Jak změnit svět nebo alespoň své okolí

Jak změnit svět nebo alespoň své okolí

Někdy mám pocit, že si všichni žijeme tak trochu pro sebe, že nás příliš nezajímá, co se děje za branami naší vlastní domácnosti, a to i když jsme třeba nadšenci do ekologie a svým jednáním se snažíme o zelenější svět. Jenže pokud chceme změnit svět, sami to nezvládneme, a holt budeme muset překročit práh a naší činností zušlechťovat tam, kde je to třeba.

A o pár takových nápadů, jak zušlechťovat své okolí, se s vámi podělím v dnešním článku. Pojďme na něj!

Co mohu udělat sám?

Jít příkladem někdy stačí k tomu, abychom upoutali ostatní. Poté už zapůsobí lidská psychologie a tzv. stádní chování (bez jakékoli negativní konotace). Než se nadějeme je na světě trend, který hýbe jeho šrouby. Každé velké hnutí začalo u malého jednotlivce.

Staňte se Trash hero

Ne, nebojte se, určitě není třeba se někde registrovat nebo zapojovat. Určitě se můžete stát trash hero i sami za sebe. Smyslem hnutí Trash hero, Waste Buster nebo třeba Čistý výlet jsou prakticky dvě jednoduché myšlenky:

  • nezanechám po sobě v přírodě žádný odpad
  • naopak z ní odpad odnáším, tedy ten, který v ní zanechal někdo přede mnou

Pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak přírodě pomoci! Navíc podle studií (kniha Bod zlomu Malcolm Gladwell) má takové jednání širší pozitivní dopad. Obecně platí, že na místo, kde se už nějaké odpadky nacházejí, nemá člověk problém odhodit další. Naopak na místo, které je vše “čisté”, už takové nutkání naráží na jisté vnitřní morální limity. (Mimochodem, tam kde je “uklizeno”, je nižší riziko kriminality. Viz. zaneřáděné vlakové podchody apod.)

Navíc vedle těchto organizací a míst, kde můžete své úlovky sdílet, existuje i množství akcí, které jsou zaměřené právě na úklid. Tou nejvýznamnější u nás je Ukliďme Česko, která se koná už několikátý ročník po sobě a letos připadá na 6. dubna. Pokud budete mít chuť, určitě se zapojte!

Jistě, nemusíte se nutně nějak organizovat a do přírody vyrazit sami. Jako my s Lucií. Jo a taky sdílíme naše odpadové úlovky na Instagramu a budeme rádi, když nás tam začnete sledovat.

Ještě bych rád upozornil na fakt, že pokud je množství odpadu na místě veliké a není ve vašich silách ho uklidit samostatně, využijte aplikaci Zlepšeme Česko. Díky ní se vaše hlášení dostane ke správným lidem (zastupitelům dané lokality, správcům lesa apod.) a ti už se o nápravu postarají.

Sázejte, co se dá

Asi už to trochu vyplynulo z předešlých článků, ale miluji stromy a obecně sázení, půdu. A není to jen o tom, že by mě bavilo zahradničení nebo se mi líbilo, jak co kvete, ale skutečně se domnívám, že stromy mají nezastupitelnou roli v přírodě. Jen si vezměte, co vše je na ně vázáno. Slouží jako zdroj potravy, ale i jako skrýš živočichům. V jejich stínech se daří mechu a ten zase pomáhá zadržovat vodu v krajině, a tak nevysychá. Jak jsem řekl v článku o uhlíkové stopě, vše souvisí se vším.

Na vyčtení všech důvodů, proč sázet stromy nebo cokoli jiného tady není místo, ale opravdu, pokud budete mít možnost – určitě sázejte. Ideálně kvetoucí rostliny, které tady budou i pro včely, ale i další hmyz.

Mimochodem, říká se, že bez včel by zaniklo lidstvo. Určitě si pusťte Apel na DVTV, který na toto téma upozorňuje.

Co mohu udělat ve vztahu k ostatním?

Samozřejmě do předchozích nápadů se můžete pustit i s někým, ale jsou činnosti, které holt sami nezvládneme, ale mají význam a přispívají k zelenější planetě.

Přemluvte svého zastupitele

Miluju demokracii a nejvíce mě vždy naštve hláška, že jsou oni – politici vs. my – občané. Ve skutečnosti jsme jen my a naší volení zástupci jsou naším obrazem. Já nikdy neměl tendenci házet flintu do žita. Naopak mám neustálé nutkání něco měnit. A tak jsem už napsal pár osobních zpráv či emailů našim zastupitelům.

  • Jednou upozornil na to, že kontejnery na tříděný odpad by stálo za to vyvážet častěji, protože jsou stále k prasknutí a lidi staví svůj odpad okolo nich.
  • Podruhé, když jsem se už nemohl dívat na chátrající kapličku, kolem které jsem pravidelně jezdíval vlakem do školy.
  • Naposledy, a to bylo ještě dlouho před volbami, jsem místního místostarostu upozornil, že by stálo za to vyčlenit část financí na participativní rozpočet a zapojit občany. K mému údivu jsem tento bod našel ve volebním programu vítězné strany v posledních volbách do zastupitelstva. Na jeho prosazení se teprve pracuje, ale určitě to budu sledovat.

Skvělý tip jsem dostal od jedné z našich čtenářek k článku o bezodpadové starosti o svého pejska. Psala, že upozornila zastupitele v obci, kde žije, aby nahradili obyčejné pytlíky na psí exkrementy těmi rozložitelnými. Netrvalo dlouho a provedli potřebné změny.

Iniciujte setkání

Ať už půjde o semináře nebo jen povídání o tématech, které mají za cíl tvořit zelenější planetu, nebo třeba setkání v rámci různých swapů, bazárků, dobročinných akcí apod.

Vzdělávejte sebe i své okolí

Vím, že tohle je šíleně otřepaná fráze, ale opravdu má význam. Copak někdo z nás chce po vystudování školy ustrnout na místě? Snad ne. Navíc, když se podíváme na různé žebříčky životní úrovně a životního štěstí, tak na jejich vrcholu jsou vzdělaní lidé. Určitě není od věci jít štěstí naproti. (A teď neumluvím jen o institucionálním vzdělání.)

Možností, kde se vzdělávat je milion, ať už jde o:

A jak vzdělat své okolí? Jednoduše. Stačí zprostředkovat vše zmíněné, ať už sdílet, darovat či půjčit knihu, pobavit se o svých zkušenostech. To vše se počítá!

Já si teď v městské knihovně vyhlédl knihu Odpady od T. H. Eriksena. Četli jste ji?

Dejte prostor a podpořte

Dnešní doba je úžasná v tom, že prakticky kdokoli se může živit tím, co ho skutečně baví nebo si tím alespoň přivydělat. Být tvůrce je skvělé, ale obtížné. Pokud se o něco snažíte sami na sebe, jistě to potvrdíte. Mnoho lidí vám řekne, že to by zvládli taky a zadarmo apod. Jenže nevidí pozadí vaší práce, hodiny strávené tvořením, platby záloh, daní, různých poplatků, nákladů na materiál a kdoví čeho.

Vždyť bez těchto malých tvůrců by se společnost nikam neposouvala a stála na místě. Není proto od věci podpořit něco nového a malého. Ať už jde o blogera, řezbáře nebo třeba stánek s domácími štrůdly.

Nebuďte lhostejní…

…a předtím, než začnete napadat, zamyslete se, jaké by to bylo v kůži vašeho “protivníka”.

U několika našich článků bohužel vznikají někdy až příliš agresivní diskuze, obzvláště ve FB skupinách. Spousta takových internetových svalovkyň a svalovců, hned napíše, že jde o žvást nebo že je autor idi*t apod.

Je to opravdová škoda. Při tom k tomu, aby se nešířila nenávist a agresivita stačí napsat: “Nesouhlasím s vámi a toto jsou důvody proč xyz…” Nejen, že se tak člověk nechová jako hulvát, ale poskytne tak i zpětnou vazbu, případně konstruktivní kritiku, ze které se dá čerpat. Prosím, před tím, než napíšete nenávistný komentář, zamyslete se nad tím, jaké by to bylo být v kůži vašeho názorového oponenta.

.

Mimochodem, pro naše nejvěrnější čtenáře jsme založili Patreon, díky kterému nás mohou transparentně podpořit a získat spoustu výhod. Určitě to prostudujte!

A jak měníte své okolí k lepšímu vy? Podělte se s námi v komentářích!

Matouš

3 komentáře / Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *