7 zero waste vychytávek, které si nikdy nekoupím

7 zero waste vychytávek, které si nikdy nekoupím

Musím se vám přiznat. Občas zabrousím na některý z mnoha ekologických blogů a hledám inspiraci, kam se ještě posunout. No a při takovém posledním zabroušení (i když bych do toho nerad zabrušoval 😀 ) jsem se ocitl na blogu Za málem. Autorka pěkně popisuje konflikt zero waste a konzumu, resp. nákupu různých zero waste vychytávek. A přesně na toto téma bych se rád dnes podíval svým pohledem.

Kolik toho vlastně potřebujeme?

Rád bych to uvedl na pravou míru. V žádném případě nechci nikoho napadat nebo odrazovat. Pokud si dané věci kupujete, jsem s tím úplně v pohodě. Každý jsme jiný a každý taky máme jiné potřeby. No a ty potřeby (logicky) uspokojujeme odlišně.

Neříkám, že věci, které se chystám vyjmenovat, jsou úplně zbytečné a nepomohou životnímu prostředí. Jen si nemyslím, zda bychom měli kupovat cokoli jen pro to, že to nese nálepku zero waste nebo klidně i eko, bio, vege, mege, sege a podobně.


Zapojte se do našeho newsletteru a získejte zajímavé eko-tipy úplně zdarma!

→ → → Zapojit se! ← ← ←


7 zero waste vychytávek, které si nikdy nekoupím

Vermikompostér

Ne, že by se mi nelíbil trend poslední doby, kdy se do měst vrací zahradničení a různá komunitní centra, resp. zahrádky, a podobně. Určitě mi to připadá fajn. Jen to venkovskému člověku, což já jsem, často připadá absurdní, že věci, které děláte celý život, právě někdo objevil jako Ameriku.

No a s tím souvisí i kompostování a důvod, proč si vermikompostér určitě pořizovat nebudu, protože kompostujeme na zahradě, a navíc na vesnici máme i obecní kompostárnu.

Upřímně si vůbec nedovedu představit mít kompostér v bytě, ale asi to bude o zvyku?!

Take Away kelímky

Teď mě asi ukamenujete, ale nepiju kávu, vlastně ani Lucie ne. Takže nejenže ušetříme ranec peněz a uhlíkové stopy při dovozu kávy ze zahraničí, ale také vlastnění Take Away kelímku naprosto postrádá smysl.


→ → → Snižte svou uhlíkovou stopu! ← ← ←


Eko lahve

Upřímně, pokud ve vaší domácnosti opravdu není žádná jiná uzavíratelná nádoba na vodu, tak jděte a kupte si nějakou eko lahev.

Ale nalejme si čistého vína, pokud jednou za čas domů donesete (případně někdo z rodiny) petku, ať už to bylo od sirupu, piva, vincentky nebo jste ji dostali v regiojetu, prostě ji hned nevyhazujte, ale použijte opakovaně.

To je jedna z věcí, co mě na ZW komunitě štve. Pranýřuje se za to, když člověk domů donese něco primárně jednorázového, ale dle mého bychom spíše měli pranýřovat ty, co takovou věc hned vyhodí. Když si domů donesete láhev od vincentky, po vypití ji jen vypláchnete a při cestě do školy/práce ji opakovaně používáte, tak to může být jakž takž.

Já tak půl roku používám petku, co rodičům vnutili v regiojetu, pokaždé když si s sebou nesu pití.

Aktualizováno: Děkuji za upozornění a osvětu ve vztahu k petkám, které mohou být při opakovaném používání zdravotním rizikem. Sám jsem kvůli tomu změnil svůj návyk a nahradil jsem petky skleněnou lahví.

Pokud byste se o problematice PET lahví a jejich opakovaného používání chtěli dovědět více, podívejte se na pořad A DOST!

Eko hadry na prach a úklid

To jako vážně? Není lepší použít roztrhané staré trencle? Vždyť by to mohl být i jeden z bodů pomalé módy.


Slow fashion: Jak za málo peněz získat hodně etiky?

→ → → Přečtěte si více! ← ← ←


Recyklovatelné/recyklované/rozložitelné pytle na směsný odpad

To jako vážně podruhé? Opravdu je zapotřebí kupovat něco, co se sice tváří eko, ale stejně to hned skončí na skládce/ve spalovně. Nejenže je to neekologické, ale i neekonomické. Prosím, nedělejte to!

To už raději použijte nechtěný plastový pytlík.

Krabičky, dózy a sklenice

Na jednu stranu odmítáme nakupovat produkty balené a na druhou si kupujeme obaly samostatně.

Prosím, zero waste není o tom vyhodit vše, co doma máte a je to plastové. Určitě nemusíte hned vyhodit všechny plastové krabičky, které už léta používáte jen z toho důvodu, že nerezové a skleněné jsou prostě více eko. O tom to určitě není!

Navíc, jak už jsem řekl, spoustu obalů, co si domů doneseme, můžeme používat do aleluja.

Není nic lehčího než skleničky od jogurtů použít na zavařeniny, skleničky od “lepších nutel” použít jako skleničky na pití, krabičku od rostlinného másla nebo zmrzliny použít k zamrazení vývaru nebo třeba jako krabičku na svačiny, a tak bych mohl pokračovat dále.

Opakovaně použitelný toaletní papír

NE! Sorry jako, ale fakt ne.

A co si naopak pořídit?

Když člověk říká A, měl být říct i B. Když už jsem tedy napsal, co bych si nikdy nekoupil, tak je slušné napsat i o vychytávkách, které naopak zero waste život ulehčují. Psali jsme o nich:


Zajímalo by mě, jaké zero waste vychytávky byste si určitě nikdy nepořídili a proč, ale i ty, které jste si pořídili a posunuli vás v bezodpadovém životě dál. Napište do komentářů!

Matouš

PS: Líbí se vám to, co děláme? A rádi byste naši práci podpořili? Nyní můžete náš blog podpořit na Patreonu! Jsme rádi, za jakoukoliv podporu.

Podpořit na Patreonu!