Recykluju, recykluješ, recyklujeme aneb proč recyklovat nestačí

Proč recyklovat nestačí

Musím se přiznat, že ne vždycky jsme byli doma zapálení do ekologie a recyklování.

Vlastně každá přednáška o ekologii a třídění, kterou jsem jako žáci na základce museli absolovat, šla mimo mě. Dokonce si pamatuju, že jsme hráli i takovou online třídící hru na počítači, která většině nedávala podle mě žádný velký smysl (ale většina z nás ji hrála jenom proto, že to byla jediná hra, kterou nám dovolili hrát online ve škole).

Potom se to ale všechno nějak prolomilo a najednou se u nás doma objevila žlutá a modrá taška a my jsme začali třídit. Člověk z toho začne mít fakt dobrej pocit, že vlastně dělá něco dobrýho pro přírodu a nepřispívá ke znečišťování.

Jenže.

Ono to není vždycky tak růžový zelený, jak se zdá. Fakt je, že dnešní dobu bychom mohli nazývat “dobou plastovou”, protože kamkoliv oko dohlédne, je to samý plast. Třeba v roce 2015 jsme celosvětově vyprodukovali až 380 milionu tun plastu – nevím jak ty, ale pro mě je to hrozně nepředstavitelný a zároveň děsivý číslo. Návíc každý rok skončí v oceánech miliony a miliony tun tohoto plastového odpadu, který si mořští živočichové spletou s potravou a následkem toho umírají (jedná se o 100 tisíc mořských savců).

Dalším skutečností je fakt, že největším zdrojem plastového znečištění jsou (překvapivě) plastové obaly (igelitové tašky, jednorázové sáčky,…) a hned za ním je oděvní průmysl.

Nechci tady hrát nikomu na city, věř mi. To jsou prostě holá fakta.

Recyklace je (zatím) to nejlepší co máme

Aby to všechno nebylo jenom černý, a taky protože se vždycky snažím vidět sklenici na půl plnou, říkám: recyklujme co nejvíc to jde, protože je to (zatím) to nejlepší co máme. Vždycky je to lepší vidět v kontejneru než v lese na procházce, že jo?

Podle EKO-Komu jsme v ČR během posledních 15 let vytřídili až 8,3 milionu tun plastového obalu, což bychom si mohli představit co do velikosti objemu jako horu Říp.

Pozitivní také je, že se zvyšuje počet žlutých kontejnerů (cca 75 tisící), do kterých můžeme vhazovat jak plastové obaly, tak i některé kartóny od nápojů.

Jenže.

Proč recyklovat nestačí

Problém, který však recyklace neřeší je ten, že ne všechny plasty, které vytřídíme můžeme znovu recyklovat. Odhaduje se asi 50-60 % recyklovaného plastu skončí na skládce nebo ve spalovně. Je to tím, že takto recyklovaný plast může mít špatnou kvalitu (už se několikrát recykloval) a nebo je prostě znečištěný dalším odpadem.

Všechno tohle je způsobeno tím, že plast je sice levnější záležitost, zároveň je však jeho recyklovatelnost velice nízka. Průměrně se plast dá recyklovat pouze 1–3 krát, potom tady zůstane 50–500 let (a v některých případech se nerozloží vůbec).

Navíc, recyklace není ekologický šetrná k přírodě, protože se během ní využívá spousta energie, dochází ke znečišťování vodních toků a vytváření škodlivých splodin, které se vypouštějí do vzduchu.

Má teda vůbec smysl recyklovat?

No jasně že má! To, co jsem ti chtěla tímto článkem říct, není to, aby se přestalo recyklovat a třídit. Ani to, že nejlepší je to hodit někde do potoka nebo v lese. Tímto článkem jsem chtěla pouze poukázat na fakt, že recyklace není spásná. Že to všechno nemusí skončit u recyklace. Že i bez plastu to jde. A že nejlepší varianta je (skoro) vždycky ta bezplastová.

„Neseďte na místě v naději, že vaše vláda schválí zákony, nedoufejte, že váš soused začne recyklovat. Jděte a dělejte něco sami. Jděte příkladem – postavte se výzvě a vy sami se spolu se svou rodinou vypořádejte s problémem plastů a postupně hledejte jejich alternativy.“

– Jennifer Lavers

Líbil se ti článek? Dej nám vědět do komentářů.

V rubrice

2 thoughts on “Recykluju, recykluješ, recyklujeme aneb proč recyklovat nestačí

  1. […] Každopádně film splnil svůj účel a donutil mě trochu se nad sebou zamyslet. Věděla jsem, že nejsem úplný začátečník – přece třídím – ale podle toho filmu se dal tento fakt přirovnat k té nejmenší rybičce v celým oceánu (o tom, proč třídit nestačí, se můžete dočíst tady). […]

  2. […] Recyklovat chytře – jenom recyklovat nestačí, ale pokud se to dělá dobře, není to určitě od věci! Co třeba takhle zjistit, co znamenají […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *