Na konci našeho článku 7 tipů, jak šetřit vodou jsme se vás ptali, zda znáte nějaké další způsoby, jak jí šetřit. To množství komentářů, ať už přímo pod článkem nebo na naší FB stránce, nás přimělo k tomu, posbírat všechny vaše tipy a shrnout je do dnešního článku. Hurá na něj!
Je vůbec nutné šetřit vodou?
Jeden z komentujících vznesl dotaz: Zda je vůbec nutné šetřit vodou? Vždyť se přeci po spláchnutí nevypaří do vesmíru. Já nejsem hydrolog, ani expert na koloběh vody v přírodě, ale dle mého určitě má smysl šetřit vodou.
Myslím si to z několika důvodů. První je původ vody v našich kohoutcích. Drtivá většina z nás používá vodu z vodovodu, která se k nám (v našem případě) dostává z nádrže Šance, která se plní vodou povrchovou, deštěm. Po spláchnutí se voda nevypaří do vesmíru, ale putuje kanalizací “obohacena” o chemii, pokud nepoužíváme ekologickou drogerii, hormony, drogy a podobně do čističky odpadních vod. Tam se část těchto nečistot odstraní a voda se vypouští do řeky a mizí ve světovém oceánu, tj. nezůstává v naší krajině. Je třeba čekat desítky let, než se k nám voda koloběhem vrátí v “použitelné” podobě.
Navíc na šetření vodou se dá dívat nejen z pohledu ekologického, třeba sucha, ale také ekonomického.
Průměrný Čech denně spotřebuje 130 litrů vody. Z toho až 75 % padne na osobní hygienu. To ročně pro rodinu 4 lidí znamená skoro 200.000 litrů vody za skoro 15.000 Kč. Přitom s chytrými řešeními se dá ušetřit doslova desetitisíce litrů cenné pitné vody ročně – a taky hromadu peněz. Chci začít šetřit hned teď!
Je opravdu myčka šetrnější než dřez?
V předchozím článku jsme ne úplně férově vyzdvihovali myčku nad dřezem. Tím nechci říct, že se od toho distancujeme. Jen jsme zapomněli zmínit dopad výroby takového zařízení na planetu: Odkud pocházejí zdroje? Kolik vody se asi spotřebovalo na její výrobu? A další podobné otázky, na něž se nám bohužel nedovede odpovědět. Ale když už myčku máte, snažte se ji používat, co nejšetrněji. Vyberte, co nejkratší program, použijte ekologickou tabletu či prášek a pouštějte ji, až když je plná až po okraj.
Mytí nádobí v dřezu může opticky vypadat, že spotřebuje více vody. A ano, spotřebuje, pokud myjete pod silným proudem. Opět platí několik pravidel, jak množství vody snížit. Před tím, než se do mytí pustíte vložte do dřezu lavor, který bude všechny vodu zachytávat. Snažte se věci umýt hned po tom, co je zašpiníte. Každý známe mytí zaschlých zbytků jídla z pekáče. Je to nekonečné a spotřebuje to spoustu vody. Pokud ještě nemáte, namontujte si perlátor, o kterém jsme psali v předchozím článku.
A teď, co s vodou v lavoru? Pokud zatím nepoužíváte některý z ekologických prostředků, nezbývá vám než vodou zalévat toaletu. Pokud je používáte, není problém s vodou zalít květiny doma či na zahradě.
Vana a sprcha
Když jsme se na souboj vany a sprchy dívali v předchozím článku, snažili jsme se na to jít možná až příliš matematicky. To určitě není na škodu. Logicky, menší spotřebu vody bude mít taková vana či sprcha, kde je hlavice s nižším průtokem vody, a to klidně i o 40 %. Někdo by mohl namítat, že bude sprchování trvat déle, ale není to pravda. Perlátory a úsporné hlavice vodu prakticky “rozprašují” a smýjí tak větší plochu.
K velkým ztrátám vody dochází během “čekání na teplou vodu”. Není nic jednoduššího než do vany/sprchy nachystat kyblík, do něj odpustit chladnou vodu, se kterou se dá zalít toaleta nebo květiny. Pokud bydlíte v patře rodinného domu, jako já, je dost možné, že napustíte i pět litrů, než se k vám teplá voda ze sklepa dostane.
Další možností, jak snížit spotřebu vody při sprchování je metoda SMS = sprcha, mýdlo, sprcha, což znamená, že při nanášení mýdla/šamponu by člověk měl sprchu vypínat.
Mnoho z vás zmiňovalo, že ve vaně se mohou umýt třeba dvě děti nebo i pár. To je samozřejmě pravda. De facto srazíte tu spotřebu vody na polovinu, možná i více, když vezmete v potaz, že je potřeba méně vody na naplnění vany, kde jsou dva lidé místo jednoho. U vany mě ještě napadá podobná paralela s dřezem. Když ji máte zašpuntovanou, můžete vodu po umytí využít opět třeba na spláchnutí nebo zalití kytek (v případě, že používáte k přírodě šetrná mýdla a šampony).
Pobavil mě také komentář jedné z čtenářek o tom, že otužilci mají většinou menší spotřebu vody, protože pod ní tak dlouho nevydrží 🙂 No, jen nevím, jestli mě spotřeba vody přesvědčí k otužování.
Přečtěte si Lucčin článek o tom, jak na bezplastovou koupelnu!
Jak prát a sušit a krajinu nevysušit?
Nikdy jsem netušil, že při praní se spotřebuje tolik vody. Jen si rozklikněte pár praček na internetu. Jedno praní klidně 50-70 litrů vody. Samozřejmě se to hodně liší, a naštěstí se dnes už dají pořídit i ve vyšší ekologické třídě, kde je spotřeba vody, ale i proudu nižší.
Určitě platí pravidlo stejné jako u myčky, že se nevyplatí pouštět pračku poloprázdnou. Jedna ze čtenářek radí, že pokud máte pračku s odtokovou hadicí do vany, je možné vodu takto posbírat. Zašpuntovat vanu nebo použít lavor. Vodu je opět možné například na zalití toalety nebo pokud jste už přešli na šetrné praní, tak zalít květiny, keře či stromy.
Podobně je to i se sušičkou, pokud máte, vypařená voda může rovnou do květináče.
Na toaletu s cihlou
Život bez toalety bychom si už nedokázali představit. Domácnost bez ní je v dnešní době otázkou spíše jen třetího světa nebo dovolenkového výletu na chatu. Bohužel u většiny starších toalet s jedním spláchnutím zmizí 10 litrů vody. To je ohromné číslo, když si uvědomíte, že toto množství vody by dokázalo napojit 3-4 žíznící osoby za den.
Pokud jste se zrovna nerozhodli pro rekonstrukci koupelny a přechod na dvoutlačítkové WC, které spotřebuje třetinu vody, je tady několik čtenářských tipů. Do splachovací nádržky umístěte cihlu nebo podobný velký těžký objekt. Zásadně tak snížíte množství napouštěné vody do nádržky, a tím i množství vody, kterou splachujete.
Pokud byste rádi elegantnější řešení se stejnou účinností, doporučuje český vynález Watersavers WC Stop. Umožňuje dávkovat potřebné množství vody. Stojí necelé tři stovky a čtyřčlenné rodině ročně ušetří přibližně 1.200 Kč a ohromné množství vody!
No a samozřejmě nezapomínejte splachovat vodou posbíranou v dřezu, vaně či z praní!
Pro zainteresované přidávám ještě komentář čtenářky Ivety: “Splachování WC považuji za úplně zbytečné, existují záchody, které nahradí splachovací (Separett Villa) – a to s velkým komfortem a bez chemie! Tady je krásný článek.“
Vezměte to od podlahy
Já upřímně nesnáším mytí podlah. Daleko více upřednostňuji vysávání, ale to někdy holt nestačí a je třeba obojí – vysát i vytřít. Nebo třeba schody, ty nevysajete a musíte holt napustit kyblík s vodou a pustit se do díla. Budu se opakovat, ale pokud máte možnost, pořizujte si ekologické varianty čističů tak, ať vodu z kyblíku můžete s klidným svědomím vylít na zahradě.
Hezký článek, jen pozor, voda ze sušičky určitě není vhodná na zalévání květin! Je to prakticky destilovaná voda, neobsahuje živiny. Mnohem lepší je tou vodou vytřít, umýt v ní boty, vymáchat špinavé prádlo atd.
Děkuji za radu, to mě nenapadlo! 🙂 Pěkný den. Matouš
Další pěkně sepsaný článek 🙂 Co se týká šetření vody, na to jsem expert už od dětství… Ve sprše kýbl nad kterým jsem stála při sprchování a pak s ním zalévala wc nebo květiny na zahradě… Když jsme jezdili k babičce,tak nošení vody v kýblu z vany po koupání, chytala se do lavoru voda i z umývání nádobí na splachování wc…. Na chatě jsme měli klasickou kadibudku,kde byl sud,který se jednou za čas jeho obsah zakopal do země,kde se rozložil… Od doby, co jsem se odstěhovala od rodičů, tak mám vanu (a asi 2 roky i perlátor ) takže se vysprchuju /vykoupu , vodu nechám ve vaně, přeperu v ní špinavé oblečky a pleny a pak s ní zalévám wc.. Takže nemusím řešit, kolik vody na sebe nechám stéct při koupeli, protože tu vodu ještě využiju rozumným způsobem a neplýtvám s ní 🙂 Děkuji za vaše inspirující články 🙂
To my děkujeme za krásná slova! Těší náš, že se naše články líbí a ještě více nás těší, že nejsme sami v tom, co děláme 🙂
O šetření vodou bych mohla psát slohové práce 🤣 jsme v domě kde máme u domu vlastní studnu ovšem už rok nefunkční, už před rokem byli problémy takže jsme pořídili úspornou sprchovací hlavici, WC na 6 litrů a do něj ještě naplněnou láhev apod, úpravy. Jenže pak voda došla úplně, takže používáme dešťovou vodu na vše kromě, vaření a pití (tam musíme vodu kupovat balenou). Ale WC máme pilinový takže spotřeba žádná, piliny jsou na kompostování. Koupeme se v dětské větší plastové vaně. Na koupání stačí jedna a půl konve vody cca 15 litrů. První se koupou dvě dcery, pak mi s partnerem většinou po sobě. Takže spotřeba dohromady 30 litrů na koupání celé rodiny. Na denní spotřebu v kuchyni mám 10 litrový barel. Odpad je odmontován a namontován další barel kam voda vytéká. A praní ve vířivé pračce na 6 kg prádla a k ní je přidělaná ždímačka, vodu z ní vypouštime do velkého lavoru. Všechnu spotřebovanou voda pak vracíme na zahradu, zalévání stromů záhonů a květin. Samozřejmě používáme jen netoxické produkty, práci gel od Yellow And Blue, machadlo z kyseliny citronové, octový čistič, tuhá mýdla apod. Jo a na tu podlahu používám parní mop, stačí trochu vody do nádržky, nemusí se používat žádné přípravky a je za chvíli hotovo. Takže co jsme to tak počítali s partnerem naše spotřeba vody na jednoho je cca max 30 litrů a to počítám i s rozdělením spotřeby při praní.
Tak to je pecka 🙂 Děláte opravdu mnoho a jste určitě inspirací 🙂