Zero waste: Jak pečovat o pejska bez zbytečného odpadu

Zero waste: Jak pečovat o pejska bez zbytečného odpadu

Musím se přiznat. Já i Lucie jsme pejskaři. Ono je to asi z našeho Instagramu zřejmé. No a před nedávnem jsem se zamýšlel nad tím, že my jako lidstvo produkujeme spoustu odpadu i kvůli našim čtyřnohým miláčkům. A to je zbytečná škoda!

Rozhodl jsem se proto sepsat tento článek, který má za cíl, ukázat ostatním pejskařům, že se dá o svého pejska starat i bez zbytečného odpadu, v souladu s principy zero waste. Pojďme na to!

Fenka Teri a pejsek Max

Moje máma se rozhodla, že si pořídíme pejska, asi týden po tom, co se zapřísáhla, že už žádného nechce. Nechtěla znovu zažívat pocit, když vás váš čtyřnohý miláček opustí. A tak se novým členem rodiny stala malá kníráčka pepř a sůl Teri a zahnala máminy chmury. Je s námi už deset let a i přes starouškovské lenošení si občas vyběhne na procházku s o mnoho mladším Maxem.

Toho si Lucie vždy přála, a i když u nich doma spíše chovají kočky, rozhodli se, že je třeba vyzkoušet něco nového. Tak si pořídili štěňátko oříška z útulku. Dali mu jméno Max a ten se velice rychle zotavil ze všech ran, které na jeho těle zanechal předchozí páníček.

Psí útulek aneb Odkud pejsek pochází?

Ještě před tím, než se pustíme do samotného článku, chtěl bych vás požádat, abyste v případě, že se rozhodnete si pořídit pejska, zamířili stejně jako Lucčina rodina do útulku. Dáte tak novou šanci k životu v milující rodině pejskovi, který za svůj úděl nemůže. A zároveň tak nepodpoříte množení pro peníze.

Psí granule a jiné dobroty bez obalu

Pokud se snažíte vést domácnost bez odpadu, určitě jste už řešili dilema, co do psí misky. Nabízejí se podle mě dvě možnosti, které doporučuji kombinovat:

 • Nakupovat bez obalu v chovatelských potřebách. Tato možnost je dle mého naprosto schůdná. Nejenže paní v prodejně nabízí granule na váhu z velkých pytlů, přesně podle přání zákazníka. Taky je zvyklá, že si lidé nosí různé dózy, které jim ráda naplní. Navíc v takovém obchůdku můžete koupit bez obalu i různé pamlsky.
 • Vařit svému pejskovi ze surovin nakoupených bez obalu. To je varianta, kterou u nás doma aplikujeme pěkně dlouho a u Lucie začali taky. Výhodou je, že přesně víte, co v jídle je a taky vyjde takové jídlo podstatně levněji než koupě konzerv.

Domácí alternativa ke kupovaným konzervám

Tento recept je velmi jednoduchý a skládá se ze dvou surovin. Základem je maso, které můžete běžně nakoupit u řezníka bez obalu, třeba do krabičky. My konkrétně kupujeme kuřecí skelety, a poslední dobou stále častěji kuřecí stehna (většinou dvě). Ty necháme uvařit.

Pár naběraček vývaru přidáme do druhého kola vaření, ale většinu si ponecháme na polévku. Skelet/stehna obereme a přidáme do vařící se rýže. Snažíme se, aby byl poměr ve prospěch masa.

Uvařenou směs po vychladnutí dáváme rovnou do misky, část do ledničky pro spotřebu do dne/dvou a poslední část mrazíme, a podle potřeby odebíráme.

Když jsem shromažďoval podklady pro tento článek, narazil jsem na zajímavý pohled na jednom webu o vaření. (Asi díky němu začneme přidávat Terince do směsi i zeleninu a vyzkoušíme i jiné přílohy.) Paní, která text psala, si dala opravdu záležet. Navíc je tam také plodná diskuze.

Dvousložkové pamlsky pro psy

Co jsem měl tak možnost odpozorovat, tak největší množství odpadu vzniká právě při nákupu pamlsků. Kolikrát jich je v malém igelitovém pytlíku jen pár. Navíc se často skládají z materiálů, které nejdou recyklovat.

Našel jsem opravdu jednoduchý recept o dvou ingrediencích (vločkách a játrech). Ten poskytne pejskovi, jak dostatek potřebných sacharidů a vlákniny, tak i bílkoviny. Obě složky stačí v poměru 1:1 rozmixovat v mixéru a vzniklou směs vylít na plech. Pečte na 150 stupňů s ohledem na tloušťku směsi. Po vytažení z pece nakrájejte na menší kousky a před uskladněním nechte vychladnout.

Pokud nemáte možnost nakoupit bez obalu či vařit

Nezoufejte, i tak tady mám pár postřehů, jak minimalizovat svůj dopad na planetu:

 • Pokud kupujete granule, upřednostněte papírové pytle, před těmi z plastu.
 • Nakupujte velká balení. Šetříte tak nejen přírodu, ale i vaší peněženku.
 • Zkontrolujte původ jídla pro mazlíčka. Co je lokální, necestovalo půl světa jen kvůli vám. Navíc podpoříte místní ekonomiku.
 • Vymyslíte další?

Jaké je nejekologičtější vodítko pro psa?

To nevím stoprocentně přesně, ale pokusím se nad tím zamyslet selským rozumem.

 • Nejhorší varianta bude zřejmě ze syntetického vlákna. Šance takové v budoucnu recyklovat je nula.
 • Kožená varianta, kterou má Terinka, je podle mě zlatou střední cestou. Je přírodní a pokud pejsek nemá zrovna nějakou velkou potřebu vodítko kousat, vydrží mu celý život. Ale není cruely-free.
 • Nejlepší varianta je pravděpodobně vodítko z přírodních vláken (tedy možná konopí, len, bavlna?!). Upřímně, netuším, zda se něco takového vlastně prodává, protože jsem to nemusel řešit. (Napište do komentářů, pokud víte.)

Pokud jde o obojek pro psa, tak je to dost podobné. Jediným rozdílem jsou klipsy (nebo jak se tomu říká), které jsou v podstatě zákonitě z plastu.

Vím, že paní psí-holička, doporučovala pro Maxe z výchovných důvodů řetízkový obojek. Ten by tento problém vyřešil, ale zatím jsme neotestovali.

DIY pelíšek pro psa i fenku

Teri má naprostou volnost, zda chce být na zahradě nebo vevnitř. Vzhledem k tomu, že často někdo chodí dovnitř a ven (prarodiče), má k tomu spoustu příležitostí. A ačkoli má vlastní boudu, tak spává v domě.

Nemá povoleno lenošit na gauči či dokonce v posteli, ale má dva vlastní v pelíšky. Jeden v obýváku, kde se nejčastěji pohybujeme. A pak jeden u mých rodičů v ložnicí, kde spí v noci, ale občas i přes den, když nikdo není doma nebo když je na ni až příliš hlučno.

Z hlediska zero waste je ideální takový pelíšek vyrobit. Upcykling nějaké staré mikiny či polštáře k tomu vyloženě vyzývá. My jsme teda polštářoví a vy?

Ideální hračka

Opět nemám patent na rozum, ale pokusím se dedukcí dojít k tomu, co je nejvhodnější.

 • Vůbec nejhorší variantou jsou pravděpodobně jakékoli plastové či gumové hračky, které nejenže pejsek velmi rychle zničí, ale může je i sníst a nejsem si jist, zda je plast ideální pro jeho zažívání. Navíc šance takovou hračku recyklovat je nula.
 • Zlatou střední cestou jsou podle mě různé předměty, které už ztratily svůj původní význam. Třebas děravé ponožky nebo staří plyšáci, potrhlé tenisové míčky apod. Naplní se tak pravidlo reuse. Některé z nich mohou být recyklovatelné.
 • Možná to bude znít až banálně, ale nejlepší hračka podle mě je obyčejný klacík. Kde nehrozí, že by jeho jedovaté části pejsek snědl. Je přírodní, rozložitelný. Nijak nezatěžuje životní prostředí. Je zadarmo a pejsek si na něm oproti všem předchozím dokáže pořádně obrousit zuby i nehty.

Sáčky na psí exkrementy

Poslední téma, které bych rád nakousl je sbírání psích exkrementů. Vím, že v přírodě je to fuč, ale než se do ní dostaneme, je to třeba. (Teda doufám, že mezi námi nejsou taková prasátka, co to neřeší, a hovínka nechávají na silnici.)

Opět existují 4 varianty a já se je pokusím kriticky rozebrat:

 • Nejhorší variantou vůbec jsou plastové sáčky na psí exkrementy, ať už ty, co si běžně koupíte nebo ty, co používá většina měst a obcí u nás. Nerozložitelné, nerecyklovatelné a skončí na skládce nebo ve spalovně.
 • Druhá jen o chlup lepší varianta je opětovné použití plastového sáčku, který se dostal do vaší domácnosti.
 • Noviny či papírové sáčky jsou poměrně dobrá volba, až na jejich nepraktičnost. Zvlášť, pokud má pejsek průjem nebo je zrovna po dešti.
 • Nejlepší možností jsou dle mého sáčky na psí exkrementy vyrobené z BIO plastu, tedy kukuřičného škrobu. Ty jsou nejenže z přírodního materiálu a 100% kompostovatelné, ale také jsou vyrobené v České republice. Jo a řeší problém novin, protože jsou nepropustné!

Rád bych ještě vyjádřil jedno přání. V jedné diskuzi jsem zaznamenal diskutující, která říkala, že se ji povedlo přemluvit místní zastupitele, aby přešli právě na sáčky z BIO plastu. To je naprosto úžasné! Kéž by se mezi námi pejskaři objevilo více takových aktivních lidí a zároveň mám radost za osvícené zastupitele, kteří tomu napomohou.

 


Skoncuj jednou provždy s plastovými pytlíky na psí exkrementy, které zamořují planetu.

Nahraď je těmi z kukuřičného škrobu!


 

To už je z dnešního článku úplně vše. Budu moc rád za zpětnou vazbu a také, když do komentářů připíšete vlastní tipy, jak snížit množství vyprodukovaného odpadu při péči o vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Matouš