SLOW FASHION: Jak za málo peněz získat hodně etiky?

SLOW FASHION: Jak za málo peněz získat hodně etiky?

V mém minulém článku jsem se rozepsala o tom, co je to slow fashion a proč bychom ji měli věnovat více pozornosti. Zdá se, že článek měl úspěch (za což jsem velice ráda) a zároveň s ním vyvstaly i otázky ohledně toho, kde nakupovat slow fashion, co dělat, když si nemůžeme dovolit investovat 1000 Kč do obyčejného trička apod. Napadlo mě tedy dát dohromady pár tipů, jak se oblékat eticky a zároveň nezbankrotovat.

Myslím si, že můžeme být k sobě upřímní – etická móda (logicky) něco stojí. A ne všichni si mohou dovolit postavit svůj šatník jen a pouze na slow fashion základu.

Vím, jaké to je. Člověk by rád podpořil dobrou věc – ten, kdo ušije to černé triko, dostane dobře zaplaceno, pracuje v dobrých pracovních podmínkách a látky, které používá, jsou vyrobeny ekologickým způsobem, tak aby nezatěžovaly životní prostředí. To všechno je skvělé! Jenže když jste třeba student, nebo vaše finanční priority jsou momentálně jinde, nemůžete si úplně dovolit kupovat pouze etickou módu (i kdybyste moc chtěli).

Dobrá zpráva ale je, že jsou i jiné způsoby, jak podpořit etickou módu, nebo alespoň nepodporovat rychle se rozvíjející trend fast fashion.

Za rok se na světě spotřebuje 80 miliard tun oblečení!

Pravdou je, že spousta z nás už slow fashion podporuje, jen o tom nevíme. Schválně, kolik z vás nosí tepláky až do úplného roztrhání? Já třeba jo. A i tohle znamená podporu slow fashion.

Za málo peněz hodně etiky

Ráda bych s vámi dnes sdílela tipy na to, jak podpořit etickou a pomalou módu a zároveň tak neublížit své peněžence. Tak pojďme nato.

1. Second Hands (“sekáče”)

Všichni určitě známe. Jedna z možností, jak dát fast fashion kouskům druhou šanci, aby nepřišla tvrdá práce vniveč nebo nedocházelo k dalšímu znečišťování přírody, je právě nakupování v second handech. Je pravda, že je to záležitost na delší dobu a potřebujete se vyzbrojit trochou trpělivosti, ale výsledek stojí za to.

Pokud ale raději nakupujete z domova, doporučila bych vám (docela známé) online second handy jako Remix Second či Vinted.cz + další najdete třeba na Facebooku, kde se můžete přidat do skupin a nakupovat tam.

2. Swap

Od té doby, co jsem se začala zajímat o etickou a slow fashion módu, jsem začala narážet na pojem “swapy”. Nakonec jsem teda zjistila, že “swap” je z anglického jazyka a znamená to “výměna”. Jedná se vlastně o akce, na které můžete přinést oblečení, doplňky, bižuterii ale třeba i kuchyňské potřeby, které vám už neslouží nebo už nepoužíváte. A na oplátku si můžete zase vy odnést to, co vám padne zrovna do oka. Zdarma.

Je to fajn způsob, jak dát věcem druhou šanci. Možná se vám to triko už nelíbí, ale někomu druhému může přijít vhod. Tak proč jej zbytečně vyhazovat?

Jak zjistíte kdy a kde se chystá nějaký swap? Většinou pomůže, když se přidáte do skupin na Facebooku nebo se poptat známých, třeba o něčem ví. Možností je i gůglení (doporučuji ale zadávat pojmy jako “swap oblečení” apod., protože google vyhledává i swap jako “finanční nástroje”). Pokud jste třeba z Ostravy, může vám posloužit tato FB skupina Swap Ostrava nebo, z Prahy pak zkuste Swap Prague.

3. Upcycling

Možná jste o upcycling už slyšeli, ale pro ty z nás, kdo neví: jedná se o proces znovupřeměny starých a nepotřebných produktů či oblečení v kousky, které mají lepší kvalitu a nezatěžují tak životní prostředí. Od recyklace se liší tím, že se snaží dát nově vyrobené věci vyšší a užitečnější hodnotu než měla.

Je pravda, že pokud se do upcyklace pustíte sami, může to být trochu časově náročné. Pokud ale víte, co chcete a víte, jak zacházet s šicím strojem, nebudete mít problém. Pro inspiraci doporučuji webovou stránku Upcycling.cz, kde najdete různé články na různé témata, které se týkají upcyklace a další.

4. Etické značky

Na závěr si ale neodpustím sdílet pár slow fashion značek, do kterých podle mého názoru, stojí za to investovat. Je pravda, že na začátku může být 800 Kč za tričko hodně moc, ale nemyslíte, že je lepší dát na začátku 800 Kč než potom 100 Kč každý týden? Člověk si potom těchto věcí váží trochu více, nemyslíte?

Oblíbené etické značky:

To už je z dnešního článku vše. Doufám, že se vám článek líbil.

Budu moc ráda, když se se mnou do komentářů podělíte o vaše slow fashion tipy.

A u dalšího článku na viděnou.

Lucie