Tento článek si klade dva cíle. První: přesvědčit muže, že existují ekologické alternativy i v oblasti jako je osobní hygiena. Druhý: přesvědčit ženy, že mohou svým mužům (partnerům, bratrům, otcům…) pořídit zelené varianty produktů, aniž by se setkaly s odmítnutím. Jak toho docílit, jim poradím já, muž!
Vezmu to pěkně popořadě: sprchování a mytí (mýdla a šampony), péče o obličej (uši, nos), holení a stříhání, deodoranty, péči o zuby a možná doplním ještě něco navíc.
Přírodní mýdla a (nejen) tuhé šampony
Pojďme si hned zkraje nalít čistého vína: většina mužů, včetně mě, doposud nepochopila, k čemu je zapotřebí mít jeden přípravek na mytí těla a druhý na péči o vlasy (teda pokud nějaké vlasy muž ještě má). Proto: “Ženy, prosím, nesnažte se nám to vysvětlovat. Stejně změny nedocílíte. Raději, když už se do výběru nějakého přípravku pustíte, hledejte kombinaci mýdla i šamponu. Nejenže to váš muž lépe přijme, ale vlastně i ušetříte!”
Co zohlednit při výběru?
- Cena. Co si budeme nalhávat?! Cena hraje významnou roli. Proto je vhodné zaměřit se na ekonomická balení, ale taky využít různých slev. Šampon ani mýdlo se vám nezkazí, takže výhodná koupě do zásoby má smysl.
- Vůně hraje významnou roli při výběru vhodného produktu. Je velmi důležité znát svého muže a vědět, co mu voní a co nikoli. Já, například, vyloženě nesnáším “masové syntetické vůně”. Naopak mi vyhovují vůně přírodní (kopřivy, jalovec či jiné dřeviny a bylinky).
- Objem. Prosím, nekupujte nám malá balení! Chlap by si nejraději koupil pětilitrovou láhev šamponu, aby do toho obchodu musel zase až za rok. Navíc, velká balení jsou ekologičtější, ale i ekonomičtější.
- Materiál balení. Pokud máte možnost vyhněte se plastům a upřednostněte papír a sklo, i když si uvědomuji, že v oblasti osobní hygieny je to velmi velmi náročné. Lucie psala o bezplastové koupelně!
- Složení, samozřejmě bez chemie, ropy a dalších blivajzů. Čím více přírody, tím více
adidas, rozložitelný v přírodě 🙂 - Cruelty free. I chlapi mají rádi zvířata, jen třeba neví, že i koupí netestované kosmetiky jim mohou pomoci.
Můj první přírodní šampon a mýdlo 2v1
Já se v podstatě do doby, než jsme se spolu s Lucií nesestěhovali, vůbec o výběr mýdel a šamponů nestaral. Na každé narozeniny a svátek jsem od rodiny dostal hygienickou taštičku, kde bylo vše potřebné, a to mi vydrželo zase do dalších narozenin.
No a pak mi Lucie koupila můj první ekologický sprchový gel a šampon od značky Urtekram. Ještě teď si pamatuju, jak voněl po jalovci, jak já tu vůni miluju 🙂 Mohl bych ho čichat stále dokola… A tak započalo mé období, když jsem se začal více zajímat o to, čím se myju.
Musím říct, že bych ho doporučil každému, kdo se chystá si pořídit první zelený šampon/sprcháč. Splňuje většinu kritérií, co jsem výše vypsal: je z přírodních BIO materiálů, je cruelty free, odbouratelný v přírodě. Jediné, co mi vadilo, byl objem. Ale na druhou stranu, pokud je to váš první, tak je to ideální pro vyzkoušení a zjištění, zda vám sedne.
Alverde – německá alternativa
Poté, co mi došel, jsem za něj začal hledat náhradu. Nějakou dobu jsem používal Rough Nature 3v1 od Alverde. Ten se dá koupit v DM drogérii. Opět splňuje většinu kritérií, které jsem psal výše. Má zřetelnou dřevitou vůni, které mi absolutně vyhovuje, je vegan apod. Jediné, co mi vadilo, bylo otvírání. Nesedlo mi to víčko, ale to je banalita. A pokud se nepletu, tak ještě existují dvě varianty, tuším moře a aloevera nebo tak něco. Ale ty jsem si nikdy nekupoval.
Také jsem chvíli testoval tuhá mýdla v papíru od Alverde levandule a citrusy. Ty ale nejsou 2v1 a jsou spíše ideální pouze na mytí těla a ne vlasů. Já samozřejmě s přesvědčením, že je to jedno, je používal i na vlasy, ale musím říct, že se mi z nich mastí vlasy…
Co si pořídím teď? Rozhodni se se mnou!
No vzhledem k tomu, že jsem se sebou vyběhl těmi mýdly, která jsou sice super na tělo, ale už ne na vlasy, tak hledám náhradu.
Jsem poměrně konzervativní, a ne příliš často zkouším nové věci, ale možná v tomto případě udělám změnu.
- Můj první přírodní šampon a mýdlo 2v1 od Urtekramu, jehož vůni mám zažranou v paměti. Jenže je v plastu a není v úplně velkém balení.
- Alverde, které je sice eko, ale je taky v plastu a balení je jen o něco větší.
- Vyzkouším svůj první šampon ve skle od OnlyBIO. Konečně, tak přestanu produkovat plast. Je ze tří zmíněných v největším balení.
Snižte množství vyprodukovaného plastu i vy.
A pořiďte si šampon ve skle spolu se mnou!
Péče o obličej (uši a nos)
Upřímně, nijak nekrémuju, takže nebudu tvrdit, že ano a přejdu rovnou k tomu, co reálně používám.
Čištění uší bez zbytečného plastu
Znáte ty Facebooková videa, kde z nosu mořské želvy vyndávají zaseklou plastovou tyčinku z uchošťour? Pokud ne, nehledejte to, protože vám bude zle a budete se bičovat za to, že jste ještě nepřešli na alternativu.
Obecně, na čistění uší, se hodně lidí dívá odlišnými pohledy. Chci dopředu varovat před různými svíčkami apod. Lékaři ORL to vyloženě nedoporučují jako zdraví nebezpečné.
Ideální je k vyčistění použít pouze svůj malíček nebo třeba rožek ručníku či kapesníku.
Pokud ale máte nutkavou potřebu používat uchošťoury jako já, tak vhodnou alternativou jsou vatové tyčinky z biobavlny, které používáme s Lucií, nebo ty z bambusu. Můžete je bezstarostně hodit na kompost.
Pánské kapesníky jako designový doplněk, ale i úspora tun papíru a plastu
Když se tak kolem sebe rozhlédnu, tak látkové kapesníky používají především muži. Netuším, čím by to mohlo být. Ale myslím si, že tento fakt je pozitivní. Zvlášť, pokud váš muž už má milion párů ponožek ze všech možných narozenin a svátků.
Proč upřednostnit látkový kapesník před papírovými?
- Razantně snížíte spotřebu papíru a plastu
- Je minimalistický oproti obrovské krabici papírových kapesníků
- Je to designový doplněk, ať už jednobarevný či se vzorem
- Nedře tolik pokožku nosu, zvlášť, pokud máte silnou rýmu
Pořiďte svému muži místo ponožek raději saténový látkový kapesník!
Holení bez negativního dopadu na životní prostředí
Ten, kdo mě zná ví, že se neholím, resp. né dohladka. Upřímně nezávidím kravaťákům, kteří se musí holit každý den (nebo těm, po kterých to vyžadují přítelkyně). 😀 Sám se holím elektrickým strojkem, který zároveň používám i ke stříhaní vlasů (ano, stříhám se sám a jen vždy požádám přítelkyni, aby to doupravila). Strojek mě neoholí samozřejmě dočista.
Na druhou stranu si uvědomuji, že tím, že používám jeden strojek k holení i stříhaní, a ještě se s ním dělím s taťkou a bráchou, brutálně minimalizuji dopad na životní prostředí. Nemrhám zdroji kovu, ale ani nezaneřáďuji planetu nerecyklovatelnými břity či jednorázovými holítky.
Pro ty, co to nemají tak jednoduché jako já, jsou tu holící strojky z recyklovaného plastu (kelímků od jogurtů) a zároveň cruelty free.
Deodoranty: vonět, ale neškodit
Řeknu pravdu, že jsem zatím nevyzkoušel žádný ekologický deodorant. Nejzelenější bude zřejmě žádný. Ale přeci nechceme smrdět, aspoň mezi lidmi ne. Ty, které používám, se ke mně dostaly podobnou cestou, jakou jsem popsal u šamponů a mýdel. Navíc, mám pocit, že ty spreje jsou skoro nevyčerpatelné a jeden vám vydrží i několik let.
Ale stejně uvažuju nad tím, že v rámci poekologičťování si pořídím nějaký šetrnější.
Osobně se domnívám, že spreje jsou zlo, a tak je vhodné se jim vyhnout. Pokud tedy nechcete nad sebou stejnou ozónovou díru jako mají nad Austrálií.
Objevil jsem několik značek, které dělají alternativy:
- Česká značka Nobilis Tilia
- Urtekram
- Lavera
- Navia deodorant-krém vyrobený na Slovensku
Máte s některou ze značek zkušenost? Znáte nějakou další? Napište do komentářů!
Aktualizováno: Pavel a Martin z Econea.cz mi poslali k vyzkoušení krémový deodorant Lesní tůně od značky Navia. Upřímně musím říct, že jsem mu zpočátku příliš nedůvěřoval, ale po třech měsících pravidelného používání musím říct, že je dost fajn. Vůně mi vyhovuje. Není vůbec agresivní. Většinou si ho roztírám na krk. Pro použití v podpaží je zapotřebí být oholen nebo pořádně vmasírovat 🙂
Bambusové kartáčky mění svět
Pokud jde o zubní hygienu, tak bych rád zmínil naše oblíbené bambusové kartáčky. Ono se to může zdát jako úplná blbost a maličkost, ale když si vezmete trochu čísel, tak dojdete k závěru, že člověk vyprodukuje za svůj život obrovské množství odpadu jen díky plastovým kartáčkům.
Kdybychom se drželi doporučení a kartáček měnili 4x do roka, tak jich za průměrnou délku života v ČR (cca 80 let), spotřebujeme neskutečné množství, třeba i více než 300… to je šílené! A když vezmete v potaz, že většina těch plastových není recyklovatelných, a tak s velkou pravděpodobností skončí v ovzduší (ve spalovně), v podzemní vodě (na skládce) nebo v moři (žaludku vodních živočichů).
Tvůrci bambusových kartáčků a uchošťour Curanatura se s námi podělili o svůj příběh.
Co se týká zubní pasty či prášky, tak jsem se zatím nerozhodl, co vyzkoušet. Upřímně, stále používám ty běžné, ale vím, že tuby nejsou recyklovatelné. Snažím se tak aspoň minimalizovat jejich používání (používám jen, když jdu mezi lidi, jinak myju jen vodou).
Ono, obecně platí, že jde především o fyzické odstranění plaku ze zubů a k tomu pastu nepotřebujete (stačí kartáček). Pasta je spíše eliminátor zápachu.
Pokud jde o prášek, slyšel jsem rozporuplné názory, jedni doporučují a jiní zatracují, že to prý škodí zubní sklovině. Uvidíme, třeba časem vyzkouším.
Doufám, že vám můj článek pomohl usnadnit výběr. Určitě mi napište do komentářů, co jste svému muži nakonec pořídily vy!
Matouš
Dobry den,
a zkluseli jste i nejakou kosmetiku vyrobit? Napr. deodorant se mi za ten pulrok, co ho pouzivam jevi jako lepsi, nez vetsina kupovanych. A zubni pastu si micham podle chuti. Nicmene staci i cisty kokoolej. Pouzivam i vlastni ústní vodu, pry neni nutna, alekdyz ona je tam dobra. Myslim, ze vetsina receptu je z knihy “Delame si to doma samy” a suroviny clovek najde ve slajzu. Ja mam rada pravidlo max. tri surovin, zamichat a hotovo 🙂
Na druhou stranu se musim priznat, ze muze jsem k tomu jeste nedokopala. Zatim se boji bambu kartacku a podobnych ekoveci, rika mi kvuli tomu ekoteroristka 🙂
Haha, tak děkujeme za komentář slečno ekoteroristko 🙂 A zrovna ten bambu kartáček je úplná blbost 🙂
Upřímně, jsem ještě nic nevyráběl, nejsem úplně člověk se zálibou v handmade, ale třebas časem se k tomu dostanu 🙂
A s těma ušima máte taky pravdu 🙂
Jeste jsrm zapomnela dodat, ze uz od zakladky nam ucitelky na biologii rikaly, ze nejlepe si clovek vycisti usi prtem, vodou a rucnikem 😉
Je fakt, že můj přítel se o ekologii nijak extrémně nezajímá, ale v poslední době narážíme na toto téma stále častěji. Takže si myslím, že kdybych mu koupila nějakou přírodní variantu kosmetiky, ani by to nepostřehl. Je mu jedno čím se myje a také nechápe potřebu šamponu, kondicionéru, sprchového gelu a dalších věcí, když stačí jedna věc, která mu stačí na dlouhou dobu. 😀
Já myslím, že je to téma století 😛 No vidíte, přesně jak jsem psal 😀 V tomto jsou si všichni muži podobní 🙂
Můj muž používá sprchový gel lavera i na vlasy, je 2v1, ten gel 🙂 Pastu na zuby urtekram. Zubní kartáček Curaprox, ty bambusové nám byly nepříjemné v puse, nevím proč. Látkové kapesníky zkouším zavést teď, protože spotřeba papírových je moc velká. Ještě pořešíme pěnu na holení, až mu konečně dojdou ty nakoupené. Holi se ziletkami, které jsou ve strojku na žiletky, Uchostoury máme bambusové, hlavně kvůli muži, který je jejich velký uživatel 🙂 Deodorant používá alverde. U nás pro výměnu čehokoliv mluví manželova citlivá pokožka a naše děti maji astma. Proto postupně rušíme cokoliv toxického. Největší překážkou není to, co si kupujeme sami, protože toho je naprosté minimum. Ale různé dárky od babiček apod. Je to jak s tím oblečením, ačkoliv jsme dospěli 🙂 Dřív jsem se tím trápila, ale teď dárky jako nerozbalenou kosmetiku, obleceni ap. odnesu do nadačního obchodu a koupí si je někdo, kdo o to má zájem 🙂
Jano, tak to zdravím vašeho muže 🙂 s tím nadačním obchodem je to skvělý nápad, vlastně o něm slyším poprvé. Zkusím se podívat, jestli funguje něco podobného i v našem okolí, kde by se daly tyto “nechtěné” dárečky zanést. Díky za tip! Matouš