Těší mě, že s každým dnem se povědomí o pomalé módě a jejím dopadu na životní prostředí zvětšuje a lidé se celkově zajímají, odkud jejich oblečení pochází. Přeci jenom oblečení je každodenní součástí našeho života a bylo by fajn mu věnovat trochu více pozornosti.
Ve svém předchozím článku o pomalé módě jsem sdílela pár osvědčených tipu pro ty z nás, kteří si nemůžeme pokaždé dovolit zavítat do obchodu s pomalou módou a postavit tak svůj šatník jenom z etických kousků. Já osobně v 90 % případů nakupuju jenom v (online) sekáčích, protože je to ta nejrychlejší, nejlevnější a nejúspornější varianta. Nedávno jsem se ale rozhodla investovat své peníze do něčeho etičtějšího.
Jsem studentka, takže si zatím nemohu dovolit vždycky nakupovat v obchodech s etickou módou. Ale jeden den jsem si prostě řekla, že by bylo fajn investovat nějaký peníz do nadčasového kousku z kvalitní látky, který mi vydrží i několik let. Pořídila jsem si tyto praktické modré šaty od DesignEmpathy.
Nemám ráda příliš moc věcí. A to se týká i oblečení. Takže při každém nákupu jakékoliv věci si vždycky pokládám několik zásadních otázek, abych tak předešla kupování zbytečností. Není nic horšího než plná skříň nepotřebného oblečení. Proto mi to občas trvá, než si něco vůbec koupím. Máte to stejně?
V dnešním článku proto najdete jednoduché tipy, které vám mohou pomoci při výběru vašeho nadčasového etického kousku.
Prozkoumejte si terén
Dříve, než si koupíte impulzivně první kousek oblečení, na který narazíte, doporučuji pečlivě prozkoumat terén. Tím mám na mysli to, abyste si dopřáli možnost vybrat si z více možností. U nás v Česku existuje spousta šikovných lidí, kteří nabízejí širokou škálu etických kousků a byla by škoda, kdybyste jim nedali šanci.
Na druhou stranu přemíra možností taky škodí a vyvolává rozhodovací paralýzu. Takže pokud to máte s rozhodováním trochu jako já, doporučuji si udělat seznam například maximálně 5 značek/designerů a z nich si později vybírat.
Tady jsem vybírala já:
Dvakrát měř a jednou řež
Není nic horšího, než když koupíte kousek, který vám nesedne a ještě k tomu jste za něj dali půlku své výplaty. Pak se vám taky může stát, že vám ve skříni bude ležet další půlstoletí a nic z toho.
U nakupování pomalé módy je určitě dobré pořádně si promyslet, co vlastně hledáte a vytvořit si nějakou představu o tom, jak by měl váš budoucí kousek vypadat a co by měl splňovat.
Materiál
V první řadě je dobré se zaměřit hlavně na to, z jakého materiálu je kousek ušitý. Ve většině případů ale není těžké najít kousky vyrobené z kvalitní látky, protože tohle je jednou ze zásad slow fashion.
Materiály, které se hodí:
- biobavlna, která je svým udržitelným pěstováním lepší pro životní prostředí a pěstuje se tam, kde se přirozeně vyskytuje, není zapotřebí používat žádné škodlivé pesticidy, při jejím pěstováním dochází k efektivnějšímu zavlažování atd.,
- len, který se svým způsobem pěstování nejblíže podobá biobavlně a daří se ji i u nás v Česku, takže se nemusí dovážet přes půl světa a zároveň ke svému pěstování nepotřebuje žádná umělá hnojiva,
- konopí, bambus či méně známá sója atd.
Účelnost
Při koupi etického kousku oblečení je dobré se zaměřit na to, jaký účel by měl splňovat v našem šatníku a zda máme pro něho využití.
Sama sebe se vždycky ptám, zda mám tento kousek s čím kombinovat; jestli ho můžu nosit ve více ročních období nebo jestli třeba tuto barvu vůbec zakomponuju do svého šatníku.
Zkuste si třeba takový test: Vymyslíte alespoň dva outfity pro dvě různé příležitosti, ve kterém využijete svůj nový kousek? Pokud ano, máte na půl vyhráno.
Velikost
Tenhle bod se může zdá banální, ale není nic horšího, než když si vyberete špatnou velikost.
Proto doporučuji před koupí si prohlédnout tabulku velikostí, kterou výrobce nabízí a zkontrolovat ji podle své naměřené míry. Ještě lepší varianta je prostě zkusit napsat přímo do obchodu a zeptat se, jakou velikost zvolit při XY míře.
Buďte vytrvalí
Jak už jsem říkala na začátku, výběr nadčasové módy může trvat. A to je dobře. Není dobré impulzivně skočit hned po prvním kousku, který vám padne do oka. Někde jsem dokonce četla, že například výběr šatů by měl trvat třeba i rok.
V tom je krása slow fashion – nikde nespěchá a počká na vás. Podstata slow fashion je v tom, že nabízí pouze čtyři sezóny (jaro, léto, pozdim a zima), tudíž máte dostatek času na to, vybrat si co se vám líbí a nikdo vám necpe každý týden nový trend (ve fast fashion se jedná až o 52 sezón ročně!)
Nebojte se investovat (v rámci možností)
To, že při koupi pomalé módy si trochu připlatíte není nic nového. Jenže. Stojí to za to!
Svou investicí totiž podpoříte nejen výrobce, který dostane férově zaplaceno, pracuje v humánních podmínkách a může dělat to, co ho baví; ale taky životní prostředí a dáte tím jasně najevo, že se vám nelíbí to, co se děje v dnešním světě módy.
Nebojte se proto investovat do nadčasového kousku, ale zároveň nezruinujte svou peněženku. Je fajn si na začátek dát třeba nějaký budget – částku, přes kterou nepůjdete. Pomalá móda je sice dražší, ale pokud jste vytrvalí a hledáte, najdete skvělý kousek za parádní cenu.
A to už je z dnešního článku vše.
Budu moc ráda, když se se mnou v komentářích podělíte o to, jaký je váš nejoblíbenější kousek ve vašem šatníku!
U dalšího článku zase na viděnou!
Lucie
Věděli jste, že každých 14 dní posíláme našim čtenářům zajímavé eko tipy přímo do schránky? Stačí se jenom přihlásit a už vám nic neunikne!
Mohlo by vás taky zajímat:
- 4 praktické tipy, jak minimalizovat
- Uhlíková stopa: Co to je? Jak ji změřit? Jak ji snížit?
- 4 podcasty, které změnily můj život
Musím přiznat, že jsem ještě nedávno byla ten typ “ómůjbože, šaty za dvě stovky, ty musím mít!” Ale teď se snažím zamýšlet nad tím, jestli ten daný kousek fakt potřebuju a odkud je. Miluju sekáče a to, co tam člověk nesežene (třeba padnoucí kecky, které vydrží) se snažím kupovat od rozumných značek. V lednu jsem si třeba koupila kecky Novesta, šijou se na Slovensku z přírodních materiálů, a nemůžu si je vynachválit. 🙂
Děkuju za komentář. 👍 Ještě před nějakou dobou jsem to měla úplně podobně. Pak se to taky nějak změnilo a od té doby jenom sekáče nebo jednou za uherský rok etickou značku. Ty boty znějí fajn. Určitě na ně mrknu. Díky za doporučení! Hezký den, Lucie
Krásně napsáno. Já nikdy nepatřila mezi ty, co nakupují ve slevách vše co vidí. Jo také byly doby, kdy jsem sem tam něco koupila, ale naštěstí nikdy né tolik, abych měla přetékající skříně. Po mateřské jsem se na původní místo nemohla vrátit a tak jsem byla nucena hledat nové místo. No a díky novému místu jsem začala i měnit šatník. Co jsem mohla nasit před mateřskou prostě na novém pracovišti nosit nešlo. Takže neustále buduji svůj šatník – je to cca 5 let co jsem začala. Nechtěla jsem nakupovat zbrkla, ale pomalu dolňuji šatník o to, co chci. Letos bych chtěla doplnit o šatník o dvoje letní šaty – jedny už jsem si koupila – lněné světle modré, jednoduché. Ještě bych ráda jedny. Jaké, to zatím netuším. Prostě, až se mi nějaké budou líbít, tak si je koupím.
Můj šatník nikdy nebude minimalistický, neb v něm mám všechny svoje věci – neuznávám sezoní šatník. Snažím se všechny kousky vynosit no a to co již mi není, tak přesouvám do šatníku dceři. Sice je jí 10 let, ale vel. XS nebo S může nosit.
No a můj nejoblíbenější kousek šatníku jsou posledních cca 5 let šaty – ať již letní nebo zimní. Zjistila jsem, že do práce jsou výborné. V zimně s teplými punčochami neznám nic lepšího. Doby, kdy jsem nosila rifle a pod ně punčocháče jsou dávno pryč. Prostě se v šatech či tunikách s pončocháči či legínami cítím daleko lépe než v riflích, které v zimě studí.
Krásný den Lucie
Mockrát vám děkuju za milý a vyčerpávající komentář. 🙂 Je pravda, že v poslední době to mám úplně stejně jako vy – taky jsem si oblíbila spíše šaty. Nejjednodušší na oblékání a kombinování. Já myslím, že to záleží čistě na každém z nás, jaký šatník je mu po chuti. A nepotřebuje být hned minimalistický. 😉 Pěkný den, Lucie
Já zatím žádný etický kousek nemám, ale ráda bych to napravila, takže prozkoumám stránky, které uvádíte výš. Určitě je lepší si připlatit za kvalitní kousek s dobrého materiálu, který vytvořil člověk za férovou cenu. Zrovna včera jsme byli u nás v nákupním centru. Už víc než půl roku jsem si žádný kousek oblečení nekoupila, ale chtěla bych vyřadit jeden svetr (už toho má fakt hodně za sebou a už mi úplně nepadne) a místo něj koupit nový. Dá se říct, že jsem si v těch obchodech vlastně nechtěla nic koupit, když vím jak fast fashion funguje, ale přesto jsem si řekla, že se aspoň podívám. Odešla jsem absolutně zděšená z toho co na těch věšácích viselo. Šílené hadry z ještě šílenějších látek, které prodávali za šílené peníze a za pár týdnů budou ve výprodeji za pár korun. Odešla jsem neskonale zhnusená a radši si zajdu do sekáče nebo se podívám na Vaše typy, ale v těch obchodech už mě nikdo neuvidí. Díky, že jsem mohla díky Vaším typům objevit slow fashion a jeho možnosti.
Děkuju moc za milý komentář. 🙂 Jsem ráda, že vám jsou mé články o pomalé módě nápomocné. Co se týče toho nakupování, mě už by do nákupních center na nákupy oblečení nikdo nedostal. Kdežto, když nakupujete třebas v sekáči nebo opravdu zainvestujete do etického kousku, můžete se pyšnit jedinečností. Co myslíte? A to se mi na tom líbí. Určitě mrkněte na doporučené obchody v článku, a nebo pokud máte třeba Instagram a sledujete nás na něm, najdete tam další tipy na jiné obchody. A pokud byste potřebovala s něčím poradit, klidně napište – ráda vám poradím. 🙂 Krásný den, Lucie