třeba někoho inspiruji. Nedávno jsem narazila na tuto skvělou webovou stránku: https://www.greenmat.cz/Doplnky-do-kuchyne-c159_146_2.htm, kde jsem si našla hned několik produktů, které si moc přeji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *