Rozhodl jsem se pro digitální minimalismus. Konkrétně bych rád nějak srovnal vše, co mám na notebooku, a to pořádně do hloubky: plocha, data (cloud), záložky v prohlížeči, sociální sítě a e-mail. A když zbude čas, tak pořádně proberu i mobil. Rád bych vás na svou očistnou cestu vzal s sebou a vše patřičně okomentoval. Tak snad vám to něco dá.
K čemu digitální minimalismus?
Mohlo by se zdát, že to, co prakticky neexistuje, je to abstraktní/digitální, nemusí zatěžovat naši mysl toužící po řádu a minimalismu. Opak je pravdou! Zvlášť v dnešní době, kdy za počítači a mobily trávíme neskutečné množství času. Často jsme k tomu nuceni (práce, škola apod.) nebo jsme jen holt závislí na nekonečném rolování a sledování videí.
Rád bych čas strávený u počítače snížil na nejnutnější minimum. Myslím si, že cestou, jak toho dosáhnout, je zautomatizování jednotlivých procesů (např. při řešení emailů), mít kontrolu nad svým digitálním já a zbavení se lákadel a mrhačů času.
Pojďme se na to podívat postupně:
Plocha
Asi je to paradox, ale pokud jde o plochu tak v tomto ohledu jsem zřejmě nejpořádkumilovnější a nejminimalističtější. Možná je to tím, že nepořádek na ploše je hodně rušivý element a člověk si ji často uklidí díky prokrastinaci.
Já už dlouhou dobu mám na ploše standardně Koš, zástupce mého disku, tj. data v cloudu, a pak stejného zástupce vedoucího do cloudu s několika hrami. Jo, občas si to pustím a vím, že stále nemám dostatečnou vůli ve svém věku s tím seknout 🙂
No a pak na ploše nechávám soubory, které jsou třeba pracovní: rozdělané texty. Nebo jsem je ještě nezasložkoval do cloudu: faktury apod.
Před a po úklidu:
Když už jsem u toho byl, pročistil jsem i spodní lištu a nechal jen to, co reálně denně používám.
Zajímá tě, jak vybrat dárek pro zeleného minimalistu?
Data (cloud)
Pokud jde o data, tak ty jsem dříve uchovával na flashkách a externím disku. Před pár lety jsem naštěstí objevil služby cloudového úložiště. Tedy (nejsem ajťák) mé soubory visí na internetu a mám k nim přístup z jakéhokoli počítače, ale i mobilu odkudkoli na světě, stačí připojení k internetu. To je obrovská výhoda!
Navíc nezabírají místo na disku mého počítače a jsou tak “nezničitelné”, kdyby se náhodou mému počítači něco stalo. Otázka zní, jestli je to bezpečné?! Upřímně, jsem trochu skeptický. Všechna má data má strýček Google, tak jen doufat, že je nezneužije.
Jak vidíte na obrázku, vše mám zaškatulkováno do složek “Dokument Matouš” – osobní záležitosti, fotky…, “Práce” – faktury, texty…, “Projekty” – webové stránky, které jsem tvořil…, “Škola” – veškerá data z dob studia.
V jednotlivých složkách mám další podsložky pro konkrétní záležitosti, tak aby vše bylo přehledné. Například ve složce “Práce” mám podsložky “Faktury”, “Daňová přiznání”, podsložky pro každého jednotlivého klienta apod.
Někdy váhám, jestli digitální minimalismus není i o tom mazat stará data. K čemu si sakra nechává data ze školy, když už je více než půlroku venku?! Dobrá otázka! K tomu se ještě budu muset vrátit.
Přečti si, jak udržet Domácnost bez odpadu a zero waste!
Záložky v prohlížeči
Jo, tak pokud jde o záložky v prohlížeči, tak v tom jsem největší antiminimalista. Jen se podívejte na ten screen. Ale to se od dnešního dne mění! Rozhodl jsem se snížit jejich počet, tak aby se vlezl do jednoho řádku (lišty) a nebylo třeba vůbec rozklikávat ty šipečky vpravo.
Tohle je pro mě opravdu velmi náročná očista. Mám záložky úplně na vše… Když to vezmu zleva tak: ikony nejpoužívanějších stránek Seznam, FB, Youtube, LinkedIn, dopravní záležitosti, počasí, slovníky, ČT24, práce (Copywriting, antiplagiáty, zadání).
Pak následuje velké množství odkazů, na které se chystám v blízké době podívat, ale většinou nikdy nepodívám. Aktuálně od Jedno procento pro planetu po film Sirotčinec slečny Peregrin…
No a pak jsou složky, které mají ještě dalších milion podsložek… prostě mrvník. A nakonec zase odkazy, na kterých mě něco zaujalo, ale asi už na ně nikdy nepůjdu, ale co kdyby 🙂
A výsledek:
Vím, že to není úplně dokonalé, ale věřím, že postupně to ještě srazím na minimum.
Naše čtenáře nadchl článek o 4 knihách, které nám navždy změnily život.
Sociální sítě
Pokud jde o sociální sítě, tak v současnosti používám Facebook, LinkedIn a Youtube (tedy jestli je to soc. síť?!). Soukromý Instagram nevedu, protože nesnáším focení, a o ten náš blogový se stará Lucie. A myslím, že ji to jde skvěle!
Co se Facebooku týče, tak jsem ho už hodně, opravdu hodně dříve minimalizoval. Už dlouhou dobu totiž uvažuji, že si ho smažu, ale stále jsem se neodhodlal. Co mě k tomu vede? Mám pocit, že nechci sdílet tolik svého soukromí s americkou společností, které jde v podstatě jen o to mi nahazovat reklamu…
V současnosti na něm mám tuším jedinou fotografii, příspěvky skoro nepřidávám, a když ano, tak je po nějaké době mažu. Aktuálně mám 39 facebookových přátel s tím, že mám zablokované vše, co přidávají… nechci se o nich dovídat to, co sdílejí se světem – jen to, co mi sami řeknou.
Co mi brání ho smazat je především fakt, že na něm mám několik lidí, na které nemám lepší kontakt (například WhatsUp, který jsem začal před půl rokem používat) anebo jsou to klienti. Musím z nich, co nejdříve ty kontakty dostat a moci konečně FB smazat.
Pokud jde o LinkedIn, tak ten využívám prakticky jen jako CV, které přikládám v emailech potenciálním klientům. To, co to umí navíc nepoužívám, neznám.
Na Youtube, přiznávám se, prokrastinuju brutálně moc čas. Mám tam, schválně jsem to kvůli vám spočítal, neuvěřitelných 54 odebíraných kanálů… to je psycho. Ty bych ještě rozdělil na několik kategorií: jídlo a recepty, akcie, rozhovory se zajímavými lidmi, široce edukativní kanály a zábava. Rád bych to snížil, ale asi si všechny jednoduše nezapamatuju, i když on mi to YT beztak našeptá… aspoň snížím množství prokrastinace.
Nejen digitální minimalismus, ale i ten knižní má smysl!
Nevím, jak to máte vy, ale e-mail je má asi nejčastěji navštěvovaná stránka. Vše, co je nějak důležité: práce, projekty, dříve škola, se pro mě odehrává skrze e-mail. Když to teď tak počítám, tak denně v průměru vyřizuji 5-10 emailů, což není moc, ale ani málo.
Co bych všem rád doporučil, a já to tak mám už dlouhou dobu je, projděte si “Hromadné” a pročistěte si je. Vím, že hodně lidí se zapojuje do milionů reklamních newsletterů, kde vám e-shopy valí jednu nabídku za druhou a vy už do “hromadných” nechodíte právě proto, že tam máte tisíc nepřečtených e-mailů. Je to škoda, zapadnou vám tak zajímavé newslettery (třeba ten náš).
Pokud si vyhradíte čas a projdete ty spamové e-maily a na konci každého z nich kliknete na “odhlásit” či “unsubscribe”, tak už vám nikdy nebudou chodit. Budete si tak moci nechat jen ty skutečně zajímavé. Já tak odebírám jedno zahraniční knihkupectví a taky několik blogerů.
Pokud jde o členění jednotlivých skupin e-mailů, tak už jsem se do toho pustil x-krát a nikdy mi to dlouho nevydrželo. Štítky se určitě hodí, pokud máte trpělivost a vůli, každý e-mail štítkovat. Pokud ji nemáte jako já, tak jednoduše po vyřízení e-mailu ho smažte nebo si nechejte jen třeba e-maily staré maximálně měsíc či ty nejdůležitější. Většinu z nich totiž už nikdy znovu neotevřete, to vám garantuji.
Vychytávky na email
Ještě přidám dvě vychytávky, které na e-mailu používám dost často. První z nich je ta žlutá hvězdička. Hodněkrát příchozí e-mail otevřu, ale nemám chuť na něj odpovědět nebo ještě neznám odpověď/nemám dokumenty, které je třeba poslat apod. Přesně takové přečtené e-maily označuju hvězdičkou, a tak vím, že je třeba se k nim ještě jednou vrátit a odpovědět.
Druhá vychytávka je automatický podpis, který určitě oceníte, ať už jste freelancer jako já nebo jste jen líní se podepisovat. Já v něm mám poděkování, celé jméno, profesi, odkaz, na již zmíněný LinkedIn a profesní web a taky IČO.
A vlastně napadá mě ještě jeden tip. Pokud používáte více e-mailů jako já pracovní, dříve školní (gympl/výška) a pak třeba ještě od blogu a dalších projektů, tak si ideálně nechte vše přeposílat na jeden, kde opravdu chodíte.
Už jsi slyšel o minimalistických a etických financích? Naprav to!
Mobil
Cestu ala digitální minimalismus jsem se rozhodl zakončit u svého mobilu. Pokud už jste četli jeden z mých prvních článků Nejekologičtější telefon, tak asi tušíte, že tohle pro mě bylo jako pro technologického zpátečníka nejjednodušší.
Z aplikací používám pravidelně jen několik: WhatsUp, budík, kalendář, slovník a kalkulačku. On ten můj hloupý mezi chytrými telefony ani nic moc více nezvládne. Ale upřímně jsem tomu vlastně i rád. Nenutí mě, tak chodit na e-mail i v době, když jsem mimo notebook, což je super.
Jediné, co jsem u něj minimalizoval je seznam kontaktů, který od doby, co vlastním tu simku, tedy úplně od začátku, co jsem měl první telefon (asi 15 let zpět), jen nabýval. A zůstali tam tak lidé, se kterými už v kontaktu vlastně vůbec nejsem a uchovávat jejich číslo je bezpředmětné.
To je z dnešního článku vše. Snad vám byl alespoň v něčem přínosný, mně určitě byl 🙂
Super tipy. Je fakt, že vždycky, když si vyčistím svůj notebook od všeho plevele, cítím se celá taková lehčí! 😉👍
Jojo, jen doufám, že mi to aspoň chvíli vydrží 🙂
Ahoj, díky za prima článek. YouTube jsem “objevila” nedávno a od té doby jsem si snad nepustila normální televizi ani žádný seriál. Pořád jsem se smála přitelovi, na co tam kouká… a teď už chápu… 🙂 Na pracovním e-mailu štítkuju poctivě, mám tam i štítek ZPRACOVAT a DOKONČENO, používám hlavně to ZPRACOVAT a tím si vyfiltruju vše, na co potřebuju odpovědět či nějakým způsobem to řešit. Na osobním e-mailu prostě mažu, ty důležitější archivuju, ale popravdě, málokdy se k nim vracím.
Pořádek v záložkách a nahrání dat do cloudu mě čeká tento rok. Hlavně si chci oskenovat důležité dokumenty, které mám sice uložené přehledně v šanonech, ale dost často bych je potřebovala mít u sebe, nedej bože, kdyby hořelo apod. Pořád to ale odkládám, protože to není dvakrát kreativní činnost a nebaví mě náš skenner 🙁 😀 No a ty záložky, to bude peklo. Články si asi naházím do app Pocket a zbytek promažu, nebo roztřídím. Teď jsem se zběžně koukla na to, co tam mám a některé už jsou dobrý pravěk… 🙂 Sečteno podtrženo, díky za inspiraci, jsem zase o krok blíž se do toho pustit. Diana
Ahoj, děkuji za podrobný komentář 🙂 já jsem ty štítky také používal, ale vždycky jsem s tím sekl, tak jsem si říkal, že bude lepší použít tuhle metodu 😀 Záložky pro mě byly peklo, a vím, že v tom budu ještě pokračovat, a zároveň doufám, že tam nezačnu přidávat další 😀 😀 Co se týká těch dokumentů, já právě přemýšlím, jestli skenovat nebo nechat tištěné, třeba lékařské zprávy apod. Naštěstí toho není zase tolik. Faktury a účetnictví jedu všechno na cloudu, takže to mě netíží… O tom Pocked už jsem slyšel, ale s mým “hloupým chytrým” mobilem to asi nepude 😀 Matouš
Já se musím smát k tomu telefonu: mám totiž přístroj, kterému by se dalo také říkat “utržené sluchátko”. Tvrdohlavě odmítám dotykáče, nemá to ani foťák, natož internet, nepřijíma MMSky, vejde se do kapsy a vydrží s baterkou týden. Jo a taky je prakticky nerozbitný. Jsem sic za exota, ale vůbec mě to netrápí, ani trošku 🙂 a moc doufám, že se tyhlety přístroje nepřestanou vyrábět. Trochu se toho bojím. Doporučuji všem digiminimalistům…
Haha, víte, že nad takovým “hloupým telefonem” dost uvažuju?? 🙂 Až mi douslouží ten, co mám, asi se po něm poohlédnu 🙂 Díky za tip!
tak tenhle článek je pro mě jako dělanej, mám s tím ohromnej problém a ve všech souborech mám ohromnej bordel a nedaří se mi udělat v tom pořádek 😀 nějakou dobu mi pomáhalo vyhradit si na to denně 5-10 minut, ale už jsem s tím zase přestala 😀
Sarushef blog
Tak udělejte jednu nárazovou a pořádnou akci 🙂 třebas to půjde snáz 🙂
Já takové čistky dělám celkem často. Mejl zaneřáděný moc nemám, všechny mejly otvírám nebo rovnou mažu ty, ke kterým se nepotřebuju vracet, v mobilu se snažím mít jen aplikace, které někdy fakt používám, na fb si pravidelně promazávám “přátelé” a nefunkční účty…plochu mám úplně čistou a i ty základní ikony mám skryté 😀 raději se dívám na pěknou tapetu než na zástupce. No to s čím bojuju jsou uložené odkazy na prohlížeči, ty promazávám jen postupně a jednou za čas (cca 2 roky určitě :D) Zas naopak se k určitě polovině z nich pravidelně vracím 🙂
Snažím se to takto udržovat průběžně, abych se pak nemusela odhodlávat k velkým čistkám, které potrvají hodiny a hodiny.
To je určitě vhodné udržovat minimalismus průběžně, jenže někdy na to holt není chuť a síla a tak se to občas nastřádá 😀 A pak je třeba pořádná debordelizace 🙂
Díky za komentář!
Matouš
Na ploše nemám vůbec nic, záložek mám maličko, aplikací v telefonu používám málo…
Já na vašem blogu s překvapením pořád a pořád zjišťuju, že jsem minimalistická a ekologická. 😀 To je fajn.
Tak to blahopřejeme 😀 I když vždy je co vylepšovat 🙂 Na to nesmíme zapomínat.
Ahoj, dostala se ke mně kniha Digitální minimalismus od Cala Newporta a musím říct, že jsem zvědavá, co se mnou udělá. V počítači mám plochu téměř prázdou, jsem složkový maniak, takže vše mám roztříděné, ale bohužel nic nemažu – k věcem které nevyužívám se nevracím a většinou hledám přes CTRL+F takže mi nevadí ani, že toho ve složce je mraky. To mě ale nějak netíží.
Největší problém mám ale s telefonem – i přesto, že si to zakazuji, jsem zřejmě závislák na soc. sítích. Nepřidávám vlastní příspěvky, ale roluju klidně hodinu v kuse, dívám se na videa – funny, diy, celebrity – je to děs. Až tu knihu dočtu, jsem zvědavá, co to ve mně zanechá. Článek každopádně zase super. Díky 🙂
Ono to rolování je zrovna složité se s ním poprat. O knize jsem doposud neslyšel, ale zní to dobře, takže asi mrkneme, zda už je v knihovně. Díky za tip i komentář 🙂
Ahoj, vidím, že to má spousta lidí podobně. Taky jsem se do toho před časem pustil. Nejvíc mě štvaly fotky, emaily, několik cloudů (taky jsem to popsal … https://cavalh.eu/2022/02/19/online-uklid/). Teď jsem ve fázi, kdy se probírám screenshotama v telefonu, poznámkama a záložkama (největší radost mám, když záložka už nejde otevřít a web neexistuje, můžu ji hned smazat 🙂