Je to už skoro rok, co jsme se s Lucií sestěhovali do malinkaté garsonky a stali se z nás „maloměšťáci“. Myšlenka, že napíšeme článek – jak na stěhování – se zrodila již dávno, ale uvědomili jsme si, že stěhování je vlastně dlouhodobější proces než se na první pohled může zdát. A tak článek o stěhování bez odpadu, minimalisticky a levně vychází právě teď.
V dnešním článku tedy nakousneme převoz věcí, vybavení nové domácnosti a taky objevování nového města.
Převoz
Je fakt, že k nastěhování a vystěhování na/z koleje/í nám prakticky stačila krosna a do ní se povedlo všechno narvat. A pokud jste danou štaci otočili s předstihem třeba dvakrát, měli jste na/vystěhováno.
Při stěhování do skutečné, tj. dospělácké, domácnosti se vám tohle asi nepovede. Pokud tedy nemáte krosnu nafukovací. Ano, budete potřebovat auto či dodávku, přičemž ani jedno není zrovna eko (tedy pokud není elektro a i to, kdo ví). Každopádně doporučujeme alespoň při každé cestě dané auto nacpat k prasknutí, abyste počet cest minimalizovali, a tak i vznik CO2.
Další věc, na kterou se vyplatí popřemýšlet je, jestli skutečně všechno potřebujete balit do fólií, příp. zda je třeba kupovat plastové přepravní boxy. Najdou si své využití i po přestěhování nebo ne?
Předpokládám, že již dopředu víte, že se budete stěhovat a tak není od věci se nezbavovat kartónových krabic, které se k vám do té doby dostanou, případně si nějaké vzít v supermarketu.
Na samotné procesu nakládky, vynošení a stěhování není asi nic světoborného. Jen je třeba si namazat svaly nějakou netestovanou mastí, aby pak nebolely 😛
Jo a taky nezapomeňte odměnit všechny, kteří vám s převozem a nanošením pomohou! My zvolili společnou návštěvu burgrárny. Stihli jsme to ještě někdy v únoru 2020, kdy to bylo legálně možné.
A mimochodem, právě při samotném převážení si máte možnost uvědomit, jak moc toho ve skutečnosti máte a kolik toho reálně potřebujete. My měli tu možnost, nechat vše “nepotřebné” u rodičů a dovést si jen to co reálně potřebujeme. Ale kolik lidí má takové štěstí? Sám mám chuť se vrhnou na knižní minimalismus, o kterém jsme už psali a chystáme na něj další článek.
Vybavení nové domácnosti
Upřímně, při vybavování domácnosti může vzniknout/vzniká takové neuvěřitelné množství odpadů, že to není možné, ale dá se tomu snadno předcházet.
Sami jsme měli obrovskou výhodu, že jsme jednak nechtěli za vybavení nové domácnosti utrácet skoro žádné peníze. Takže pokud se stěhujete a náhodou máte hlouběji do kapsy, je to ekologii k užitku 🙂 A s tím se snoubí ještě jedna věc, a to pokud máte možnost velkou část věcí převézt z původní domácnosti nebo vám je třeba darují známí. My si tak dovezli prakticky veškerý nábytek, tj. dvě větší skříně, starý rozkládací gauč k posezení i spaní a konferenční stolek a dvě židle, a taky vyfasovali lednici od příbuzných, kteří zrovna kupovali novou.
Také je skvělé upcyklování. Staré kovové nohy a bílá deska skvěle slouží jako jídelní stůl.
Když se nad tím tak zamyslím, tak jediným větším výdajem a koupí byla pračka, bez které bychom se bohužel již neobešli.
K nákupu dalších nezbytností jsme zvolili následující postup, který vřele doporučujeme každému v okolí, kdo se zrovna stěhuje.
“Nekupujte nic, dokud vám to nechybí.”
Jak prosté až banální říkáte si, ale opak je pravdou, není nic horšího než dojet do Ikei a rozhlížet se co by se vám tak mohlo hodit. Nedělejte to, fakt! Přivezete si domů akorát hromadu zbytečností, které dost často nevyužijete. Utratíte a ještě vytvoříte zbytečný odpad.
My šli na to tak, že první dny jsme si pouze sepisovali věci, které nám v garsonce chybí. Tak třeba jsme si uvědomili, že by bylo fajn mít nějaké věšáky na ručníky, protože mokré na polici ležet nemohou. Nebo že si můžeme sice uvařit vodu na čaj/kávu v hrnci, ale chvíli to trvá a je to obzvláště při raním spěchu do práce nepraktické, a tak se hodí varná konvice. A tak bych mohl pokračovat dál.
Zkuste se tedy, prosím, skutečně nejdříve zamyslet nad tím, zda danou věc využijete. Nikdy nekupujte věci, které by se jednou mohly hodit. Děkuju. Případně využijte k nákupu bazary a antikvariáty.
Mimochodem, pokud byste se rádi dověděli další tipy, přečtěte si náš starší článek, jak předejít hromadění věcí.
Objevování
Vybavením domácnosti, ale proces stěhování nekončí. Teď je na řadě ta méně stresová, ale za ta dobrodružnější část. Teda alespoň z našeho pohledu.
Je čas objevovat. Ale co?
Z pohledu zeleného životního stylu určitě objevování možností: kde se dá nakoupit bez obalu, příp. zdravá výživa, vegetariánské a veganské jídelny, ale taky místa, kde je možné třídit odpad a mnoho dalšího.
De facto máte dvě možnosti:
- Vsadit na internet a gůglit, kde se k čemu dostat.
- Nechat to na svém vlastním fyzickém průzkumu a objevování, což jsme si vybrali i my. Tím pádem se ono objevování děje stále.
My se stěhovali do okresního města, které jsme zčásti už znali, ale stejně toho bylo hodně co objevit.
Určitě stojí za to zjistit, kde je nejbližší možnost vytřídit odpad, který jsme vyprodukovali a taky zjistit, kde je možné kompostovat. Pokud teda žijete v bytě a nemáte domácí kompostér. Čím blíže se dané místo nachází, tím lépe. Co si budeme povídat, obzvlášť pokud nejste v recyklování kovaní, je pro vás každý metr dlouhý 🙂
Pokud v tomto ohledu potřebujete poradit, neváhejte a obracejte se na referenty životního prostředí v daném městě – od tohoto tu jsou. My tam kontaktovali tu naši, abychom zjistili, jaké jsou možnosti kompostování, poté co s prvními mrazíky z ulic zmizely hnědé kontejnery. Kontakt na ně určitě najdete na webových stránkách daného města či obce.
Od místních nebo na romantických toulkách městem můžete naopak zjistit: kde se dá nakoupit bez obalu, kde se dá najíst s nízkou uhlíkovou stopou či kde se organizují zelné a ovocné trhy.
To je z dnešního článku vše. Budu moc rád, pokud si z něj odnesete, případně pokud se v komentářích podělíte o vlastní tipy, jak na stěhování bez odpadu a minimalisticky.
Těším se na vás u dalšího článku,
Matouš
Stěhování do Prahy i zpátky u mne proběhlo jak nejekologičtěji mohlo, přestože jsem o tom nijak neuvažovala. Hlavně jsem nechtěla vyhazovat peníze!
Auto jelo v obou případech jen jednou, zbytek věcí se mnou postupně cestovalo vlakem.
Věci jsem rvala do toho, co zrovna bylo po ruce. Do vlaku jsem plnila cestovní kufrt a batoh, do auta i různé krabice a igelitky, co se válely doma, napěchovala jsem kabelky, jako zavazadlo jsem použila i prostěradlo v katastrofálním stavu. Místo bublinkových folií jsem použila ponožky a šátky. Nádobí dorazilo v perfektníms stavu!
Útokům na Ikeu nerozumím. Znám dost lidí, kteří tam rádi chodí “jen tak” a tvrdí, jak je to super a vždycky si něco přinesou. Ne teda přímo skříň, ale nějaké drobnosti. Já jsem tam byla jednou, abych viděla na vlastní oči nábytek, který jsem si pak objednala přes internet.
Je fajn postupně zjišťovat, co doma chybí. Věci, o kterých bych si myslela, že je nutně musím mít, mi nakonec nechybí a naopak postrádám něco, o čem bych normálně neuvažovala.
Jéé, tak to máme s tou Ikeou úplně stejný pohled na věc 🙂 Díky za zastavení 🙂
Teď jsem si na vás vzpomněla znovu, když jsem si pročetla kousek diskuze o Pepcu. Holky se tam jedna přes druhou chlubí, co si koupily, některé přitom samy dodávají, že už si tam zakážou chodit, protože vždycky koupí hromadu věcí. Kam to doma ukládají, netuším.
Je to asi něco jako dostupnější Ikea…
Ojojoj… :/
U nás probíhalo stěhování, jak by řekla Jolanda – “z vesnici do vesnici” 😀 v obřích pevných plastových pytlech. Křehké věci jsem balila do oblečení a cpala do batohu. Tím mém vzpomínky končí:)
Haha, ale stejně si to bude člověk pamatovat do konce života 🙂
Já se za necelý měsíc budu akorát stěhovat k příteli, takže naštěstí vše potřebné už tam je. Zatím se mi všechny věci podařily nacpat do jedné krabice od nudlí a jsem ráda, že moc věcí nevlastním. Stěhování je určitě o něco snazší, když jste minimalista. 😅
Určitě budu několik prvních měsíců bloudit po městě, kde nakupovat bez obalu a hledat kde koupit bambusový kartáček na zuby, takže na tuhle část se těším asi nejvíc.
Super článek, my se také snažíme minimalizovat množství odpadu a stěhování jsme chtěli vyřešit hlavně rychle a spolehlivě. Nakonec díky: https://stehovanikoruna.cz/ se nám to podařilo. Navíc nám zajistili i ekologickou likvidaci odpadu.
Wow, o této službě slyšíme poprvé, ale vypadá moc dobře! Děkujeme za doporučení. 🙂 Lucie za Dva zelenáče