Jak na šetrnější péči (nejen) o zuby

Jak na šetrnější péči (nejen) o zuby

Na začátek bych ráda zmínila fakt, že nejsem lékař ani zubař. Všechny zkušenosti v tom článku jsou mé osobní. Doporučuju tedy před použitím jakéhokoliv produktu z tohoto článku, probrat vaše možnosti s vašim ošetřujícím zubařem.

Zubní pasta a kartáček. Kartáček a zubní pasta. Dvě (skoro) nerozlučitelné kombinace, které nás provází naším životem už od mala (teda alespoň o doby, kdy nám narostou zuby).

Ale čím starší jsme, tím více se naše nároky na zubní hygienu zvyšují, a zároveň s tím stoupá i spotřeba nových produktů. Častokrát tím neutrpí pouze naše peněženka, ale hlavně i příroda sama. Vezměte si třeba tuby od zubních past – i když byste si řekli, že patří jednoznačně do kontejneru na plasty, není tomu tak. Proč? Tuba je vyrobena především z plastu, ale obsahuje i menší obsah hliníku, a zároveň vždy v ní zůstane trochu pasty, což ní děla znečištěný obal. Tudíž nerecyklovatelné.

 


Věděli jste, že až 50 % objemu konvenčních zubních past je tvořeno vodou?


 

Já osobně jsem začala zubní hygienu řešit po návštěvě zubní hygieny, kde mi bylo doporučeno, čím a hlavně jak si správně čistit zuby. Jenže hádáte správně, domů jsem přišla s další tunou plastu. S tím jsem se nějak srovnala, ale i tak jsem si řekla, že zkusím najít způsob, jak na to jít trochu šetrněji.

Rozhodla jsem se tedy pro vás otestovat pár šetrnějších kousků, které by se vám ve vašem zubním balíčku mohly hodit.

Prášek na zuby

Jako prvním bych ráda v našem seznamu chtěla zmínit bylinkový zubní prášek od slovenské značky Navia.  Ten obsahuje kalciový prášek (velice jemné má abrazivní účinky), bentonitový jíl (bělí zuby) a mátový prášek (na osvěžení).

Pro alternativu zubního prášku jsem se rozhodla ze dvou důvodů, a to za a) je ve skle a za b) je přírodní a bez zbytečných chemikálií. Ve většině konvenčních past najdete spoustu ingrediencí, jejichž název vám nic neřekne. Naopak u Navii a jejího prášku je fajn to, že víte, z čeho je vyroben a není v něm nic navíc.

Po několika použitích mohu říct, že mám pokaždé pocit dobře vyčištěných zubů, svěžího pocitu v ústech, a dokonce vnímám i mírné vybělení zubů. I když jsem se toho trochu bála, prášek se dobře nanáší na zubní kartáček (akorát pozor, má potřebu se všude vysypat). Jediné, co vnímám jako negativum je to, že po vyčištění zubů musíte opravdu důkladně vypláchnout ústa, protože prášek má tendenci se zasekávat v zubech (to pak může vypadat trochu nevzhledně).

Pozn.: Já osobně používám prášek v kombinaci s dalšími speciálními mezizubními kartáčky, které se dostanou a mohou zachytit větší kousky prášku v mezizubních prostorách. Taktéž je důležité zdůraznit, že při čištění práškem je dobře příliš netlačit a používat jemnější zubní kartáček. Je dobré buď používat prášek párkrát za týden nebo v kombinaci se zubní pastou.

Jak na šetrnější péči (nejen) o zuby

Ústní voda

Další položkou na seznamu byla ústní voda od značky Hydrophil. Jde o koncentrovanou ústní vodu, která má za úkol osvěžit váš dech. Ale mimo to chrání vaše ústa před paradentózou a záněty dásní. Ale velké plus vnímám i to, že je ve skle.

Jenže tohle není všechno.  To, co na ní tak obdivuju není ani chuť, ale spíše fakt, že si z ní můžete vyrobit až 130 litrů ústní vody! Jo. Slyšíte správně. Až 130 litrů. Takže, je sice pravda, že někoho by mohla zarazit cena, ale když na to použijeme trochu selského rozumu, v důsledku na tom opravdu ušetříte. Do malé skleničky s vodou stačí přidat jenom tři kapky koncentrátu a máte hotovo. Mě osobně vydrží jedna sklenička třeba na 4 výplachy.

Co se týče chuti a funkčnosti, určitě doporučuji! Po vypláchnutí nechybí svěží vůně v ústech ani pocit čistoty.

 


Přečtěte si tipy na to, jak šetřit vodou!


 

Škrabka na jazyk

Pro někoho naprostá hloupost, pro někoho něco, čím zpestřit svou zubní hygienu. Já jsem se teda asi v druhé skupině. Nikdy jsem škrabku na jazyk nepoužívala, ale slyšela jsem o ní pár lidí už mluvit, a tak jsem si řekla: proč to nezkusit?!

Slyšela jsem, že za zápach z úst může i z větší části to, že se nám na našem jazyku udržují bakterie. Ty mohou způsobit i třeba záněty dásní nebo zubní kazy. Řekla jsem si teda, že tomu dám šanci a pořídila si jednu škrabku na jazyk od značky Preserve.

Po několika použitích jsem ráda, že jsem si jednu škrabku pořídila. Upřímně, nevnímám žádné zásadní změny. Ale. Po použití mám celkově takový čistější a hygieničtější pocit. V důsledku je to takový doplněk k zubní hygieně.

Jak na šetrnější péči (nejen) o zuby

Přírodní zubní kartáček Miswak

Upřímně řečeno, na tuhle věcičku jsem byla zvědavá nejvíce. Všude jsem na ní četla a slyšela fajn ohlasy, a tak jsem byla zvědavá, jak moc funguje.

Jde teda o přírodní zubní kartáček na bázi větvičky, kterou okusujete a jejími štětinkami si čistíte mezizubní prostory. Je vyroben z větviček nebo kořenů Salvadory perské, která je bohatá na spoustu látek.

Po vyzkoušení však říkám, že za mě ne. Co se týče praktičnosti, nepřijde mi, že by dělal nějaké zázraky nebo nějak výrazně přispíval k čistění zubů. Navíc, chuť není zrovna lákavá. Nevnímám tenhle “zubní kartáček” nijak negativně, já ale raději zůstanu u klasického bambusáku, který splňuje veškeré mé požadavky.

 


Vyzkoušejte naše tipy, jak na bezplastovou koupelnu!


 

A tohle by bylo z dnešního zubního článku vše. Doufám, že vám pomůže třeba při vašem dalším zubním výběru.

Budu ráda, když se se mnou v komentářích podělíte o vaše tipy na zubní hygienu.

A u dalšího článku zase na viděnou.

Lucie

Pssst! Už jste navštívili naši novou sekci ZNAČKY? Ne? Tak určitě nezapomeňte. Najdete v ní totiž průvodce značkami ekologických produktů od praní přes koupání až po úklid. 🙂

3 komentáře / Napsat komentář

  1. Dobrý je taky kokosák, ale prášek zkusím. Rozhodně je mi příjemnější ten super svěží pocit. Jinak kartáček znám, ale nezaujal mě. A navíc mám vyšší nároky kvůli chrupu a dásním, tudíž bambusák od curanatura mi vyhovuje.

    1. Jsem ráda, že byl článek užitečný. Jen doporučuji předtím opravdu prokonzultovat s vaším zubaře třeba tento konkrétní prášek. 😉 Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *