Dnes bych se s vámi rád podělil o tři projekty, které už pěknou chvíli sleduji. Dle mého mají šanci zachránit svět. Nebo minimálně významně změnit k lepšímu. Navíc, každý ze zmíněných projektů má reálný dopad na životy každého z nás. Jen si to vemte, jednomu se povedlo zasadit přes 40.000.000 stromů, druhý nás zbaví celého kontinentu plastů a třetí možná zvrátí globální oteplování.
A o to, co mění naše životy, bychom se měli zajímat.
Esocia – zasaďte tisíce stromů z pohodlí domova
O Ecosia.org jsem se zmínil už ve článku Proč milovat stromy? Tato společnost funguje jako každý jiný vyhledávač (Google či Seznam). S tím rozdílem, že profit společnosti z reklamy je využíván k výsadbě stromů na různých místech planety.
Takže každý z nás, kdo si nainstaluje rozšíření do vyhledávače Ecosia.org a dá vyhledávat, se podílí na této bohulibé činnosti. Během minulého týdne se povedlo překročit hranici 40.000.000 zasazených stromů. To je naprosto nepředstavitelné číslo!
Kolik stromů jsem zasadil?
Je tady skvělá metrika, které počítá každé vaše vyhledávání. Před měsícem jsem přecházel na jiný prohlížeč, proto je dnes mé číslo jen 591. Neznamená to, že jsem za tu dobu díky svému vyhledávání pomohl zasadit 591 stromů, ale přibližně 13-14. Je to dáno průměrnou cenou sazeničky v dané lokalitě a průměrným ziskem z reklamy vyhledávání přes Ecosia.org
Také se vyplatí sledovat jejich aktivitu na YouTube. Baví mě, že sdílejí videa s tím, jak se jim daří ve výsadbě pokračovat nebo jak se změnila zpustlá krajina v nádherný les. Často přidávají také videa, která sdílejí silné lidské příběhy života třetího světa.
Tak třeba poslední Ugandský Nový les vykresluje, jak lidská tužba po zisku z prodeje hnědého uhlí, zapříčiňuje masivní těžbu a devastaci tamních lesů. S lesy ale mizí nejen flóra, ale i fauna, třeba šimpanzi, a voda. Bez stromů není deště. Naštěstí, my – ecosiané jsme nápomocni ke změně, která se stává skutečností. A stromy a déšť se tak postupně vracejí do krajiny.
Jsem opravdu zvědavý, jak se Ecosii podaří změnit tvář země. Sleduji ji už několik let a pamatuji video oslavující první milion zasazených stromů. A dnes jich je neuvěřitelných 40.000.000. Jen tak dál!
Pusť si 5 dokumentů, které mi změnily život!
The Ocean Cleanup – kontinent plastů bude minulostí
Před přibližně šesti lety přišel tehdy šestnáctiletý Boyan Slat na nápad, jak by se dal vyčistit světový oceán, který upřímně opravdu trpí kvůli nám lidem. Stačí se jen kolem sebe rozhlédnout, je toho plný internet. Ryby, želvy, rackové a další živočichové mají plné žaludky mikroplastů, následkem čehož umírají. Za své mluví i skvělý dokument Oceán plastů, o kterém psala Lucie.
Nápad, který se opírá o skutečnost mořských proudů, které jsou schopné postupně odnést veškerý odpad do předem připraveného sběrného místa, prezentoval v rámci přednášky TEDx v Delftu.
Za tu dobu se mu povedlo mnohé. Například vybrat přes 2,2 miliony dolarů v rámci crowd fundingové kampaně, do níž se zapojilo 38.000 lidí ze 160 zemí světa. Peníze tak dokázaly pokrýt náklady na vývoj a výrobu celého zařízení.
Jak jsme zmiňovali v našem newsletteru, v srpnu tohoto roku se povedlo vypustit první čistící zařízení ze San Franciského přístaviště. Aktuálně míří k již zmiňovanému kontinentu z plastů.
Věřím, že pokud vše půjde dál a dokáže se, že celé zařízení je dostatečně odolné, aby vydrželo oceánské surové podmínky, tak se naplní vize, kterou The Ocean Cleanup nastiňuje na svých webových stránkách: Pokud vše půjde podle našich představ, do pěti let jsme schopni zlikvidovat 50 % kontinentu plastů.
Chci se dovědět, jak na bezplastovou koupelnu!
Carbon Engineering – zvrátíme globální oteplování?
Poslední ze zmíněných projektů není až tak profláklý jako předchozí. Já jsem se o myšlence získávání CO2 z atmosféry dověděl opět díky sledování přednášek na TEDx. (BTW, vřele doporučuju, pokud si chcete rozšířit obzory.) Jenže donedávna byla tato možnost finančně nerentabilní, tedy firmám se finančně nevyplácelo dostávat CO2 z atmosféry. I když technologie, která to dokázala už existovala.
To se změnilo s příchodem společnosti Carbon Engineering, za kterou částečně stojí Bill Gates. (Osobně sleduju i počiny Bill and Melinda Gates Foundation, ale o tom někdy jindy). Tato společnost totiž dokázala z extrahování CO2 z atmosféry udělat ekonomicky racionální záležitost. Extrahované CO2 by se mohlo v budoucnu používat jako palivo, čímž by se uzavřel koloběh. Tak jak to znázorňuje obrázek:
Znamenalo by to, že bychom dokázali být nejen CO2 neutrální, ale pokud bychom z atmosféry “odsávali” větší množství CO2 než do něj vypouštíme, čistě teoreticky bychom byli schopni zpomalit nebo možná i zvrátit globální oteplování. Není to úžasné?!
Samozřejmě, nejlepší by bylo, kdybychom do atmosféry nevypouštěli žádné CO2, ale to je trochu sci-fi. Nebo kdybychom místo kácení stromů sázeli nové. Ale i tak podle mě stojí za to celý projekt sledovat, kdo ví, třeba jednou budeme extrahovaným CO2 plnit motory svých aut.
To už je z dnešního článku opravdu vše. Jsem moc rád, pokud jste ho dočetli až sem. Budeme moc rádi, když se zapojíte do našeho newsletteru a do komentářů nám napíšete, jaké zelené projekty, které mají potenciál změnit svět, sledujete Vy?
Děkuji za velice zajímavý a přínosný článek. Jen bych chtěla upozornit, že slovo “díky” se používá pouze v pozitivním kontextu: https://proofreading.cz/diky-vs-kvuli-ucebnicovy-priklad/
Tento nešvar se bohužel vyskytuje dennodenně v různých médiích všude kolem nás. Nejedná se samozřejmě o světový problém, ale jakmile člověk jednou pozná správné použití, nerad se na tuto chybu všude kouká.
Máte naprostou pravdu, přehlédl jsem to! Děkuji! A taky za vaše zastavení 🙂
Co se týče čištění oceánu, přemýšlela jsem jak tuto myšlenku “dotáhnout”, jelikož jednoduše vytáhneme plasty z oceánu (což je skvělé vůči všemu zde žijícímu obyvatelstvu), ale co dál? Dost mě potěšilo, že už se to řeší – tím pádem by se snad v dohledné době mohl obnovit systém podobný nápadu BG s CO2. Článek (vůbec jsou ty webovky dost zajímavé) zde: http://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/594/mame-latku-ktera-dokonale-rozlozi-plast-oznamili-vedci-objevili-ji-omylem/
Zní to bohužel zatím jen jako dobrý nápad a článek mluví pouze o PET lahvích, nabízí však naději, že v naší technické době vyřešíme šílenství odpadu navždy. A já jen doufám, že to nebude mít nějaké ekologické “ale” 🙂
Já si myslím, že v tomto století se vyřeší spousta světových problémů a posunou nás jako lidstvo hodně kupředu. 🙂 Článek velmi zajímavý, snad se povede zrealizovat 🙂
Ahoj, máte zajímavé a podnětné články! Zkoumali jste bezpečnost Esocia rámci soukromí, reklam….?
To jsem zatím bohužel osobně nesledoval, ale dle mého “soukromněparanoidního kamaráda” je to OK. Takže to beru jako věrohodné 🙂 Ale jak říkám – sám se v tom moc nevyznám. Děkuji za pozitivní komentář.