Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik asi stromů se během našeho života pokácí jen kvůli spotřebě papíru? Jen si tipněte. Podle všeho až půl hektaru lesa! To je naprosto šílené. Když jsem to číslo slyšel, řekl jsem si, že je třeba začít jednat, aby kvůli mně těch stromů padlo co nejméně.
Proč se omezovat, když už přece recyklujeme?
Když jsem se nad tím zamyslel poprvé, říkal jsem si, že to přece není taková hrůza, když ho recyklujeme. To samozřejmě přináší spoustu benefitů oproti novému papíru jako:
- energie nutná k jeho recyklaci je poloviční,
- spotřeba vody 5 × nižší,
- produkce odpadních vod je až 15 × nižší,
- recyklovaný papír je de facto stejně kvalitní jako ten prvotní.
Bohužel není možné ho recyklovat donekonečna, třeba jako sklo nebo některé kovy. Maximálně se to dá udělat 6 – 7 x. A to je ten nejmenší důvod, proč snížit svou spotřebu papíru:
- spotřeba papírů má za následek výsadbu monokulturních lesů, a to jen se stromy vhodnými pro výrobu papíru,
- recyklace je stále poměrně energeticky náročná (dokonce skoro jedenkrát více než recyklace plastu) a spotřebovává enormní množství fosilních paliv během celého procesu,
- při recyklaci se používá spousta chemie (chloru), která může unikat do podzemních vod,
- papír, který skončí na skládce, produkuje obrovské množství metanu, ale také CO2, a to, co skončí ve spalovně asi taky nebude úplně mňamka.
A určitě těch důvodů bude ještě spousta. Jenže co s tím, když se mám za milovníka stromů? Rozhodl jsem se proto sepsat seznam výrobků z papíru a jejich alternativ. Tady je:
Seznam alternativ papírových výrobků
1. Všechny milované knihy, noviny i časopisy v kapse
Pravděpodobně to už víte, a pokud ne, tak: my s Lucií jsme šílení knihomolové. A i když už sama přešla na čtečku, mně to bude ještě asi chvíli trvat. Pokud čtete opravdu hodně jako my, tak se čtečka jeví jako ekologičtější varianta knih, která dokonce dokáže vaši zálibu i poměrně zlevnit, a to o klidně i na polovinu.
Čtečka tak vychází nejen ekologičtěji a levněji, ale tak šetří spoustu místa, ať už v knihovnách a na poličkách nebo v batohu, když jste zrovna na cestách.
A pokud nechcete knihy ani vlastnit a ani si pořizovat čtečku, navštivte obecní knihovnu. Asi v ní nebudou mít každý poslední bestseller, ale určitě narazíte na zajímavé poklady.
Mimochodem, pokud uvažujete nad zajímavých, zeleným a rozvojovým čtením, doporučuju Sedmou generaci. Dá se pořídit i elektronicky, a dokonce jsem ji našel v univerzitní knihovně.
2. Že jsou akční letáky zdarma? No a?
Podle mě jsou všechna ta tištěná reklamní sdělení, co se objevují v našich schránkách, vůbec jedním z největších plýtvání papírem. Nechce se mi věřit, že podle nich reálně chodí nakupovat, byť jen polovina lidí. Ale o tom se bavit nechci.
Tím, že na svou poštovní schránku napíšete, že si nepřejete dostávat reklamu, se jí nejen vyhnete, ale zároveň posíláte signál výrobcům. Čím více nás takových bude, tím větší tlak to vyvolá a oni s obsílkou přestanou. Vždyť je to stojí i spoustu peněz.
A pro ty, kdo do letáků přeci jen rád nahlédne, je tady on-line varianta, kde máte dokonce pokupě všechny letáky ze všech obchodů. Můžete vybírat do aleluja a bez dopadu na životní prostředí.
3. Papírové ubrousky a kapesníky nahraďte látkovými
Pokud jste už četli můj článek jak poekologičtit osobní hygienu muže, jistě víte, že jsem nadšenec do látkových kapesníků. Jsou nejen praktickou a ekologickou alternativou k papírovým, ale stávají se i zajímavým doplňkem. Já sám nejsem příliš na vzory, takže mi vyhovují jednobarevné, ale určitě najdete i designově laděné 🙂
Papírové ubrousky jsou v podstatě to samé. Spousta lidí je používá jen k tomu, aby utřeli kapičky vody na lince nebo k jiným banalitám. Ubrousek pak letí do koše. Pokud je navíc umaštěný, tak bez možnosti recyklace. Vždyť to zvládne i obyčejná utěrka. Jednu si vyčleňte na tyto drobné nečistoty a tu druhou na sušení nádobí. Hygiena zaručena.
Mimochodem, obojí je většinou ještě baleno do plastových fólií nebo pytlíků. Volbou látkové varianty tak snížíte i svou spotřebu plastu.
Jo a abych nezapomněl, prosím, vykašlete se na konvenční vlhčené ubrousky, to je největší zlo, které se nemá možnost rozložit. Raději zvolte ekologickou variantu.
Lucie psala o tom, proč nestačí jenom recyklovat. Zjisti víc!
4. Papírové tašky a sáčky nevydrží věčnost
Nechci, aby to vyznělo jako odrazování před papírovými taškami. Určitě jsou lepší než ty z plastu, ale ruku na srdce: nakoupili jste do ní někdy opakovaně? Nesli jste v ní i větší nákup a neprotrhla se vám? Pokud ano, tak to gratuluji! Ale jestliže jste běžný smrtelník jako já, musím dát za pravdu srovnání pytlíků z plastu, papíru a látky.
S Lucií upřednostňujeme právě látkové tašky, které jsou praktické na nošení (strčíte do batohu a neskrčí se), ale také snesou větší nákupy.
Navíc si takovou tašku nebo pytlíky pro bezobalové nakupování nemusíte hned kupovat, pokud jste zručnější, určitě je zvládnete ušít sami.
5. Party bez papírových tácků
Ano, vím, že je to skvělá alternativa k těm plastovým. Jenže stále je to ohromná halda papíru.
Přemýšlel jsem, jak tento problém vyřešit, když zrovna nechcete na zahradu tahat sváteční servis po babičce, ale zároveň chcete, aby měl každý možnost si nabrat dobrot podle svého.
Vezměme si například situaci zahradního grilování: buřtík i hermelín se dá rovnou položit na chleba a jíst, tak jak je. Pro ty náročnější bych doporučil dřevěné prkénko, na které není problém kápnout hořčici nebo křen.
Dokonce jsem někde viděl, že se (tuším v Indii) vyrábějí jednorázové talíře z kukuřičného škrobu, který lze sníst. Ale netuším, jestli se to dá pořídit i u nás.
Napadá vás nějaká lepší varianta? Napište do komentářů!
6. Papír do tiskárny a je vůbec nutné tisknout?
Upřímně musím říct, že od té doby, co jsem dokončil školu, se má potřeba neustále něco tisknout dost snížila.
Během studia, a to i když jsem se snažil tisknout jen to nejnutnější, spotřebuje každý student tak neskutečné množství papíru. Jen si to vemte: úkoly, seminárky, sešity, diplomka. A i když část se dá nahradit elektronickou variantou (já třeba místo sešitů používal notebook), tak zůstane stejně nějaké množství věcí, u kterých se vyžaduje fyzické odevzdání. (Nechci být ale pesimista. Vím, že se digitalizace vkrádá i do českého školství.)
No a když se tak zamyslím, tak od promocí jsem tisknul jen jednou. Byl to můj překlad a originál do soutěže. Jinak faktury a všechny ostatní věci řeším elektronicky. I když, s blížícím se datem odevzdání daňového přiznání, mám obavu, že několik stran budu muset opět vytisknout. (Datovou schránku zatím nevedu.)
7. Balit-li vůbec dárky (vánočním) balícím papírem?
Ne, určitě to nutné není! A i když se upřímně přiznávám, že letošní Vánoce jsem balil do recy-papíru z DM, tak Lucie byla o krok akčnější a použila minimalistické vlastnoručně šité pytlíky. (Mimochodem, fotila je na náš Instagram.)
Látkové pytlíky se dají použít opakovaně a navíc, když si s nimi vyhrajete, dokáží být samy velmi originálním dárečkem.
A pokud náhodou neumíte šít jako já, nezoufejte! Pro vás je tady La Pytla, krásné pytlíčky šité v Beskydech.
Podpořte malou dílnu beskydských švadlen a obdarujte někoho dárkem v jejich pytlících!
8. Nákup bez obalu mouky, čaje a dalších v papíru balených potravin
Dalším způsobem je nakupování v (bezobalových) obchodech do vlastních nádob. Na trhu je totiž stále dost potravin, které (naštěstí) nejsou balené v plastu (nýbrž v papíru), ale i tak se dají nakoupit úplně bez obalu.
Vypíšu jen několik, ale určitě vás napadnou další:
- mouka a cukr
- porcovaný čaj – nahraditelný tím sypaným, který navíc častokrát nabízí vyšší kvalitu
- pralinky, o kterých jsem psal v článku o bezobalovém mlsání
Když už jsou nutné?
Věřím, že není pro každého snadné přejít ze dne na den na zero waste ve všech oblastech života. Sám to nedokážu. Ale i když jsme nuceni si něco v papíru koupit, můžeme se držet alespoň několika jednoduchých pravidel, díky kterým bude nákup alespoň o něco zelenější:
- Když papír, tak papír. Když už byste rádi koupili například papírové kapesníky, prosím, vyberte ta balení, které nejsou už dále nebo částečně balená v plastu.
- Recyklovaný nad novým. Upřednostněte papír, který již byl recyklovaný a nemusely se kvůli němu kácet další stromy.
- Certifikát FSC označuje výrobky ze dřeva, resp. papíru, které pochází z lesů, které jsou obhospodařovány v souladu s pravidly etiky a ekologie.
- Napadá vás něco dalšího?
A co s ním?
Pokud už se k vám domů nějaký papír přeci jen dostane, nabízí se hned několik možností, jak s ním naložit:
- Opětovné použití. Pokud si domů donesete například krabici od bot, není nic jednoduššího než ji nějak originálně využít. Ať už jako domeček plyšáky dětí, k organizovanému uložení ponožek či spodního prádla, nebo v něm poslat balík.
- Kompostování. Na kompost vyneste papír, který už nejde dále recyklovat. Nejčastěji jsou to plata od vajec či ruličky od toaletního papíru.
- Recyklace. I když není recyklování spásné, raději papír tam než na skládku či do spalovny.
- Výkup papírů. Nevím, jestli se to u vás děje, ale u nás na základce jsme jednou ročně obráželi s vozíky sousedy a známé, a vybírali nashromážděné noviny. Ty se pak prodaly do sběru a my měli na výlet. Z legrace jsem vygooglil, kolik dnes můžete dostat za kilo papíru. Tipněte si! Většinou kolem koruny, maximálně dvě. To se asi nevyplatí.
- Topení. Vím, že tato varianta není nijak ekologická, ale zároveň žiju na vesnici a nebudu říkat, že se papírem nezatápí. Věřím, že je jen otázkou času, kdy většina lidí z pohodlnosti, ale i díky dotacím přejde na kotle, které nebudou spalovací.
Nevím, jestli se mi povedlo obsáhnout úplně vše, ale věřím, že vám byl článek alespoň v něčem přínosný.
Moc hezký článek se zaměřením na aktuální problematiku. 🙂 Já se taky snažím tak nějak omezovat svou spotřebu – minimálně na čtečku jsem už přešla. Mám taky látkovou tašku, ale to zase abych neprodukovala plasty… A kapesník mám radši hadrový, protože při rýmě mám od papírových hrozně odřený nos. 😀 Víc takových lidí!
Vidíte, s tím nosem to mám stejně, to jsem tam mohl připsat 😀 Děkuji za komentář! Matouš
Zajímavý článek, který mě opět ponouká se nad sebou zamyslet! S knihami to mám podobné, většinou je to jediná věc, kterou si přeji, ale jelikož jsem na RD, nemám teď moc čas číst, takže když už.. většinou knihovna 🙂 a to je další věc … s ročním synem, díky konzumaci sunaru a kaší, moc papíru neušetřím. ani mě nenapadá jiná varianta jak to vyřešit. (jistě, vařím i domácí kaše).. ale sunar nenahradím – ten je v papírové krabici a ještě v plastovém pytlíku. vlhčené ubrousky využívám minimálně. není nad tekoucí vodu ;), látkové tašky, pytlíky, utěrky, kapesníky využíváme hojně… často mě napadá, kde sehnat wc papír BEZ plastového sáčku… varianta latkoveho papiru mě neoslovila.. a je mi jasné, kam by mě poslal muj muž 😀
Haha, to máte pravdu! Já uvažoval jestli o tom psát, vím, že někdo ten látkový papír někdo používá, ale upřímně na tohle moc nejsem 😀
No kazdopadne je to taky varianta. Treba nekomu sedi ;)… papir bych prala s plinama,ale … asi se na to necitim 😀 nedavno jsem videla video o zbytecnosti papirovych krabicek na zubnich pastach,pote jsem je hledala v tescu, jen detska perlicka! Diky za clanek a odkazy v nem 😉
S těma pastama mě to ani nenapadlo. Určitě se na to taky podívám! 🙂 Taky vám děkuji za povzbuzující komentáře! Matouš
Krásně a poutavě napsáno 🙂
toaletní papír bez igelitu mají v tesco (má jen papírový přebal), dá se ho hodně ušetřit, když je wc v koupelně a je tam sprcha, nebo existují i přímo wc sprchy 🙂
pasta a další “drogerka” se dá vyrobit doma do skleničky od něčeho malého (nebo tak koupit od výrobce), a ušetří se nejen ten papírový, tak i plastový obal 🙂
látkové kapesníky jsou nejměkčí ze starých triček (ideál je biobavlna), a ano, papír nos odře-je přece ze dřevité hmoty, i když vypadá měkce, ty mikročástečky tam dřou.
Moc děkujeme za doplnění 🙂 Máte pravdu, existuje spousta dalších způsobů 🙂