Být či nebýt vegetarián

Být či nebýt vegetarián

Být či nebýt vegetarián – to je oč tu běží.

Vím, že si tímhle článkem koleduju o pořádný společenský výprask. Většinou, když se začne probírat téma jako “jíst maso nebo nejíst”, nastane takové to ticho před bouří a všichni účastníci diskuse už nějak tuší, že se schyluje k pořádné mele: všichni se snaží prosadit si tu svou, protože věří, že jejich názor je ten nejlepší a nakonec to končí hádkou i pláčem. To znám.

Dovolte mi jenom ujasnit jednu věc hned na začátku: nesnažím se nikoho přesvědčit o správnosti mých názorů i když věřím, že zabíjení zvířat je špatné. Na to, říct tuhle věc mám právo, stejně jako někdo má právo říct, že se mu nelibí zabíjet lidi. Nikdy bych si ale nedovolila někoho nutit přestat jíst maso. Věřím, že vegetariánství/veganství by mělo být založeno na dobrovolné volbě jedince, jinak to totiž stojí za houby.

A teď k článku.

Lidé přestávají jíst maso z různých důvodů. Někdo z důvodu etických, někdo zdravotních, ekologických, a nebo jsou pro něj důležité všechny. Já osobně jsem přestala jíst maso především z etických důvodu, a potom se z toho postupem času stával i důvod ekologický. Ono to jde tak trochu ruku v ruce, nemyslíte?

V Austrálii na toto téma proběhla menší studie, která se kromě jiných aspektů zaměřila i na to, z jakého důvodu se lidé stanou vegani. Studie se zúčastnilo asi 726 Australanů a všichni byli vegani. Dole na obrázku můžete vidět, že až 80 % tvoří etický důvod.

zdroj: www.vomadlife.com

Milovnice zvířat

Už od malička jsem milovala zvířata a představa, že bych se měla zúčastnit nějaké zabijačky nebo nečeho podobného pro mě byla naprosto nepředstavitelná. Dokonce si pamatuju první Vánoce, kdy jsme měli ve vaně živého kapra: jako každé malé dítě jsme si ho se ségrou pojmenovali a měli ho jako domácího mazlíčka. Nejhorší bylo, když jsme zjistili, že jde kapr na talíř a bude z něho štědrovečerní večeře. Buleli jsme snad několik hodin.

Samozřejmě, milovala jsem maso, jako každý jiný člověk, ale něco ve mě se prostě zlomilo a já jsem si řekla, že už nechci podporovat smrt nevinných zvířat. Věřím, že pokud se někdo někdy rozhodne vyřadit ze svého jídelníčku maso alespoň třeba i na jeden den, nebude toho litovat. Naopak to může vašemu stravování dát úplně jiný rozměr.

Proto zde nabízím tři  nejzásadnější důvody, proč rozhodnutí přestat jíst maso (nebo ho alespoň omezit) může mít pozitivní vliv na nás i naší planetu.

A jak se spravuje naše mužská polovička?

Práva zvířat

Myslím si, že tohle by měl být ten nejdůležitější a nejzákladnější důvod, proč přestat jíst maso nebo ho alespoň omezit.

Věděli jste, že i zvíře cítí bolest? A teď nemyslím třeba pejska, kterého máte doma nebo kočku, kterou krmíte. Těm bychom samozřejmě ublížit nemohli, natož abychom je nechali trpět v bolestech. Teď mám na mysli třeba krávu nebo prase.

Paul McCartney kdysi řekl: “Kdyby měla jatka stěny ze skla, každý by byl vegetarián.”

To, že něco nevidíme (nebo neslyšíme), neznamená, že to neexistuje nebo že se to neděje. To samé platí pro zvířata ve velkochovech, kde často žijí v nehumánních podmínkách a je s nimi zacházeno otřesným způsobem (mnoho zvířat je nemocných, jejich těla jsou deformována a ostatní zvířata po nich šlapou v závalu stresu). A nejhorší je, že ony taky cítí bolest (a radost a smutek).

Častokrát slyším názor, že “v České republice se to ale neděje”, že “v České republice je to jiné” nebo, že “v Česku se krávy pasou na zelené louce a mají dost prostoru”. Prosím, to není pravda. Nevytvářejme si výmluvy ani mylné představy. Neexistuje nic jako “dobrá” nebo “humánní” smrt. Zabití je zabití.  Nehledě na to, že občas dochází k tomu, že není zvíře správně usmrceno, a tudíž se může stát, že celý proces zabíjení prožívá při plném vědomí.

V největších jatkách v ČR je denně poraženo více než osm tisíc prasat.

Životní prostředí

Věděli jste, že téměř 1/3 půdy na planetě je určena pro chov hospodářských zvířat? Podle mého názoru je to opravdu vysoký podíl.

Poslední dobou se spousta z nás snaží snížit svou produkci plastů, což je samozřejmě super, ale ve skutečnosti, plasty nejsou náš největší problém. Nevím, jak to máte vy, jestli “věříte” na globální oteplování nebo ne, ale počasí se mění a ne v tom normálním slova smyslu. A určitě za to nemohou plasty.

Být či nebýt vegetarián
zdroj: @kate_19127

Živočišná výroba a chov hospodářských zvířat má za následek až 15 % světových emisí skleníkových plynů, což je o něco víc než všechna doprava dohromady.

Chci se dovědět o 11 maličkostech pro zelenější planetu!

Jednou z příčin můžeme vidět i ve způsobu krmení hospodářských zvířat, který není podle mě do budoucna vůbec udržitelný. Možná už znáte to profláknuté číslo 15 000 litrů – je to množství vody, které se využije na výrobu pouze jednoho kilogramu hovězího.  Pro srovnání: na stejné množství třeba sóji vypotřebujete 908 litrů vody, což je značný rozdíl, nemyslíte?

Pokud se zaměříme na spotřebu vegetariána: na nakrmení jednoho člověka na rok, potřebuje vegetarián asi 2000 m2 půdy, což je 1/6 plochy potřebné pro nasycení člověka konzumující maso.

Být či být vegetarián
zdroj: www.savepoppy.com

Zdraví

Asi každý z nás ví, že především konzumace masa je největším původcem tvorby cholesterolu v těle. U vegetariánu je cholesterol o 14 % nižší než u lidí, kteří konzumují maso. A to určitě není zanedbatelné množství.

Dále např. podle mnoha studií mají vegetariánky menší šanci výskytu rakoviny prsu, neboť tento typ rakoviny souvisí právě s konzumací červeného masa. Ženy konzumující červeného maso mají až čtyřikrát větší pravděpodobnost onemocnění. Je to způsobeno také i tím, že u vegetariánů dochází i k částečnému posílení imunitního systému, který poté lépe bojuje s rakovinotvornými buňkami.


Víte, věřím, že rozhodnutí přestat jíst maso a nebo ho alespoň omezit je na každém z nás. Není to něco, co si člověk může vynutit nebo udělat ze dne na den (i když jsou i takoví). Podle mě, by to však mělo vycházet z přesvědčení každého z nás.

Pokud jste dočetli až sem, moc děkuji za přečtení a věřím, že bylo pro vás tohle čtení alespoň trochu obohacující. Na viděnou u dalšího článku!

Lucie

Jste vegetariáni/vegani? Nebo konzumujete maso? Dejte vědět, jak to vidíte vy!