NÁVOD: Jak cestovat bez odpadu – zero waste

NÁVOD: Jak cestovat bez odpadu - zero waste

V době, kdy čtete tento článek, pravděpodobně s Lucií sedíme ve vlaku směr Wroclaw. No a vzhledem k tomu, že jsme se naší cestu rozhodli pojmout v duchu zero waste a s minimem vzniklého CO2, napadlo nás, že bychom se o ni s vámi mohli podělit. Pojďte si přečíst, jak cestovat bez odpadu!

Kam, že to bude?

Výběr destinace je přeci čistě individuální záležitost. Někdo se rád válí na sluníčku u moře. Někdo naopak rád překonává své možnosti na horských svazích. A někdo by se třeba jen rád ztratil v uličkách úchvatného historického městečka.

Přemýšlel jsem, zda vůbec může mít výběr destinace vliv na množství vyprodukovaného odpadu, potažmo CO2, a došel jsem k závěru, že opravdu má. Dá se říct, že existuje jednoduchá rovnice, a to:

“čím dál se chystáte, tím více CO2 vyprodukujete”

Upřímně, platí pouze za předpokladu, že zvažujete pouze jeden dopravní prostředek. Jít do Říma pěšky, bude pravděpodobně stát méně CO2, než letět z Prahy do Vídně.

Jak se tam dostaneme?

Jak už jsem nakousl, volba dopravního prostředku také definuje množství vyprodukovaného CO2.

Naprosto si uvědomuji, že lidé, kteří se rozhodnou dopravovat na druhou stranu světa, se jen s obtížemi rozhodnou, stejně jako Greta Thunberg, plavit se na solární jachtě.

Lidé tak v dnešním kultu všeobecného masového turismu vzývají: rychlost, pohodlí a nízkou cenu (EU nedaněného leteckého paliva). Přičemž právě zmiňovaná rychlost hraje při produkci CO2 naprosto zásadní roli. Dalo by se říct, že:

“čím rychleji cestujeme, tím více CO2 vyprodukujeme”

Proto cestujme pomalu (slow travel) nejen kvůli emisím, ale i díky možnosti si více užít samotné cestování. Sám bych doporučil cestovat rozhodně: pěšky, na kole a na delší vzdálenosti vlakem.

TIP pro vás: Přečtěte si náš článek o uhlíkové stopě jednotlivých druhů dopravy!

Jo a nezapomeňte, že většinu jízdenek už dnes stačí mít elektronicky.

Co s sebou?

Samozřejmě závisí na délce vaší dovolené, a také místě, kde se právě chystáte.

Je vtipné z pohledu minimalisty sledovat, jak se známí každoročně balí na dovolenou se slovy, že toho mají čím dál tím více. A i když to není úplný ideál, je to určitě lepší než hláška, kterou:

“úplně nesnáším: co zapomeneme = to si tam koupíme”

Chápu, že jet k moři a zapomenou si doma plavky, může být celkem problém. A představa, že si je prostě nekoupíte za žádnou cenu, je asi absurdní. ALE: takovéto produkování nových a stále dalších věcí, jen kvůli naší zapomnětlivosti, mi upřímně vadí.

Proto, abychom předešli podobným situacím, si vedeme seznam věcí, co je třeba si před odjezdem nachystat a zařídit.

“seznam – vše na něm už v batohu mám”

Na našem seznamu vždy najdete:

  • směnit peníze, pojištění, doklady
  • stáhnout do mobilu: jízdenky, rezervaci ubytování, mapu
  • léky, hygienu, ručník
  • foťák (nesnáším focení, a proto bereme náš dvacet let starý foťák a vždy si po dovči vyvoláme 5-10 fotek)
  • oblečení (spodní prádlo, trička, kraťasy/kalhoty, mikču/bundu)
  • lahve na vodu, pytlíky, krabičky (pro případ, že něco nedojíme nebo si budeme chtít zabalit s sebou)
  • deštník

Všechny věci si tak nachystáte na postel/stůl. Jak je postupně balíte do batohu/kufru, tak si jednoduše odháčkováváte, co máte sbaleno. Nemusíte se tak bát, že byste na něco zapomněli.

Kde budeme spát?

Další zcela individuální záležitost. Když jsem se zamýšlel nad tím, zda se dá myslet ekologicky i v případě výběru ubytování, napadlo mě při prohledávání všech těch bukinků, érénbí a dalších webů, že:

“raději přispívat lokálním apartmánům a hotýlkům než nadnárodním resortům”

Čímž se nejen zbavíte rizika malých jednorázových mýdelek a dalších blbostí, ale budete tak mít možnost více zakusit tamní atmosféru, podpořit tamní lidi a často bydlet i za lepší peníz.

Co když bude hlad?

Vzhledem k tomu, že jsme oba dost spořiví, tak si většinou na cestu tam už chystáme doma. Máme dokonce pár jídel, které takto pravidelně obměňujeme: ala rýžové kari, těstovinovo-zeleninový salát, toasty. Většinou s sebou také bereme tunu ovoce, a to čerstvého i sušeného.

Na místě pak většinou milujeme street-food, který nám dává možnost vyzkoušet množství různých lokálních pokrmů. Ten s sebou bohužel nese jedno riziko a tím je množství jednorázového odpadu, který díky němu může, ale nemusí vzniknout.

“prozkoumejte nejen tamní památky, ale i gastronomii”

A letos se poprvéchystáme využít i (nejen) mobilní aplikaci HappyCow, o které už psala Lucie na našem Instagramu. Ta pomůže především těm z vás, kdo jste se rozhodli stravovat rostlinně. Filtruje nejen restaurace, ale i obchody nebo třeba tržnice. Navíc jsou všude hodnocení, takže se nemusíte bát, že byste se spálili.

TIP pro vás: Přečtěte si náš článek, jak na zero waste v restauraci a u street-foodu!

A co navštívit?

No to je už úplně na vás 🙂

My se chystáme hlavně do parků, muzeí a jen tak nasávat atmosféru.


A co vy? Už jste někde letos byli? Chystáte se? A máte nějaké vlastní vychytávky, jak cestovat bez odpadu? Napište do komentářů!

Matouš


Už více než 250 čtenářů odebírá pozitivní novinky ze světa ekologie? Přidejte se také!