Opravdu je to hodně složité. Vlastně složitější než se to zdá. Šetřit vodou. Vždyť pokaždé, když otočíme kohoutkem, je tady. Teče. Napájí nás. Je základem naší hygieny. Zavlažuje naše zahrádky. Je zdrojem života. VODA!
Je však opravdu tak všudypřítomná? A je opravdu nutné, aby dělníci překopli vodovodní potrubí, k tomu, abychom jsme si uvědomili, jakou má skutečnou hodnotu a že není naprostou samozřejmostí, že ji máme? Že tady sice s námi po staletí byla, ale nemusí tady být navždy? A když ano, tak jí tady nemusí být tolik, abychom se jí všichni napojili, umyli se jí, zalili všechny naše sazeničky?
Problémy vody jsou problémy každého z nás, a to ať už mluvím o nedostatku pitné vody, globálním suchu či znečištění vodních zdrojů.
Naštěstí, každý z nás se může stát malým hrdinou a pomoci situaci řešit. Vedle toho, že můžeme pomáhat výsadbou stromů či celých remízků, aby se voda zadržovala v krajině, o čemž napíši snad někdy jindy, můžeme začít maličkostmi v našich domácnostech.
Přečti si: Nejlepší čtenářské tipy, jak šetřit vodou!
Myčka versus dřez
Pokud jste už dlouhou dobu přemítali nad tím, zda je šetrnější mytí nádobí v myčce nebo dřezu, tak vězte, že v myčce. Podle propočtů se na ruční mytí spotřebuje přibližně 15-40 litrů vody v závislosti na množství nádobí a skutečnosti. Naopak průměrná myčka spotřebuje na stejné množství nádobí něco mezi 10-15 litry vody, a také v závislosti na délce programu.
Ať už se rozhodnete pro to či ono. Snažte se v případě myčky vybírat, co nejkratší program, který je schopný nádobí umýt. Pokud myjete v dřezu, není nic jednoduššího, než si napustit vodu do něj, všechno nádobí pořádně vydrhnout a pak rychle spláchnout ideálně kohoutkem, na kterém je český perlátor.
Jak přestat vypouštět chemii do vody? Náš první ekologický haul!
Už nikdy bazén?
Na vesnici, kde s Lucií žijeme, je celkem standardní, že si rodiny s dětmi pořizují bazény, ať už takové ty malé brouzdaliště nebo pak větší. Když jsem byl dítě, taky jsme takový měli. Ale dnes si začínám uvědomovat, že to není úplně tak růžové. Jen si zkuste vygooglit, kolik vody je třeba k napuštění toho pro větší děti, i více než 10.000 litrů vody. Vždyť to je šílené. Když si uvědomíme, že průměrný Čech spotřebuje přibližně 100 litrů vody denně, což je taky šílené, tak je to jako sto denní spotřeba dalšího člověka.
Takže veřejná koupaliště budou určitě lepší volba pro každého. A ještě lepší volbou pak jsou rybníky, jezera, zatopené lomy nebo jiné vodní nádrže. Ty jsou skvělé! A navíc jste v přírodě! To znamená, že pokud jste z Beskyd/Valašska jako my s Lucií, tak navštivte Bystřičku či nádrž na Horních Bečvách 🙂
Průměrný Čech denně spotřebuje 130 litrů vody. Z toho až 75% padne na osobní hygienu. To ročně pro rodinu 4 lidí znamená skoro 200.000 litrů vody za skoro 15.000 Kč. Přitom s chytrými řešeními se dá ušetřit doslova deseti tisíce litrů cenné pitné vody ročně – a taky hromadu peněz. Chci začít šetřit hned teď!
My s těmi zahrádkami
Snad každý, kdo má zahrádku, už má doma barely pod okapy a sbírá dešťovou vodu. Dokonce jsem zjistil, že dnes se už nové domy staví tak, aby se využila veškerá dešťová voda třeba na zalévání či splachování/sprchování.
Dokonce jsem zjistil, pokud se tedy nemýlím ve výpočtech, tak pokud vezmete denní spotřebu vody průměrného člověka, k tomu průměrný úhrn srážek a plochu vaší střechy, jste schopni pokrýt veškerou spotřebu vody celé domácnosti. Stačí mít jen dostatečnou kapacitu nádrže. Rád bych si to tak v budoucnu zařídil. Navíc, díky dnešním filtračním zařízením, dešťovou vodu lze bezpečně pít.
Vyčistí světový oceán? Sleduj projekt TheOceanCleanup!
Vana versus sprcha
Já jsem popravdě zastánce sprchování, ale třeba se po troše matematiky přesvědčím o tom, že je lepší koupat se, a nebo ne.
Průměrná kapacita vany je 100 až 150 litrů vody, když se do ní ponoří dospělá osoba, tak se dostáváme přibližně na 50 litrů vody na jedno okoupání. A to mi připomíná dobu, kdy jsme se jako děti na lesní chatě v lavoru okoupali i tři čtyři.
Se sprchou je to komplikovanější. Průměrná sprchová hlavice má průtok 10 a více litrů vody za minutu. Takže pokud byste srovnali jen hodinové čvachtání ve vaně se sprchou, je jednoznačným vítězem vana. Jenže, kdo má čas se hodinu čvachtat ve vaně? Navíc sprcha je, především pro starší, podstatně pohodlnější, rychlejší. Navíc dnes na trhu existuje spousta hlavic s mnohem menším průtokem. Třeba Pulse Eco Shower, kterou jsme před nedávnem pořizovali. Ta má průtok 6 litrů za minutu.
Když si to vezmete, tak průměrný člověk s neúspornou hlavicí spotřebuje 12.000 litrů vody ročně jen na sprchování, kdyby si pořídil stejnou hlavici jako my, tak se dostane o 40 % níž na 7200 litrů. Nemluvě o finanční úspoře.
Jo a abych nezapomněl, znám trik, jak ušetřit ještě polovinu množství vody při sprchování. Je poměrně jednoduchý a přináší spoustu výhod. Je jím sprchování ve dvou 🙂
Tak si to shrňme
- Když se rozhodneme mýt nádobí v dřezu, tak ideálně v napuštěném a jednoznačně stojí za to namontovat na kohoutek kvalitní český perlátor. Úspora vody i více než 50 % na každém mytí.
- Myčku vždy pouštíme úplně plnou a na co nejkratší program, který je schopný umýt nádobí. Úspora vody je v jednotkách litrů na každém mytí.
- Místo vlastního bazénu – veřejné koupaliště nebo přírodní rezervoár. Úspora i více než 10.000 litrů vody ročně.
- Pod každý okap patří barel. Úspora v tisících i desetitisících litrech vody ročně.
- Vana je fajn pro děti, ale většina českých dospěláků na ni moc není. Úspora jedině při namontování šetřičů vody. Úspora i více než 40 % vody na každém koupání.
- Sprcha má spoustu výhod, ale dokud v ní není úsporná sprchová hlavice příroda pláče. Úspora vody okolo 40 % vody na každém sprchování.
- Sprchování ve dvou. Úspora vody rovných 50 % 🙂
S tou myčkou souhlasím. I kdyby člověk umýval v napuštěném dřezu, stejně to pak musí opláchnout. Nehledě na moji alergii na mycí prostředky. A sprcha ve dvou – super věc, kterou provozuju. Člověk se pak může přitulit, když je mu zima. 😀
Haha, to je fakt, takový JAR na ruce je pěkný humus 😀 Děkujeme za zastavení 🙂
Dobry den, myslim ze chybi jedna hodne dulezita vec. Kdyz si date hovezi steak, je to ekvivaletni treba 1000-2000 litru vody. takze tam je podle me o dost vetsi moznost setreni vodou ;). A nebo kdyz to neni voda co nam tece z kohoutku tak se to nepocita?
Dobrý den, máte naprostou pravdu! Dokonce se o tom chystá Lucka napsat článek 🙂 obecně spotřeba masa je neudržitelná. Lucka je vegetariánka a koketuje s veganstvím, ale já se přiznám, že se k tomu dostávám pomaleji. Maso jím tak 3-4x týdně, ale hovězí tak jednou za čtvrt roku 🙂 Děkujeme za komentář a těšíme se na další návštěvu! Lucka a Matouš
Anebo se koupat jen jednou týdně, třeba každou neděli, jako když jsme byli malí. 😂😂😂
No… 😀 tak to nevim, jestli dneska někde projde 😀
Tak treba – při odpouštění teplé vody, si dát poblíž kýbl, který při odpouštění naplnite a poté zalijete kytky. To samé i se zbylou vodou v konvici. Naštěstí máme studnu, kterou jsme si napojili na záchod a samozřejmě na zahradu. A co se týče mytí nádobí, nedám dopustit na dvojdrez. Šetření zdar!
Haha, s tím kýblem máte pravdu, asi taky zavedeme! 🙂 Jinak se studnou to máme podobně, my máme vlastně všechny kohoutky v domě na studnu a jen v kuchyni, kde se vaří je vodovod. 🙂 Šetření zdar!
A co splachování záchodu? Tam je taky prostor k manipulaci s výší spotřeby vody. Ne vždy je nutné splachovat naplno a ne každý na to myslí. Dále třeba podlahy se dají umývat pouze čistou vodou bez chemických sajrajtů a s tím se pak dají zalít kvítka na zahrádce. Nevylívat do dřezu vodu, co zůstane v konvici po vaření čaje (někdo ji tam teda nechává na další vaření, ale to já teda ráda nemám a ničí to konvici), ale nalít ji do džbánu a po vychladnutí zalívat kytky doma.
Přesně tak! Děkujeme za další tipy 🙂 a zastavení 🙂
Ještě mě napadá jedna věc, která je částečně i ke spotřebě vody a to jsou náklady na materiál při výrobě myčky, spotřeba vody při testování myček a veškeré další materiály, které musí někde zmizet, aby byla myčka na světě..To je důvod, proč pořád váhám a raději myjeme ručně a přes sezónu vodou z mytí zaléváme zeleninu, bylinky a mladé stromky, nebo splachujeme záchod. Stejně tak s napuštěnou vanou (koupeme se ve dvou 🙂 ) a pak vodu vyberu z vany a donesu rostlinám+záchod. Ale pokud člověk bude hledat nejvíc šetrný způsob života, tak se často dostává do vlastní pasti, kdy je krátkodobě šťastný, že se mu povedlo nějak ušetřit zdroje a pak narazí na další informaci, že by to šlo ještě líp a chytne depku. Přeju všem, ať dělají věci srdcem a ono ta pohodová cesta se najde jakoby zázrakem sama 🙂 . Tak jsem se rozhodla právě teď, že myčku nepořídím, miluju ten pocit, kdy se těším na umývání nádobí proto, že rostliny budou mít co pít 🙂 .
Moc vám děkuji za krásný pozitivní komentář. Máte pravdu, vše je komplikovanější než se zdá a určitě by stálo za to udělat nějakou obsáhlou studii a zjistit, jak to vlastně přesně je. Navíc každý z nás to má trochu jinak, žejo, takže nemůžeme paušalizovat. A jen z toho, prosím, nechytejte depku. Vždyť to děláme pro to, abychom se něco naučili a byli šťastní a né se kárali 🙂
Dobrý den, můj hit šetření s vodou během letošního léta bylo prani v ekologickém prášku a vodou z pračky zalévat zahradu. Plus jsem chystala vodu v kuchyni z oplachu zeleniny a všeho kde nebyla použita chemie. Skoro denně sem tak na zahradu vynosila cca 200l 🙂
Tybrďo, tak to už je ale dost vody, když se to vezme v globálu. K nákupu ekologického pracího prášku se tak odhodláváme. Můžete nám nějaký doporučit? 🙂 Děkujeme!
Používám od Sonettu mýdlovy praci prášek. Ten ve žluté krabici. Měl by být 100% odbouratelny v přírodě. Tak stromy, keře a květiny sleduji jak se s tím poperou. A zatím drží 🙂 tak snad i na jaře obrazí.
Jéé, moc děkujeme! Vyzkoušíme 🙂
Nedávno jsem poslouchala audioknihu Duna. Tam se vůbec šetří vodou a okamžitě bez ní umírá. Trochu mi to připomnělo její důležitost.
Třeba u našich se chytá voda z praní a tou se pak splachuje. Ale my máme pod sebou ještě jeden byt a žádný odtokový kanálek, tak jsem se zatím neodhodlala…
I malé krůčky se počítají a věřím, že se časem odhodláte 🙂 Děkuji za zastavení 🙂
Přidávám komentář – s úsporou co se týká myčky až tak nesouhlasím. Dříve jsem ji používala, ale vrátila jsem se k dřezu. Pokud nemyju pod tekoucí vodou, ušetřím vodu i kupované nádobí. V kuchyni s myčkou musí být více sad nádobí, což já takhle nepotřebuji. Vystačím si s málem. Splachování WC považuji za uplně zbytečné, existují záchody, které nahradí splachovací (Separett Villa) – a to s velkým komfortem a bez chemie! Tady je krásný článek http://www.rodovystatek.cz/ekotoalety.htm
Děkuji za rozšíření obzorů. Hodně zajímavý článek, ale tak daleko ještě bohužel nejsme, ale třeba časem 🙂
To jsem ráda, že máme myčku. 🙂 A taky zaléváme dešťovkou. 🙂 Já se teda sprchuju, ale ne moc dlouho, protože k tomu nemáme moc uzpůsobenou vanu, takže se tam nedá stát, ale jen sedět a to je na prd. Ale díky tomu alespoň šetříme. 🙂 Super článek! 🙂
No vidíte, všechno zlé je k něčemu dobré 😛
tak třeba já začínám šetřit tak, že vodu z oplachované zeleniny schraňuji do hrnce a pak zalívám květiny. A jo nečekala jsem kolik vody je potřeba na omytí jedné dýně.
I malé krůčky se počítají! Moc děkujeme za návštěvu 😁
Skvělý článek jako vždy.
S tou úsporou vody během sprchování mě hned napadlo – sprchovat se studenou vodou 😀 Tak zaručeně nebudete dlouho.
Vidíte, to mě nenapadlo 😀 a ještě ušetříte proud/plyn/dřevo nebo to čím ohříváte vodu 😀