Nejekologičtější telefon?

Nejekologičtější telefon?

Musím se vám přiznat. Co se týká nových technologií – jsem strašný zpátečník. Většinou se jim urputně bráním. Celkem divné v dnešní době, ale taková je moje povaha.

Bránil jsem se, když přišly první dotykové telefony s tím, že si nikdy takový nepořídím, že je to hloupost apod. No a pak se mi rozbil analogový, resp. tlačítkový telefon a já byl nucen si pořídit nový. A jaký si asi myslíte, že jsem si pořídil… dotykový. Nechal jsem se zlomit.

Dnes jsem zase v podobné situaci. Zmíněný dotykový telefon mám už přes šest let a je spíše tím hloupějším mezi chytrými telefony. (To mi připomnělo ten vtípek: K čemu je mi chytrý telefon, když mi volají samí blbci??) No a pomalu se se mnou přestává bavit. Už se mi neaktualizují ani Mapy.cz, a bohužel si už ani nedokážu přečíst email na Seznamu, protože holt moje zařízení není kompatibilní s poslední verzí aplikace.

Od té doby, co mi přestaly fungovat dvě z pěti funkcí (volání, sms, budík, email, mapy), ke kterým jsem mobil používal, stále častěji uvažuji nad novým. Jen nevím, jak si v té záplavě telefonů vybrat, naštěstí, mám skvělý filtr – ekopohled na svět 🙂

V dnešním článku bych vám rád představil mé myšlenkové pohody při výběru ekologického telefonu.

Chci si přečíst Nejlepší čtenářské tipy, jak šetřit vodou.

Co zohlednit při výběru?

Začal jsem s poměrně obsáhlým průzkumem internetových článků na téma “ekologický telefon” a povedlo se mi nasbírat velké množství informací. Ale podle všeho, pokud se budete o podobné téma zabývat, bude vám bohatě stačit, přečíst si článek na webu organizace Veronica. Pěkné řešení má taky Vodafone.

Ve zkratce lze říct, že jsem hledal telefony, které byly vyrobeny s ohledem na životní prostředí, tedy s rozumným výběrem, pokud možno netoxických surovin. Ty by měly být těženy tak, aby nedocházelo k unikání do volné přírody. Zároveň je dobré zohlednit dobré pracovní podmínky lidí, kteří ho vyrobili, nebo to, zda je recyklovatelný. Je toho opravdu hodně.

A k tomu přidám mé základní požadavky, a to, abych na něm měl všech 5 zmíněných funkcí, aby měl co nejdelší životnost (aspoň opět 6-7 let) a taky, aby vydržel při mém občasném používání dlouho nabitý (ideálně týden, minimální 5 dní).

Lucie psala o 5 dokumentech, které ji změnily život a tobě ho změní taky!

Představte si dokonalý Férový telefon

O Fairphone jsem se poprvé dověděl z přednášky TEDx. (Znáte je? Pokud ne, měli byste to napravit, vystupují tam opravdu zajímaví lidé se svými příběhy.)

(Doufám, že teda umíte anglicky, italsky, portugalsky, španělsky nebo čínsky, jiné titulky tam bohužel nejsou.)

Fairphone je vlastně obyčejný chytrý telefon, tak jako všechny ostatní, ale vymyká se v jeho pohledu na ekologii, původ zdrojů, zda nejsou předmětem politických/ozbrojených konfliktů, pracovních podmínek lidí, kteří ho vytvořili, je plně recyklovatelný, a především je rozšroubovatelný.

Mnohé telefony končí svou životnost tím, že jim odejde baterie, protože není vyjmutelná nebo třeba konektor na hubdu nebo třeba nabíjení. Fairphone je v tomto jiný, můžete si ho sami doma rozšroubovat a objednat náhradní díl. Jeho životnost je tak prakticky nekonečná!

Jak říkám v podstatě dokonalý telefon. Ale jak už to tak bývá, nic není úplně dokonalé a pro mě, přiznám se, je jedinou bariérou cena. 529 euro je přibližně 13.500 Kč, což je dokonce víc, než za kolik jsem si kdysi kupoval notebook.

Samozřejmě rozumím, že cena je podmíněna všemi pozitivy, které férový telefon přináší, ale i tak to může být pro mnoho lidí, hlavně nás, co žijeme na východ od Německa problém.

Chceš se dovědět, jak na knižní minimalismus? Čti víc!

Jaký si tedy vyberu?

Upřímně, nejsem stále stoprocentně rozhodnutý. Mám ale ještě čas, dokud úplně nedoslouží ten starý.

Nejekologičtější telefon je ten, který člověk už používá. Hodně se mi líbí Fairphone, ale ta cena je mentální bariéra. Taky dost často uvažuju nad bazarovým, resp. repasovaným telefonem nebo tím předváděčkovým, protože i takové se dají dnes už koupit.

Je to jako kupovat knihu v antikvariátu, dáte život věci, která už život s předchozím majitelem ztratila, a to je fajn. Nemyslíte? 🙂

Doufám, že se vám dnešní článek líbil. Budu moc rád, když se zapojíte do našeho newsletteru či nás začnete odebírat na FB či Instagramu!

Matouš

Jak si vybrat nejekologičtější telefon

5 komentářů / Napsat komentář

  1. Zdravím,
    je fakt, že nad telefon jsem takto nikdy nepřemýšlela a o “eko founu” slyším prvně. Rozhodně je to něco, co se do dnešní společnosti hodí. Je to fajn nápad až tedy na tu cenu. Souhlasím, že není pro všechny. Ale pokud by splňoval požadavky, na které je v dnešní době kladen obrovský důraz, tak proč to nevyzkoušet. 🙂

    1. Ahoj Veri, děkujeme za komentář 🙂 Jojo, většina lidí, co jsem o Fairmobilu řekl, o něm slyšela poprvé. Je to tím, že tady vlastně nemá distributora.. tzn. pokud jsou nějací Češi, co ho mají, tak ho museli objednat v zahraničí.

      Snad zlevní a bude populárnější 🙂

  2. Dobry den, ja mam telefon ShiftPhone, je to nieco ako Fairphone, ibaze lacnejsi, povodom z Nemecka 🙂 Ale asi najlepsia alternativa je kupit mobil z druhej ruky…

    1. O ShiftPhonu jsem doteď neslyšel, ale už ho hledám! 🙂 Vypadá fakt zajímavě, jen ta cena je pořád celkem palba, ale na druhou stranu, co bych chtěl když je to “férové”, žejo? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *