Nikdy jsme si nemyslela, že by jeden člověk mohl něco změnit. Že by mohl udělat svět lepším. Že by mohl odstartovat něco, co změní svět k lepšímu a ekologičtějšímu.
Teď už si to ale nemyslím.
Teď vím, že je to všechno jenom o tobě, nebo o mě a že i já nebo ty, můžeme dokázat velké věci. A že k tomu nepotřebujeme žádné super duper náčiničko, nebo kontakty, nebo být hrozně bohatý…Jenom to chce se vyzbrojit trochou trpělivosti a vůle.
Krůček po krůčku k zero waste
Když jsem začínala žít ekologičtěji a zajímat se více o koncept zero waste, slíbila jsem si, že půjdu krůček po krůčku, i kdyby ten krok měl být třebas milimetrovej. Protože i to se počítá.
Velké věci nejsou dělány z náhlých pohnutek, ale ze sérií malých věcí spojených k sobě. – Vincent Van Gogh
Ano, věřím, že všecho to začíná malými činy, které se rozhodujeme dělat každej den. A taky věřím, že tyhle malé věci, maj velký potenciál změnit svět. Proto jsme se s Matoušem rozhodli sepsat pár malých (osvědčených) eko drobností, které vedly k našemu zelenějšímu já. Jsou to super jednoduchý věci, které zaberou pár minut, ale rozhodně můžou přispět k záchraně naší modré planety.
Osvědčené eko drobnosti
1. Říct ne jednorázovým plastovým sáčkům – že je to jednoduší? Možná. Ale dovol mi podotknout, že většina těhle jednorázových sáčku končí v oceánech, kde je omylem snědí třeba želvy. A to není hezký pohled. Co třeba takhle zkusit ušít si svůj vlastní sáček a nebo použít ten, který už máš doma?
2. Vybrat si alternativu – možná ráno nestíháš a ráno běžíš do prvního automatu na kávu a odnášíš si ji v plastovém nerecyklovatelném kelímku. Že jo? Co si třeba vzít příště svůj vlastní hrnek na kávu? Nám s Matoušem se hrozně líbí tenhle termohrnek od Econei.
3. Recyklovat chytře – jenom recyklovat nestačí, ale pokud se to dělá dobře, není to určitě od věci! Co třeba takhle zjistit, co znamenají jednotlivé recyklační značky a něco se přiučit?
4. Říct ne plastovým brčkům – malé ale přesto nebezpečné. Tyto malé zákeřné věcičky končí opět v oceánech, kde každý rok zabíjí přes 100 000 mořských živočichů. Proč raději nezvolit tu alternativu (bambusové, nerezové, rostlinné…).
5. Sbírat odpadky – …i když nejsou tvoje. Stačí vzít malý pytlík a vydat se na lov odpadků. Nikdy nevíš, kdo tě může vidět a inspirovat se tebou. Nebo se připojit k iniciativě Ukliďme Česko, která pořádá úklidové akce s desítkami tisíc dobrovolníků.
6. Je libo bambusový kartáček? – Přes milion plastových kartáčků končí každý rok na skládkách, kde se rozloží až za hooodně dlouho a nebo se nerozloží vůbec. Proč raději nezvolit tuto bambusovou variantu?
7. Raději sprchu, prosím – sprchováním se snižuje spotřeba vody a dokonce je to levnější!
Přečti si: Nejlepší čtenářské tipy, jak šetřit vodou
8. Snižovat konzumaci masa – protože ať se to nezdá, má šílený dopad na naši planetu. Přečti si o tom, proč být či nebýt vegetarián?
9. Nakupovat bezobalově – nakupovat do svých nádob a sáčků je rozhodně dobrá volba, ne?
10. Vzdělávat se – vždycky je tady něco, čemu se můžeme přiučit. Můžeš začít třeba dokumenty nebo knihami, které mně osobně změnily život.
11. Pošli to dál – nezapomeň sdílet nabyté zkušenosti se svým okolím a celým světem. Bojuj za to, co je správné, protože nikdy nevíš, kdo tě uslyší.
Jaké jsou tvoje kroky k zelenějšímu já?
Lucie
Psst! Dva zelenáči jsou i na Instagramu a Facebooku, kde můžeš sledovat naši cestu za zeleným životem.
Je rozhodně fajn poukázat na to, že recyklovat prostě nestačí. Krásné, jednoduché ale smysluplné tipy. Věřím, že se nad těmi “drobnostmi” zamyslí více a více lidí. Pěkný článek! 🙂
Děkujeme, že ses zastavila! 🙂 Jsem ráda, že se ti článek líbil.
Úžasný článek se spoustou jednoduchych nápadů. Pro mě zajímavý nápad používat bambusový kartáček 😍. A nápad nosit u sebe vlastní termohrnek a v kavárnách nebo Mc si říct o kávu s sebou do vlastního 👍. Zkuste si jednorázové obaly střádat a pak teprve uvidíte jaká je vaše spotřeba a jaký děláte odpad a právě tam u sebe můžete udělat jednoduchou změnu 😊. Mě se nakupily plastové pytlíky a tak je používám znovu a znovu, opláchnu a používám. Pouhé dva pytlíky můžete používat celé měsíce, klidně i rok, když se o ně staráte. Teď se mi nakupily papírové kelimky od kávy a čaje a tak si začnu nosit vlastní termohrnek aniž bych použila papírové kelímky. Děkuji za inspiraci 🌈. Veronika