17 inspirativních cílů pro zelenější rok 2020

17 inspirativních cílů pro zelenější rok 2020

Ano, ano, už tady dlouho nebyl žádný nový článek a i nás to moc mrzí. Jen jsme toho teď měli moc. Ale od začátku roku se v našem společném životě odehrálo mnoho pozitivních změn, o které bychom se chtěli s vámi v tomto článku podělit a taky nastínit, co chystáme v roce 2020.

Začnu hned zostra: Konečně se nám povedlo se sestěhovat a tak si pomalu zařizujeme naši skromnou domácnost. A když pomalu tak fakt pomalu, protože to nechceme uspěchat, chceme v ní mít opravdu jen věci, které skutečně potřebujeme a zachovat ji minimalistickou a zároveň bez zbytečných odpadů (určitě to probereme v jednom z dalších článků). No a taky se udály změny v našich kariérách – Lucka vyměnila studium za práci na základní škole a já dostal nabídku na překlad knihy.

Sice teď trávíme prací mnohem více času než dříve, ale nebojte na blog jsme nezanevřeli a rádi bychom ho v roce 2020 zase posunuli o kus dál. A nejen blog, ale i náš přístup k planetě.

Blog

 • Překopat vzhled. Zdálo se nám, že už jsme vyčerpali možnosti původního vzhledu blogu a řekli jsme si, že to chce změnu. Změnu k minimalističtějšímu vzhledu. Změnu k větší přehlednosti a účelovosti. (Mimochodem, už jsme velký kus práce na něm udělali. Jak se vám líbí?)
 • Otevírání nových témat. Asi jste už zvyklí, že se snažíme vždy alespoň částí článků otevírat témata, o kterých se na jiných zaměřením podobných blozích nedočtete. I když ta témata nemusí být v eko-komunitě nutně trendy a mohou být často kontroverzní.
 • Data, data, data. Ano, snažíme se stavět na datech. Existuje spousta argumentů pro i proti čehokoli, ale jejich skutečnou sílu lze ověřit pouze daty. Navíc: bez dat by nebylo pravdy.
 • Pokračování ve smysluplných spolupracích. Víte, že dlouhodobě používáme produkty z eshopu Econea.cz a taky dáváme prostor a podporujeme nejen na blogu, ale i na Instagramu jakékoli zelené snahy, ať už jde o jednotlivce, skupiny, značky či podniky.

Jídlo

 • Jíst méně masa, mléčných výrobků a průmyslově zpracovaných potravin. Asi už víte, že Lucka je vegetariánka a já, že jsem si maso dopřával víceméně jen o víkendu, tak v tomto trendu bych rád pokračoval. Navíc bychom rádi omezili i mléčné výrobky, ale hlavně průmyslově zpracované potraviny, které často nejsou OK svým složením a zároveň s sebou většinou nesou větší uhlíkovou stopu a odpad.
 • Méně vyhazovat jídlo a předcházet jeho plýtvání. Myslím, že tenhle bod v podstatě už z 99 % plníme, ale rádi bychom ještě přidali a hlavně si tu míru neplýtvání udrželi a ideálně jí inspirovali i lidi kolem sebe.
 • Research: bio vs. lokální potraviny z pohledu CO2. Otázka, kterou si už dlouhou dobu pokládáme a rádi bychom si ji definitivně zodpověděli. Takže, v roce 2020 očekávejte další studii, tentokrát tedy na téma Bio vs. lokální potraviny z pohledu CO2.

Doprava

 • Dovolená opět vlakem. Dovolenou v roce 2019, ale i v předchozích letech jsme absolvovali čistě vlakem, resp. hromadnou dopravou a v tom bychom také rádi pokračovali. Myslíme si totiž, že má smysl cestovat nejen bez odpadu a vlak je dle nás nejlepší varianta, jak toto přání naplnit.
 • Nekoupit si auto. U hodně mladých párů je většinou první větší investicí společný automobil, ale my se mu zatím úspěšně zubynehty bráníme a věříme, že nám to vydrží i během celého roku 2020. Je fakt, že nám v tom pomáhá skutečnost, že to nemáme daleko do práce a obecně kraj, ve kterém žijeme má poměrně dobře zmáklou hromadnou dopravu.
 • K maximu cest využívat hromadnou dopravu a když už autem, tak plným.

Odpad

 • Dostat komunál na 0. I když se snažíme dostat naši produkci odpadu na 0 a vše, co vyprodukujeme vytřídit k recyklaci, tak jsou stále obaly, které bohužel jinam než do směsného/komunálního odpadu nepatří. Rádi bychom mu předcházeli tím, že budeme ještě více nakupovat bez obalu nebo v obalech, které se dají recyklovat/upcyklovat nebo třeba kompostovat.
 • Research: Srovnání jednotlivých materiálů nejen z pohledu CO2. Už delší dobu nosíme v hlavě myšlenku, že všechny typy obalů si nejsou rovny. Tedy minimálně z pohledu materiálu, ze kterého byly vyrobeny, množství CO2, které je třeba na jejich výrobu a případnou recyklaci, ale taky z pohledu jejich opětovného využití/upcyklování. Chystám tedy studii, když už ne 100% zero-waste, tak aspoň s co nejnižší stopou.
 • Častější čištění lesa a zapojit i přátelé. Loni jsme z lesa odnášeli odpadky poměrně často, ale upřímně ve dvou lidech toho zase tolik neutáhnete. I přesto bychom v tom moc rádi pokračovali a snad i zapojili přátelé a další lidi.

Oblečení

 • Naučit se mít rádi oblečení, které už máme ve skříni. Oděvní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí (především vody). Rádi bychom se tedy s Matoušem zaměřili na vytváření efektivního šatníku, ve kterém budou kousky, které opravdu nosíme a naučili se kombinovat ty kousky, které už v našem šatníku jsou. Zamezíme tak zbytečným impulzivním nákupům a zbytečnému vyhazování kusů oblečení (spousta kusů oblečení se totiž v důsledku nepoužitelnosti vyhodí na skládku, kde se bohužel nerozloží a napáchají jen škodu).
 • Nakupovat co nejvíce z druhé ruky. Pro mě už běžná rutina, pro Matouše ještě něco, k čemu bude muset najít cestu. Nakupováním věcí z druhé ruky světíme druhé pravidlo zero-waste života – reduce REUSE recycle. Tím, že se snažíme nakupovat second-handově, dáváme věcem druhou šanci a zbytečně neplýtváme občas drahocennými zdroji.
 • Investovat do kvalitního etického kousku. Pokud už se ale rozhodneme si na sebe koupit nový kousek, nechť je etického původu a svou nadčasovostí vydrží v našem šatníku co nejdéle. Díky poctivé práci jde často o dražší koupi, v budoucnu se však investice do něj vyplatí (můžu to dosvědčit).

Peníze

 • Investovat do smysluplných ekologických projektů, charit či společností. Jednoduše hospodařit v souladu s minimalismem a etikou tak, jak jsme psali už v článku Minimalistické a etické finance.

Pokud jste dočetli až sem, jsme moc rádi, protože věříme, že i vy sami jste si předsevzali podobné zelené cíle, které mohou pomoci zachovat naši planetu Zemi alespoň v takovém stavu, v jakém ji máme my. Budeme taky rádi, když se o své cíle pro rok 2020 podělíte v komentářích!

Lucie a Matouš


Použité odkazy na články: