Digitální minimalismus krok za krokem

Digitální minimalismus krok za krokem

Rozhodl jsem se pro digitální minimalismus. Konkrétně bych rád nějak srovnal vše, co mám na notebooku, a to pořádně do hloubky: plocha, data (cloud), záložky v prohlížeči, sociální sítě a e-mail. A když zbude čas, tak pořádně proberu i mobil. Rád bych vás na svou očistnou cestu vzal s sebou a vše patřičně okomentoval. Tak snad vám to něco dá.

K čemu digitální minimalismus?

Mohlo by se zdát, že to, co prakticky neexistuje, je to abstraktní/digitální, nemusí zatěžovat naši mysl toužící po řádu a minimalismu. Opak je pravdou! Zvlášť v dnešní době, kdy za počítači a mobily trávíme neskutečné množství času. Často jsme k tomu nuceni (práce, škola apod.) nebo jsme jen holt závislí na nekonečném rolování a sledování videí.

Rád bych čas strávený u počítače snížil na nejnutnější minimum. Myslím si, že cestou, jak toho dosáhnout, je zautomatizování jednotlivých procesů (např. při řešení emailů), mít kontrolu nad svým digitálním já a zbavení se lákadel a mrhačů času.

Zjisti 4+1 praktických tipů, jak minimalizovat

Pojďme se na to podívat postupně:

Plocha

Asi je to paradox, ale pokud jde o plochu tak v tomto ohledu jsem zřejmě nejpořádkumilovnější a nejminimalističtější. Možná je to tím, že nepořádek na ploše je hodně rušivý element a člověk si ji často uklidí díky prokrastinaci.

Já už dlouhou dobu mám na ploše standardně Koš, zástupce mého disku, tj. data v cloudu, a pak stejného zástupce vedoucího do cloudu s několika hrami. Jo, občas si to pustím a vím, že stále nemám dostatečnou vůli ve svém věku s tím seknout 🙂

No a pak na ploše nechávám soubory, které jsou třeba pracovní: rozdělané texty. Nebo jsem je ještě nezasložkoval do cloudu: faktury apod.

Před a po úklidu:

Plocha před úklidem

Plocha po úklidu

Když už jsem u toho byl, pročistil jsem i spodní lištu a nechal jen to, co reálně denně používám.

Zajímá tě, jak vybrat dárek pro zeleného minimalistu?

Data (cloud)

Pokud jde o data, tak ty jsem dříve uchovával na flashkách a externím disku. Před pár lety jsem naštěstí objevil služby cloudového úložiště. Tedy (nejsem ajťák) mé soubory visí na internetu a mám k nim přístup z jakéhokoli počítače, ale i mobilu odkudkoli na světě, stačí připojení k internetu. To je obrovská výhoda!

Navíc nezabírají místo na disku mého počítače a jsou tak “nezničitelné”, kdyby se náhodou mému počítači něco stalo. Otázka zní, jestli je to bezpečné?! Upřímně, jsem trochu skeptický. Všechna má data má strýček Google, tak jen doufat, že je nezneužije.

Jak vidíte na obrázku, vše mám zaškatulkováno do složek “Dokument Matouš” – osobní záležitosti, fotky…, “Práce” – faktury, texty…, “Projekty” – webové stránky, které jsem tvořil…, “Škola” – veškerá data z dob studia.

Data na cloudu

 

V jednotlivých složkách mám další podsložky pro konkrétní záležitosti, tak aby vše bylo přehledné. Například ve složce “Práce” mám podsložky “Faktury”, “Daňová přiznání”, podsložky pro každého jednotlivého klienta apod.

Někdy váhám, jestli digitální minimalismus není i o tom mazat stará data. K čemu si sakra nechává data ze školy, když už je více než půlroku venku?! Dobrá otázka! K tomu se ještě budu muset vrátit.

Přečti si, jak udržet Domácnost bez odpadu a zero waste!

Záložky v prohlížeči

Jo, tak pokud jde o záložky v prohlížeči, tak v tom jsem největší antiminimalista. Jen se podívejte na ten screen. Ale to se od dnešního dne mění! Rozhodl jsem se snížit jejich počet, tak aby se vlezl do jednoho řádku (lišty) a nebylo třeba vůbec rozklikávat ty šipečky vpravo.

Záložky před úklidem

Tohle je pro mě opravdu velmi náročná očista. Mám záložky úplně na vše… Když to vezmu zleva tak: ikony nejpoužívanějších stránek Seznam, FB, Youtube, LinkedIn, dopravní záležitosti, počasí, slovníky, ČT24, práce (Copywriting, antiplagiáty, zadání).

Pak následuje velké množství odkazů, na které se chystám v blízké době podívat, ale většinou nikdy nepodívám. Aktuálně od Jedno procento pro planetu po film Sirotčinec slečny Peregrin…

No a pak jsou složky, které mají ještě dalších milion podsložek… prostě mrvník. A nakonec zase odkazy, na kterých mě něco zaujalo, ale asi už na ně nikdy nepůjdu, ale co kdyby 🙂

A výsledek:

Záložky po úklidu

Vím, že to není úplně dokonalé, ale věřím, že postupně to ještě srazím na minimum.

Naše čtenáře nadchl článek o 4 knihách, které nám navždy změnily život.

Sociální sítě

Pokud jde o sociální sítě, tak v současnosti používám Facebook, LinkedIn a Youtube (tedy jestli je to soc. síť?!). Soukromý Instagram nevedu, protože nesnáším focení, a o ten náš blogový se stará Lucie. A myslím, že ji to jde skvěle!

Co se Facebooku týče, tak jsem ho už hodně, opravdu hodně dříve minimalizoval. Už dlouhou dobu totiž uvažuji, že si ho smažu, ale stále jsem se neodhodlal. Co mě k tomu vede? Mám pocit, že nechci sdílet tolik svého soukromí s americkou společností, které jde v podstatě jen o to mi nahazovat reklamu…

V současnosti na něm mám tuším jedinou fotografii, příspěvky skoro nepřidávám, a když ano, tak je po nějaké době mažu. Aktuálně mám 39 facebookových přátel s tím, že mám zablokované vše, co přidávají… nechci se o nich dovídat to, co sdílejí se světem – jen to, co mi sami řeknou.

Co mi brání ho smazat je především fakt, že na něm mám několik lidí, na které nemám lepší kontakt (například WhatsUp, který jsem začal před půl rokem používat) anebo jsou to klienti. Musím z nich, co nejdříve ty kontakty dostat a moci konečně FB smazat.

Pokud jde o LinkedIn, tak ten využívám prakticky jen jako CV, které přikládám v emailech potenciálním klientům. To, co to umí navíc nepoužívám, neznám.

Na Youtube, přiznávám se, prokrastinuju brutálně moc čas. Mám tam, schválně jsem to kvůli vám spočítal, neuvěřitelných 54 odebíraných kanálů… to je psycho. Ty bych ještě rozdělil na několik kategorií: jídlo a recepty, akcie, rozhovory se zajímavými lidmi, široce edukativní kanály a zábava. Rád bych to snížil, ale asi si všechny jednoduše nezapamatuju, i když on mi to YT beztak našeptá… aspoň snížím množství prokrastinace.

Youtube

Nejen digitální minimalismus, ale i ten knižní má smysl!

E-mail

Nevím, jak to máte vy, ale e-mail je má asi nejčastěji navštěvovaná stránka. Vše, co je nějak důležité: práce, projekty, dříve škola, se pro mě odehrává skrze e-mail. Když to teď tak počítám, tak denně v průměru vyřizuji 5-10 emailů, což není moc, ale ani málo.

Co bych všem rád doporučil, a já to tak mám už dlouhou dobu je, projděte si “Hromadné” a pročistěte si je. Vím, že hodně lidí se zapojuje do milionů reklamních newsletterů, kde vám e-shopy valí jednu nabídku za druhou a vy už do “hromadných” nechodíte právě proto, že tam máte tisíc nepřečtených e-mailů. Je to škoda, zapadnou vám tak zajímavé newslettery (třeba ten náš).

Pokud si vyhradíte čas a projdete ty spamové e-maily a na konci každého z nich kliknete na “odhlásit” či “unsubscribe”, tak už vám nikdy nebudou chodit. Budete si tak moci nechat jen ty skutečně zajímavé. Já tak odebírám jedno zahraniční knihkupectví a taky několik blogerů.

Pokud jde o členění jednotlivých skupin e-mailů, tak už jsem se do toho pustil x-krát a nikdy mi to dlouho nevydrželo. Štítky se určitě hodí, pokud máte trpělivost a vůli, každý e-mail štítkovat. Pokud ji nemáte jako já, tak jednoduše po vyřízení e-mailu ho smažte nebo si nechejte jen třeba e-maily staré maximálně měsíc či ty nejdůležitější. Většinu z nich totiž už nikdy znovu neotevřete, to vám garantuji.

Vychytávky na email

Ještě přidám dvě vychytávky, které na e-mailu používám dost často. První z nich je ta žlutá hvězdička. Hodněkrát příchozí e-mail otevřu, ale nemám chuť na něj odpovědět nebo ještě neznám odpověď/nemám dokumenty, které je třeba poslat apod. Přesně takové přečtené e-maily označuju hvězdičkou, a tak vím, že je třeba se k nim ještě jednou vrátit a odpovědět.

Druhá vychytávka je automatický podpis, který určitě oceníte, ať už jste freelancer jako já nebo jste jen líní se podepisovat. Já v něm mám poděkování, celé jméno, profesi, odkaz, na již zmíněný LinkedIn a profesní web a taky IČO.

A vlastně napadá mě ještě jeden tip. Pokud používáte více e-mailů jako já pracovní, dříve školní (gympl/výška) a pak třeba ještě od blogu a dalších projektů, tak si ideálně nechte vše přeposílat na jeden, kde opravdu chodíte.

Už jsi slyšel o minimalistických a etických financích? Naprav to!

Mobil

Cestu ala digitální minimalismus jsem se rozhodl zakončit u svého mobilu. Pokud už jste četli jeden z mých prvních článků Nejekologičtější telefon, tak asi tušíte, že tohle pro mě bylo jako pro technologického zpátečníka nejjednodušší.

Z aplikací používám pravidelně jen několik: WhatsUp, budík, kalendář, slovník a kalkulačku. On ten můj hloupý mezi chytrými telefony ani nic moc více nezvládne. Ale upřímně jsem tomu vlastně i rád. Nenutí mě, tak chodit na e-mail i v době, když jsem mimo notebook, což je super.

Jediné, co jsem u něj minimalizoval je seznam kontaktů, který od doby, co vlastním tu simku, tedy úplně od začátku, co jsem měl první telefon (asi 15 let zpět), jen nabýval. A zůstali tam tak lidé, se kterými už v kontaktu vlastně vůbec nejsem a uchovávat jejich číslo je bezpředmětné.


To je z dnešního článku vše. Snad vám byl alespoň v něčem přínosný, mně určitě byl 🙂

Na závěr bych vás rád požádat, abyste se zapojili do našeho newsletteru a taky mi napsali do komentářů, co je pro vás digitální minimalismus?

Matouš