Co s nechtěným plastovým pytlíkem?

5 způsobů jak znovu použít plastové sáčky

Pokud jste měli to štěstí a četli jste knihu Domácnost bez odpadu zakladatelky zero waste hnutí Bey Johnson, pravděpodobně vám neuniklo heslo reduce-reuse-recycle. Měli bychom tedy v první řadě zamezit vzniku nového odpadu – odmítnout ho. Když už je nějaká věc předurčena stát se odpadem a dostane se do naší domácnosti, snažme se ji použít opakovaně a jakmile skončí její životnost recyklovat ji.

Víte, že lidé celosvětově spotřebují asi 1 trilion plastových tašek, což odpovídá 100 milionům barelů ropy?

První krok k omezení plastových pytlíků

Když jsme se s Lucií snažili začít omezovat spotřebu plastových pytlíků při nákupu potravin, nebylo to úplně jednoduché. Za prvé, obchody většinou nenabízejí papírové pytlíky nebo jiné alternativy, a za druhé, zvyk je železná košile.

Zásadním krokem bylo, když jsme si ušili první látkové pytlíky. Bohužel nám z dřívější doby doma zůstala spousta plastových pytlíků a upřímně, stále se k nám občas dostávají další, ať už je nevědomky vezmeme nebo nemáme zrovna u sebe své vlastní šité. Jenže co s nimi, když už se k nám dostaly a recyklovat nejdou?

Přečtěte si Lucčin článek Moje bezobalové začátky aneb Jak začít se zero waste.

Jak využít nechtěný plastový pytlík?

 • Zabalte do něj svačinu. Není nic jednoduššího než do pytlíku zabalit svačinu připravenou do práce či školy.
 • Použijte místo pytle na odpad. Spousta lidí stále kupuje pytle na odpad, které potom vkládá do odpadkových košů. Házet do nich další pytlíky je absurdní.
 • Přivažte na vodítko svého pejska a použijte na jeho exkrementy. Buď ho využijete na ně nebo můžete přejít k následujícímu bodu.
 • Vezměte si ho na vycházku (s pejskem) a nasbírejte do něj odpadky, co někdo před vámi zanechal v přírodě. To je naše oblíbená varianta 🙂
 • Cestujete hromadnou dopravou za špatného počasí? Mokrý deštník schovejte po dobu cesty do pytlíku. Takto ho můžete strčit i do batohu, aniž byste namočili věci uvnitř. Po vystoupení z vlaku/autobusu/čehokoli jej vyndáte.

A jak využíváte nechtěné plastové pytlíky Vy?

Matouš

5 způsobů jak znovu použít plastové sáčky

5 thoughts on “Co s nechtěným plastovým pytlíkem?

 1. Veru.Doudo says:

  Svázala jsem dva pytlíky k sobě a použila místo stuhy na dárek.
  Taková plastová mašle je docela slušivá! 🙂

  1. Dva zelenáči says:

   Tyjo, skvělý nápad! To by mě ani nenapadlo, ale určitě vyzkouším 🙂 BTW, máš moc pěkný a inspirující blog 🙂

   1. Veru.Doudo says:

    Díky! Vy taky! Taky se pokusím o nějaké “zelené” příspěvky a tipy na dárky. 🙂

    1. Dva zelenáči says:

     Těšíme se! 🙂

 2. […] 1. Říct ne jednorázovým plastovým sáčkům – že je to jednoduší? Možná. Ale dovol mi podoknout, že většina těhle jednorázových sáčku končí v oceánech, kde je omylem snědí třeba želvy. A to není hezký pohled. Co třeba takhle zkusit ušít si svůj vlastní sáček a nebo použít ten, který už máš doma? […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *