Zamýšleli jste se někdy nad přínosy zero waste života? Samozřejmě má život bez odpadu bezesporu spoustu ekologických výhod. Například: snížení znečištění ve všech jeho formách, omezení mrhání vzácnými přírodními zdroji a svým způsobem i jejich ochrana. Domnívám se však, že přínosy zero waste života sahají i do jiných oblastní než jen ekologie, a právě jim je věnován tento článek.
Ještě před tím, než se pustíme do jednotlivých oblastí, rád bych řekl, že mě k psaní článku inspirovala Bea Johnson, konkrétně její kniha Domácnost bez odpadu. Je mi bezednou studnicí nápadů, kam se ještě ve své bezodpadové životní cestě můžu vydat.
Finanční
Asi už jste si všimli, že mě baví finance a pořád něco počítat. No a i když jsem si to zpočátku vůbec nemyslel, tak domácnost bez odpadu může vést k finanční úspoře. A ruku na srdce, kdo rád neušetří?!
8 důvodů, proč se zero waste ušetříte:
- Netřeba nakupovat pytle na odpad. Není odpad = netřeba pytlů.
- Nižší náklady na svoz a likvidaci odpadu.
- Používání jednorázových produktů vyjde dráž než jejich “trvalé” alternativy.
- Motivuje k nákupu kvalitnějších produktů, které vydrží déle.
- Motivace k nákupu větších balení. Větší balení = nižší cena.
- Zabraňuje manipulaci k nákupu prostřednictvím reklamy (barevných a lákavých obalů). Není obal = není manipulace.
- Vybízí k prodeji či pronájmu nepoužívaných věcí.
- Snižuje náklady na údržbu velkého množství věcí.
Věděli jste, že našim odběratelům posíláme každých 14 dní seznam nejzajímavějších novinek ze světa zero waste, minimalismu či etiky?
Zdravotní
Viděli jste někdy pořad A dost!? Já ho objevil po tom, co jste mě v mém článku 7 zero waste vychytávek, které si nikdy nekoupím, upozornili na fakt, že opakované používání PET lahví nese zdravotní riziko. No, a tak jsem si začal postupně uvědomovat, že všechny ty syntetické materiály, kterými se obklopujeme a jsou v nich baleny i potraviny, nesou řadu zdravotních rizik.
9 důvodů pro zdravotní přínosy zero waste:
- Podpora nákupů ve zdravých výživách a zdravých potravinových alternativ.
- Zamezení nákupům polotovarů.
- Podpora používání přírodních léčiv a čistících prostředků.
- Odstranění především plastových obalů a zbavení se tak rizika pronikání toxických látek do potravin.
- Podpora nákupů z druhé ruky. Často z nového oblečení mohou unikat chemikálie, což se vám se slow fashion či sekáčovým kouskem nestane.
- Zabraňuje manipulaci ke koupi nezdravých potravin.
- Vede ke snížení spotřeby masných a mléčných výrobků, což má nejen zdravotní benefity, ale i snížení uhlíkové stopy.
- Podpora aktivního životního stylu.
- Méně věcí = méně stresu.
Líbí se vám, co děláme?
Časové
Upřímně, když někomu povíte, že se snažíte minimalizovat množství vyprodukovaného odpadu a začnete si povídat o alternativách, tak nejčastějším argumentem, proč se do zero waste života nepouštět, je čas. ‘Vždyť to nakupování do vlastních nádob musí zabrat spoustu času, nehledě na to, že je musíš mít stále u sebe, …’ Ano, taky jsem si to dříve myslel. A upřímně, zpočátku to tak skutečně bylo, dokud si člověk nevybuduje nové návyky. Pak, troufám si říct, se tato doba o dost sníží, možná i víc oproti standardnímu nákupu.
Bezodpadovým životem ušetříte také spoustu času (ale i místa) s nakládáním s odpadem. Ať už nutností koupit pytle na odpad, jeho úklidem, tříděním, skladováním, vynášením a taky cestováním s popelnicí před plot a zpět (a na to nezapomenout, protože vám to bude smrdět v domě dalších 14 dní). Ono se to zdá, ale když si to člověk spočítá, zjistí, že se svými odpady zaobírá spoustu času.
To platí samozřejmě nejen u obalů, které jsou původcem odpadu, ale obecně o věcech. Čím méně toho vlastníme, tím více času nám zbývá na naše aktivity.
Rodinné a komunitní
A na závěr ten nejdůležitější přínos zero waste a tím je sblížení rodiny i celé komunity (teď nemám namysli ty ultra šílence, co vás ukamenují za to, že ještě nejste 100% zero waste a že to děláte špatně). Zero waste život prakticky nemá smysl, pokud si ho necháváte jen a jen pro sebe. Jeho krása spočívá v tom, že je strašně návykový, lidi mají potřebu se v něm neustále posouvat dopředu a produkovat méně a méně odpadu, což je naprosto přirozené. Jen jsme tomu nějak v dnešní uspěchané době odvykli.
Zero waste životní styl nám dává možnost zpomalit a věnovat se tomu nejdůležitějšímu, co máme – své rodině a přátelům. Tedy, to je můj skromný pohled.
Zajímalo by mě, co nejdůležitějšího vám přinesl zero waste život a snaha snižovat svůj odpad na minimum? Podělte se o to v komentářích!
Matouš
Zajímá vás zero waste životní styl? Přečtěte si také: