Dalších 11 ekologických maličkostí k zelenějšímu já

Dalších 11 ekologických maličkostí k mému zelenějšímu já

Nevím, zda si pamatujete náš starší článek, kde píšeme o ekologických maličkostech k zelenějšímu já, ale zdá se, že se vám článek docela líbil a tak mě napadlo, že bych mohla sdílet dalších pár drobností, kterými můžeme přispět k našim zelenějším životům.

Tady jsou.

11 ekologických maličkostí k zelenějšímu já

1. Nakupovat v sekáčích – chápu, že někomu tahle varianta nemusí úplně vyhovovat, když vezmeme v potaz dobu, kterou musíme strávit hledáním skvěle padnoucího kousku, ale pro mě to má jakési kouzlo. Navíc z toho mám dobrý pocit, protože vím, že tohle oblečení neskončí někde na skládce nebo jako hořící hromada.

Celosvětově skončí až 90 % oblečení na skládce, zbytek je darován na charitu. zdroj

2. Uklízet ekologicky – možná jste netušili, že i tak něco banálního jako je úklid nebo mytí nádobí, může mít (negativní) dopad na nás i naši planetu. Občas je dobré kouknout dozadu na obal nějakého prostředku. Zjistíte, že je na nich kolikrát značka, která vypadá docela děsivě (to proto, že je). Kolikrát jsou čistící prostředky nebezpečné nejen pro nás, ale i pro vodní živočichy a vodu celkově. Doporučuju však mrknout třeba na tento prací prášek od Yellow&Blue – jsem s ním nadmíru spokojená. A nebo třeba tyhle tablety do myčky od Ecozone – skvěle leští a nejsou toxické.

3. Používat tuhé mýdlo – o tomto už jsem se zmiňovala v našem předchozím článku Jak na bezplastovou koupelnu. Podle mě kupovat si tekuté mýdlo je naprosto zbytečné – častokrát je baleno v plastu a má v sobě milión divných věcí. Já používám třeba to, které jsem si koupila v DM drogérii (já mám citrónovou verzi, ale mají i levanduli) a jsem s ním spokojená. Ale můžete zkusit třeba i tohle tuhé mýdlo od Friendly Soap.

4. Říct NE zbytečným papírům – před nějakou dobou jsem se rozhodla (po dlouhém přemýšlení) koupit si elektronickou čtečku knih. Měla jsem totiž pocit, že při tom množství, které čtu, skladuju až moc knih a navíc nikdy jsem si neuvědomila, kolik papíru a množství dřeva je použito na jednu knihu. Samozřejmě jsem si vědoma toho, že na čtečku bylo použito nějaké množství minerálů a součástek, které nejsou zrovna šetrné k přírodě, ale po dlouhém průzkumu z toho vyšla čtečka lépe. Pokud tedy možno, snažte se netisknout zbytečné věci, využívejte papír z obou stran a nebo to řešte elektronicky.

5. Vyzkoušejte menstruační kalíšek – no, nakonec jsem se nechala přesvědčit a jeden si pořídila. Zatím jenom zkouším a seznamuju se, ale vidím to pozitivně. Určitě plánuji udělat nějaký článek, kde se o tom více rozepíšu. Hlavní výhodou kalíšku je to, že je vyroben z nezávadného a ekologické materiálu a díky tomu vydrží dalších 10 let, čímž můžete značně ušetřit na vložkách i tamponech.

6. Využívat hromadnou dopravu – myslím si, že pro většinu z nás nic nového.

7. Zasadit strom – pokud máte možnost vyjít si do lesa, který máte za domem, proč to nespojit s něčím užitečným. Pamatuju si, že na základní škole jsme jednou za čas vyrazili do lesa, abychom tam trochu poklidili a zasadili pár stromů. Jasně, v té době to byl docela nuda, ale dneska se na to dívám už trochu jinak: dneska tam stojí mladý stromek, který přispěje k lepšímu ovzduší.

Přečtěte si článek o tom, proč milovat stromy!

8. Jíst lokálně – ono je to jednoduché koupit si třeba avokádo nebo podobné exotické jídlo, ale musíme si uvědomit, že většinou se jedná o jídlo, které je k nám dováženo z velké dálky, což znamená např. velké množství CO2, které vytvořilo auto/letadlo, které sem toto jídlo dovezlo apod. Raději se zaměřte na lokálně vypěstované ovoce a zeleninu.

9. Přispět na charitu – blíží se Vánoce, což může být i dobrý způsob, jak spojit příjemné s užitečným. Existuje spousta organizací, které přijmou menší obnos třeba na další chod organizace nebo na záchranu ohroženého druhu nebo adopci zvířátka. Většina z nich nabízí i možnost věnovat tento příspěvek i jako dárek pro druhého. No není to skvělé?

10. Balit dárky alternativně – jak už jsem říkala, Vánoce se blíží a s tím i velká spotřeba balícího papíru. Tento rok to mám ale naplánováno úplně jinak. Rozhodla jsem se místo balícího papíru použít látku, do kterého dáreček zabalím. Bude to ekologičtější a méně náročnější.

11. Třídit hliník – věděli jste, že se dá třídit i hliník? Příště až dojíte třeba jogurt, zkuste nevyhodit víčko do směsného odpadu, ale odneste jej do nejbližšího kontejneru na kovové odpady. Hliník se dá totiž recyklovat prakticky donekonečna (stejně jako sklo). Ale pozor, je to s ním však trochu složitější. Na této stránce můžete najít více informací.

Tři čtvrtiny hliníku vyrobeného v USA od roku 1888 jsou dodnes stále v oběhu. zdroj

Na světě existuje spousta způsobů, jak začít žít více ekologický a uvědoměleji. Stačí být jenom trochu vytrvalý. Děkuji za přečtení a přeji pěknou neděli!

Lucie

Jaké jsou vaše kroky k zelenějšímu já? Nezapomeňte se s námi podělit!

4 komentáře / Napsat komentář

  1. Ahoj,
    skvělý článek. Je fajn si občas udělat chvíli, přečíst si a říct si jo – tohle dělám taky.. s tímhle souhlasím, a ano.. tohle je můj ekohřích.
    Co se mě týče – pár společných postřehů:
    1) Zbytečné papíry
    – ano zbytečně si tisknout papíry s úkolem do cvičení do školy je zbytečné, když si ho otevřu na počítači že.. když nutně ten papír nepotřebuji. Mimo to na kolejích se mi hromadí spíš taška s plasty než papírová taška s papírem… – po dvou měsících je plastová taška plná a papírová asi z jedné pětiny.
    2) Hromadná doprava
    – je to fajn, není to drahé, nejezdí to až tak pomalu a navíc šetříme přírodu, lepší než jezdit autem všude každý den. Třebas v Ostravě je strašně super, že je možné platit jízdné v městské dopravě při nástupu kartou.. a 45minut za 20Kč je fajn.. člověk se za tu dobu dostane doslova skrz celou Ostravu 🙂
    3) Zasadit strom
    – sázet stromy je super, podle mě by i bylo fajn sázet ovocné stromy a keře… myšlenka je přeci jasná – z ovoce se nají i lesní zvířena, případně nějaký eko chodec, takže aspoň podle mě to zní fajn, ale minimálně každý strom, keř je super, protože filtruje vzduch, zadržuje velkou vodu, odpařuje vodu atd. atd. 🙂
    4) Jíst lokálně
    Ano… je to můj hřích, exotické ovoce si asi neodpustím. Nicméně ve všech jiných věcech.. se snažím.. aspoň na to nějak myslím – že chci podporovat české výrobce a farmáře a kutily 🙂
    5) Přispět na charitu
    Nějaká ta kačka na Vánoce v kostele je taková tradice, ale už delší dobu mě zajímá – koupit něco do útulku.. nebo nějaké potraviny pro potravinovou banku… případně nějak dobře přispět, kde vím, že to bude mít smysl, paní košíkářce stávající před obchodem to pro mě není úplně košér.. :/
    6) Hliník z Humpolce
    Ano.. skvělé.. taky házím bokem, bylo by fajn kdyby bylo více kontejnerů na kovovou směsku 🙂 někde už jsou, ale mááálo. 🙁 … Ale můžeme si vytřídit třeba hliník sami a jednou za čas odvézt do kovošrotu a vydělat pár kaček.. z plechovek Al tuším za 12 korun cca.. to je taky hodně fajn :).

    1. Zdravím! Děkuju moc za komentář. 🙂 Je zase fajn vědět, že na to nejste sami nebo že to má někdo trochu podobně. 🙂 Já to ve všem beru prostě tak, že jdu po malých krůčcích a ono už se to někde určitě projeví. Ale hlavně z toho máte dobrý pocit vy. Pěkný den, Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *