Minimalismus: 4 praktické tipy, jak minimalizovat

Co naplat, že vzývám minimalismus. Stále jsou oblasti života, kde se mi ho nepovedlo docílit, anebo oblasti, kde se mi to sice povedlo, ale už jsem se zase zahltil. Pokud máte podobný problém, tak dnes bych se rád podíval na jeho řešení, a to pomocí osvědčených tipů. Pojďme na to!

Mý věci – začni od nuly

Jeden z klíčových momentů, kdy jsem se o minimalismu dověděl, bylo před několika lety sledování finského filmu Mý věci (Tavarataivas). V rámci festivalu Jeden svět to bylo zdarma ke zhlédnutí na Seznamu. Pro ty z vás, kdo tento dokument neviděli, shrnu jeho pointu (pozor spoiler kurzívou):

Film začíná vtipnou scénou, kdy nahý Petri (hlavní postava) běží zasněženými Heslinkami směr skladiště. Tady totiž odložil veškeré své věci, a když myslím veškeré, tak opravu veškeré. V jeho bytě není nic. Každý den si smí ze skladiště přinést pouze jednu věc, tou první je kabát. Takto jeho experiment běží den za dnem, na jehož konci je uvědomění si skutečné hodnoty jednotlivých věcí, ale také faktu, že toho člověk k životu opravdu moc nepotřebuje.

Neříkám, pojďme se všichni pustit do něčeho podobného, ale v některých oblastech se to praktikovat dá.

Já jsem se tak kdysi rozhodl uložit do velké krabice na půdu velké množství oblečení, o jehož potřebě jsem pochyboval. Řekl jsem si, že pokud si pro něco do této krabice během nadcházejících tří měsíců (můžete zvolit i jiný interval) nepůjdu, věcí se zbavím. A tak se i stalo.


Už více než 250 čtenářů odebírá pozitivní novinky ze světa ekologie? Přidejte se také! 


Challenge: Každý den o krok blíž

Co se do toho pustit, ale z druhé strany? Každý den vzít jednu věc a tu odložit do krabice/skladiště/kouzelného šuplíku. Jasně, asi to bude o hodně pomalejší cesta. Obzvlášť, když toho vlastníte hodně. ALE! Pokud máte rádi pozvolné krůčky a neradi něco děláte “na sílu”, tak je tato metoda právě pro vás.

Dokážu si představit, že tato metoda osloví i neminimalistu. Jen ji zkuste navrhnout někomu blízkému, co na to bude říkat.

Pokud zkoušíte tuto metodu a jedete ji 365, tak doporučuji krabici postupně vyprazdňovat a věcí se průběžně reálně zbavovat. Mohlo by se totiž stát, že by se “nějakým nedopatřením” mohly opět dostat do domácnosti, a to my přeci nechceme.


Dává vám smysl to, co děláme? Staňte se naším patronem!


Jedna místo dvou

Další skvělou metodou, jak minimalizovat množství věcí, které vlastníme je “jedna místo dvou” (vím, divný název, ale nic lepšího jsem nevymyslel 🙂 ). Její podstata je úplně jednoduchá: za každou novou věc, která překročí práh našeho domu, musí dvě věci, které už vlastníme, pryč.

Tento přístup je vhodný, pokud rádi nakupujete a rádi byste to udrželi na uzdě. Pro takového člověka je rychlým řešením.

Je zřejmé, že se nedá provozovat do nekonečna, a nakonec narazí na své hranice, tak jako ostatní varianty. Ale jako způsob, který nás vede k vytouženému cíli, je účinná.


Domácnost bez odpadu – kniha, která nám změnila život!


Měsíční nákupní test

Touto metodou sice nesnížíte počet vlastněných věcí, ale zaručeně snížíte přísun dalších do vaší domácnosti, a tím vlastně i ušetříte.

V čem spočívá? Pokud uvažujete o koupi nějaké nové věci, stanovte si měsíční lhůtu, během které si necháte v hlavě rozležet, zda opravu danou věc potřebujete. Často se totiž stává, že člověk uvidí nějakou věc a usmyslí si, že ji musí mít a že ji nutně potřebuje. Ovšem, jak už to tak bývá, jsou to často jen velké oči, po kterých zbude jen další krám v domácnosti.

Lhůtu si samozřejmě nastavte podle sebe, ale mně většinou stačí měsíc k tomu, abych se pevně rozhodl nebo si nákup rozmyslel.

Taky je třeba říct, že tato metoda, ale vlastně i všechny ostatní se nestahuje na věci potravinového charakteru. Těžko se budete měsíc rozmýšlet, zda si koupit či nekoupit chléb.

Kouzelný šuplík

Vedle možnosti odkládat vytříděné věci do krabice a tu uložit na půdu, mám jeden tip pro ty, kdo nemáte až tolik místa, resp. půdu či sklep.

Doma jsem si vyčlenil jeden “kouzelný šuplík, který slouží čistě k odkládání takových věcí. Osobně si myslím, že je to ideální varianta. Jednak s věcmi nemusíte nikde chodit a taky ho můžete ukázat příchozí návštěvě, jestli nemá o něco zájem a nenutit je přehrabovat se v krabici.

Myslím si, že takový “kouzelný šuplík” by měl být součástí každé domácnosti.

Co s těmi všemi věcmi?

Tak si minimalizujeme a minimalizujeme a naše krabice/kouzelný šuplík se začíná pomalu plnit po okraj. Jenže co s těmi věcmi udělat? Podle mě máte tři možnosti (vezmu je pěkně popořadě), jak k nim můžete přistupovat.

  • Darovat. Nejlepší možnost, co s nepotřebnými věcmi udělat, je darovat. Ať už si je vezme známý, u kterého najdou využití, nebo vás to motivuje odvézt věci do domova důchodců či charity.
  • Prodat. To, co nikdo okolo vás nechce, můžete hodit na některý z internetových bazarů, nebo pokud máte možnost, tak na bazar reálný. Získáte tak nějakou korunu do rodinného rozpočtu.
  • Vyhodit. Pokud věc nikdo nechce a nedá se prodat, nezbývá než ji vyhodit. Berte ale v potaz, z jakého materiálu je vyrobená. Po recyklování z ní může být úplně něco jiného.

Jsem moc rád, pokud jste dočetli až sem. Při psaní tohoto článku se mi navrátila má dávno ztracená minimalizovací síla, kterou brzy využiji.

Zajímalo by mě, jaké metody k minimalizování používáte Vy? Napište je do komentářů!

Matouš


Zajímá vás tématika minimalismu? Přečtěte si také: