17 inspirativních cílů pro zelenější rok 2020

17 inspirativních cílů pro zelenější rok 2020

Ano, ano, už tady dlouho nebyl žádný nový článek a i nás to moc mrzí. Jen jsme toho teď měli moc. Ale od začátku roku se v našem společném životě odehrálo mnoho pozitivních změn, o které bychom se chtěli s vámi v tomto článku podělit a taky nastínit, co chystáme v roce 2020.

Začnu hned zostra: Konečně se nám povedlo se sestěhovat a tak si pomalu zařizujeme naši skromnou domácnost. A když pomalu tak fakt pomalu, protože to nechceme uspěchat, chceme v ní mít opravdu jen věci, které skutečně potřebujeme a zachovat ji minimalistickou a zároveň bez zbytečných odpadů (určitě to probereme v jednom z dalších článků). No a taky se udály změny v našich kariérách – Lucka vyměnila studium za práci na základní škole a já dostal nabídku na překlad knihy.

Sice teď trávíme prací mnohem více času než dříve, ale nebojte na blog jsme nezanevřeli a rádi bychom ho v roce 2020 zase posunuli o kus dál. A nejen blog, ale i náš přístup k planetě.

Blog

  • Překopat vzhled. Zdálo se nám, že už jsme vyčerpali možnosti původního vzhledu blogu a řekli jsme si, že to chce změnu. Změnu k minimalističtějšímu vzhledu. Změnu k větší přehlednosti a účelovosti. (Mimochodem, už jsme velký kus práce na něm udělali. Jak se vám líbí?)
  • Otevírání nových témat. Asi jste už zvyklí, že se snažíme vždy alespoň částí článků otevírat témata, o kterých se na jiných zaměřením podobných blozích nedočtete. I když ta témata nemusí být v eko-komunitě nutně trendy a mohou být často kontroverzní.
  • Data, data, data. Ano, snažíme se stavět na datech. Existuje spousta argumentů pro i proti čehokoli, ale jejich skutečnou sílu lze ověřit pouze daty. Navíc: bez dat by nebylo pravdy.
  • Pokračování ve smysluplných spolupracích. Víte, že dlouhodobě používáme produkty z eshopu Econea.cz a taky dáváme prostor a podporujeme nejen na blogu, ale i na Instagramu jakékoli zelené snahy, ať už jde o jednotlivce, skupiny, značky či podniky.

Jídlo

  • Jíst méně masa, mléčných výrobků a průmyslově zpracovaných potravin. Asi už víte, že Lucka je vegetariánka a já, že jsem si maso dopřával víceméně jen o víkendu, tak v tomto trendu bych rád pokračoval. Navíc bychom rádi omezili i mléčné výrobky, ale hlavně průmyslově zpracované potraviny, které často nejsou OK svým složením a zároveň s sebou většinou nesou větší uhlíkovou stopu a odpad.
  • Méně vyhazovat jídlo a předcházet jeho plýtvání. Myslím, že tenhle bod v podstatě už z 99 % plníme, ale rádi bychom ještě přidali a hlavně si tu míru neplýtvání udrželi a ideálně jí inspirovali i lidi kolem sebe.
  • Research: bio vs. lokální potraviny z pohledu CO2. Otázka, kterou si už dlouhou dobu pokládáme a rádi bychom si ji definitivně zodpověděli. Takže, v roce 2020 očekávejte další studii, tentokrát tedy na téma Bio vs. lokální potraviny z pohledu CO2.

Doprava

  • Dovolená opět vlakem. Dovolenou v roce 2019, ale i v předchozích letech jsme absolvovali čistě vlakem, resp. hromadnou dopravou a v tom bychom také rádi pokračovali. Myslíme si totiž, že má smysl cestovat nejen bez odpadu a vlak je dle nás nejlepší varianta, jak toto přání naplnit.
  • Nekoupit si auto. U hodně mladých párů je většinou první větší investicí společný automobil, ale my se mu zatím úspěšně zubynehty bráníme a věříme, že nám to vydrží i během celého roku 2020. Je fakt, že nám v tom pomáhá skutečnost, že to nemáme daleko do práce a obecně kraj, ve kterém žijeme má poměrně dobře zmáklou hromadnou dopravu.
  • K maximu cest využívat hromadnou dopravu a když už autem, tak plným.

Odpad

  • Dostat komunál na 0. I když se snažíme dostat naši produkci odpadu na 0 a vše, co vyprodukujeme vytřídit k recyklaci, tak jsou stále obaly, které bohužel jinam než do směsného/komunálního odpadu nepatří. Rádi bychom mu předcházeli tím, že budeme ještě více nakupovat bez obalu nebo v obalech, které se dají recyklovat/upcyklovat nebo třeba kompostovat.
  • Research: Srovnání jednotlivých materiálů nejen z pohledu CO2. Už delší dobu nosíme v hlavě myšlenku, že všechny typy obalů si nejsou rovny. Tedy minimálně z pohledu materiálu, ze kterého byly vyrobeny, množství CO2, které je třeba na jejich výrobu a případnou recyklaci, ale taky z pohledu jejich opětovného využití/upcyklování. Chystám tedy studii, když už ne 100% zero-waste, tak aspoň s co nejnižší stopou.
  • Častější čištění lesa a zapojit i přátelé. Loni jsme z lesa odnášeli odpadky poměrně často, ale upřímně ve dvou lidech toho zase tolik neutáhnete. I přesto bychom v tom moc rádi pokračovali a snad i zapojili přátelé a další lidi.

Oblečení

  • Naučit se mít rádi oblečení, které už máme ve skříni. Oděvní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí (především vody). Rádi bychom se tedy s Matoušem zaměřili na vytváření efektivního šatníku, ve kterém budou kousky, které opravdu nosíme a naučili se kombinovat ty kousky, které už v našem šatníku jsou. Zamezíme tak zbytečným impulzivním nákupům a zbytečnému vyhazování kusů oblečení (spousta kusů oblečení se totiž v důsledku nepoužitelnosti vyhodí na skládku, kde se bohužel nerozloží a napáchají jen škodu).
  • Nakupovat co nejvíce z druhé ruky. Pro mě už běžná rutina, pro Matouše ještě něco, k čemu bude muset najít cestu. Nakupováním věcí z druhé ruky světíme druhé pravidlo zero-waste života – reduce REUSE recycle. Tím, že se snažíme nakupovat second-handově, dáváme věcem druhou šanci a zbytečně neplýtváme občas drahocennými zdroji.
  • Investovat do kvalitního etického kousku. Pokud už se ale rozhodneme si na sebe koupit nový kousek, nechť je etického původu a svou nadčasovostí vydrží v našem šatníku co nejdéle. Díky poctivé práci jde často o dražší koupi, v budoucnu se však investice do něj vyplatí (můžu to dosvědčit).

Peníze

  • Investovat do smysluplných ekologických projektů, charit či společností. Jednoduše hospodařit v souladu s minimalismem a etikou tak, jak jsme psali už v článku Minimalistické a etické finance.

Pokud jste dočetli až sem, jsme moc rádi, protože věříme, že i vy sami jste si předsevzali podobné zelené cíle, které mohou pomoci zachovat naši planetu Zemi alespoň v takovém stavu, v jakém ji máme my. Budeme taky rádi, když se o své cíle pro rok 2020 podělíte v komentářích!

Lucie a Matouš


Použité odkazy na články:

14 komentářů / Napsat komentář

  1. Luci, Matouši, odkud jste? Nechcete být Trash Hero? Pokud už děláte úklidy a chtěli byste ve větším a častějc, tahle parta by vás brala všema deseti! 🙂

    1. Ahoj, žijeme blízko Nového Jičína. O Trash Heroes jsme už slyšeli, ale zatím jsme se nijak neangažovali. Odpadky sbíráme spontánně na vycházkách, když máme zrovna chuť, a občas do toho zapojujeme i přátele. 🙂 zkoukneme vaše stránky a případně bychom se ozvali 🙂 (Nechceme, aby to vyznělo jako výmluva, ale nejsme příliš sociální a tak většinou sbíráme sami.) Díky moc a a ahoj!

  2. Jste boží!:) Jsem ráda, že je nás, přírodymilovníků, čím dál tím víc:))) …a jen, co se týče bio x lokálního, soucítím:) Já se snažím jet biolokální bomby, ale když to nejde, upřednostňuju spíš lokální. Na Vaše studie tu budu číhat:)

    1. Jéé, moc děkujeme za pozitivní slova! Na tu studii jsme taky moc zvědavý, ono pocitově je skvělé obojí, uvidíme co řekne CO2 🙂 ale jak píšete, ideální je BIOLOKÁLNÍ 🙂

  3. Já musím nějak zezelnat muže. Například nesympatizuje s látkovými plenkami, které chci používat. V dnešní době je to s nimi jednoduché, stačí vyprat na šedesát, tak proč bych denně vyhazovala tolik jednorázových? Nějaký balík po ruce samozřejmě mít budu, ono vyrazit na celodenní výlet a pak v batohu tahat několik špinavých látkovek by asi nebylo zrovna příjemné… 😀 Všeho s mírou.
    Taky chce, abych si udělala řidičák a koupila si auto, bez toho přece nemůžu s dítětem fungovat. Přece s ním nebudu jezdit autobusem! No, já radši autobusem pojedu, aspoň se mu budu moct plně věnovat. Nebo půjdu pěšky, jsem na to zvyklá.
    Rodiče si auto pořídili, když mi bylo deset. A zvládli to! Nikdy jsem se pak nenaučila zneužívat lidi k odvozu. Vždycky jsem hledala autobusy nebo vlaky. Kolikrát mě překvapilo, když kamarádky volaly rodičům, aby nás odvezli, když jsme třeba byly jen na opačném konci města. Oproti jízdě autobusem to vlastně ani nijak neušetřilo čas, když rodiče museli jet autem tam a zpátky.
    Muž mi tady trochu bojkotuje i třídění odpadu, ale v tom jsem hodně přísná, takže má smůlu. Celkově má dost nešťastný přístup, musím si ho nějak vychovat… 😀 Péči o životní prostředí v sobě vůbec nemá zakořeněnou, což je dost škoda.

    1. Kájo, ono je to dítě od dítěte. Já nakonec byla ráda, že mám jednorázové. Obě děti do cca 8 měsíců reflux, takže cca 10 plen na den pod hlavičku, 3x otočené dvě rychlozavinovačky a někdy i 13 bodiček. Ublinkávaly a ublinkávaly neustále a já nesnášela, aby byly poblinkané. Na druhou stranu jsem se snažila je co nejdříve naučit bez plen. Takže doma byly cca od 1,5 roku a venku už ve dvou letech bez nich. Vtipné to pak bylo, když jsme jeli na dovolenou a prcek celou cestu autem řval, že nechce plenu, že je velkej a řekne si. Ono kdyby se jelo po silnici, tak bez těch plen byl, ale po dálnici to nešlo.
      Jinak já aut mám, ale celou mateřskou jsem jezdila max. k lékaři a to jen, když bylo špatné počasí. Jinak jsem chodila všude pěšky. Zato teď bez auta ani ránu. Do práce to mám autem 15 min a MHD 60min. Pokud vezu děti do školy, tak je to 25min autem a MHD bych to dávala za 1,5 hod. No a to je opravdu rozdíl. Raději autem a ušetřený čas věnuji dětem. Vše je o prioritách.
      Jinak manžel je na třídění vpohodě. Dokonce máme doma i kyblík na bio a to byl vlastně jeho nápad. Jediné co bych doma chtěla a neprošlo mi jsou žížaly. Prý mi stačí kompostér na zahradě. Třeba jednou budu mít v kuchyni žížalí farmu :-).
      Lucie

  4. Děkuji za pěkné počtení, a zároveň moc prosím o podporu Evropské petice proti brutálnímu lovu žraloků, odřezávání ploutví živým žralokům atd. Žraloci jsou krásná zvířata a potřebují naše zastání. Šiřme, informujme, podepisujme. Postavme se proti nesmyslé krutosti.

    https://eci.ec.europa.eu/012/public/#/screen/home.

    Děkuji. W.

  5. Velmi zajímavý článek a skvělá inspirace 🙂 Já se v poslední době snažím více přemýšlet o jídle.. k dalším se musím dopracovat 😀 🙂

    1. Děkujeme! 🙂 Jsme rádi, že naše cíle slouží pro někoho jako zdroj inspirace. 🙂 Jaké cíle se snažíte ve stravování naplňovat vy? Pokud to není tajemství? 🙂 Mějte fajn den, Lucie

    1. Moc děkujeme. 🙂 Je to samozřejmě běh na dlouhou trať. Nejde o to nevytvářet žádný odpad – jenom bychom rádi co nejvíce omezili ten, který je zbytečný (plast, papír apod.) a hledali spíše alternativy. Taky držíme palce na zelené cestě. Mějte fajn den, Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *