7 tipů, jak šetřit vodou

7 tipů, jak šetřit vodou

Opravdu je to hodně složité. Vlastně složitější než se to zdá. Šetřit vodou. Vždyť pokaždé, když otočíme kohoutkem, je tady. Teče. Napájí nás. Je základem naší hygieny. Zavlažuje naše zahrádky. Je zdrojem života. VODA!

Je však opravdu tak všudypřítomná? A je opravdu nutné, aby dělníci překopli vodovodní potrubí, k tomu, abychom jsme si uvědomili, jakou má skutečnou hodnotu a že není naprostou samozřejmostí, že ji máme? Že tady sice s námi po staletí byla, ale nemusí tady být navždy? A když ano, tak jí tady nemusí být tolik, abychom se jí všichni napojili, umyli se jí, zalili všechny naše sazeničky?

Problémy vody jsou problémy každého z nás, a to ať už mluvím o nedostatku pitné vody, globálním suchu či znečištění vodních zdrojů.

Naštěstí, každý z nás se může stát malým hrdinou a pomoci situaci řešit. Vedle toho, že můžeme pomáhat výsadbou stromů či celých remízků, aby se voda zadržovala v krajině, o čemž napíši snad někdy jindy, můžeme začít maličkostmi v našich domácnostech.

Přečti si: Nejlepší čtenářské tipy, jak šetřit vodou!

Myčka versus dřez

Pokud jste už dlouhou dobu přemítali nad tím, zda je šetrnější mytí nádobí v myčce nebo dřezu, tak vězte, že v myčce. Podle propočtů se na ruční mytí spotřebuje přibližně 15-40 litrů vody v závislosti na množství nádobí a skutečnosti. Naopak průměrná myčka spotřebuje na stejné množství nádobí něco mezi 10-15 litry vody, a také v závislosti na délce programu.

Ať už se rozhodnete pro to či ono. Snažte se v případě myčky vybírat, co nejkratší program, který je schopný nádobí umýt. Pokud myjete v dřezu, není nic jednoduššího, než si napustit vodu do něj, všechno nádobí pořádně vydrhnout a pak rychle spláchnout ideálně kohoutkem, na kterém je český perlátor.

Jak přestat vypouštět chemii do vody? Náš první ekologický haul!

Už nikdy bazén?

Na vesnici, kde s Lucií žijeme, je celkem standardní, že si rodiny s dětmi pořizují bazény, ať už takové ty malé brouzdaliště nebo pak větší. Když jsem byl dítě, taky jsme takový měli. Ale dnes si začínám uvědomovat, že to není úplně tak růžové. Jen si zkuste vygooglit, kolik vody je třeba k napuštění toho pro větší děti, i více než 10.000 litrů vody. Vždyť to je šílené. Když si uvědomíme, že průměrný Čech spotřebuje přibližně 100 litrů vody denně, což je taky šílené, tak je to jako sto denní spotřeba dalšího člověka.

Takže veřejná koupaliště budou určitě lepší volba pro každého. A ještě lepší volbou pak jsou rybníky, jezera, zatopené lomy nebo jiné vodní nádrže. Ty jsou skvělé! A navíc jste v přírodě! To znamená, že pokud jste z Beskyd/Valašska jako my s Lucií, tak navštivte Bystřičku či nádrž na Horních Bečvách 🙂

Průměrný Čech denně spotřebuje 130 litrů vody. Z toho až 75% padne na osobní hygienu. To ročně pro rodinu 4 lidí znamená skoro 200.000 litrů vody za skoro 15.000 Kč. Přitom s chytrými řešeními se dá ušetřit doslova deseti tisíce litrů cenné pitné vody ročně – a taky hromadu peněz. Chci začít šetřit hned teď!

My s těmi zahrádkami

Snad každý, kdo má zahrádku, už má doma barely pod okapy a sbírá dešťovou vodu. Dokonce jsem zjistil, že dnes se už nové domy staví tak, aby se využila veškerá dešťová voda třeba na zalévání či splachování/sprchování.

Dokonce jsem zjistil, pokud se tedy nemýlím ve výpočtech, tak pokud vezmete denní spotřebu vody průměrného člověka, k tomu průměrný úhrn srážek a plochu vaší střechy, jste schopni pokrýt veškerou spotřebu vody celé domácnosti. Stačí mít jen dostatečnou kapacitu nádrže. Rád bych si to tak v budoucnu zařídil. Navíc, díky dnešním filtračním zařízením, dešťovou vodu lze bezpečně pít.

Vyčistí světový oceán? Sleduj projekt TheOceanCleanup!

Vana versus sprcha

Já jsem popravdě zastánce sprchování, ale třeba se po troše matematiky přesvědčím o tom, že je lepší koupat se, a nebo ne.

Průměrná kapacita vany je 100 až 150 litrů vody, když se do ní ponoří dospělá osoba, tak se dostáváme přibližně na 50 litrů vody na jedno okoupání. A to mi připomíná dobu, kdy jsme se jako děti na lesní chatě v lavoru okoupali i tři čtyři.

Se sprchou je to komplikovanější. Průměrná sprchová hlavice má průtok 10 a více litrů vody za minutu. Takže pokud byste srovnali jen hodinové čvachtání ve vaně se sprchou, je jednoznačným vítězem vana. Jenže, kdo má čas se hodinu čvachtat ve vaně? Navíc sprcha je, především pro starší, podstatně pohodlnější, rychlejší. Navíc dnes na trhu existuje spousta hlavic s mnohem menším průtokem. Třeba Pulse Eco Shower, kterou jsme před nedávnem pořizovali. Ta má průtok 6 litrů za minutu.

Když si to vezmete, tak průměrný člověk s neúspornou hlavicí spotřebuje 12.000 litrů vody ročně jen na sprchování, kdyby si pořídil stejnou hlavici jako my, tak se dostane o 40 % níž na 7200 litrů. Nemluvě o finanční úspoře.

Jo a abych nezapomněl, znám trik, jak ušetřit ještě polovinu množství vody při sprchování. Je poměrně jednoduchý a přináší spoustu výhod. Je jím sprchování ve dvou 🙂

Tak si to shrňme

  • Když se rozhodneme mýt nádobí v dřezu, tak ideálně v napuštěném a jednoznačně stojí za to namontovat na kohoutek kvalitní český perlátor. Úspora vody i více než 50 % na každém mytí.
  • Myčku vždy pouštíme úplně plnou a na co nejkratší program, který je schopný umýt nádobí. Úspora vody je v jednotkách litrů na každém mytí.
  • Místo vlastního bazénu – veřejné koupaliště nebo přírodní rezervoár. Úspora i více než 10.000 litrů vody ročně.
  • Pod každý okap patří barel. Úspora v tisících i desetitisících litrech vody ročně.
  • Vana je fajn pro děti, ale většina českých dospěláků na ni moc není. Úspora jedině při namontování šetřičů vody. Úspora i více než 40 % vody na každém koupání.
  • Sprcha má spoustu výhod, ale dokud v ní není úsporná sprchová hlavice příroda pláče. Úspora vody okolo 40 % vody na každém sprchování.
  • Sprchování ve dvou. Úspora vody rovných 50 % 🙂

Napadají vás další způsoby, jak šetřit vodou? Podělte se o ně v komentářích!

Matouš