5 dokumentů, které navždy změnily můj život

Miluju filmy. Ne. To je příliš slabé slovo. Já zbožňuju filmy. Jsem naprostý fanatik do filmů. Zeptejte se Matouše, ten vám to potvrdí.

A teď, když jsem se začala zajímat o všechno ekologické, spojila jsem příjemné s užitečným a začala jsem se vzdělávat pomocí filmu. Nakonec jsem do toho uvrtala i Matouše, takže se takhle občas vzděláváme společně.

V dnešní době je hrozně fajn, že existujou filmy snad už o všech tématech, na které si vzpomenete. Takže nebylo vůbec těžké najít dokumenty na téma jako globální oteplování, vegetariánství nebo konzum. Moje oblíbené.

Myslím si, že filmy (ale i knihy) jsou hrozně fajn v tom, že vám můžou nabídnout docela autentickou ukázku dnešní reality (třeba míst, na které byste se nikdy v životě nedostali) a podat přímá svědectví o dění ve světě.

V dnešním článku, bych s vámi chtěla sdílet dokumenty, které navždy změnili můj život a celkově pohled na svět. Zaručuju vám, že až na ně mrknete, tak to budete mít úplně stejně.

1. Cowspiracy

zdroj: wikipedia

Schválně jsem dala tento dokument hned na první místo, protože to bylo snad první (kruté) sektání s realitou, kdy jsem si uvědomila, že je zapotřebí začít něco dělat.  A nakonec se ze mě díky tomu stal vegetarián.

Cowspiracy je dokument, který se zaměřuje na chov hospodářškých zvířat a jeho globální dopad na životní prostředí. Je známo, že živočišná výroba a chov hospodářských zvířat (v takovém měřítku v jakém je dnes) způsobuje až 18 % všech emisí skleníkových plynů, což je v důsledku více než všechna doprava na planetě Zemi.

Dále se tento dokument zabývá i tématy jako je odlesňování, znečišťování vod či problémy spojené s produkcí palmového oleje.

 

Zjisti: Proč být či nebýt vegetarián?

2. The Plastic Ocean (Oceán z plastu)

Oceán z plastu je dokument zabývající se otázkou plastů a jejich dopadem na naši planetu Zemi. Především se zaměřuje na mořský svět, kde je vliv plastů nejdestruktivnější a nejnebezpečnější. Dokument se také zaměřuje i na tzv. mikroplasty, které v poslední době ve velkém zamořují oceány a následkem toho umírá tisíce a tisíce mořských živočichů, jelikož si je pletou se svou potravou.

Když jsem tenhle film viděla poprvé, nebudu lhát, brečela jsem, jako malé mimino. Byl to hrozný a smutný pohled. Což mě samozřejmě donutilo začít jednat a snížit tak mou produkci plastů na minimum. Doporučuju shlédnout, pokud jste nováček a chcete se o této problematice dozvědět víc.

Přečti si o 4 knihách, které mi změnily život!

3. Fork Over Knives (Raději vidličky než nože)

zdroj: wikipedia

Už od malička jsme slýchávali, že mléko je dobré na kosti a že jíst maso je dobré, protože budeme zdraví a silní.

Dokument Raději vidličky než nože tyto fakta zkoumá ze všech úhlů a podrobuje naši stravu různým výzkumům. Nakonec dochází k závěru, že pít mléko a jíst maso není až tak zdravé, jak nám všichni říkali. V tomto filmu naleznete spoustu výzkumů, studií ale i skutečných příběhů lidí, kteří jsou důkazem toho, že dobře sestavený rostlinný jídelníček může mít pozitivní dopad na náš život.

Nehledejte ve filmu nějaké šílené veganské fanatiky nebo brutální záběry z jatek (za což jsem hrozně ráda). Je to film, který vám může poskytnout dobré důvody, proč přejít na rostlinnou stravu.

Jak se vlastně stravuje naše mužská polovička? 🙂

4. Blackfish (Kosatka)

Už jste si někdy říkali, jak to dělají, že maj ty zvířata v těch zoo a mořských světech tak vytrénované? Že poslouchají na slovo a ví, co maj dělat? Jo? A víte, co stojí za takovým tréninkem třeba kosatky v nějaké zábavním mořském světě? Ne? Film Blackfish vám to naprosto jistě osvětlí.

Blackfish je dokument o tom, jak to chodí v branži s mořskými živočichy a jak kvůli našemu potěšení trpí spousta krásných mořských tvorů. Podává přímá svědectví od trenérů, kteří byli zaměstnáni v těchto zábavních parcích a nakonec poznali krutou realitu, která stojí za tímto pobavením lidí.

Po tomto dokumentu už do žádného akvária nebo mořského světa nebudete chtít vstoupit (tedy doufám).

 

5. The True Cost

zdroj: wikipedia

Možná rádi nakupujete. Možná ne. Možná často chodíte do obchodů jako H&M nebo Gate Wear. Nebo možná ne. Napadlo vás ale někdy, kdo stojí za tím bílým tričkem nebo džínama, které jste si koupili? Možná ano a možná ne.

The True Cost se zaměřuje na tzv. rychlou módu (fast fashion), která se v dnešním světě stala velkým trendem. Sleduje výrobu oblečení, které velké řetězce vyrábějí levně a prodávají dráž. Lidé ale nevidí, jakou cenu platí lidé, kteří toto oblečení vyrábějí a nehledě na to, v jakých podmínkách pracují. Tento dokument všechny tyto věci zkoumá a podává to tak, jak to ve skutečnosti je.

Dávám přednost sekáčům a etickým značkám. Raději volím slow fashion.

 

Viděli jste některý z dokumentů? Jaký byste doporučili vy?

Lucie

14 komentářů / Napsat komentář

    1. Super! Děkujeme za zastavení a určitě dejte vědět, jak se dokumenty líbily. 😉 Lucie

  1. Neviděla jsem zatím ani jeden:), ale dlouho se plánuji kouknout na The True Cost:) . Momentálně mě teď nenapadá nějaký další.:/

    1. To je skvělé! The True Cost opravdu doporučuju. 🙂 Je to opravdu zajímavé a hlavně ponaučující. Díky za zastavení! Lucie

  2. taky krásný dokoment je THE COVE -2009 – o lovení delfínů v japonské zátoce. To jejich pískání -volání o pomoc-když je zaženou do pasti zátoky, budu slyšet do konce svýho života. Něco tak srdcervoucího jsem zatím neviděla. Nemůžu ted najít celý dokument, jen ukázku: https://www.youtube.com/watch?v=4KRD8e20fBo

    1. Já jsem na tohle hrozný cíťa, takže ani nevím, jestli bych se na to dokázala koukat. Co se týče toho lovení, vím, že jsem četla (byla to kniha Eating Animals), že např. při lovení krevet se do sítě dostane další spoustu druhů, které následkem toho umírají. 🙁 To už mi samo o sobě přijde otřesné. Podobný film je právě The Blackfish a je o kosatkách. Děkuju za zastavení, Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *