Je digitální čtení ekologičtější?

Je digitální čtení ekologičtější?

Možná, že jste zapáleným vlastníkem elektronické čtečky a možná, že jste člověk věrný voňavým tištěným knihám. Tak či onak. Obě tyto možnosti mohou mít určitý (ekologický) dopad na naši přírodu. A ten je dobré znát. Nemyslíte?

Já jsem vášnivým čtenářem (spolu s Matoušem) a zároveň i vlastníkem elektronické čtečky. Rozhodla jsem se pro její koupi po dlouhém zvažování, kdy jsem zvážila všechna pro i proti. V rozhodování hrálo roli kromě ceny i využití, minimalistický aspekt, a taky ekologický dopad na přírodu.

Třeba se právě taky rozhodujete, jestli si jednu pořídit nebo se na to vykašlat. Nebo třeba hledáte způsob, jak nehromadit tolik knih a podobně. Dnešní článek bych právě proto ráda věnovala menší úvaze na téma: jak moc je čtečka knih ekologická a zda se vyplatí (jak pro vás, tak i pro životní prostředí).

Využití

Ještě než se dostanu k té zelenější (a složitější) části, ráda bych zmínila pár svých dobrých i špatných zkušeností se čtečkou.

Co se týče celkového využití čtečky, jedním z hlavních důvodu, proč jsem se ji rozhodla pořídit bylo to, že oproti knize je malá a o hodně lehčí. Strčím ji v podstatě do jakékoliv přihrádky. Já jsem příznivcem spíše delších knih, které můžou být ale v důsledku těžší a větší, takže se mi kolikrát nevejde do kabelky/batohu spousta dalších věcí (ne že bych ji měla hodně, ale víte jak – ženy). Se čtečkou se ale těmhle dilematům vyhnu.

Dalším důvodem je to, že čtečka je vlastně taková obří přenosná knihovna. Představte si, že ráno spěcháte do práce/školy a stojíte před těžkým rozhodnutím, jakou knihu si dneska vzít (tohle fakt nemám ráda). Se čtečkou je to vlastně jedno. Obě varianty máte při ruce celý den.

Jako poměrně velkou nevýhodu vidím v nabíjení. Čtečka je elektronické zařízení, které je potřeba občas nabít. Pokud jste tedy vášnivý čtenář, a každý týden čtete novou knížku, je jasné, že baterii budete dobíjet poměrně často (ale hrajou v tom roli i jiné aspekty – denní doba, podsvícení atd.). Je to ale něco, s čím musí člověk počítat. Jinak je podle mě standardní doba výdrže baterie tak 4 týdny (záleží na typu).

Minimalismus

Největší roli při rozhodování o koupi čtečky u mě hrál minimalismus. Byl jedním z impulzů, proč jsem nad čtečkou začala vlastně vůbec přemýšlet.

V té době jsem měla pocit, že mě to moje množství knih tak nějak omezuje a nepřináší mi žádný vnitřní klid. Víte, jak to myslím? Při uklízení jsem musela ty hromady knih pořád někde přesouvat, oprašovat je. Po přečtení mi knihy nedávaly žádné fyzické uspokojení. Prostě tam tak ležely. Měla jsem spíše pocit, že je hromadím jenom proto, abych je mohla později někomu ukázat a říct: “Hele kolik mám knih!” a chlubit se jimi.

Čtečka mi nabídla (virtuální) prostor, kde jsou všechny knihy, které jsem přečetla a zároveň nezabírají žádný můj fyzický, ani duševní prostor. Nemusím se o ně dále starat a vím, že se k nim můžu kdykoliv vrátit.

Pro minimalisty tedy poměrně dobrý způsob (ne)hromadění knih.

 


Zjisti, jak na knižní minimalismus!


 

Ekologický dopad

A teď ta těžší část.

Je jasné, že jako ekologista nebo člověk, který se alespoň trochu zajímá o životní prostředí, budete koukat i na to, jak velký (nebo malý) dopad bude mít koupě čtečky na životní prostředí.

Tak či onak. Na začátek bych ráda zdůraznila, že nejde o něco, kde lze vyvodit jednoznačné závěry. Nejde říct, že čtečka je lepší než tištěná kniha nebo naopak. Berte toto srovnání spíše jako možnost, jak se na to podívat z jiného úhlu a názor si tak udělat každý sám.

Možností, jak porovnávat papírovou variantu knihy a čtečku knih je hodně. Jednou z nejrozšířenějších je ale srovnání emisí CO2. Podle analýzy, kterou provedla společnost Cleantech Group, vypustí čtečka Amazon Kindle do atmosféry 168 kg CO2 za celou dobu své životnosti (v průměru 4 roky), což je ekvivalentem asi 22.5 knih. To znamená, že pokud za měsíc přečtete tři knihy na vašem Kindlu, díky ušetřenému papíru tak ulehčíte přírodě o cca 1080kg CO2. Vášnivý čtenář ještě více.

Je digitální čtení ekologičtější?
Zdroj: Enviweb.cz

 


Zajímá vás, jak snížit svou uhlíkovou stopu? Čtěte víc!


 

Na druhou stranu, podle studie provedené The New York Times, nelze popřít fakt, že na výrobu jedné čtečky je zapotřebí cca 15 kg minerálu, které mohou být vzácné, a většina z nich se nachází na území válečných konfliktů v Africe; a přibližně 300 litrů vody na výrobu baterie atd. V porovnání s recyklovaným papírem se jedná pouze o 2/3 vytěžených materiálů a asi 7.5 litrů vody.

Ale ne tak rychle.

Asi se všichni shodneme na tom, že tištěná kniha je něco, co tady ještě dlouho bude a neovlivní to ani čtečka knih nebo jiné digitální zařízení. Vůně knihy a ten pocit stránek mezi prsty je něco, co člověka prostě neomrzí. Je dobré si ale uvědomit, že i kniha z ekologického hlediska není zeleným neviňátkem.

V již zmíněné studii najdeme údaj o tom, že v USA se v roce 2008 vytěžilo až 125 miliónů stromů jen pro výrobu knih a novin. Kromě toho produkují knihy a noviny dohromady až 153 miliard galonů odpadní vody ročně (což je v přepočtu asi 579 miliard litrů). Na výrobu jedné knihy je zapotřebí asi 26 litrů vody, kdežto e-book může spotřebovat pouze 2 hrnky vody.

The Manufacturing of e-readers and traditional books
zdroj: The Eco Guide

Podle šéfa Eco-libris, Raze Godelnika, 80 % emisí CO2 je zapříčiněno pouze jednotlivými částmi výroby knihy: těžba dřeva, energie využitá v papírnách, doprava do obchodů apod.

 


Přečti si ty nejlepší čtenářské tipy, jak šetřit vodou!


 

Co je tedy ekologičtější?

Jak už jsem psala o pár řádků výše, není tady jednoznačný vítěz. Obojí – čtečka i tištěná kniha – má svá pro i proti. Co vám tedy může pomoci se rozhodnout, a částečně tak odpovědět na vaši otázku je to, jaké jsou vaše čtenářské preference. Raději držíte v ruce tištěnou reálnou knihu? Nebo dáte přednost lehkosti a jednoduchosti?

Když ale budeme vycházet z výše uvedených čísel, tak pokud jste schopni přečíst více než 20 knih na svém Kindlu, je možné, že používání čtečky knih bude mít v důsledku menší dopad na přírodu.

Tak či onak, je dobré také zvážit před koupí i jiné možnosti. Tím mám na mysli např. půjčování knih z knihovny, kupování knih second-handově nebo třeba tzv. swapy knih.

Budu ráda, když se se mnou v komentářích podělíte o vaše postřehy na toto téma!

A u dalšího článku zase na viděnou!

Lucie

Zdroje:

The environmental impact of Amazon’s Kindle by Cleantech Group

How Green Is My iPad? by New York Times

E-Readers Vs. Print Books

Čtečky elektronických knih jsou skutečně ekologičtější než papír (Enviweb.cz)

Co je zelenější – klasická kniha, nebo elektronická čtečka? (Ekolist.cz)

Jak zelené jsou čtečky? (Ikaros.cz)

12 komentářů / Napsat komentář

  1. Já knížky miluji už od dětství. Kvůli dívčím románkům od Lenky Lanczové mi stačily tři hodiny spánku, hlavně, abych co nejvíc přečetla. Vždycky jsem chtěla mít doma místnost s pohodlným křeslem a velkou knihovnou. Když jsem si mohla vybrat dárek nebo si sama udělat radost, tak to byla vždycky kniha. Ale zjistila jsem, že žádnou knížku nečtu dvakrát a pak mi prostě jenom leží ve skříni a utírám na ní prach :/ Prostě už zabírala jenom prostor, ale nedělala mi žádnou radost. Tak jsem se rozhodla si nechat jenom pár vybraných kousků a zbytek jsem nabídla k prodeji nebo darovala. Pracuji v knihkupectví a miluji vůni nových knih, ale přesto si knihu pořídím už jenom zcela výjimečně a převážně chodím do knihovny. Čtu i elektronické knihy, ale k tištěné mě to vždycky potáhne víc než k té elektronické.

    1. Já to měla (mám?) úplně stejně. 🙂 Akorát jak říkáte, většinu knih taky málokdy přečtu dvakrát, takže mi tam potom jenom tak leží a duševně ani fyzicky mi to nic nepřináší. Taky jsem část prodala a díky tomu si částečně našetřila na čtečku. Tištěné knihy mě ale nikdy neomrzí 🙂

  2. Som stara skola a skutocne si neviem predstavit suchnut sa do postele s poharom čaju alebo kavy s elektronickou knihou. Ostatne ja celkovo nie som veľmi maniak na technologiu. Avsak na dovolenke si viem predstavit skor jednu citacku ako pol kufra knih. Ale zas ja ked viem ze uz knihu neprecitam posuniem ju dalej. ci uz venujem alebo zorganizujem sutaz. A nechavam si len tie ktore maju pre mna inu ako materialnu cenu.

    1. To je fajn. Já si osobně myslím, že je to o preferencích. Mě je vlastně docela jedno, v jaké formě si knihu přečtu – ať už v paperbackové formě nebo té digitální. Hlavně, že je dobrá. 😉 Děkuju za zastavení, Lucie

  3. Já vydala článek na podobné téma (srovnávám čtečku a knihu) a jsem ráda, že jsem našla článek tvůj. Je super informativní a to mě baví. Moc díky za shrnutí informací, sama bych si to takhle asi nenašla.

    1. Zdravím a děkuju za komentář. 🙂 To je asi ta moje neustála posedlost hledat ve věcech hlubší význam. 😀 Díky za zastavení. Lucie

  4. Tady mi jeste chybi varianta cist z mobilu (ctecka je pro me jen dalsi heblo, ktere se mi nechce nosit) nebo tabletu.
    A jelikoz mobil ma skoro kazdy kvuli volani, tak by odpadly vyrobni naklady. Takze by tato varianta mohla byt uplne nejlepsi.

    1. Mobil je samozřejmě taky varianta. 😉 Bohužel, ne každému může vyhovovat velikost obrazovky (pro mě by byla třeba malá), a třeba i jas/zářívá obrazovka telefonu. Je to asi o preferencích. Já to zase beru tak, že mám možná “heblo” navíc, ale ušetří mi to nekonečného místa, které bych vyhradila knihám. Pěkný den, Lucie

      1. Velikost obrazovky – to zalezi co ma clovek za mobil, v dnesni dobe dotykovych telefonu si myslim ze velikost postaci. Urcite se na to da zvyknout.
        Jas – tam zase zalezi na nastaveni obrazovky, ja ctu sede pismo na cernem pozadi, jinak by mi jas taky vadil. A aplikace umi i prepinat mezi “dennim” a “nocnim” rezimem. Takze tohle pro me taky neni problem.
        Ohledne mista v knihovne – to mobil samozrejme taky resi s x-gigovyma kapacitama.
        Pro me je asi nejpodstatnejsi aspekt to, ze mobil je vzdy po ruce. Taky cteni v noci je super, clovek vubec nesviti zarovkou (dalsi eko plus), diky tomu nerusi partnera a pred usnutim jen odlozi mobil a spi.

        1. To určitě! 🙂 Jak říkám, je to o preferencích každé člověka. Já osobně mám starší dotykový telefon, s menší obrazovkou, která mi určitě velikost knihy nenahradí (kdežto čtečka to úplně perfektně pro mě nahrazuje) a kupovat kvůli tomu nový telefon se mi třeba nechce. 😉 Ale samozřejmě i na telefonu se to dá s dobrými appkami pro čtení knih. Mějte fajn večer, Lucie

          1. Mi nejde o to vas presvedcit o tom, ze mate cist z mobilu, podle toho co pisete by to uz stejne nemelo vyznam, kdyz mate ctecku.
            Spise mi jde o to, ze je mobil je varianta, ktera mi v clanku chybi a ktera by mozna mohla byt i nejvice eko. Presny eko vypocet ale nejsem schopen dodat 🙂
            Zdravim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *