Co s nechtěným plastovým pytlíkem?

Co s nechtěným plastovým pytlíkem?

Pokud jste měli to štěstí a četli jste knihu Domácnost bez odpadu zakladatelky zero waste hnutí Bey Johnson, pravděpodobně vám neuniklo heslo reduce-reuse-recycle. Měli bychom tedy v první řadě zamezit vzniku nového odpadu – odmítnout ho. Když už je nějaká věc předurčena stát se odpadem a dostane se do naší domácnosti, snažme se ji použít opakovaně a jakmile skončí její životnost recyklovat ji.

Víte, že lidé celosvětově spotřebují asi 1 trilion plastových tašek, což odpovídá 100 milionům barelů ropy?

První krok k omezení plastových pytlíků

Když jsme se s Lucií snažili začít omezovat spotřebu plastových pytlíků při nákupu potravin, nebylo to úplně jednoduché. Za prvé, obchody většinou nenabízejí papírové pytlíky nebo jiné alternativy, a za druhé, zvyk je železná košile.

Zásadním krokem bylo, když jsme si ušili první látkové pytlíky. Bohužel nám z dřívější doby doma zůstala spousta plastových pytlíků a upřímně, stále se k nám občas dostávají další, ať už je nevědomky vezmeme nebo nemáme zrovna u sebe své vlastní šité. Jenže co s nimi, když už se k nám dostaly a recyklovat nejdou?

Přečtěte si Lucčin článek Moje bezobalové začátky aneb Jak začít se zero waste.

Jak využít nechtěný plastový pytlík?

  • Zabalte do něj svačinu. Není nic jednoduššího než do pytlíku zabalit svačinu připravenou do práce či školy.
  • Použijte místo pytle na odpad. Spousta lidí stále kupuje pytle na odpad, které potom vkládá do odpadkových košů. Házet do nich další pytlíky je absurdní.
  • Přivažte na vodítko svého pejska a použijte na jeho exkrementy. Buď ho využijete na ně nebo můžete přejít k následujícímu bodu.
  • Vezměte si ho na vycházku (s pejskem) a nasbírejte do něj odpadky, co někdo před vámi zanechal v přírodě. To je naše oblíbená varianta 🙂
  • Cestujete hromadnou dopravou za špatného počasí? Mokrý deštník schovejte po dobu cesty do pytlíku. Takto ho můžete strčit i do batohu, aniž byste namočili věci uvnitř. Po vystoupení z vlaku/autobusu/čehokoli jej vyndáte.

A jak využíváte nechtěné plastové pytlíky Vy?

Matouš

5 způsobů jak znovu použít plastové sáčky