Jak na bezplastovou koupelnu

Jak na bezplastovou koupelnu

Nevím jak u vás, ale u nás je (částečně byla) nejvíce plasty zamořenou místností právě koupelna.

Od čistících prostředků, přes sprchový gel až po holící strojky. Všude plasty. Doslova naši rodinu pohltily skoro ve všech oblastech. Když jsem to tak nějak přibližně počítala, bylo toho docela dost: minimálně dva sprchové gely (co kdyby), minimálně pět holících strojků, několik typů šampónů a kondicionérů, ale třeba i tři druhy čistících prostředků nebo různé serepatičky na hlavu.

Ne nadarmo jsem tedy započala mou bezplastovou cestu právě u nás v koupelně, kde na mě čekala pěkná výzva.

Nebudu lhát, mám ráda, když si můžu dovolit ve vaně pobýt o nějaký ten čas déle, abych svému tělu dopřála trochu něhy. Je pravda, že z nás dvou je to právě Matouš, kdo si ve sprše pobude delší dobu než já (fakt nevím, co tam tak dlouho vždycky dělá), ale já jsem ta, kdo si ráda užije trochu relaxu s různými olejíčky a blbůstky do vany.

Od té doby co jsem ale začala žít trochu ekologicky a hlavně minimalisticky, se moje požadavky na údržbu trochu snížily a já se mohla věnovat jenom tomu nejdůležitějšímu – hlavně trochu vonět a cítit se čistá. V důsledku to tedy znamenalo, že jsem se začala zaměřovat spíše na kvalitu než kvantitu a omezila jsem tak své hygienické návyky pouze na nezbytné produkty.

Dnes bych s vámi chtěla těchto pár neplastových produktů ráda sdílet. Jsou to věci, které máme s Matoušem otestované na vlastní kůži a opravdu na ně spoléháme.

Takže pojďme se dát do toho.

Tuhé mýdlo

Začneme asi tím nejzákladnějším v našem kosmetickém balíčku – tuhým mýdlem.

Mám pocit, že jsem hodně dlouho byla odpůrcem tuhého mýdla. Asi proto, že od malička mám představu tuhého mýdla v takovém tom komunisticky vypadajícím obalu s divnou vůni, která vlastně ani nevoněla a ruce vám umyla tak napůl.

Když jsem však přešla na bezplastovou stranu síly, začala jsem zjišťovat, že tuhá mýdla mohou vlastně být docela fajn a hlavně taky vonět. Ale co bylo nejlepší, nejsou balená v plastu, ale v papíře, který je dokonce recyklovatelný nebo rozložitelný. Mé první bylo s levandulovým mýdlem od značky FriendlySoap, která vyrábí nejen tuhá mýdla, ale i šampóny. Líbila se mi vůně, líbila se mi cena, ale hlavně to, že je to bez plastu a funguje!

V současnosti jsem dala šanci i mýdlům značky Alverde, kterých jsem si všimla zrovna nedávno, ale jsem s nimi hrozně spokojená.

Věděli jste, že ročně se vyprodukuje přes 300 milión tun odpadu, který končí v oceánech?

Tuhý šampón

Když jsem slyšela, že existuje něco jako tuhý šampón, klepala jsem si na čelo a ptala se, jak někdo může používat něco takového. Vždyť to nemůže fungovat.

Ale hle, ono to funguje.

Když jsem poprvé vyzkoušela tuhý šampon, nedopadlo to zrovna dobře. Vlasy jsem po něm měla mastné, zplihlé a celkově takové divné. Nebyla jsem vůbec spokojena a dávala jsem si to zavinu, že jsem utratila za něco takového.

Pak jsem se ale dočetla, že šampón se musí pořádně vymýt a k tomu vám může pomoct i jablečný ocet s vodou. Dala jsem tedy tuhému šamponu od Friendly Soap ještě jednu šanci a jsem moc ráda, že jsem to s ním nevzdala. Vlasy mám po umytí lesklé, mají objem a vůbec se netřepí.

Samozřejmě u nás existují i další značky, které vyrábějí tuhé šampóny. Např. Naturinka nebo Mýdlárna Levandulový dům.

Bambusový zubní kartáček

Věděli jste, že plastový zubní kartáček se v přírodě bude rozkládat až 400 let? Nehledě na to, kolik škodlivin vypustí právě do zemské půdy.

Pamatuju si, že všechno to asi začalo o u zubního kartáčku. Uvědomila jsem si, jak velké množství plastu vyprodukuju za svůj život jenom tím, že budu používat plastový kartáček. Když si vezmu, že zubní kartáček by se měl měnit alespoň 4x ročně…nedokážu si představit to množství.

Je teda jasný, že jsem musela okamžitě jednat a vůbec jsem nemusela hledat daleko. O bambusových kartáčcích už jsem tou dobou věděla, akorát ne a ne se k tomu dokopat. Pořizovací cena je trochu vyšší než u běžných levných kartáčků, ale pokud jste zvyklí kupovat si třeba Curaprox kartáčky za 150 Kč, pak bambusový kartáček určitě nebude nic marnotratného. Navíc u nás na trhu existuje spousta druhů, takže je z čeho si vybírat.

Chci se dovědět tipy, jak šetřit vodou. Čti zde!

Štětinky do uší nebo-li uchošťoury

Tak na tohle je u nás expert spíše Matouš. Teda, není to tak, že bych si nečistila uši, ale Matouš je ten větší puntičkář a mě to stačí párkrát do týdne.

Vatové tyčinky do uší jsou ve většině případů vyrobeny z plastu, tudíž jejich životnost v přírodě je vysoká a nebezpečná. Podle dostupných informací, by se měly ale tyto plastové tyčinky nahrazovat papírovou variantou, což je opravdu skvělé, no ne?

My s Matoušem jsme si oblíbili tyhle od Ebelin (DM Drogerie) – jsou z bavlny a to je nejlepší: jsou kompostovatelné! Ale můžeme doporučit třeba tyto bio bavlněné tyčinky od Biooo.


Je pravda, že ve své bezplastové koupelně toho ještě příliš nemám, ale i tyto malé věci vnímám jako velký krok vpřed. Další produkty, které bych ráda zařadila v budoucnu do bezplastové koupelny jsou např. nerezový holící strojek , na který mám spadeno už hodně dlouho; dále třeba zubní pasta ve formě tablet nebo prášku, které jsou většinou uschovány ve skleněné nádobě a ne v plastové tubě; nebo i pro nás ženy docela nezbytná záležitost ekologicky šetrné dámské vložky, kterých ročně vypotřebujeme opravdu enormní množství či menstruační kalíšek (máte s ním někdo zkušenost?).

Ráda bych věděla, co máte ve své bezplastové koupelně Vy? Podělte se s námi o tipy v komentářích.

Lucie

V rubrice

15 thoughts on “Jak na bezplastovou koupelnu

 1. Alfi1101 says:

  Děkuju za tip s uchišťoury z DMka, chodím tam nakupocat pravidelně, ale ještě jsem si jich nevšimla. Na oplátku vřele doporučuji menstr.kalíšek, je to skvělá věc, která mě konečně smířila s cyklem a všemi mrzutostmi okolo, jako pocit nečiatory, nevětrání a věčného kontrolování, jestli mám dost zásob, když jdu někam ven.

  1. Dva zelenáči says:

   Zdravím! Vůbec není za co. My jsme je objevili taky zrovna nedávno, ale jsou fakt skvělé. 🙂 Moc děkuju za tip na menstruační kalíšek. Jediné, čeho se obávám je to, zda mi bude vyhovovat. Pěkný den, Lucie.

   1. Libby says:

    Menstruační kalíšek jsem si koupila jako skoro spontánní nápad, byl to moje úplně první cesta k zero waste. Bála jsem se (není nejlevnější), ale jsem nadšenááááááá 😀 Jak hygiena, pocit čistoty, pohodlí, komfort a samozřejmě žádný odpad! A pro otrlé (já tam tedy ještě nedošla) – prý se tou krví dají i zalévat květiny jako nějaký druh super hnojiva, když se to naředí vodou. No, to zatím ještě není pro mě, každopádně kalíšek doporučuju. Mám z DM .

    1. Dva zelenáči says:

     Už jsem slyšela tolik pozitivní reakcí a vůbec se tomu nedivím. Děkuju za doporučení a určitě nad tím budu přemýšlet. 🙂 Lucie

 2. Martina says:

  uchošťoury lze nahradit tím, co se používalo dřív – špejle a vata. pytlík vaty vám vydrží aspoň na 20 let 😀

  1. Dva zelenáči says:

   To určitě jo. 🙂 Pamatuju si jak jsem s mamkou vyráběla tyhle provizorní uchošťoury a fungovaly skvěle. 🙂 Díky za zastavení. Pěkný den, Lucie

 3. Až na tie tyčinky do uší používam všetko z vyššie menovaného a som rada, že som tieto prírodné alternatívy pred rokmi objavila. Takže najbližšie sa pri návšteve drogérie poobzerám aj po tých tyčinkách do uší, vďaka za tip 🙂

  1. Dva zelenáči says:

   Vůbec není zač. Taky jsem ráda, že jsme je objevily, protože už bych se bez nich asi neobešla. 🙂 Děkujeme za návštěvu.

 4. Nikolaoss says:

  Děkuji za doporučení uchašťourů, až mi dojdou plastové, koupím si ty papírové. Za sebe můžu doporučit kalíšek. Váhala jsem nad ním dlouho a nakonec jsem na sebe naštvaná, že jsem si ho nekoupila už dřív. Nedá se to s ničím srovnat. Pohodlné, čisté, nenápadné, bez odpadu. Na sport úplně geniální.

 5. […] Chci se dovědět, jak na bezplastovou koupelnu! […]

 6. […] Používat tuhé mýdlo – o tomto už jsem se zmiňovala v našem předchozím článku Jak na bezplastovou koupelnu. Podle mě kupovat si tekuté mýdlo je naprosto zbytečné – častokrát je baleno v plastu […]

 7. Markéta says:

  Pěkný článek! Nerezový holicí strojek můžu jenom doporučit, taky nevím, proč jsem tuhle změnu neudělala už dávno 🙂 Uchošťoury používám taky z DMka, ještě lepší variantu jsem ale objevila v Lišce Mazané, tak příště vyzkouším. U mě v koupelně ještě nesmí chybět látkové odličovací tampony, které se vždycky hodí. A ke koupi menstruačního kalíšku se taky stále teprve odhodlávám 🙂

  1. Dva zelenáči says:

   Děkuju! Jsem ráda, že se článek líbí. 🙂 Menstruační kalíšek jsem si zakoupila nedávno a zatím zkouším a hledám vhodné polohy. 😀 Ale věřím, že je to na správné cestě. Co se týče těch odličovacích tampónků, já se moc nemaluju, takže u mě to není zase takový problém. Ale určitě je to fajn věc. Pěkný den, Lucie

 8. […] Chci vědět, jak na bezplastovou koupelnu. Číst zde […]

 9. […] Jak na bezplastovou koupelnu.  Číst více  […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *