3 tipy, jak volit ekologicky (nejen ve volbách)

3 tipy, jak volit ekologicky (nejen ve volbách)

Pravděpodobně si teď myslíte, že jsem přišel s křížkem po funuse. Vždyť volby jsou ty tam. Ale já se tak rozhodl schválně. Nerad bych tady moralizoval o tom, koho volit. Spíše bych se rád podíval na volby ze široka, a to i naše každodenní malé volby. Pojďte tedy zjistit, jak volit ekologicky?

Disclaimer: Pokud patříte mezi ty, co si myslí, že volby nebo jeden člověk nic nezmění, prosím, opusťte náš blog zavčasu. Může se stát, že o svůj původní pohled na věc přijdete.

Každý v kapse nosíme vlastní volební zařízení

Pokud jste četli můj článek o minimalistických a etických financích, pravděpodobně už tušíte, čem se chystám v tomto bodě psát. Ostatně o tom píše i Bea Johnson v knize Domácnost bez odpadu, a to v jedné z posledních kapitol.

Řeč je samozřejmě o našich peněženkách, kterými denně volíme o tom, co si přejeme zachovat a také o tom, co by mělo zmizet. Jen si to představte. Kdyby každý z nás kupoval pouze český česnek, s největší pravděpodobností by dříve či později z obchodů zmizel ten z dovozu. Je to vlastně zákon nabídky a poptávky.

No a stejně je to s ekologií. Čím více lidí bude kupovat ekodrogerii šetrnou k životnímu prostředí, tím méně se bude prodávat ta plná chemie. Čím méně lidí si bude v obchodech brát mikrotenové sáčky, tím dříve je supermarkety nahradí nějakou zelenější alternativou. No a čím více lidí bude tlačit na politiky, aby zaváděli opatření k ochraně životního prostředí, tím dříve se takových opatření dočkáme.

Jeden člověk možná svět nezmění, ale vězte, že v boji za zdravou planetu nejsme sami.


Dává vám smysl to, co děláme? Staňte se naším patronem!


Nechte zaznít svůj hlas ve jménu zero waste

Člověk nemusí chtít změnit celý svět, ale může začít u svého okolí. Vedle volby pomocí peněženky, o které jsem psal a také vedle voleb, o kterých se ještě okrajově zmíním, má každý z nás možnost tlačit na námi volené zástupce, příp. představitele organizací ke změnám k zelenější budoucnosti.

Podob, jak to učinit je několik, ať už osobní setkání, e-mail nebo třeba forma lokální petice.

Já tak před několika lety kontaktoval představitele malé obce, kterou jsem pravidelně projížděl vlakem. Trápil mě pohled na chátrající kapli. Dostal jsem pozitivní reakci s tím, že se už pracuje na získání patřičných povolení. I když je pravdou, že si nejsem jist, zda už se něco skutečně posunulo. Zřejmě napíšu e-mail další a zjistím, jak na tom jsou.

No a také se mi povedlo dostat do volebního programu jedné ze dvou místních stran participativní rozpočet. Mám dojem, že se bude zrovna letos implementovat, takže jsem na to zvědavý a určitě to budu sledovat.

Jedna z našich čtenářek nám také napsala, že se ji povedlo přesvědčit zastupitele obce, ve které žije, aby se místo jednorázových pytlíků na psí exkrementy začali používat ty šetrné a v přírodě rozložitelné, což je zajisté úctyhodné.

A takových drobností, na které se dá upozornit a změnit, je milion.


Už více než 200 čtenářů odebírá pozitivní novinky ze světa ekologie? Přidejte se také! 


6 tipů, jak napsat dopis s návrhem alternativ

V knize Domácnost bez odpadu mě zaujaly typy, jak napsat dopis, který by nenásilnou formou motivoval zastupitele či představenstva ke změně. Lehce jsem je upravil, aby byly vhodné pro české prostředí:

  1. Začněte pozitivně s tím, že upozorníte na to, co už se dobře dělá a čeho se povedlo dosáhnout.
  2. Představte problém, který byste rádi změnili.
  3. Dejte najevo, že se v problematice orientujete a znáte jedno či více konstruktivních řešení.
  4. Představte argumenty PRO. Zkuste jim své řešení prodat jako marketér: od finanční úspory (pokud bude), přes politické body, které zastupitelé se schválením získají.
  5. Ideálně vše opřete o příklady z praxe. Zmiňte, že v sousední vsi, už takové opatření bylo zavedeno a rychle se ujalo.
  6. Dopis zakončete v pozitivním duchu.

Vážený pane starosto,

mám ohromnou radost ze stále větší ekologizace naší obce. Ať už jde o vlastní hnědé popelnice na BIO odpad, obecní kompostárnu, ale i sběrný dvůr, jehož služby pravidelně využívám.

Napadla mě další drobnost, ve které by se mohla naše obec posunout. Jde o nahrazení jednorázových mikrotenových sáčků na psí exkrementy těmi rozložitelnými. Je přeci absurdní dávat rozložitelný bobek do nerozložitelného pytlíku. Navíc podle mého malého průzkumu vyjdou cenově úplně stejně, možná i levněji. Dokonce je už zavedli i v XY a pochvalují si je.

Doufám, že Vás můj nápad zaujal a zaujme i další zastupitele natolik, abychom ho uskutečnili.

S přáním krásného dne


Uhlíková stopa eurovoleb v Česku – to jako vážně?

Volby jsou pro mě osobně velmi důležité, protože mi připomínají, že mám možnost něco v naší zemi změnit a může to udělat každý z nás.

Ačkoli miluji ten slavnostní pocit jít k volbám, letos mě zaskočila velikost a váha obálky. Asi jsem magor, ale zvážil jsem si ji a vážila cca 140 g. No a pokud jste četli mojí studii o tom, zda Spasí svět vegani, zero waste nebo cyklisté, určitě vás stejně jako mě zarazilo množství vyprodukované uhlíkové stopy u jednoho člověka při různých činnostech.

Napadlo mě spočítat si, kolik asi uhlíku spolknou eurovolby v Česku nebo aspoň volební lístky. Tak si to vezměte:

počet oprávněných voličů * váha obálky s hlasovacími lístky * uhlíková stopa recy papíru = uhlíková stopa roznesených obálek s hlasovacími lístky

8.400.000 * 0,140 * 2,84 = 3.339.840 kg = 3.340 tun uhlíku

No to je celkem šílené číslo, když si uvědomím, co všechny ty obálky musely absolvovat, tak je konečné číslo (uhlíková stopa eurovoleb v Česku) ještě o dost větší, a to díky: rozvezení obálek do každé obce, cesty ke školení komisí, další obálky pro lidi, co si je nedonesou k urnám, po volbách pak cesta komisí do okresních měst apod.

Jenže co s tím?

  1. Podporovat elektronické volby, i kdyby se tím vytratila ta slavnostní atmosféra.
  2. Když už to stojí tolik zdrojů, určitě dorazit k volbám a využít svůj hlas.
  3. Lístky, které nevhodíte do urny, použít k zapisování poznámek nebo ke kreslení pro děti. Jedna strana je vždy čistá.
  4. K dalším volbám dorazit pěšky nebo na kole a nezvětšovat tak ještě více jejich uhlíkovou stopu.

Zajímalo by mě, jestli máte taky nějaký tip, jak volit více ekologicky (nejen ve volbách)? Podělte se o něj v komentářích!

Matouš


Přečtete si také:

8 komentářů / Napsat komentář

  1. Myslím, že volby i ekologie mají společné to, že můžeme změnit dost i tím, že se o nich bavíme, ale neútočíme na ty, kdo mají jiný názor. Má smysl bavit se o tom, jestli volit a koho volit, tak jako má smysl bavit se o tom, proč si neobjednávat oběd v plastu nebo si nosit vlastní tašku na nákup.
    Díky za ten tip s osobním dopisem, asi by mě samotnou nenapadlo po takovém prostředku sáhnout, ale vlastně… proč ne?

    1. Ahoj Báro, děkuji za tvé zastavení. Naprosto s tebou souhlasím, už samotný dialog je přínosem 🙂 Měj se hezky! Matouš

  2. Neviem ako v Cechach, ale na Slovensku je zakazane vynasat nepouzite volebne listky z volebnej miestnosti, takze pisanie na druhu stranu je bohuzial uplne vylucene :/

    1. To je škoda. U nás dostaneme volební lístky v obálce domů a pak si většina vytáhne jeden a s tím jde k volbám. Takže zbytek zůstane doma.

  3. Když jsem si přečetla nadpis, tak jsem úplně nevěděla, co čekat, ale mile mě to překvapilo. Ohledně prvního bodu a to volba díky peněžence, souhlsím. Proto se snažím podporovat místní farmáře, kupovat ekodrogerii apod. Ekologičtější volení? Elektronické. Na místech, kde se běžně volí, by se volilo na počítačích. I když by se na něm spotřebovala elektřina, tak si myslím, že by to bylo lepší. Ale musel by se udělat nějaký systém, který by nedokázali napadnout hackeři. No nevím, ale myslím, že tohle zasílání obálek domu bude ještě hodně dlouho, což je strašné…

    1. Ahoj, děkuji ti za komentář. 🙂 Ono to možná až tak dlouho trvat nebude. Jestli se nepletu, tak už někde volí elektronicky (tuším v Baltu?!). Měj se! Matouš

      1. Ahoj, elektronicky se volí v Estonsku a určitě to tam mají dobře zabezpečené proti hackerům nebo zneužití, stačilo by kdybychom to od nich “okopírovali” 🙂 Třeba by se i zvedla volební účast, kdyby bylo možné volit odkudkoli, kde je počítač. A uhlíková stopa těch pár minut, kdybychom měli kvůli volbám puštěný počítač, si myslím, že by byla menší než z těch obálek 🙂 Jinak pěkný článek, Matouši!

        1. Ahoj Honzo, díky za doplnění informací. Tak trochu jsem tušil, že někde v Baltu se elektronicky volí. Takže už vím, že v Estonsku. Každopádně, přes, chtělo by to “okopírovat” a těch drobností, co by se dalo “okopírovat” v zahraničí je víc 🙂 Matouš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *