Proč je dobré se postit? Jak na ekologický půst?

Proč je dobré se postit? Jak na ekologický půst?

Včerejškem, tedy popeleční středou, začal čtyřiceti denní velikonoční půst. Minimálně tedy v křesťanské části světa. Bez ohledu na to, zda jste věřící či nevěřící, mám za to, že půst pro vás může být přínosem. A o tom, proč je dobré se postit, jakou netradiční verzi půstu zvolit a jaký může mít náš půst dopad na naše zdraví, vůli, ale i planetu, je tento článek.

Proč držet půsty?

Upřímně, nejsem žádný odborník na půsty, a tak mě berte spíše s rezervou. V části Proč držet půsty jsem se inspiroval dvěma knihami a také selským rozumem. Tak snad mě za to neukamenujete.

Půsty dle mého mají smysl, pokud byste rádi udělali něco pro své zdraví, posílili svou vůli a snížili svůj dopad na životní prostředí.


Zapojte se do našeho newsletteru a nebudete litovat!

→ → → Zapojit se! ← ← ←


1. Půst pro zdraví těla

Po tom, co jsem přečetl Antifragilitu, přišlo mi logické, že půsty (jíst nahodile) jsou zdraví prospěšné. Možná je hloupý příměr lva, který uloví svou kořist a neví, zda bude hladovět následných čtrnáct dní, měsíc nebo ještě déle.

Když se ale podíváte na statistiku zemí s nejdelším průměrným dožitím, tak mu mimo jiné vévodí státy středozemního moře. Pokud budeme mluvit konkrétně o Řecku a jeho ostrovech, tak lze konstatovat, že na dlouhověkost má vliv nejen tamní jídelníček o těstovinách, zelenině a rybách, ale také nepřeberné množství postních dní pravoslavného obyvatelstva.

Očistný půst také může mít schopnost zpomalovat stárnutí, růst nádorů, potažmo rakoviny.


15% sleva na britskou přírodní drogerii od malé rodinné firmy Bio-D

→ → → To chci! ← ← ←


2. Léčba půstem, mysl a vůle

Pakliže jste četli Konec prokrastinace, patrně vás napadlo totéž co mě, a to, že půst může být skvělý způsob, jak vytrénovat svou vůli. Posílit svou moc nad sebou samým. Uvědomit si, že můžeme své limity neustále posouvat vpřed. Protože právě o tom půst je: o odpírání si a výstupu ze své komfortní zóny.

Jen si zkuste dělat 40 dní něco, co vám není úplně po chuti nebo nezapadá do pohodlnosti dní.

3. Léčebný půst pro planetu

No a pokud se nad tím zamyslíme selským rozumem, tak takový půst má i pozitivní dopad, resp. snižuje náš negativní dopad na planetu.

Pokud vezmeme v úvahu, že každá lidské činnost nese uhlíkovou stopu, tak každá lidská nečinnost ji nevytváří. Ve spojení s půstem v první řadě připadá v úvahu snížení spotřeby masa, případně i další živočišných produktů, ale taky třeba studená sprcha a další, o kterých budu psát níže.


→ → → Snižte svou uhlíkovou stopu! ← ← ←


Jaký držet půst?

Vedle klasického vynechávání některých potravin ve stravě, se můžeme dle mého postit i jinými způsoby. Navíc většina spolu krásně souvisí a zabijete jimi dvě i víc much jednou ranou. Jaké to tedy jsou:

Půstová dieta

Nejčastěji se mění velikonočním půstem jídelníček věřících. Ti z něj vypouštějí maso, a to obvykle vyjma ryb. Podle mě však může mít změna jídelníčku během půstu mnoho jiných podob:

  • Veganství, vegetariánství nebo jinak snížená spotřeba živočišných výrobků
  • Omezení potravin z dovozu – cokoli co nevyrostlo nebo nebylo vyrobeno v ČR, případně v Evropě si odepřu, například banány, chia semínka nebo avokádo
  • Snížení konzumace konkrétní potraviny/pochutiny – vynechání kávy, alkoholu, slazených nápojů nebo třeba sladkostí
  • Vynechání průmyslově zpracovaných potravin – prakticky všechny potraviny, které se vyrábí masově, tedy různé polotovary, instantní jídla, předpřipravená nebo mražená jídla či již zmíněné sladkosti a slazené nápoje

Digitální a sociální detox

Nejsem si jistý, kolik z nás by vydrželo celých 40 dní bez všech těch vymožeností dnešní doby, ale myslím si, že celkem zajímavě to vyřešili dva asi nejznámější minimalisté:

Každopádně různé varianty takového detoxu přijdou jen a jen vhod každému z nás.


Digitální minimalismus krok za krokem?

→ → → Zjistěte více! ← ← ←


Za brány své komfortní zóny

V této souvislosti mě napadly dvě věci, které nás (nebo alespoň mě) dokáží posunout mimo mou komfortní zónu:

  • Otužování, které nemá jen pozitivní dopad na zdraví a posílení vůle, ale taky stojí za nižší produkcí uhlíkové stopy – ohřev vody a fakt, že ve sprše vydržíte kratší dobu
  • (Neplánovaná) fyzická aktivita – místo tří zastávek tramvají raději chůze, místo na nákup autem raději pěšky, na kole či MHD

Shodou okolností jsem na toto téma před nedávnem viděl vynikající video:

Půst pro planetu

No a to nejdůležitější na konec. Né, že by snížení spotřeby živočišných produktů nebo třeba studená sprcha nemá na životní prostředí žádný vliv, ale přeci jen zůstalo několik dalších věcí, které lze pro planetu udělat.

  • 40 dní úplně bez odpadu zní jako šílenost, ale pokud si troufáte, klidně se do toho pusťte po hlavě. Pro nás troškaře bude stačit 40 dní bez plastů nebo alespoň s úplným minimem.
  • Odpadkový půst v podobě, kdy každý odpadek, který v přírodě uvidíte odnesete nebo jiný ze způsobů, jak změnit svět!

Každopádně kreativitě meze se nekladou a věřím, že určitě vymyslíte lepší způsoby půstu-nepůstu, které pomohou nejen vašemu tělu a mysli, ale i planetě.

Podělte se s o ně v komentářích!

Matouš


Zdroje:

TALEB, Nassim. Antifragilita: jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu. Praha: Paseka, 2014. ISBN 978-80-7432-498-7.

WU, Suzanne. Fasting triggers stem cell regeneration of damaged, old immune system. USC News [online]. Dostupné z: https://news.usc.edu/63669/fasting-triggers-stem-cell-regeneration-of-damaged-old-immune-system/

PERIN, Laura. Prolonged Fasting Reduces IGF-1/PKA to Promote Hematopoietic-Stem-Cell-Based Regeneration and Reverse Immunosuppression. Cell Stem Cell [online]. Dostupné z: https://www.cell.com/cell-stem-cell/fulltext/S1934-5909(14)00151-9

LUDWIG, Petr. Konec prokrastinace: jak přestat odkládat a začít žít naplno. V Brně: Jan Melvil, 2013. Briquet. ISBN 978-80-87270-51-6.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *