Slow Fashion: Jak nakupovat módu uvědoměle

Slow Fashion: Jak nakupovat módu uvědoměle

Těší mě, že s každým dnem se povědomí o pomalé módě a jejím dopadu na životní prostředí zvětšuje a lidé se celkově zajímají, odkud jejich oblečení pochází. Přeci jenom oblečení je každodenní součástí našeho života a bylo by fajn mu věnovat trochu více pozornosti.

Ve svém předchozím článku o pomalé módě jsem sdílela pár osvědčených tipu pro ty z nás, kteří si nemůžeme pokaždé dovolit zavítat do obchodu s pomalou módou a postavit tak svůj šatník jenom z etických kousků. Já osobně v 90 % případů nakupuju jenom v (online) sekáčích, protože je to ta nejrychlejší, nejlevnější a nejúspornější varianta. Nedávno jsem se ale rozhodla investovat své peníze do něčeho etičtějšího.

Jsem studentka, takže si zatím nemohu dovolit vždycky nakupovat v obchodech s etickou módou. Ale jeden den jsem si prostě řekla, že by bylo fajn investovat nějaký peníz do nadčasového kousku z kvalitní látky, který mi vydrží i několik let. Pořídila jsem si tyto praktické modré šaty od DesignEmpathy.

Nemám ráda příliš moc věcí. A to se týká i oblečení. Takže při každém nákupu jakékoliv věci si vždycky pokládám několik zásadních otázek, abych tak předešla kupování zbytečností. Není nic horšího než plná skříň nepotřebného oblečení. Proto mi to občas trvá, než si něco vůbec koupím. Máte to stejně?

V dnešním článku proto najdete jednoduché tipy, které vám mohou pomoci při výběru vašeho nadčasového etického kousku.

Prozkoumejte si terén

Dříve, než si koupíte impulzivně první kousek oblečení, na který narazíte, doporučuji pečlivě prozkoumat terén. Tím mám na mysli to, abyste si dopřáli možnost vybrat si z více možností. U nás v Česku existuje spousta šikovných lidí, kteří nabízejí širokou škálu etických kousků a byla by škoda, kdybyste jim nedali šanci.

Na druhou stranu přemíra možností taky škodí a vyvolává rozhodovací paralýzu. Takže pokud to máte s rozhodováním trochu jako já, doporučuji si udělat seznam například maximálně 5 značek/designerů a z nich si později vybírat.

Tady jsem vybírala já:

Dvakrát měř a jednou řež

Není nic horšího, než když koupíte kousek, který vám nesedne a ještě k tomu jste za něj dali půlku své výplaty. Pak se vám taky může stát, že vám ve skříni bude ležet další půlstoletí a nic z toho.

U nakupování pomalé módy je určitě dobré pořádně si promyslet, co vlastně hledáte a vytvořit si nějakou představu o tom, jak by měl váš budoucí kousek vypadat a co by měl splňovat.

Materiál

V první řadě je dobré se zaměřit hlavně na to, z jakého materiálu je kousek ušitý. Ve většině případů ale není těžké najít kousky vyrobené z kvalitní látky, protože tohle je jednou ze zásad slow fashion.

Materiály, které se hodí:

  • biobavlna, která je svým udržitelným pěstováním lepší pro životní prostředí a pěstuje se tam, kde se přirozeně vyskytuje, není zapotřebí používat žádné škodlivé pesticidy, při jejím pěstováním dochází k efektivnějšímu zavlažování atd.,
  • len, který se svým způsobem pěstování nejblíže podobá biobavlně a daří se ji i u nás v Česku, takže se nemusí dovážet přes půl světa a zároveň ke svému pěstování nepotřebuje žádná umělá hnojiva,
  • konopí, bambus či méně známá sója atd.

Účelnost

Při koupi etického kousku oblečení je dobré se zaměřit na to, jaký účel by měl splňovat v našem šatníku a zda máme pro něho využití.

Sama sebe se vždycky ptám, zda mám tento kousek s čím kombinovat; jestli ho můžu nosit ve více ročních období nebo jestli třeba tuto barvu vůbec zakomponuju do svého šatníku.

Zkuste si třeba takový test: Vymyslíte alespoň dva outfity pro dvě různé příležitosti, ve kterém využijete svůj nový kousek? Pokud ano, máte na půl vyhráno.

Velikost

Tenhle bod se může zdá banální, ale není nic horšího, než když si vyberete špatnou velikost.

Proto doporučuji před koupí si prohlédnout tabulku velikostí, kterou výrobce nabízí a zkontrolovat ji podle své naměřené míry. Ještě lepší varianta je prostě zkusit napsat přímo do obchodu a zeptat se, jakou velikost zvolit při XY míře.

Slow Fashion: Jak nakupovat uvědoměle etickou módu

Buďte vytrvalí

Jak už jsem říkala na začátku, výběr nadčasové módy může trvat. A to je dobře. Není dobré impulzivně skočit hned po prvním kousku, který vám padne do oka. Někde jsem dokonce četla, že například výběr šatů by měl trvat třeba i rok.

V tom je krása slow fashion – nikde nespěchá a počká na vás. Podstata slow fashion je v tom, že nabízí pouze čtyři sezóny (jaro, léto, pozdim a zima), tudíž máte dostatek času na to, vybrat si co se vám líbí a nikdo vám necpe každý týden nový trend (ve fast fashion se jedná až o 52 sezón ročně!)

Nebojte se investovat (v rámci možností)

To, že při koupi pomalé módy si trochu připlatíte není nic nového. Jenže. Stojí to za to!

Svou investicí totiž podpoříte nejen výrobce, který dostane férově zaplaceno, pracuje v humánních podmínkách a může dělat to, co ho baví; ale taky životní prostředí a dáte tím jasně najevo, že se vám nelíbí to, co se děje v dnešním světě módy.

Nebojte se proto investovat do nadčasového kousku, ale zároveň nezruinujte svou peněženku. Je fajn si na začátek dát třeba nějaký budget – částku, přes kterou nepůjdete. Pomalá móda je sice dražší, ale pokud jste vytrvalí a hledáte, najdete skvělý kousek za parádní cenu.

A to už je z dnešního článku vše.

Budu moc ráda, když se se mnou v komentářích podělíte o to, jaký je váš nejoblíbenější kousek ve vašem šatníku!

U dalšího článku zase na viděnou!

Lucie


Věděli jste, že každých 14 dní posíláme našim čtenářům zajímavé eko tipy přímo do schránky? Stačí se jenom přihlásit a už vám nic neunikne!


Mohlo by vás taky zajímat: