10 důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět

10 důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět

Rád bych se s vámi podělil o tip na knihu, kterou bych doporučil úplně každému člověku se zájmem o okolní svět. Jmenuje se Faktomluva a stojí za ní ji švédský odborník na globální zdraví Hans Rosling se svým synem Olou a snachou Annou.

Předtím, než se pustíte do čtení mého článku (a knihy), prosím, ujistěte se, že jste ochotni naprosto změnit pohled na svět takový, jaký ve skutečnosti je. Pojďme na to!

Co na to Bill Gates? Aneb Faktomluva v kostce

Nebojte se určitě nevyzradím vše, co je s knihou spjato. Navíc by to ani nebylo možné vše obsáhnout, ale rád bych upozornil alespoň na pár hlavních myšlenek, které mě zaujaly. Vynikající reklamu dělá knize právě Bill Gates:

Mimochodem, Gates o Faktomluvě řekl, že je to jedna z vůbec nejdůležitějších knih, které kdy četl. Jde o nepostradatelný návod, jak přemýšlet o světě.

Opice vidí svět pozitivněji než lidé

Kniha začíná celkem netradičně a to tím, že nám autor pokládá 13 otázek týkajících se stavu současného světa. Od toho, co si myslíme o chudobě ve světě, zda roste či se snižuje až po rozšíření vakcinace ve světové populaci. Tyto otázky měl autor navíc možnost položit několika tisícům lidí z celého světa, a to napříč socioekonomickými skupinami (představitelům OSN, švédským studentům medicíny, bankéřům a mnohým dalším).

Dochází k paradoxnímu zjištění, že opice, které by náhodně odpovídaly na otázky, by byly ve svých odpovědích úspěšnější než lidé. Lidé neskutečně podceňují skutečný stav světa.


Dává vám smysl to, co děláme? Staňte se naším patronem!


10 instinktů, které za to mohou

Kniha nese podtitul, který jsem již nakousl v nadpise tedy 10 důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají. Tyto důvody, proč tomu tak je, Hans Rosling představil v 10 instinktech, které postupně rozebírá. Jde o:

  1. Instinkt propasti
  2. Instinkt negativity
  3. Instinkt lineárnosti
  4. Instinkt strachu
  5. Instinkt zkreslení velikosti
  6. Instinkt zobecnění
  7. Instinkt osudovosti
  8. Instinkt jemné perspektivy
  9. Instinkt obviňování
  10. Instinkt urgentnosti

Jejich skutečnost opírá o psychologická zjištění, a navíc navrhuje i řešení, jak předcházet mylným představám (mylnému pohledu), za které tyto instinkty mohou. Přesně o tom totiž Faktomluva je. O schopnosti interpretovat data, které nám jsou denně předkládána.


Už více než 200 čtenářů odebírá pozitivní novinky ze světa ekologie? Přidejte se také! 


Procházka po Dollar Street

Součástí knihy je i představení nového pohledu na “kategorizování” lidí podle toho odkud pocházejí. Pojmy jako “rozvojové” a “rozvinuté” země jsou překonány, protože již dávno neplatí. Přichází se čtyřmi stupni podle hladiny příjmů, které podstatně lépe popisují skutečný život v dané zemi.

Velmi oceňuji aplikaci Dollar Street. Určitě na ní mrkněte! Zachycuje více než 250 rodin z celého světa na více než 30.000 fotografiích. Můžete se tak reálně podívat, jak se ve skutečnosti žije třeba v Ghaně nebo Laosu. Nahlédnete do jejich příbytku, ale třeba i práce nebo kuchyně. Porovnávejte s tím, jak vypadají příbytky, strava nebo doprava v zemích, které máte za “vyspělé”.

Myslím, že skvěle dokáže bořit mýty o tom, jak se na světě žije a že je to všude zlé.

Faktomluva: Dollar Street

Hans Rosling v TED Talks

Pravděpodobně jste si už všimli, že miluji TED Talks, a proto vám i zde na závěr nabídnu Hanse Roslinga naživo a s českými titulky.


Schválně jsem neodkryl vše, ale jen pár zajímavostí z knihy. Budu moc rád, když si ji přečtete a ještě více, když mi do komentářů napíšete, co si o ni myslíte.

Matouš


Přečtěte si také:

1 komentář / Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *