SLOW FASHION: Jak za málo peněz získat hodně etiky?

SLOW FASHION: Jak za málo peněz získat hodně etiky?

V mém minulém článku jsem se rozepsala o tom, co je to slow fashion a proč bychom ji měli věnovat více pozornosti. Zdá se, že článek měl úspěch (za což jsem velice ráda) a zároveň s ním vyvstaly i otázky ohledně toho, kde nakupovat slow fashion, co dělat, když si nemůžeme dovolit investovat 2000 Kč do obyčejného trička apod. Napadlo mě tedy dát dohromady pár tipů, jak se oblékat eticky a zároveň nezbankrotovat.

Myslím si, že můžeme být k sobě upřímní – etická móda (logicky) něco stojí. A ne všichni si mohou dovolit postavit svůj šatník jen a pouze na slow fashion základu.

Vím, jaké to je. Člověk by rád podpořil dobrou věc – ten, kdo ušije to černé triko, dostane dobře zaplaceno, pracuje v dobrých pracovních podmínkách a látky, které používá, jsou vyrobeny ekologickým způsobem, tak aby nezatěžovaly životní prostředí. To všechno je skvělé! Jenže když jste třeba student, nebo vaše finanční priority jsou momentálně jinde, nemůžete si úplně dovolit kupovat pouze etickou módu (i kdybyste moc chtěli).

Dobrá zpráva ale je, že jsou i jiné způsoby, jak podpořit etickou módu, nebo alespoň nepodporovat rychle se rozvíjející trend fast fashion.

Za rok se na světě spotřebuje 80 miliard tun oblečení!

Pravdou je, že spousta z nás už slow fashion podporuje, jen o tom nevíme. Schválně, kolik z vás nosí tepláky až do úplného roztrhání? Já třeba jo. A i tohle znamená podporu slow fashion.

Za málo peněz hodně etiky

Ráda bych s vámi dnes sdílela tipy na to, jak podpořit etickou a pomalou módu a zároveň tak neublížit své peněžence. Tak pojďme nato.

1. Second Hands (“sekáče”)

Všichni určitě známe. Jedna z možností, jak dát fast fashion kouskům druhou šanci, aby nepřišla tvrdá práce vniveč nebo nedocházelo k dalšímu znečišťování přírody, je právě nakupování v second handech. Je pravda, že je to záležitost na delší dobu a potřebujete se vyzbrojit trochou trpělivosti, ale výsledek stojí za to.

Pokud ale raději nakupujete z domova, doporučila bych vám (docela známé) online second handy jako třeba Vinted.cz + další najdete třeba na Facebooku, kde se můžete přidat do skupin a nakupovat tam.

2. Swap

Od té doby, co jsem se začala zajímat o etickou a slow fashion módu, jsem začala narážet na pojem “swapy”. Nakonec jsem teda zjistila, že “swap” je z anglického jazyka a znamená to “výměna”. Jedná se vlastně o akce, na které můžete přinést oblečení, doplňky, bižuterii ale třeba i kuchyňské potřeby, které vám už neslouží nebo už nepoužíváte. A na oplátku si můžete zase vy odnést to, co vám padne zrovna do oka. Zdarma.

Je to fajn způsob, jak dát věcem druhou šanci. Možná se vám to triko už nelíbí, ale někomu druhému může přijít vhod. Tak proč jej zbytečně vyhazovat?

Jak zjistíte kdy a kde se chystá nějaký swap? Většinou pomůže, když se přidáte do skupin na Facebooku nebo se poptat známých, třeba o něčem ví. Možností je i gůglení (doporučuji ale zadávat pojmy jako “swap oblečení” apod., protože google vyhledává i swap jako “finanční nástroje”). Pokud jste třeba z Ostravy, může vám posloužit tato FB skupina Swap Ostrava nebo, z Prahy pak zkuste Swap Prague.

3. Upcycling

Možná jste o upcycling už slyšeli, ale pro ty z nás, kdo neví: jedná se o proces znovupřeměny starých a nepotřebných produktů či oblečení v kousky, které mají lepší kvalitu a nezatěžují tak životní prostředí. Od recyklace se liší tím, že se snaží dát nově vyrobené věci vyšší a užitečnější hodnotu než měla.

Je pravda, že pokud se do upcyklace pustíte sami, může to být trochu časově náročné. Pokud ale víte, co chcete a víte, jak zacházet s šicím strojem, nebudete mít problém. Pro inspiraci doporučuji Pinterest, kde jen zadáte heslo “upcycling” a hned na vás vyskočí různé články na různé témata, které se týkají upcyklace a další.

4. Etické značky

Na závěr si ale neodpustím sdílet pár slow fashion značek, do kterých podle mého názoru, stojí za to investovat. Je pravda, že na začátku může být 800 Kč za tričko hodně moc, ale nemyslíte, že je lepší dát na začátku 800 Kč než potom 100 Kč každý týden? Člověk si potom těchto věcí váží trochu více, nemyslíte?

Oblíbené etické značky:

  • LuŠatky – ty jsem si začala šít sama – určitě na ně mrkněte! 😛
  • Eco Fashion Labels
  • Minimalista
  • Nila Store
  • Etik Butik
  • Green Butik

To už je z dnešního článku vše. Doufám, že se vám článek líbil.

Budu moc ráda, když se se mnou do komentářů podělíte o vaše slow fashion tipy.

A u dalšího článku na viděnou.

Lucie


Naše články o slow fashion:

15 komentářů / Napsat komentář

  1. Psala jsem sice už k minulému příspěvku, ale nedá mi to 🙂 Minule jsem tedy psala, že si všechno šiju a že takové oblečení má mnohem delší životnost než většina věcí, co si koupíte v obchoďáku. Proto jsem chtěla doporučit ještě variantu nakupovat na Fleru, jarmarcích, nebo si najděte místní švadlenu 🙂 Je teda pravda, že to chce trošku hledat a vybírat, ale zlaté české ručičky a ne vždycky to musí stát majlant 🙂

    1. Děkuji za doporučení. Koukala jsem na Fler a jsou tam moc pěkné věci. 🙂 Asi se tam ještě vrátím. Pěkný den, Lucie

      1. Ahoj, vidíš, ten jsme tam nedala, resp. ne samostatně. Sama ho používám k prodeji mých šicích výrobků. Budu moc ráda, když na moje LuŠatičky mrkneš 😉 Lucie

    1. Sekáče jsou fajn! 🙂 Když máte dlouhou chvíli, určitě toho využijte a běžte se podívat. 😉 Pěkný den, Lucie

  2. Zrovna v pátek jsem si konečně koupila v Etik Butik krásné šaty, které jsem už dlouho chtěla, díky vánočnímu příspěvku. 🙂 Jinak moc ráda nakupuji oblečení i na fler.cz, je tam milion krásných kousků, šitých většinou v ČR, nebo na Slovensku a dá se tam najít i spousta oblečení v biokvalitě. 🙂
    A pak samozřejmě sekáče.
    A také na dyzajn marketu, které se už konají pomerně často, najdete krásné ručně vyráběné všelicos, od oblečení až po dřevěné nádobí, či špěrky.
    Do řetězců už ani nepáchnu!
    Krásný večer! 🙂

    1. Etik Butik má moc krásné věci. Zrovna jsem se tam rozhodovala, že bych si od nich pořídila šaty. Nakonec jsem od toho opustila, ale v budoucnu se tam ještě určitě vrátím. 🙂 Děkuju moc za tím na dyzajn market. 🙂 Pěkný den, Lucie

  3. Ahoj Lucie, pořádáme v Praze už tři roky dvakrát do roka SLOU DAYS – smysluplný fashion event zaměřený právě na udržitelnou módu a jak nakupovat chytře. Doufám, že se tam třeba příště uvidíme, kdyžtak napiš o akreditaci na kamila@slou.cz.
    Díky za super blog!
    Kamila
    http://www.slou.cz

    1. Skvělé! Děkuju za tip a taky za pochvalu. 🙂 O SLOU DAYS už jsem slyšela a moc se mi líbí ten koncept. Nejsem z Prahy, takže to bude trochu náročnější dojet, ale snad se zadaří. Pěkný den, Lucie

  4. Já nakupuji hodně “rychlou” modu, ale ty věci opravdu nosím do doby, než se úplně rozpadnou nebo je následně daruji do takových těch kontejnerů. Mně totiž opravdu 800 za tričko přijde hodně. Stejně jako mi přijde zbytečné vyhazovat tisícovky za značkové věci.
    Co se týče slow módy, tak navštěvuji sekáče a vinted. Ráda bych začala šít. Ale s mým počtem koníčků už nevím, kam bych to nacpala 😀

    1. Záleží na osobních prioritách. Myslím si, že u slow fashion nejde o nějakou značku. Spíše o to, že ten, kdo to vyrobil nedřel za pul dolaru na den, a nebo nechytil nějakou nemoc. Ale chápu vás. V současné době si take nemogu dovolit kupovat takove drazsi věci. Proto jsem sepsala tipy, kde je sekac nebo ty swapy. 😉 děkuji za zastavení, Lucie

  5. Věřím, že kritéria etické módy splňují i české značky. Těch je na každém Dyzajn marketu 180. Tvůrci vyrábějí v Čechách, snaží se, pokud to lze, brát i materiál z lokálních zdrojů. Pokud někoho zaměstnávají, je to samozřejmě též za etických podmínek. Zaráží mě, že vypisujete oblíbené etické značky a nevidím tam žádnou českou. Možná ale jsem jen v těchto jménech neznalá. Na Dyzajn marketu vás samozřejmě rádi uvítáme a protože nám jde o šíření slow fashion a zkrátka veškeré lokální tvorby natolik, neplatí se u nás vstupné a není tím pádem potřeba akreditace. Pěkný den!

    1. Zdravím! Děkuju za komentář i za pozvání. 😉 Bohužel nejsem z Prahy a do ní to mám hodně daleko. Co se týče těch značek, minimálně dvě/tři z nich jsou české. 😉 Ale je pravda, že v době, kdy jsem psala tenhle článek, měla jsem v seznamu většinou tyhle značky. V současné době už ale mám v tomhle seznamu i české lokální značky. Přeji pěkný den, Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *