5 dokumentů, které navždy změnily můj život

Miluju filmy. Ne. To je příliš slabé slovo. Já zbožňuju filmy. Jsem naprostý fanatik do filmů. Zeptejte se Matouše, ten vám to potvrdí.

A teď, když jsem se začala zajímat o všechno ekologické, spojila jsem příjemné s užitečným a začala jsem se vzdělávat pomocí filmu. Nakonec jsem do toho uvrtala i Matouše, takže se takhle občas vzděláváme společně.

V dnešní době je hrozně fajn, že existujou filmy snad už o všech tématech, na které si vzpomenete. Takže nebylo vůbec těžké najít dokumenty na téma jako globální oteplování, vegetariánství nebo konzum. Moje oblíbené.

Myslím si, že filmy (ale i knihy) jsou hrozně fajn v tom, že vám můžou nabídnout docela autentickou ukázku dnešní reality (třeba míst, na které byste se nikdy v životě nedostali) a podat přímá svědectví o dění ve světě.

V dnešním článku, bych s vámi chtěla sdílet dokumenty, které navždy změnili můj život a celkově pohled na svět. Zaručuju vám, že až na ně mrknete, tak to budete mít úplně stejně.

1. Cowspiracy

zdroj: wikipedia

Schválně jsem dala tento dokument hned na první místo, protože to bylo snad první (kruté) sektání s realitou, kdy jsem si uvědomila, že je zapotřebí začít něco dělat.  A nakonec se ze mě díky tomu stal vegetarián.

Cowspiracy je dokument, který se zaměřuje na chov hospodářškých zvířat a jeho globální dopad na životní prostředí. Je známo, že živočišná výroba a chov hospodářských zvířat (v takovém měřítku v jakém je dnes) způsobuje až 18 % všech emisí skleníkových plynů, což je v důsledku více než všechna doprava na planetě Zemi.

Dále se tento dokument zabývá i tématy jako je odlesňování, znečišťování vod či problémy spojené s produkcí palmového oleje.

 

Zjisti: Proč být či nebýt vegetarián?

2. The Plastic Ocean (Oceán z plastu)

Oceán z plastu je dokument zabývající se otázkou plastů a jejich dopadem na naši planetu Zemi. Především se zaměřuje na mořský svět, kde je vliv plastů nejdestruktivnější a nejnebezpečnější. Dokument se také zaměřuje i na tzv. mikroplasty, které v poslední době ve velkém zamořují oceány a následkem toho umírá tisíce a tisíce mořských živočichů, jelikož si je pletou se svou potravou.

Když jsem tenhle film viděla poprvé, nebudu lhát, brečela jsem, jako malé mimino. Byl to hrozný a smutný pohled. Což mě samozřejmě donutilo začít jednat a snížit tak mou produkci plastů na minimum. Doporučuju shlédnout, pokud jste nováček a chcete se o této problematice dozvědět víc.

Přečti si o 4 knihách, které mi změnily život!

3. Fork Over Knives (Raději vidličky než nože)

zdroj: wikipedia

Už od malička jsme slýchávali, že mléko je dobré na kosti a že jíst maso je dobré, protože budeme zdraví a silní.

Dokument Raději vidličky než nože tyto fakta zkoumá ze všech úhlů a podrobuje naši stravu různým výzkumům. Nakonec dochází k závěru, že pít mléko a jíst maso není až tak zdravé, jak nám všichni říkali. V tomto filmu naleznete spoustu výzkumů, studií ale i skutečných příběhů lidí, kteří jsou důkazem toho, že dobře sestavený rostlinný jídelníček může mít pozitivní dopad na náš život.

Nehledejte ve filmu nějaké šílené veganské fanatiky nebo brutální záběry z jatek (za což jsem hrozně ráda). Je to film, který vám může poskytnout dobré důvody, proč přejít na rostlinnou stravu.

Jak se vlastně stravuje naše mužská polovička? 🙂

4. Blackfish (Kosatka)

Už jste si někdy říkali, jak to dělají, že maj ty zvířata v těch zoo a mořských světech tak vytrénované? Že poslouchají na slovo a ví, co maj dělat? Jo? A víte, co stojí za takovým tréninkem třeba kosatky v nějaké zábavním mořském světě? Ne? Film Blackfish vám to naprosto jistě osvětlí.

Blackfish je dokument o tom, jak to chodí v branži s mořskými živočichy a jak kvůli našemu potěšení trpí spousta krásných mořských tvorů. Podává přímá svědectví od trenérů, kteří byli zaměstnáni v těchto zábavních parcích a nakonec poznali krutou realitu, která stojí za tímto pobavením lidí.

Po tomto dokumentu už do žádného akvária nebo mořského světa nebudete chtít vstoupit (tedy doufám).

 

5. The True Cost

zdroj: wikipedia

Možná rádi nakupujete. Možná ne. Možná často chodíte do obchodů jako H&M nebo Gate Wear. Nebo možná ne. Napadlo vás ale někdy, kdo stojí za tím bílým tričkem nebo džínama, které jste si koupili? Možná ano a možná ne.

The True Cost se zaměřuje na tzv. rychlou módu (fast fashion), která se v dnešním světě stala velkým trendem. Sleduje výrobu oblečení, které velké řetězce vyrábějí levně a prodávají dráž. Lidé ale nevidí, jakou cenu platí lidé, kteří toto oblečení vyrábějí a nehledě na to, v jakých podmínkách pracují. Tento dokument všechny tyto věci zkoumá a podává to tak, jak to ve skutečnosti je.

Dávám přednost sekáčům a etickým značkám. Raději volím slow fashion.

 

Viděli jste některý z dokumentů? Jaký byste doporučili vy?

Lucie