Co s nechtěným plastovým pytlíkem?

5 způsobů jak znovu použít plastové sáčky
1 min. čtení

Pokud jste měli to štěstí a četli jste knihu Domácnost bez odpadu zakladatelky zero waste hnutí Bey Johnson, pravděpodobně vám neuniklo heslo reduce-reuse-recycle. Měli bychom tedy v první řadě zamezit vzniku nového odpadu – odmítnout ho. Když už je nějaká věc předurčena stát se odpadem a dostane se do naší domácnosti, snažme se ji použít opakovaně a jakmile skončí její životnost recyklovat ji.

Víte, že lidé celosvětově spotřebují asi 1 trilion plastových tašek, což odpovídá 100 milionům barelů ropy?

První krok k omezení plastových pytlíků

Když jsme se s Lucií snažili začít omezovat spotřebu plastových pytlíků při nákupu potravin, nebylo to úplně jednoduché. Za prvé, obchody většinou nenabízejí papírové pytlíky nebo jiné alternativy, a za druhé, zvyk je železná košile.

Zásadním krokem bylo, když jsme si ušili první látkové pytlíky. Bohužel nám z dřívější doby doma zůstala spousta plastových pytlíků a upřímně, stále se k nám občas dostávají další, ať už je nevědomky vezmeme nebo nemáme zrovna u sebe své vlastní šité. Jenže co s nimi, když už se k nám dostaly a recyklovat nejdou?

Přečtěte si Lucčin článek Moje bezobalové začátky aneb Jak začít se zero waste.

Jak využít nechtěný plastový pytlík?

 • Zabalte do něj svačinu. Není nic jednoduššího než do pytlíku zabalit svačinu připravenou do práce či školy.
 • Použijte místo pytle na odpad. Spousta lidí stále kupuje pytle na odpad, které potom vkládá do odpadkových košů. Házet do nich další pytlíky je absurdní.
 • Přivažte na vodítko svého pejska a použijte na jeho exkrementy. Buď ho využijete na ně nebo můžete přejít k následujícímu bodu.
 • Vezměte si ho na vycházku (s pejskem) a nasbírejte do něj odpadky, co někdo před vámi zanechal v přírodě. To je naše oblíbená varianta 🙂
 • Cestujete hromadnou dopravou za špatného počasí? Mokrý deštník schovejte po dobu cesty do pytlíku. Takto ho můžete strčit i do batohu, aniž byste namočili věci uvnitř. Po vystoupení z vlaku/autobusu/čehokoli jej vyndáte.

A jak využíváte nechtěné plastové pytlíky Vy?

Matouš

5 způsobů jak znovu použít plastové sáčky

14 thoughts on “Co s nechtěným plastovým pytlíkem?

 1. Veru.Doudo says:

  Svázala jsem dva pytlíky k sobě a použila místo stuhy na dárek.
  Taková plastová mašle je docela slušivá! 🙂

  1. Dva zelenáči says:

   Tyjo, skvělý nápad! To by mě ani nenapadlo, ale určitě vyzkouším 🙂 BTW, máš moc pěkný a inspirující blog 🙂

   1. Veru.Doudo says:

    Díky! Vy taky! Taky se pokusím o nějaké “zelené” příspěvky a tipy na dárky. 🙂

    1. Dva zelenáči says:

     Těšíme se! 🙂

 2. […] 1. Říct ne jednorázovým plastovým sáčkům – že je to jednoduší? Možná. Ale dovol mi podoknout, že většina těhle jednorázových sáčku končí v oceánech, kde je omylem snědí třeba želvy. A to není hezký pohled. Co třeba takhle zkusit ušít si svůj vlastní sáček a nebo použít ten, který už máš doma? […]

 3. Zuzka says:

  Ad. plastový pytlík na psí exrementy – s tímto by se mělo přestat. Psí lejno 🙂 je bez potíží kompostovatelné…pokud není v plastovém sáčku. Umíte si představit, co se s takovým psím dárečkem stane třeba za 50 let věznění v tom pytlíku? To už bych se bála, že ožije 😀 Ale vážně, psí bobečky zásadně na místech, kde nemůžu kompostovat (doma na zahradě), beru do papírových ubrousků, hygienické je to stejně a má šanci se rozložit. NEbo shořet ve spalovně bez toho igeliťáku. Kdyby totiž u těch psích odpaďáků místo jednoduchých igeliťáků byly prostě papírové utěrky (jo, bylo by to složitější aby nenavlhly), dal by se celý obsah této nádoby zkompostovat – možná by ta nádoba mohla sama být prostě “psí kompost” i na jiné org. zbytky. Vzhledem ke kompostovacím záchodům pro lidi ( kdyby se každý lidský exkrement zabalil do igelitového sáčku, jak by to vypadalo? ) by to snad bylo v pohodě řešení. Jak na to plošně nevím, jen lobbuji za psí hovínka do papíru, ne do plastu! 🙂

  1. Dva zelenáči says:

   Máte pravdu! 🙂 My máme taky pejska a ty plastové pytlíky mě taky hrozně vytáčejí. Bylo by fajn mít třeba ty papírové a nebo prostě to brát do papíru. Člověk si potom umyje ruce, že? 🙂

 4. […] To už raději použijte nechtěný plastový pytlík. […]

 5. Nám se v domácnosti podařilo plastové pytlíky eliminovat na minimum. Chodím nakupovat s plátěnými nebo “zaclonovymi”. Většinou nějaký ještě dostaneme od příbuzných, když nám něco dávají. Používám ho poté na třídění plastů, které jeste bohuzel vyrodukujeme.

  1. Dva zelenáči says:

   Mame to podobne. 👍 Dekuju za komentar. Lucie

   1. Já děkuji za součinnost na cestě zero waste. Budu ráda, kdyz mrknete na můj blog. Dnes jsem pridala novy clanek 😊

 6. Martin says:

  Dávám do kapsy tašky na kolečkách a při nákupu vytahuju již ty použité a nikoliv nové, až do roztrhání. Nebo také jako návleky na boty, kdy se už nechci zouvat a přesto potřebuji po bytě pro něco dojít.

  1. Dva zelenáči says:

   To je ideální. Taky s sebou občas na nákup vezmeme již mnohokrát použité. Díky za návštěvu, Matouš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *