Proč milovat stromy?

Dnešní článek bude zřejmě trochu patetický. Rád bych vám pověděl o tom, jak moc miluju stromy, a proč byste je měli milovat i Vy.

Lesy jako plíce planety Země…

…jednotlivé stromy jako plicní sklípky. Tohle přirovnání už pravděpodobně každý z nás někdy slyšel. Není divu, stromy totiž dokáží absorbovat CO2 a měnit ho na kyslík. Snižují tak znečištění vzduchu, který dýcháme. Jen si srovnejte, jak se vám dýchá uprostřed Beskyd nebo třeba v Praze?

Dočetl jsem se, že jediný strom je schopný během jednoho roku absorbovat přibližně tolik uhlíku jako vyprodukuje osobní automobil během ujetí 42.000 km. Vůbec si nedokážu představit, jak by vypadal vzduch, který dýcháme, kdyby to tak nebylo. Možná jako pára vycházející z komínů hnědouhelných tepláren…

Stromy uklidňují

Né, že bych nějak často objímal stromy, ale je fakt, že v lese jsem prakticky denně, a to bez ohledu na počasí či roční dobu. Jsem přesvědčený o tom, že v lese si naše mysl odpočine od návalu stresových situací, které se na nás denně řítí. Jsem venkovský typ člověka a opravdu nezávidím těm, co žijí v betonové džungli. Upřímně, bych to dlouhodobě nedokázal. Ale do této diskuze bych se nerad pouštěl, jestli je k životu lepší vesnice nebo město. Stačí, že ji permanentně vedu se svým kamarádem a nemůžeme dojít ke zdárnému konci, a ani nedojdeme.

Podle vědeckých studií má na lidskou psychiku pozitivní dopad obklopující příroda. Lidé žijící ve městech jsou sice psychicky odolnější, ale na druhou stranu podstupují mnohem větší riziko vzniku úzkostných poruch. Sám to na sobě pociťuji. Život na vsi – v přírodě mi přináší vnitřní vyrovnanost a klid.

Nejlepší slunečník na světě

Já vím, je to zřejmé, ale stromy vytvářejí stín. Ale není to jen o stínu, ve kterém se můžeme v parném dni skrýt my – lidé, ale i zvířata či rostliny. Stromy nejenže zabraňují vypařování vody, ale dokonce ji filtrují.

Stromy jsou vlastně takovým přístřeškem všeho živého. V jejich skrytu vyrůstají a rozmnožují se další živočichové a rostliny, aniž by je sežehlo slunce nebo zničilo stále častější sucho. Jsou oázou života.

Je třeba také zmínit remízky, které jsem naťukl ve článku 7 tipů, jak šetřit vodou. Člověk si začíná uvědomovat, že nekonečná pole srovnaná do pravého úhlu bez jakéhokoli přehrazení terénu, například remízkem, jsou neudržitelná. Náchylná na půdní erozi. Nezachycují vodu v krajině a neposkytují živočichům úkryt před zemědělskými stroji v době sklizně.

Chci se dovědět 11 malých ekologických drobností k mému zelenějšímu já!

Lékárna i lednice

Stromy jsou také skvělou lékárnou a lednicí, když víte, co a kdy utrhnout. U ovocných stromů je to většinou všem zřejmé. Je to úžasné, jíst od léta až do Velikonoc vlastní jablka a celoročně konzervované, sušené, zavařené či vypálené ovoce z vlastní zahrady.

S tou lékárnou už je to trošku složitější. Je třeba poprosit babičku a dědečka, aby nám předali svou moudrost. Pokud bych měl mluvit za sebe, tak v naši spíži nechybí vlastnoručně sbíraný a sušený lipový květ na čaj. Nebo švrčinkový sirup proti nachlazení, vyrobený z mladých smrkových výhonků. Ale je toho samozřejmě víc, podle toho, co zrovna kvete či zraje.

Krásný a udržitelný materiál

Ke stromům a dřevu mám silný vztah. Dozajista je to tím, že táta je truhlář. Každý večer, když jsem byl dítě, přišel domů a voněl jako dřevo. Tu vůni jsem si zamiloval. Vše, co máme doma ze dřeva je dílo jeho rukou. Taky mě naučil poznat, o jaký strom jde, když ho vidíte v přírodě, ale i podle jeho kresby.

Sdílím jeho nepochopení pro trendy bílé-lesklé kuchyně. Na druhou stranu, když vyrábí něco pro sebe, nemusí si odpírat nádherné dřevo plné suků.

Dřevo je krásný a udržitelný materiál. Obnovitelný zdroj. Samozřejmě, nesouhlasím s bezhlavým kácením deštných pralesů, ale na druhou stranu obhajuji dřevěný nábytek namísto plastového/kovového.

Jsem rád, že dnes dřevo nahrazuje některé dříve plastové věci, které zanášejí oceán a zabíjejí jeho obyvatele. Jednorázová plastová brčka se dají nahradit těmi bambusovými, které můžete používat opakovaně. Plastové zubní kartáčky, které nejsou recyklovatelné, se dají nahradit zdravější a přírodní variantou. Sám jeden používám. Místo jednorázových plastových příborů si do přírody můžeme vzít ty dřevěné.

Ale nejvíce mě stejně pobavilo, že se už vyrábějí i dřevěné štětky na WC. 🙂

Jak mohu pomoci?

Spotřebitelské chování.

Představte si, že vaše peněženka je hlasovací zařízení. Každá bankovka či mince je volební lístek, který denně házíme do uren, potažmo kasiček producentům a obchodníkům. Každou platbou hlasujeme v celosvětovém hlasování o tom, co se bude prodávat, jakým směrem se naše planeta vydá nebo naopak, co už je minulost.

Pokud chcete, aby na regálech obchodů nebyl indický česnek, ale český, musíte pro něj hlasovat. Pokud nechcete, aby se spotřebovávaly tuny plastu – musíte pro ně hlasovat, tedy kupovat alternativy.

No a pokud byste rádi, aby se prosadilo dřevo – měli bychom pro něj hlasovat. Tedy nakupovat dřevěné výrobky.

TIP: Na výrobcích ze dřeva, příp. z papíru, který je ze stromů vyráběn, hledejte značku FSC. Ta je zárukou toho, že dřevo, z něhož byl výrobek vyroben pochází z lesa, který je obhospodařován v souladu s ekologickými, sociálními a ekonomickými kritérii.

Sázet stromy.

Říká se, že každý muž by měl zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Něco na tom bude. A pokud by každý z nás za svůj život zasadil alespoň jeden strom, dalo by se tady určitě o poznání lépe dýchat.

Když se nad tím tak zamyslím, tak za svůj život jsem ještě nezasadil mnoho stromů. Kam mi paměť sahá, bude to něco mezi deseti a dvaceti. Nejvíce samozřejmě ovocných, máme velký sad. Vedle jabloní, kterých máme nejvíce, i trnky, hrušky, třešně, broskve, … a mohl bych pokračovat ve výčtu dál. No a taky samozřejmě X okrasných stromů, ale ty mě až tolik neberou.

Ve svých naivních vizích budoucnosti jsem si vysnil, že jednou vysadím břízový háj. Bříza je můj nejoblíbenější strom. Každý z nich je unikátní, ale povězte, kolik z nich má bílou kůru? Navíc, jsem vystudovaný rusista, bříza pro mě představuje symbol nekonečných ruských prostor. Miluji Savrasovův obraz Havrani přiletěli.

Ecosia.org

Pokud nemáte možnost nějaký strom sami zasadit, nesmutněte, je tady Ecosia. Je to prohlížeč stejně jako Seznam nebo Google. Ecosia jako ostatní prohlížeče vydělává peníze na reklamách, ale oproti ostatním z části svého výdělku (přibližně 80 %) financuje výsadbu stromů v různých koutech planety.

Jednoduše lze říci, že vyhledáváním na internetu skrze Ecosia.org pomáháte sadit stromy. Není to skvělé? Jo a mají YouTube kanál, kde informují o tom, co se jim povedlo, jak pokračuje výsadba nebo třeba rozhovory s místními.

MALÝ DÁREK: Muž, který sázel stromy

Na závěr bych pro vás měl jeden malý dárek za to, že jste dočetli až sem. Je jím příběh, který mám osobně velmi rád. Muž, který sázel stromy francouzského autora Jeana Giona. Možná jste ho už četli, třeba ve škole. Každopádně tady je jeho krásně animovaně ztvárněná podoba.

Na závěr by mě zajímalo, jaký je váš oblíbený strom? A kolik stromů jste za svůj život zasadili?

Matouš

9 komentářů / Napsat komentář

  1. Já jsem nedávno četla nádhernou knihu Tajuplný život stromů a měla jsem možnost nahlédnout pod pokličku (pod kořeny) stromů v našem městě. Psala jsem takový odbornější článek do našeho univerzitního časopisu. Bohužel mnoho firem, které se o stromy starají, vůbec neví, jak to dělat. Tím pádem stromečky trpí. 🙁 Hodně si lidi myslí, že je super stromy ořezávat, protože potom lépe rostou, ale bohužel to není také pravda. A stromy jsou taky neskuteční bojovníci. Už jako semínka v lese musí bojovat s ostatními mladíky o kousek světla. Tak 100 let jsou to ještě děti a teprve, když zemře jejich “matka” nejvyšší strom, který bere nejvíc světla, dospívají a opět bojují o to, kdo bude první nahoře. V kořenech mají komunikaci, kterou si vzájemně předávají i živiny. No je to div světa. 🙂 A já stromy objímám! Dávají nám energii. 🙂 (ten filmek jsem viděla, když jsem byla malá v rámci AI) 🙂

    1. Jé děkuji za krásný a výživný komentář. Knihu Tajuplný život stromů jsem si přidal na svůj knižní wishlist 😛 (jen nejmenuje se to Tajná řeč stromů? protože to první jsem nenašel). Náhodou není link na ten článek? :p Bychom si s Lucií rádi početli 🙂 Možná jsem do článku zapomněl napsat, že stromy jsou vlastně takovou knihovnou, kde se píše světová historie 🙂 Děkujeme za zastavení! Brzy zavítáme i my k tobě 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *