Pokud jste měli to štěstí a četli jste knihu Domácnost bez odpadu zakladatelky zero waste hnutí Bey Johnson, pravděpodobně vám neuniklo heslo reduce-reuse-recycle. Měli bychom tedy v první řadě zamezit vzniku nového odpadu – odmítnout ho. Když už je nějaká věc předurčena stát se odpadem a dostane se do naší domácnosti, snažme se ji použít opakovaně a jakmile skončí její životnost recyklovat ji.
Víte, že lidé celosvětově spotřebují asi 1 trilion plastových tašek, což odpovídá 100 milionům barelů ropy?
První krok k omezení plastových pytlíků
Když jsme se s Lucií snažili začít omezovat spotřebu plastových pytlíků při nákupu potravin, nebylo to úplně jednoduché. Za prvé, obchody většinou nenabízejí papírové pytlíky nebo jiné alternativy, a za druhé, zvyk je železná košile.
Zásadním krokem bylo, když jsme si ušili první látkové pytlíky. Bohužel nám z dřívější doby doma zůstala spousta plastových pytlíků a upřímně, stále se k nám občas dostávají další, ať už je nevědomky vezmeme nebo nemáme zrovna u sebe své vlastní šité. Jenže co s nimi, když už se k nám dostaly a recyklovat nejdou?
Přečtěte si Lucčin článek Moje bezobalové začátky aneb Jak začít se zero waste.
Jak využít nechtěný plastový pytlík?
- Zabalte do něj svačinu. Není nic jednoduššího než do pytlíku zabalit svačinu připravenou do práce či školy.
- Použijte místo pytle na odpad. Spousta lidí stále kupuje pytle na odpad, které potom vkládá do odpadkových košů. Házet do nich další pytlíky je absurdní.
- Přivažte na vodítko svého pejska a použijte na jeho exkrementy. Buď ho využijete na ně nebo můžete přejít k následujícímu bodu.
- Vezměte si ho na vycházku (s pejskem) a nasbírejte do něj odpadky, co někdo před vámi zanechal v přírodě. To je naše oblíbená varianta 🙂
- Cestujete hromadnou dopravou za špatného počasí? Mokrý deštník schovejte po dobu cesty do pytlíku. Takto ho můžete strčit i do batohu, aniž byste namočili věci uvnitř. Po vystoupení z vlaku/autobusu/čehokoli jej vyndáte.
Svázala jsem dva pytlíky k sobě a použila místo stuhy na dárek.
Taková plastová mašle je docela slušivá! 🙂
Tyjo, skvělý nápad! To by mě ani nenapadlo, ale určitě vyzkouším 🙂 BTW, máš moc pěkný a inspirující blog 🙂
Díky! Vy taky! Taky se pokusím o nějaké “zelené” příspěvky a tipy na dárky. 🙂
Těšíme se! 🙂
Ad. plastový pytlík na psí exrementy – s tímto by se mělo přestat. Psí lejno 🙂 je bez potíží kompostovatelné…pokud není v plastovém sáčku. Umíte si představit, co se s takovým psím dárečkem stane třeba za 50 let věznění v tom pytlíku? To už bych se bála, že ožije 😀 Ale vážně, psí bobečky zásadně na místech, kde nemůžu kompostovat (doma na zahradě), beru do papírových ubrousků, hygienické je to stejně a má šanci se rozložit. NEbo shořet ve spalovně bez toho igeliťáku. Kdyby totiž u těch psích odpaďáků místo jednoduchých igeliťáků byly prostě papírové utěrky (jo, bylo by to složitější aby nenavlhly), dal by se celý obsah této nádoby zkompostovat – možná by ta nádoba mohla sama být prostě “psí kompost” i na jiné org. zbytky. Vzhledem ke kompostovacím záchodům pro lidi ( kdyby se každý lidský exkrement zabalil do igelitového sáčku, jak by to vypadalo? ) by to snad bylo v pohodě řešení. Jak na to plošně nevím, jen lobbuji za psí hovínka do papíru, ne do plastu! 🙂
Máte pravdu! 🙂 My máme taky pejska a ty plastové pytlíky mě taky hrozně vytáčejí. Bylo by fajn mít třeba ty papírové a nebo prostě to brát do papíru. Člověk si potom umyje ruce, že? 🙂
Nám se v domácnosti podařilo plastové pytlíky eliminovat na minimum. Chodím nakupovat s plátěnými nebo “zaclonovymi”. Většinou nějaký ještě dostaneme od příbuzných, když nám něco dávají. Používám ho poté na třídění plastů, které jeste bohuzel vyrodukujeme.
Mame to podobne. 👍 Dekuju za komentar. Lucie
Já děkuji za součinnost na cestě zero waste. Budu ráda, kdyz mrknete na můj blog. Dnes jsem pridala novy clanek 😊
Dávám do kapsy tašky na kolečkách a při nákupu vytahuju již ty použité a nikoliv nové, až do roztrhání. Nebo také jako návleky na boty, kdy se už nechci zouvat a přesto potřebuji po bytě pro něco dojít.
To je ideální. Taky s sebou občas na nákup vezmeme již mnohokrát použité. Díky za návštěvu, Matouš
Sdílím mou zkušenost: Za mě by plastové pytlíky neměly být zatracovány, ale měl by se začít používat jinak, ne jednorazově, ale urcite opakovaně. Jsou skvělými pomocniky např. pečivo vydrží nejdéle čerstvé v plastovém pytlíku. Často se ráno stavuji v pekárně a pokaždé mi daly koláček do plastového pytlíku, pytlíky sem střadala v práci do krabičky kdybych ho nekdy potrebovala a když jsem jednoho dne otevřela šuplík, nestačila jsem se divit. Tolik pytlíku sem již přímula?! Díky tomuhle zjištění sem si přestala kdekoliv brát nové pytlíky a používám ty co sem nasbírala. Vlastně používám zatím čtyři, dva v každé kabelce, pořád dokola už 3 měsíce, když vidím, že je potřeba, tak ho umyji a nechám oschnout a jede se dal 😊. Paní v pekárně vzdycky mávám svým pytlikem a prosím ji at mi to nabere do mého. Je vzdycky hodne rychla, automaticky bere pytlik a čeká na objednavku 🙈. Pani sem se ptala jestli neuvažovali o jiné možnosti než plastových pytlikach a řekla mi že zkusili papírové, ale že si lidi stěžovali. Nestihla sem se zeptat na co si stěžovali, ale došlo mi, že změna bude muset vzejít od zákazníků a az pak na to prodejny budou reagovat. Všude se plastovymi pytliky hrozně plytva, každé jídlo sebou dávají do pytlíku. Navíc ted když zavřeli restaurace, tak budou vydavat jidlo sebou do těch plastových boxu! Přitom by mohli klidne zvolit boxy z kompostovatelneho materiálu, rozdíl nepoznáte. Věděli byste o nějaké šabloně žádosti o změnu používání jednorázových plastů v prodejnách? Chtěla bych obejít pár menších prodejen. Ráda se nechám z vašeho bloku inspirovat k dalším šetrným aktivitám 😉. Děkuji Veronika