5 tipů, jak se zbavit ekologické úzkosti

5 tipů, jak se zbavit ekologické úzkosti

Také vám už z toho někdy jde hlava kolem? To, jak se zachází s naší planetou a drahocennými zdroji. Musím se vám přiznat, i ekologická úzkost byla jedním z důvodů, proč jsme poslední dobou zpomalili tempo publikování nových článků. Naštěstí už je téměř za námi a rádi bychom se s vámi podělili o to, co nám pomohlo ji překonat. Pusťme se do toho!

Jakou může mít ekologická úzkost podobu?

Ekologická úzkost se vždy do naší mysli vkrádá nenápadnými krůčky. Je proto velmi obtížné ji odhalit, natož jí předcházet. Ve většině případů má podobu pochybností. (Vždyť úzkost, strach i pochybnosti jsou prakticky synonyma.)

Pochybnosti o tom, zda opravdu děláme to maximum, které je v našich silách. Pochybnosti o tom, zda má celé naše snažení smysl, když všichni okolo na to kašlou. Pochybnosti o tom, zda může člověk vůbec dýchat, aniž by zraňoval přírodu a planetu.

Ony pochybnosti nejsou ve své podstatě nic špatného. Učí nás nad věcmi přemýšlet. Jen jich nesmí být příliš mnoho.

Kde se bere?

Rád bych ještě krátce zmínil, kde se dle mého ekologická úzkost bere:

  • V nás samotných. Často se v mysli člověka rojí pochybnosti kvůli jeho povaze. Pokud jste latentní perfekcionista jako já, pravděpodobně vám nemusím nic vysvětlovat. Pokud jím nejste, představte si jakéhokoli perfekcionistu ve své blízkosti a co s ním udělá myšlenka, že svou práci neodvedl na 101 %. Samozřejmě není to pouze o perfekcionismu.
  • V našem okolí. Pochybnosti vám často nechtěně podsouvají do vaší mysli rodina, přátelé, ale i třeba úplně neznámí lidé na sociálních sítích. Je velmi obtížné přesvědčovat člověka o cizí pravdě, pokud není otevřený jiným názorům, ale i taková banalita ve vás může zasít semínko pochybností.

Přál bych si, abychom se zaměřili především na nás samotné, protože vždy je jednodušší měnit sebe než své okolí. I když věřím, že se může podařit i to druhé.

 


Dává vám smysl to, co děláme? Staňte se naším patronem!


 

5 tipů, jak se zbavit ekologické úzkosti

Nikdo z nás není dokonalý, a ten kdo tvrdí, že je, tak ten už vůbec ne. Proto jsme zformulovali několik tipů, jak se zbavit ekologické úzkosti, aniž by to bolelo.

1. Trpělivost růže přináší

Vím, že toto bude zřejmě nejtěžší bod, ale zkuste si uvědomit, že vše potřebuje svůj čas. Slovy z knihy, kterou jsem právě dočetl (Hry bez hranic – Michal Kašpárek): Je naprosto přirozené, že se vám dnes zdá být vaše snažení marné, ubíjející a bez okamžitého viditelného výsledku. Ale představte si ty dělníky, kteří desítky let stavěli obrovskou katedrálu. Také jim jejich práce v daný okamžik přišla ubíjející. Ale ten výsledek 🙂

Představte si ten výsledek. Procházíte čistou stezkou mezi stromy, kde jste včera vysbírali odpadky a nic vás neruší. Tak i čistá pláž, na které ležíte a užíváte si sluníčka. Představte si krajinu, jak bude vypadat, až vaše děti vyrostou a vy se dožijete podzimu života. Nádhera.

2. Uberte plyn

Já vím, že byste rádi byli už stoprocentně zero waste nebo se ze dne na den stali vegany. Do práce jezdili jen na kole a na střeše měli desítky solárních panelů. Jenže, když použiji paralelu z předchozího bodu, katedrála se taky nepostavila přes noc. Tak i váš udržitelný přístup k planetě se pozvolna vyvíjí, a to, že si dnes nedokážete představit, že budete nakupovat do vlastních nádob, neznamená, že tomu tak bude i za rok nebo pět let.

Nejhorší je tlačit na pilu. Právě to často vede k selhání a ekologické úzkosti. Proto neuspěchejte to, co uspěchat nelze.

3. Proti demotivaci → pozitivní motivace

Zrovna dnes jsem pociťoval nesmírnou demotivaci na procházce lesem, tedy tím, co ho po té kůrovcové kalamitě ještě připomíná. Nehledě na to, že vás mrzí, pokud na stezce, kde jste včera posbírali veškerý odpad, překvapí čerstvý obal od hašlerek či čehokoli jiného.

V záplavě milionu negativních informací ve vztahu k životnímu prostředí – od mrtvých tělíček racků nacpaných plastovým odpadem, přes kolize ropných tankerů, záběrů z jatek a spousty dokumentů o tom, že hrozí zkáza planety – se dají nalézt i ty pozitivní a motivující.

Mohu doporučit:

  • Kratičký animovaný film podle námětu Jeana Giona – Muž, který sázel stromy o tom, že i jedinec dokáže opravdu mnoho, pokud vytrvá.
  • Videa projektu Ecosia.org, díky kterému se nám povedlo zasadit už více než 50 milionů stromů po celém světě.
  • Knihu Faktomluva s vystihujícím podtitulem Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají, který mi pomáhá dívat se na svět, ani černě, ani růžově, ale reálným evidence based pohledem.
  • Napište do komentářů vlastní tipy, jak se pozitivně motivujete! Pomůžete tak i ostatním 🙂

 


Pokud byste rádi dostávali podobné tipy do emailu, pak se zapojte do našeho newsletteru. (Spam neposíláme!)

→ → → Zapojit se! ← ← ←


 

4. Odstřihněte se od těch, co jen kritizují

Není nic horšího než trávit čas s lidmi, kteří vám neustále říkají, že to, co děláte nemá smysl a že byste měli dělat to či ono. To může být opravdu velmi frustrující a takové prostředí jen svědčí ekologické úzkosti.

Vím, že může být obtížné, pokud někoho takového máte v rodině, ale na rozdíl od ní si přátele vybíráme sami a facebooky a další můžeme beztrestně vypnout a nechat křiklouny tam, kde jsou. Upřímně, to nejhorší, co můžete s těmito lidmi udělat, je pokoušet se je přesvědčit o čemkoli. V bojovné náladě anonymního internetu je to prakticky nemyslitelné.

5. A jakou známku měla Anička? Ne! Nesrovnávejte se.

Asi každý z nás by chtěl být jako Bea Johnson nebo Lauren Singer, jenže každý z nás je jiný. Srovnávat se s ostatními může být v mnoha ohledech motivující, ale čeho je moc toho je příliš.

Každý z nás je jedinečná lidská bytost a to, co může jít někomu snáz, může jít druhému obtížněji. Proto se, prosím, netrestejte a nesmutněte z toho, že nejste hned stoprocentně zero waste nebo že stále jíte med. Raději se zamyslete nad tím, jaké maličkosti zvládnete už teď, a to těžší nechte na zítřek.

Tipy 6., 7., 8. a 9. najdete v dřívějším Lucčiném článku Ekologická úzkost aneb Když dojde zelená energie.

🙂

To už je z dnešního článku úplně vše. Budeme moc rádi, když se s námi v komentářích podělíte o vlastní tipy, jak se zbavit ekologické úzkosti.

Matouš


Psst! Na Econea.cz teď mají 15% slevu na slovenskou přírodní kosmetiku. My už jsme si objednali a vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *