4 knihy, které navždy změnily můj život

4 knihy, které navždy změnily můj život

Nevím, jestli jsem to tady někdy zmiňovala, ale my s Matoušem milujeme čtení. Teda, to je asi slabé slovo. Takže jak to říct…hrozně moc milujeme čtení. Milujeme ho tak, že kdyby nám někdo zakázal číst, náš život by už neměl žádný smysl.

Knihy prostě neoddělitelně patří k našim životům, ať už chceme nebo ne. Zvlášť ty, které nám nějakým způsobem ovlivnily náš život nebo v nás zanechaly nezapomenutelný zážitek (takové přímo zbožňuju).

Zdálo se, že článek o dokumentech, které navždy změnili můj život měl docela úspěch, tak jsem si říkala, proč s vámi nesdílet třeba i knihy, ke kterým má přístup dnes snad už každý.

Navíc, dneska máme pro vás menší vánoční překvapení. Tak čtěte až do konce, ať se dozvíte, o co jde.

Takže pojďme se dát do toho.

#1 No. More. Plastic.

No. More. Plastic.

Hned na první místo umisťuji tuhle knihu od autora Martina Doreye s názvem No. More. Plastic., kterou mi laskavě poskytly Megaknihy.cz a za což jim velice děkuji! Jsem za ni hrozně ráda, protože představuje jakousi mini bibli pro každého, kdo chce začít žít bez plastu.

Znáte takovéto, když někdo řekne, že ‘jednotlivec stejně nic nezmění’ a potom si koupí kávu v plastovém kelímku? Tak tato kniha tvrdí naprostý opak. Každý z nás má totiž moc změnit svět. A to doslova.

Důvod, proč se mi kniha tak strašně moc líbí a doporučovala bych ji všem je ten, že všechny tipy v této knize vám zaberou pouhé dvě minuty vašeho života.  Fakt! Nekecám. Vtip tkví totiž v jejich jednoduchosti a obrovském potenciálu zachránit naši planetu.

Zjisti více o 3 ekologických projektech, které se vyplatí sledovat.

#2 Domácnost bez odpadu

Domácnost bez odpaduNení to úplně poprvé, co na našem blogu zmiňujeme knihu Domácnost bez odpadu od Bey Johnson. Pro mě a Matouše je to taková naše malá bible a vůbec naše první kniha, která nám pomohla k zero waste životu.

Najdete v ní parádní (a hlavně bezodpadové) tipy od kuchyně až po koupelnu. Nejlepší na tom je, že kniha se vám nic nesnaží vnutit, ale hlavně inspirovat k tomu, abychom vytvářeli co nejmenší množství odpadu. Super na knize je i to, že se jedná o vyzkoušené tipy a triky samotné autorky, takže nečekejte žádné nemožné věci. Najdete tam třeba recepty na to, jak si vyrobit vlastní šampón nebo pastu a spoustu dalších domácích receptů. Nebo taky tipy na to, jak si užít Vánoce bez odpadu.

 

 

#3 Jíst zvířata (Eating Animals)

Jíst zvířata (Eating Animals)Možná maso jíte anebo taky ne. Anebo se možná rozhodujete, zda přestat ho jíst, ale pořád nejste přesvědčení o tom, že je to to správné. Pak teda určitě doporučuju sáhnout po knize Jíst zvířata od autora Jonathana Foera (v češtině je kniha všude rozebrána; tady je alespoň odkaz na anglickou verzi, kterou mám i já).

Nečekejte ale žádného extremistického vegana/vegetariána, který se vám snaží za každou cenu vnutit svůj názor. Autor sám je vegetarián a v této knize se snaží popsat svou cestu k vegetariánství. Podává přímá svědectví z velkochovů, které sám navštívil. Popisuje tvrdá fakta tak, jak leží a běží. Nic si nepřikrášluje a nic nezveličuje. Na konci knihy je tedy zcela na vás, jakým způsobem chcete, aby vás kniha ovlivnila.

 

 

#4 Veganův průvodce

Veganův průvodceJsem si jistá, že pokud občas mrknete na Youtube nebo přímo sledujete autorku knihy Dewii (aka Karolínu Rathousovou), nemohla vám tato kniha uniknout.

Knihu Veganův průvodce jsem dostala jako dárek k narozeninám a nemohla jsem si přát nic lepšího. Kniha je skvělým průvodcem pro lidi, kteří se chtějí stát vegany, nebo jsou vegetariáni a rádi by se dostali o úroveň výš. Kromě základních věcí o veganství (co to je, co vegan může jíst nebo nemůže), v knize najdete i další super věci – jako třeba seznam netestovaných kosmetických značek nebo veganských restaurací. A samozřejmě spoustu dalších super věcí.

A nejlepší na tom je, že po zakoupení knihy jde část výdělku na účely organizace Farma naděje Dobrovítov.

A jaká kniha změnila váš život? Podělte se s náma o váš tip!

Pěknou neděli přeje,

Lucie

11 komentářů / Napsat komentář

  1. Moc krásný článek, velmi inspirativní. Kéž by někoho z rodiny napadlo darovat mi k Vánocům jednu z knih. Nejraději bych Domácnost bez odpadu nebo No more plastic. K eko životnímu stylu zatím jdu malými krůčky, ale i maličkosti se snad počítají 🙂

    1. Děkuji moc! Jsem ráda, že se článek líbí. 😉 Na Instagramu nám běží menší giveaway, kde darujeme právě knihu No. More. Plastic. Muzete zkusit se zapojit a uvidíte. Přeji pěkný večer, Lucie

  2. Domácnost bez odpadu už mám a je pro mě velice užitečná. Knihu No more plastic jsem někde viděla a mám ji na seznamu, stejně tak jako Veganův průvodce. Každopádně díky za tipy a připomenutí knih, které mám v plánu přečíst, fajn článek 🙂

    1. Jsem ráda, že byl článek užitečný. 🙂 Na Instagramu probíhá menší giveaway, kde můžete zasoutěžit o knihu No. More. Plastic. Tak můžete zkusit štěstí. 🙂 Pěkný den, Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.