7 zero waste vychytávek, které si nikdy nekoupím

7 zero waste vychytávek, které si nikdy nekoupím

Musím se vám přiznat. Občas zabrousím na některý z mnoha ekologických blogů a hledám inspiraci, kam se ještě posunout. No a při takovém posledním zabroušení (i když bych do toho nerad zabrušoval 😀 ) jsem se ocitl na blogu Za málem. Autorka pěkně popisuje konflikt zero waste a konzumu, resp. nákupu různých zero waste vychytávek. A přesně na toto téma bych se rád dnes podíval svým pohledem.

Kolik toho vlastně potřebujeme?

Rád bych to uvedl na pravou míru. V žádném případě nechci nikoho napadat nebo odrazovat. Pokud si dané věci kupujete, jsem s tím úplně v pohodě. Každý jsme jiný a každý taky máme jiné potřeby. No a ty potřeby (logicky) uspokojujeme odlišně.

Neříkám, že věci, které se chystám vyjmenovat, jsou úplně zbytečné a nepomohou životnímu prostředí. Jen si nemyslím, zda bychom měli kupovat cokoli jen pro to, že to nese nálepku zero waste nebo klidně i eko, bio, vege, mege, sege a podobně.


Zapojte se do našeho newsletteru a získejte zajímavé eko-tipy úplně zdarma!

→ → → Zapojit se! ← ← ←


7 zero waste vychytávek, které si nikdy nekoupím

Vermikompostér

Ne, že by se mi nelíbil trend poslední doby, kdy se do měst vrací zahradničení a různá komunitní centra, resp. zahrádky, a podobně. Určitě mi to připadá fajn. Jen to venkovskému člověku, což já jsem, často připadá absurdní, že věci, které děláte celý život, právě někdo objevil jako Ameriku.

No a s tím souvisí i kompostování a důvod, proč si vermikompostér určitě pořizovat nebudu, protože kompostujeme na zahradě, a navíc na vesnici máme i obecní kompostárnu.

Upřímně si vůbec nedovedu představit mít kompostér v bytě, ale asi to bude o zvyku?!

Take Away kelímky

Teď mě asi ukamenujete, ale nepiju kávu, vlastně ani Lucie ne. Takže nejenže ušetříme ranec peněz a uhlíkové stopy při dovozu kávy ze zahraničí, ale také vlastnění Take Away kelímku naprosto postrádá smysl.


→ → → Snižte svou uhlíkovou stopu! ← ← ←


Eko lahve

Upřímně, pokud ve vaší domácnosti opravdu není žádná jiná uzavíratelná nádoba na vodu, tak jděte a kupte si nějakou eko lahev.

Ale nalejme si čistého vína, pokud jednou za čas domů donesete (případně někdo z rodiny) petku, ať už to bylo od sirupu, piva, vincentky nebo jste ji dostali v regiojetu, prostě ji hned nevyhazujte, ale použijte opakovaně.

To je jedna z věcí, co mě na ZW komunitě štve. Pranýřuje se za to, když člověk domů donese něco primárně jednorázového, ale dle mého bychom spíše měli pranýřovat ty, co takovou věc hned vyhodí. Když si domů donesete láhev od vincentky, po vypití ji jen vypláchnete a při cestě do školy/práce ji opakovaně používáte, tak to může být jakž takž.

Já tak půl roku používám petku, co rodičům vnutili v regiojetu, pokaždé když si s sebou nesu pití.

Aktualizováno: Děkuji za upozornění a osvětu ve vztahu k petkám, které mohou být při opakovaném používání zdravotním rizikem. Sám jsem kvůli tomu změnil svůj návyk a nahradil jsem petky skleněnou lahví.

Pokud byste se o problematice PET lahví a jejich opakovaného používání chtěli dovědět více, podívejte se na pořad A DOST!

Eko hadry na prach a úklid

To jako vážně? Není lepší použít roztrhané staré trencle? Vždyť by to mohl být i jeden z bodů pomalé módy.


Slow fashion: Jak za málo peněz získat hodně etiky?

→ → → Přečtěte si více! ← ← ←


Recyklovatelné/recyklované/rozložitelné pytle na směsný odpad

To jako vážně podruhé? Opravdu je zapotřebí kupovat něco, co se sice tváří eko, ale stejně to hned skončí na skládce/ve spalovně. Nejenže je to neekologické, ale i neekonomické. Prosím, nedělejte to!

To už raději použijte nechtěný plastový pytlík.

Krabičky, dózy a sklenice

Na jednu stranu odmítáme nakupovat produkty balené a na druhou si kupujeme obaly samostatně.

Prosím, zero waste není o tom vyhodit vše, co doma máte a je to plastové. Určitě nemusíte hned vyhodit všechny plastové krabičky, které už léta používáte jen z toho důvodu, že nerezové a skleněné jsou prostě více eko. O tom to určitě není!

Navíc, jak už jsem řekl, spoustu obalů, co si domů doneseme, můžeme používat do aleluja.

Není nic lehčího než skleničky od jogurtů použít na zavařeniny, skleničky od „lepších nutel“ použít jako skleničky na pití, krabičku od rostlinného másla nebo zmrzliny použít k zamrazení vývaru nebo třeba jako krabičku na svačiny, a tak bych mohl pokračovat dále.

Opakovaně použitelný toaletní papír

NE! Sorry jako, ale fakt ne.

A co si naopak pořídit?

Když člověk říká A, měl být říct i B. Když už jsem tedy napsal, co bych si nikdy nekoupil, tak je slušné napsat i o vychytávkách, které naopak zero waste život ulehčují. Psali jsme o nich:


Zajímalo by mě, jaké zero waste vychytávky byste si určitě nikdy nepořídili a proč, ale i ty, které jste si pořídili a posunuli vás v bezodpadovém životě dál. Napište do komentářů!

Matouš

PS: Líbí se vám to, co děláme? A rádi byste naši práci podpořili? Nyní můžete náš blog podpořit na Patreonu! Jsme rádi, za jakoukoliv podporu.

Podpořit na Patreonu!

34 komentářů / Napsat komentář

    1. Opravdu? A to i když ji pravidelně myjete a nenecháváte na slunci/teplotě? Budu rád za nějakou studii nebo více informací k tématu. Díky!

      1. https://www.stream.cz/adost/10017347-pet-lahve-proc-se-jich-mame-bat

        Tady máte rozbor PET lahví ~ viděla jsem to už před rokem a půl, od té doby PETky opakovaně nepoužívám… Doma mám aquaDream a v PETce kupuji jen sirup. .
        Jinak děravé ponožky (musí jich být hodně) skvěle poslouží jako výplň doma ušitého polštářku třeba z oblíbeného dětského trička, z kterého dítě už vyrostlo,ale nechcete se ho vzdát.. 🙂
        Do skleniček od přesnídávek, marmelád,jogurtů ~ zavařuji domácí marmelády, přesnídavky a kompoty 🙂
        Džus nemusíte kupovat v tetrapaku,ale snadno vyrobit doma s pomocí mixeru ( nebo smoothie makeru, pokud v mixéru by to nešlo ) ~ stačí tam naházet ovoce, vodu , trochu cukru , zapnout a je hotovo..

        1. Děkuji! To s petkami je pro mě nové, asi budu muset změnit svůj návyk a používat jinou lahev.

          A taky díky za tip na polštářky! 🙂

          1. U polštářku je potřeba ušít 2 obaly (1 na samotné ponožky a 1, který se bude prát, když se ušpiní ) .
            Já jsem si pořídila skleněnou lahev retap, ale má zacvakávací gumové víčko, které se v batohu může otevřít (ve sportovní kabelce,když stojí rovně a drží jí ostatní věci,tak bez problémů) . K Vánocům jsem dostala vysněnou GoodWood lahev a s ní jsem naprosto spokojená~ vevnitř je nerezová ocel , zvenku bambus a sítko 2v1 (celé se využije pro čajové lístky, rozšroubovaná polovina sítka na vylouhování ovoce ~krásně v lahvi drží a nepřekáží ) , horký čaj začíná mírně chladnout až po 3 hodinách. Oproti skleněné lahvi se myslím nerozbije. Vím, že jde o koupi nové věci,ikdyž doma mám jiné lahve, ale tady mi šlo i o desing,který mně nabádá častěji pít, což může pomáhat lidem,co občas ten pitný režim lajdají 🙂

          2. Děkuji za vás postřeh s lahvemi. Ono pokud to pomůže dodržovat pravidelný pitný režim, tak je to jen a jen dobře.

    2. My bydlime v byte a vermikomposter pouzivame,protoze nemame moznost kompostovat na zahrade. A je to super. Ale samozrejme jsme nekoupili novy (a drahy) a udelali jsme jej ze starych kyblu od barvy.
      Jinak co se tyce zbytecne eko vychytavky, tak za me jednoznacne drevene pribory.

      1. Vidíte, s těmi dřevěnými příbory mě to ani nenapadlo. Vlastně nevím o nikom, kdo by je reálně měl 😀 Ať slouží kompostér!

  1. Ono u těch eko lahví je to hlavně o tom (alespoň pro mě), že s pitím nepiju ještě další chemie z té PET lahve. Stačí, když je v létě horko a co špatného se ti do toho pití z toho plastu pustí. Za svobodna mi to bylo jedno, ale co mám dítě, tak bych ho toto pít nenechala. Proto jsem pro zdravější varianty plastů nebo nejlépe sklo či nerez. 😉 Jinak souhlasím. Existuje spoustu věcí, co nepotřebujeme.

    1. No tom asi něco bude. Otázka zní, nakolik jsou eko lahve eko, a hlavně, kolik jich ve skutečnosti potřebujeme. Ale díky za pohled!

  2. Nikdy neříkej nikdy, ale souhlasím se vším 😀 O PET lahvích jsem taky slyšela, že by se neměli opakovaně používat, my používáme flašky na kolo – darované nebo vyhrané. A pak ještě třeba odličovací tampónky, ty asi taky nikdy používat nebudu 😀

    1. Tak ono my máme dome i jednu dvě jiné láhve, kovové, na kolo a ještě termosku. Možná jsem mohl napsat, že mi připadá hloupé si nové kupovat jen kvůli designu, což hodně lidí dělá. :/ 🙂 Díky za komentář!

  3. Zdravím, používat půl roku PET láhev z obchodu opravdu není nejlepší nápad, párkrát možná ano, ale časem začne i ta PETka degradovat. 🙂 Přidávám tu stanovisko Hygienické stanice hlavního města Prahy a „článek“ v AJ navíc. https://www.bezpecnostpotravin.cz/pitny-rezim-je-dulezity-i-na-podzim-jak-pecovat-o-plastove-lahve-pohledem-hygienika.aspx

    https://www.cfs.gov.hk/english/programme/programme_rafs/programme_rafs_fc_02_16.html

    https://www.thoughtco.com/reusing-plastic-bottles-serious-health-hazards-1204028

    Sklo je na pití prostě nejlepší! 🙂

  4. Znovu použitelný wc papír?! Co?! Jako to fakt ne 😀 To mě dostalo. Čtu si hodně o Eco věcech (jsem začátečník v této oblasti) a některé věci vypadají lákavě, ale přesně, na co, když už to doma mám v jiné variantě? Nejprve to dopotřebuji (pokud to jde tak roztridim či použiji znovu) to co mám a potom se poohlédnu po šetrnější variantě. 🙂

    Moc pěkný článek

  5. Teda.
    Dobrý den!
    Děkuji za tento článek. Přiznám se, že se snažím chovat ekologicky, ale ZW stránky mě dost odrazují někdy až fanatickými názory. Nesoudím je, jsou ve vývoji také třeba, ale tento článek mě potěšil. Jsem zastáncem, když už to mám tak, to používám. O komposteru jsem uvažovala, ale nejsem žádný zemědělec a vozit pak hlínu na chalupu, nebo jí sypat v parku…nevím. Co se týká lahviček, většinou dětem pořídí nějaké pití prarodiče a to jim vydrží do další návštěvy, nebo něco doma máme, než zase něco dostanou. Jednou přinesly z jednoho fast foodu docela slušné nickneky a tak jim je vozím i na cesty.
    Též děkuji za inspiraci na poštářky, já z ponožek dělám psovi aportek. Vždy pak jen sundám vrchní roztrhanou vrstvu.
    A ještě se pochlubím :), pořídila jsem si teď výborné sklenice od rajčatového protlaku z jednoho běžného potravinového obchodu a jsou super, už se těším, jak do nich budu dělat domácí šťávy a sirupy. 🙂
    Přeji hezký den Katka

    1. Dobrý den! Jsem moc rád, že se vám náš blog líbí. Máme to úplně stejně, také mě odrazují ty fanatické postoje. Je lepší danou věc používat než ji hned vyhodit, i když zrovna hned není eko. Děkuji za tip na sklenice na sirupy! Matouš

  6. Konečne niekto s rozumom a nie len s „rozumami“!
    Súhlasím s tým, že zero waste by malo vznikať už doma a nie že vyhodím všetko, čo mám, aby som nakúpila „eko“. Nie je snáď ten prístup aj o obmedzení hromadenia a nakupovania? Hoci toaleťák je skutočne len na jedenkrát (v rámci cyklu) 🙂

  7. Opakovatelně použitelný papír bych fakt nedala. Já vím, že dětem se taky perou látkové plenky, ale toto fakt ne. V tomto případě zůstávám u klasiky. Kupujeme nebělený klasický Harmasan a jsme spokojení. Jinak bych si nikdy nekoupila jakékoliv brčko. Ani plastové jsem neměla už víc než 15 let, takže mi nijak nechybí. Hrnek na kávu taky nikdy. Investovali jsme do kávovaru, abych si mohla uvařit dobrou kávu doma a v klidu. Nepotřebuji usrkávat kávu za pochodu. Kompostér nám stojí na zahradě, ale chápu, že pro lidi v bytech je to dobrá pomůcka. Myslím, že není potřeba hned něco nakupovat, aby to bylo eko a zerowaste, když doma najdeme plno podobných věcí, které můžeme recyklovat nebo upcyklovat.

  8. Já jsem vlastník hned dvou kelímků na „kávu s sebou“. Byla to první „vychytávka“, kterou jsem si před rokem a půl pořizovala. Dnes bych možná ke stánku přišla i se zavařovačkou :). Jako zbytečné mě napadají ještě rozložitelné uchošťoury, které ovšem doma máme taky, protože manžel bez nich nemůže existovat 😀
    Většinu toho, co potřebujeme se snažím řešit z domácích zdrojů. Látkové pytlíky ze zbytků látek, kapesníky z povlečení, sklenice od všeho na skladování suchých potravin a koření. Lahve od džusů mám na mléko a zalévání kytek (ale toužím po krásné konvičce :)). A co není doma a po rodině hledám po bazarech nebo ve výměnných skupinách. Ale stejně vždycky zírám, co lidi všechno doma znovu využijí, viz míčky z ponožek, nebo polštářek z trička 🙂 No jo, mám se ještě co učit! 🙂

    1. Člověk se učí celý život 🙂

      Tak to si můžu s vašim manželem podat ruce, taky bych se bez bavlněných uchošťour neobešel, i když vím, že ručník/malíček bohatě stačí 🙂

  9. Ahoj,
    my teda vermikomposter pořídili a udělalo mi to velkou radost. Máme obrovskou kuchyni a rostlinných přebytků jsme měli pořád plný koš. Takže za cestou k redukci dalšího odpadu, jsme si jej pořídili 🙂
    Musím se přiznat, že mi nádoba na kafe fakt chybí, nejlépe z bambusu, protože je supr lehký,takže je to pro mě do budoucna, až dojdu do fáze že fakt jo, fakt mi chybí, začnu hledat, kde k němu přijít.
    Co se týká lahve, už jsem četla pet update, takže palec nahoru. Koupila jsem si jednou matonku ve skle a lahev se mi hrozně líbí a používám ji doteď, ale protože hodně jezdím na kole (je ta lahev fakt těžká) a hraju volejbal (v hale mám fakt strach, že ji balonem rozbijeme) takže mám v merku nějakou nerezovou aspoň litrovku, která bude nesmrtelná, lehká i do báglu a nepoteče.
    Co si nikdy asi nepořídím? To nevím, protože jsem to říkala o více věcech, které máme doma, ale dozrála jsem do toho, kdy už tady jsou a fungujou s námi..
    Ale s tím toaleťákem si to asi nerozmyslím, bambusové příbory mi přijdou jako blbost, když doma příbory máme a prostě na cesty berem ty..

    1. Ahoj!
      Díky moc za výživný komentář. Jak říkám, každý máme jiné potřeby a každý jsme jiní, takže úplně chápu, že vám třebas vermikompostér vyhovuje. Já jsem se zamýšlel nad tím, čím to je, že tolik lidí pije kafe „venku“ a neudělá si ho doma/na pracovišti, ale k ničemu jsem nedošel 😀
      Bambusové nádobí, potažmo příbory, tak ty bych si taky nekoupil.
      Matouš

      1. Já si kafe dělám i doma, to je jasné 🙂 Ale kolikrát jdu do města s dětmi a na to kafe mám chuť, ale ne vždy mám chuť si jít sednout i s dětičkama 😀 A máme s holkama krásný rituál, když jedeme na cvičení – holky jdou pro koláček a já pro kafíčko, tak tomu říkáme 😀

          1. A ještě třeba vlak. Tam kde nejsou vozíky nebo jídelák. Mám ráda ten relax, kdy jedu, koukám na krajinu a usrkávám kafe. Je to taky v klidu, ale jinde 🙂 A pak z vš na přednášky, některé by bez toho nešly 😀 A nebo jen pouhá změna místa – park, zaměstnání bez kávovaru apod…

          2. No jó, to mi kávoví nepijané asi nikdy nepochopíme 😀 Ale rozumím vám 🙂

  10. O kompostování ve městě toho moc nevíte, jinak byste vermikompostér nezmiňoval. V Praze má minimum lidí možnost kompostovat na zahradě. Venkovní kompost navíc ve městě mnohdy neschválí hygiena. Svoz bioodpadu do kompostáren zatím nefunguje. Vermikompostování a komunitní kompostování jsou tak jediné možnosti, jak kompostovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *