Ano, vím, že už jsou toho plná média a fakt nechci být dalším, kdo vás bude strašit nějakými z kontextu vytrženými čísly. To fakt ne! Ale myslím si, že existují i věci pozitivní na pandemii a těm bych se dnes rád věnoval. A třeba vám trochu zoptimističnil pohled na celou situaci. Pojďme na to!
Čas
Svět se zastavil.
Tedy ne tak úplně. Řekl bych, že v některých profesích životní tempo poměrně zrychlilo a naopak v některých se opravdu svět zastavil. V naší domácnosti je to přesně půl na půl.
Nejsem sice ani zdravotník, ani pracovník bezpečnostních složek, sociálních služeb či řidič, ale (to už možná víte) back-officový pracovník jedné banky a musím říct, že tolik přesčasů, víkendů, nervů a pospíchání jsem snad za celou dobu pracovního poměru nezažil. Jo, asi by to bylo jiné, kdybych nedělal zrovna na úvěrech. Na druhou stranu mám radost, že i my jako banka jdeme lidem naproti a pomáháme jim – jak to jen jde – s odklady splátek a dalšími “ústupky”.
Přečtěte si o Minimalistických a etických financích.
No a naše něžná polovička, Lucie, zase zastává tu profesi – pracuje ve školství jako vychovatelka/školní asistentka – kde se opravdu svět zastavil. (I když benefity toho jejího “volna” využívám také. Haha. Lucie se o mě nejvíce stará.)
Myslím, že je super, pokud patříte mezi ty lidi, kterým se díky pandemii povedlo zpomalit a třeba to na vás nemělo nějaký negativní dopad (ekonomický,…). (Vlastně vám tak trochu i závidím.)
Náš tip:
Zkuste takto nabytý čas nějak smysluplně využít. Nemusí to být nutně léta zanedbávaný úklid půdy, ale třeba trocha zahradničení přerušována čtením knih, na které jste od Vánoc nesáhli.
Myslím, že je super nápad – a Lucie je toho zdárným příkladem – vyzkoušet něco netradičního, něco, co jste už dlouho chtěli vyzkoušet a zatím jste se k tomu nedostali, třeba ruční práce. Lucka se takto pustila do šití – a vlastně i teď, když píšu tento článek pracuje na svých nových šatech.
Slow fashion
Čas není to jediné pozitivní na pandemii. Myslím, že jste tak trochu tušili, že od Lucčiného šití rovnou přejdu k slow fashion. Ano, jsem úplně nadšen tím, co se kolem děje. Tím jak jsme se my Češi chytili roušek a jejich šití nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Myslím, že i spousta z nás se k šití právě dostala díky rouškám. Lucka sice už před rouškama pár pokusů se šitím měla, ale byly to opravdu úplné začátky. No a co se začaly dělat roušky a Lucka jich od úplně první nedokonalých až po naprosto dokonalé vyrobila nižší desítky, nejen pro nás a rodinu, ale i pracovníkům jedné stavební firmy.
No a když už si tak šila ty roušky, řekla si, že proč už se rovnou nepustit do něčeho “většího” 🙂 No posuďte sami:
Myslím, že tomu ještě napomohlo zavření těch velkých obchodů s oblečení, že si dnes mnoho lidí, co šilo roušky, pustilo do svého prvního šití vlastního oblečení. (Ano, samozřejmě, určitě takových lidí bylo hodně i před tím.)
Navíc to má mnohem větší impact než se zdá:
- dochází ke snížení prodeje fast fashion,
- podporují se naopak prodejci šicích strojů, galanterie a různé DIY obchůdky,
- lidé se vracejí k řemeslu, které na západě prakticky vymizelo a mají možnost opět dělat něco kreativního, jiného, originálního,
- každý, kdo se do šití pustí, si najednou uvědomí ohromnou hodnotu samotného kusu oblečení, ale i práce a taky ceny slow fashion, toho, že je skutečně oprávněná a dává smysl.
Náš tip:
Na roušku jste si už troufli? Tím pádem je čas zkusit něco “většího” a užijte si výše vyjmenovaných benefitů 🙂 Nebojte, Lucie doporučuje časopis Burda, YouTube videa a FB skupiny (třeba tuhle nebo tuto)
Solidarita
A to nejdůležitější samozřejmě na konec. Osobně, pokud je něco opravdu pozitivní na pandemii, tak to dle mého je to ohromná vlna solidarity, kterou s sebou přinesla. Ať už šlo o samotné šití a darování roušek, různé akce na podporu zdravotnického personálů, spousta akcí a sbírek na pomoc drobných živnostníků, kteří s karanténou prakticky ze dne na den přišly o své živobytí, a spousty dalšího.
My s Lucií, i přes drobné příspěvky finanční na tyto “akce/sbírky”, jsme se spíše rozhodli pro přímou podporu a tady bychom rádi dali několik našich tipů, co podpořit a co podporujeme my, kromě již zmíněných darovaných roušek.
Rozdělili jsme je do tří kategorií:
Jídlo, pití, mlsání
Zavřené restaurace, jídelny a kavárny a desetitisíce lidí prakticky bez příjmu nás přiměli zamyslet se, a i přesto, že jsme prakticky doteď si každý den v týdnu vařili, jsme se rozhodli alespoň jednou týdně někoho podpořit a objednat si jídlo u těch, kteří nabízejí možnost podat přes okýnko. Tito lidé tak mají možnost alespoň částečně pokrýt své náklady a vydělat si.
Za nás chceme vyzdvihnout burgrárnu R&B Bistro, kterou jsme si opravdu zamilovali, resp. jejich vynikající vegetariánský burgr a upřímně, já jsem často na takové banální (dle Lucie hloupé) věci, jako je dokonalá obsluha. Za mě zde pracuje pan číšník s velkým Č, takový který se vás zdvořile zeptá, co si dáte, poradí, popřeje dobrou chuť a pak ještě zjistí, zda bylo vše v pořádku a chutnalo – upřímně, takových je dnes jako šafránu. (Ano, jsem tak trochu gastrosexuál, už mlčím 😀 )
A druhý tip je na kavárnu Doma a na jejich naprosto dokonalé dortíky a samozřejmě i kávu a další pochutiny. A je fakt, že někteří mí single kamarádi tam chodí nejen kvůli kávě 😛 Mimochodem, o kavárně Doma psal i herec Lukáš Heljík ve své Gastromapě.
Knihy, knihy a zase knihy
To, že jsme páreček totálních knihomolů, už asi trochu tušíte. A proto na našem seznamu knihy nesmí v žádném případě chybět. Myslím, že nejlépe o situaci na knižním trhu mluvil Mikoláš Tuček, který je mimochodem jakýmsi garantem akce LINKA 451 ANEB ZACHRAŇTE KNÍŽKY!, díky které se vybralo už více než 2,6 milionu korun na podporu malých nakladatelství, které teď obzvlášť trpí.
Sami jsme se rozhodli přispět koupí knih (Lucie e-knih).
Za nás bych rád zmínil určitě nakladatelství Jan Melvil, od kterého jsme četli opravdu hodně knih. Určitě bych vyzdvihl knihu Faktomluva, o které jsme psali i článek. Ale taky třeba knihy: Proč spíme, Jídlo na prvním místě, Konec prokrastinace a další.
Dále třeba nakladatelství 65. pole, které se vedle nádherně ilustrovaných knih proslavilo vydáváním knih ekonoma-filosofa Tomáše Sedláčka, kterého mám moc rád. Akorát jsem od nich dočetl velmi zajímavou knihu Rozhovory na hraně zítřka, kterou jednoznačně doporučuji. Má tendenci rozšiřovat obzory a je v ní mnohokrát diskutováno téma ekologie.
A taky bych rád vyzdvihl jedno nakladatelství, kde se musím přiznat, že jsem ještě nic nečetl, ale už dlouhou dobu sleduju a vybírám, co si objednat. Jde o nakladatelství Kazda, které má nádherné knihy o přírodě a myslím, že se hlavně proslavilo vydáním překladu knihy Tajný život stromů lesníka Petera Wohllebena. (četli jste ji?)
Mimochodem, máte nějaké vlastní oblíbené malé nakladatelství? Dejte nám tip a třeba i na konkrétní knihy. Budeme moc rádi!
Ekologie, zero waste a zdravá domácnost
V tomto budeme opět lokální a vyzdvihneme naši hojně navštěvovanou Dobrou čočku, kde – jen tak mimochodem – pracuje Lucčina ségra. Je to vlastně mix. vege-restaurace/jídelny, kde se vaří vynikající káva a pečou skvělé dortíky. Navíc jde o obchod se zdravou výživou a poslední měsíc rozjíždějí vlastní bezobalový sortiment, který už testujeme (obzvlášť sušené plody a oříšky v jogurtu a čokoládě 😀 ).
A na závěr bychom rádi zmínili i naši milovanou Econeu, která byla prakticky první e-shop/místo, kde se daly koupit všechny ty zelené věcičky a stále si myslíme, že jsou v tom jednoznačně nejlepší, hlavně svým nekompromisním zero waste přístupem, pro který si kluků-zakladatelů Pavla a Martina a celého jejich týmu vážíme.
Ano, víme, že spousta tipů je lokálních, ale o to více, až pojedete náhodou na Novojičínsko – můžete vyzkoušet 🙂
Juj, dneska to bylo celkem dlouhé a tak, pokud jste dočetli až sem – skutečně si toho vážím. Navíc budu moc rád, když nám do komentářů odpovíte na naše otázky, ať už ohledně oblíbených nakladatelů/knih, pozitivních dopadů slow fashion, jak trávíte nově nabytý volný čas nebo co je dle vás pozitivní na pandemii.
Zároveň vám chci popřát pevné zdraví a nervy.
Matouš
Týjo. Nad tím ušitým kouskem tedy klobouk dolů. Do doporučovaných skupinek na fb jsem se hned přidala. Díky za tipy:)
Děkuji! 🙂 Skupinky jsou opravdu fajn – když začínáte se šitím i když jste pokročilá. Jsou tam fajn lidi, kteří rádi poradí. Mějte fajn den, Lucie